Совети околу мотоцикли

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Offtopic: acid за што кола се кандиса да купиш?
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Дечки да не има некој во околината во БТ да ме научи да возам мотор со брзини се разбира...

Имам еднаш трганто (без туража) само малце на кумпулнг со NSU Pretis 175...

:)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.559
Теоријата на менување брзини и кочење на мотори ја знаеш? Уствари прво, колку кубици мотор ќе возиш?
 
Член од
18 октомври 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
До Андроник,одлично си се снашол но сепак нека го види некој механичар.Инаку ланецот никогаш не смее да биде лабав.За ланец е многу лошо ако се скине при голема брзина затоа што ако се скине во таков момент може НЕ ДАЈ БОЖЕ да те шибне по нога и да има последици.За сите што имаат мотор со ланец би им препорачал да стават заштитен лим/плех над ланецот со цел да биде прекриен ланецот од почеток до крај за во случај да се скине да не дојде до повреда.

До асфалт,јас мислам дека е зарибан.Зарибана машина тешко да се направи-зависи што е зарибано.Имаше под кале на тој пазарот растурени томоси,види таму за делови(многу е евтино јас земав Dire Straits плоча за 30 денари)Хаха.

До Мистичен,ако кумплунгот не враќа тогаш скината е сајлата.

Се надевам мојот коментар ви е од помош,поздрав.
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Теоријата на менување брзини и кочење на мотори ја знаеш? Уствари прво, колку кубици мотор ќе возиш?
Теорија знам до Германија и назад да возам.

Знам да ставам во брзина, да извадам од брзина, да внимавам да не ми блокира задното тркало во возење (премногу високи rpm), на старите мотори нема сијаличка за N (лер) малце хендикеп.

Планирам сеа за сеа за NSU Pretis. Толку пари иам (односно неам...пола имам...150 евра некаде :) )
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ти земи мотор еднаш... После лесно прајме. Еве јас се нафаќам да те подучувам и да те научам да возиш мотор. Па како ке се покажи даскалот... ке кажат учениците :).
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Ти земи мотор еднаш... После лесно прајме. Еве јас се нафаќам да те подучувам и да те научам да возиш мотор. Па како ке се покажи даскалот... ке кажат учениците :).

Ако го земам моторот...сам ќе се научам. Потрбено ми е само „осетот“...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
До Мистичен,ако кумплунгот не враќа тогаш скината е сајлата.
Нема сајла друже, хидраулика е, али го решив проблемот, путер е сеа.

Дечки да не има некој во околината во БТ да ме научи да возам мотор со брзини се разбира...

Имам еднаш трганто (без туража) само малце на кумпулнг со NSU Pretis 175...

:)
Ако поминуваш во Ск јас ќе те подучам :)

Штом јас од скутер самиот совладав мотор од 1200 кубика, немаш гајле :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Planiram utre da zemam eden harley i da se provozam malku. Onaka, barem edno 3-4 saati da ne se simnam od nego.
Mamata, se sjebav od rabota, neam vreme ni da prdnam.

Mistik, vnimavaj, oklu benzinot, da ne te ostavi nekade bez benzin, desniot rezervoar ne go puni leviot (koj e primaren) do kraj, da znaes. Inaku, trosi, znaes i sam, kolkus stisnes tolku. SEkogas ke ti pokazuva desniot malku poveke deka imas, ama ne spi na toa uvo. Gl;edaj da imas vo leviot.

Planirav da gi povrzam dole, obata, ama nikogas ne stignav, vaak gore povrzani, jebiga.

Inaku, so kumplungot, izgleda od stoenje.
Pazi so kocnicite, lepat u mesto, osobeno zadnjata. Ako stisnes, ke te ukopa.

Kj rece deka ima 50 cc3??? A be toa e trotinet so akumulator, hehehe.

Menjaj go.

Sakam yamaha 1300 fjr da si kupam, ama tuka e preskap.


Najdobar tourer na svet.

Ako nekoj se misli,a ima pari, trk do prodavnica i takov neka zema.


P.S. ili ovoj, Designed by Hells Angels - Moscow, Ural Volk!!
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Јас најдов еден убав NSU 175 (Претис), ама ми фалат уште пари. А во супер состојба е. Пали вози. Ни фарбање ни средвање ни ништо. 300 евра е...150 имам...моите не ми даваат пари (против мотор се да имам)...и упм...и ако ми се продаде...ќе си гаснам „од дебелото месо“ :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Mistik, vnimavaj, oklu benzinot, da ne te ostavi nekade bez benzin, desniot rezervoar ne go puni leviot (koj e primaren) do kraj, da znaes. Inaku, trosi, znaes i sam, kolkus stisnes tolku. SEkogas ke ti pokazuva desniot malku poveke deka imas, ama ne spi na toa uvo. Gl;edaj da imas vo leviot.
Знам, го јадев еднаш така и му ја научив цаката :)
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Никако да ми се насмевни среќата

Денес видов два NSU Pretis.

Двата со несредени документи.

Двата не стартуваат (празни акумулатори).

Двата во втора брзина не влегуваа. (само прва и лер, нагоре не одеше).

Иначе се работи за овие два (од Pazar3.com.mk)





Првиот ...вистина лимариски и сите други елементи се 95% фабрични...вториот, исто не е така лош но не и толку добар како првиот (на сликата изгледа ЕКСТРА...во реалност...НЕ :) )

За моторот(машината) неможам да ви кажам, двата неможев да ги слушнам како работат...а камоли да ги повозам.

Само една работа не сфатив...како можеше истите проблеми кај двата мотори да се јават. За првиот синиот убава цена добив, ама отпосле разбрав дека машината не чини...и ништо. Вториот машината скоро пред запек е...враќаше воздух во карбуратор (се слушаше клокотење во карбураторот кога пробвав на кургла да го стартувам).

И така...ништо. Останува уште еден...а то е во Скопје, како ќе се носи БТ не знам. Немам приколка...нема ништо. Изгледа отпаѓа идејата, па ќе ги чувам парите за средување и регистирање на Бубата :)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
За да влезе тој менувач во втора, треба да е задното тркало во движење така да неможеш да нисиш суд за исправноста на менувачот при обид за шалтање во место. Клокотењето во карбураторот се слуша зашто веројатно нема филтер за воздух или пак ако е 4 тактен мотор тогаш е можно да бара подесување на вентилите. Ако не си купил сеуште еден од нив за 150 евра а се веќе продадени тогаш си пропуштил одлична шанса да дојдеш до олд-тајмер за кој не треба голема инвестиција за да се доведе во одлична форма.
-А за документи не се секирај, се средува лесно за мотор, ти треба само изјава кај нотар дека се документите изгубени и дека не е украден.
 

Nitro

Veltro
Член од
11 октомври 2007
Мислења
260
Поени од реакции
2
Никако да ми се насмевни среќата

Денес видов два NSU Pretis.

Двата со несредени документи.

Двата не стартуваат (празни акумулатори).

Двата во втора брзина не влегуваа. (само прва и лер, нагоре не одеше).

Иначе се работи за овие два (од Pazar3.com.mk)





Првиот ...вистина лимариски и сите други елементи се 95% фабрични...вториот, исто не е така лош но не и толку добар како првиот (на сликата изгледа ЕКСТРА...во реалност...НЕ :) )

За моторот(машината) неможам да ви кажам, двата неможев да ги слушнам како работат...а камоли да ги повозам.

Само една работа не сфатив...како можеше истите проблеми кај двата мотори да се јават. За првиот синиот убава цена добив, ама отпосле разбрав дека машината не чини...и ништо. Вториот машината скоро пред запек е...враќаше воздух во карбуратор (се слушаше клокотење во карбураторот кога пробвав на кургла да го стартувам).

И така...ништо. Останува уште еден...а то е во Скопје, како ќе се носи БТ не знам. Немам приколка...нема ништо. Изгледа отпаѓа идејата, па ќе ги чувам парите за средување и регистирање на Бубата :)
хехе.... Bertone немам ништо против Бубата, али сепак 2 тркала се 2.... вакви шанси ретко се добиваат гледај да не ги искоцкаш, ево доби и неколку убави совети од Мандрак за да го средиш(не се плаши од џандари не си ни прв ни последен без документи)ако веќе си решен да купиш вакво нешто и нека не те мами изгледот со малку кеш добиваш прекрасен мотор....;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom