Совети околу мотоцикли

Член од
6 август 2007
Мислења
387
Поени од реакции
3
Ај ќе се цитирам сам себеси ...

значи праев муабет со еден што продава делови за моторчињава и ми рече дека гарант е тоа електрониката т.е. електронскиот разделник на струја ... е сега прашањето ми е дали да купам ново такво или старово се поправа ? дали има поквалитетни или сите се исти ? он ми понуди таков дел електронскиот распределник за 600 ден ја мислам ок е ценава нели ? :salut:
Разделник на струја, мислиш на CDI-ти, или бомбината? Ако е ЦДИто не се поправа 100% сигурен сум, затворено е со двокомпонентен лепак таму со шо ти не!
Истиот проблем јас го имав на симот мој, поради моја глупава грешка го изгорев ЦДИто, ја отопкав МК за да најдам, и Грција пратив, ништо!
После 2 месеца, се обратив кај Јове (динамикс мислам беше, кај момин поток) ми донесе оригинал за цена од 80еура! Така да 600ден, земај го ако си сигурен дека е тоа, не се некои големи пари!
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
За цди-то мислев ... а кажи ми што уствари прави бомбината не ми е јасно каква улога има? зголемува јачина на струја ?
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
еј каков мотор возиш и дали кога го мења филтерот стави поголема дизна и која
 
Член од
11 ноември 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
4.000 денари годишно за регистрација за веспа се премногу. Јас се обложувам дека пола од форумџиите не трошат толку гориво на годишно ниво.... (за 4.000 денари се става околу 50 литри гориво = 800-1000 изминати километри).

за тоа само едно слатко хаха од причина што јас од 20 април до 20 ноември потрошив 540 евра за бензин за кимко супер 9 иначе рече некој дека не оде повеке од 70 на рамно моето не е чепнато во машина редовен сервис праен има поминат 15.500 на рамно иде 75-77 а инаку гилера ср 50 во старт до 50 км/х ја јадам со 7 метра така да не оговарајте за кимко потрошувачка од 4.5 до 5.2 зависи од возенјето и носеше дизна 82 трошеше 5,5 сеа има 78 5.2литра го земав 1950 и сум презадоволен од него немам зборови али за тие пари има јамаха или неш др крос 600 цц па тоа е веке звер а не скутериве.. а плус тоа потрошувачка им е 7 литра ..
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Не велам не... Затоа напишав дека половина од форумџиите не сите. Некои моторот им е за работа, да појдат од точка А до точка Б и да направат 10 км во сончев топол ден, а не по цели денови да се развозуваат низ град за убивање досада. Да не споменувам дека само Скопје е поголем град во Македонија и има каде да правиш подолги релации (особено со веспа која не е за возење по автопат), сите останати од еден крај до друг да појдиш ке поминеш не повеќе од 6 км.
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
да,поубаво работи машината,повеке оди и поубав звук вади.
bato za pubavo da raboti neveruvam poveke odi samo prasane do koga ke odi.Dali znaes deka so nego tvojata vespa trga poveke prasina i za kratok period od 2000,3000km ke gi frli karikite zatoa moj sovet vratigo stariot filter i vozija vespata.pozz
 

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
bato za pubavo da raboti neveruvam poveke odi samo prasane do koga ke odi.Dali znaes deka so nego tvojata vespa trga poveke prasina i za kratok period od 2000,3000km ke gi frli karikite zatoa moj sovet vratigo stariot filter i vozija vespata.pozz
хехе мене сервисерот ми даде предлог да ставам спотски филтер,и јас се согласив.и ставифме и сеа машината корне :)
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
131
Поени од реакции
4
4.000 денари годишно за регистрација за веспа се премногу. Јас се обложувам дека пола од форумџиите не трошат толку гориво на годишно ниво.... (за 4.000 денари се става околу 50 литри гориво = 800-1000 изминати километри).

за тоа само едно слатко хаха од причина што јас од 20 април до 20 ноември потрошив 540 евра за бензин за кимко супер 9 иначе рече некој дека не оде повеке од 70 на рамно моето не е чепнато во машина редовен сервис праен има поминат 15.500 на рамно иде 75-77 а инаку гилера ср 50 во старт до 50 км/х ја јадам со 7 метра така да не оговарајте за кимко потрошувачка од 4.5 до 5.2 зависи од возенјето и носеше дизна 82 трошеше 5,5 сеа има 78 5.2литра го земав 1950 и сум презадоволен од него немам зборови али за тие пари има јамаха или неш др крос 600 цц па тоа е веке звер а не скутериве.. а плус тоа потрошувачка им е 7 литра ..
Да не троши твојот кимчо малце отпојќе?
Со фул кит 70цц троши 5-6 литри а ти фабрички дури до 5.
Па јас имам матрикс како сакаш возиго со 200 денари (безмалку 4 литри) минимум ке поминеш 150 км. Сеа не оди 75, одвај на удолница 65 може ке крене ама сепак потрошено добиено...
Не ми се верува дека некој со скутер за сезона од 5-6 месеци а може и повеке месеци нема да направи 1000км. Јас просек месечно ми е толку

Инаку и јас плакам секоја година осигурување околу 600 денари е ако е 50цц скутерот
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
и ја имам kymco super 9 и имам поминато околу 3000km мојот со дизна 88 ( мислам дека е ( таа дизна за после вадење на блокадите ) моторот иде 76-78км/х а троши околу 4литри ( тој децкото од пред некој пост кој резе дека му троси 5.5 мозеби е направил греска во сметањето или му е растелуван карбураторот
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
неам појма како ама ми се дупнала гумата и надворешната гума у пм :nesvest:
да не знаете по колку пари се гумиве отприлика?? иначе гума за кивеј флеш значи од тие помалите гуми треба
 

Kajgana Shop

На врв Bottom