Совети околу мотоцикли

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
Ланецот и звездата се потрошен материјал. Се заменуваат, меѓутоа најдобро ќе се консултираш со механичар претходно. Мора да се спријателиш со некој, зошто ќе треба константно да го погледнува моторот од време на време, за да бидеш сигурен дека нема да ти продава „зелени„ за било што.

Оди по километража, но ќе покаже знаци кога треба да се замени.

Откако ќе го испрскаш, остави го да преноќи, за убаво да се зафати и да навлезе на металот.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Е сега, како почетник ме интересира и нешто во врска со ланецот, па некој поискусен да ми даде совет.

Овој го гледам прилично сув е, еден другар ми рече имало некое спрејче за подмачкување ланец, со него да го прскам. Брат ми го купил денес, утре ќе го шприцнам. Вие што користите?

Исто во врска со ланецот, се рачуна како потрошен материјал, односно кога треба да се замени, има одредена километража или...?
Во принцип, кога е лабав ланецот и подтропнува при возење треба да се затегне со враќање на задното тркало кон назад. Ако веќе нема каде да се врати или птицврсти со затегачите кон назад, се менува ланец. Никако немој да го кратиш ланецот зашто во тој случај ќе дојде до изострување на запците на задниот запчаник, со тоа и страотно брзо нивно истрошување. Доколку се пак и запците истрошени, а тоа ќе го видиш по тоа дали се шпицовите изострени или пак има сеуште рамна површина на роговите, тогаш треба да се замени запчанаикот со нов.
- За подмачкување слободно употреби WD-40 или кој и да е спреј за слична намена, само не претерувај зашто во возење че прска од ланецот и ќе те маслоса по цела лева страна. Значи, после подмачкување следува убаво бришење со сува крпа за да се одстрани вишокот. Доволно ќе има масло во празнините околу осовинките на ланецот, не се секирај :)
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Не зборам за кривини на пат во вожња, на пример да го смоташ полукружно на семафор, општо за градски маневри под прва бара ептен полека и балансирање, гломазен е :)
Прва... Јок
ќе си го возиш во втора (или дури и трета) првата е почурук за возење во градски услови. Прва е .. само почетен трзај колку да тргниш. Значи кога маневрираш.. не во прва.
Пробај.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Во принцип, кога е лабав ланецот и подтропнува при возење треба да се затегне со враќање на задното тркало кон назад. Ако веќе нема каде да се врати или птицврсти со затегачите кон назад, се менува ланец. Никако немој да го кратиш ланецот зашто во тој случај ќе дојде до изострување на запците на задниот запчаник, со тоа и страотно брзо нивно истрошување. Доколку се пак и запците истрошени, а тоа ќе го видиш по тоа дали се шпицовите изострени или пак има сеуште рамна површина на роговите, тогаш треба да се замени запчанаикот со нов.
- За подмачкување слободно употреби WD-40 или кој и да е спреј за слична намена, само не претерувај зашто во возење че прска од ланецот и ќе те маслоса по цела лева страна. Значи, после подмачкување следува убаво бришење со сува крпа за да се одстрани вишокот. Доволно ќе има масло во празнините околу осовинките на ланецот, не се секирај :)
Aбе јас прашувам чисто информативно, не дека е лабав, само сакам да си знам, пошто нели моторот е исто како суштество на ко емора да му даваш љубов и да се грижиш за него :)

Maндрак, кога ќе возиме? :)

@Член на раководството

Во прва де, само кога тргам, ама полукружно на семафори или да го свртам на уличка, се разбира :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Уф... Ке ви ставам слики од Јамахчето да го видите како изгледа, но незнам колку ке може да издрже подалечна вожња. Инаку би идел со кола и би ве прател позади вас ако веќе неможам со мотор :). А се надевам ке се најде некој да ми даде едно крукче (макар и околу моторот) колку да ја исчешам крастата :)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Aбе јас прашувам чисто информативно, не дека е лабав, само сакам да си знам, пошто нели моторот е исто како суштество на ко емора да му даваш љубов и да се грижиш за него :)

Maндрак, кога ќе возиме? :)

@Член на раководството

Во прва де, само кога тргам, ама полукружно на семафори или да го свртам на уличка, се разбира :)
-Обично викендите, ако не работам и ако е времето ок возам надвор од Скопје. Најарно да се чуеме па да се договориме. Инаку низ град мразам возење зашто само нервози ми создава и преку ташак ми иде више изживљавање од страна на искомплексирани возачи а и прашини и смрдеа од скапаници позади кои најчесто возам.
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
Sakam da ve prasam nesto.
Sakam da kupam motorce do 50kubika, moze li nekoj da mi preporaca nesto .
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
За Боки 666... Ако си за земање на моторче земај го на Ацид. Моторчето е закон, исто како од салон е. Не е многу возено, го чува како очите :). И не се думај оти ке го земи некој друг, па ке ти биде криво.
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
Acid kazi kolku mu baras?
JAs planirav da zemam novo ali ne znam ke vidam
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Acid kazi kolku mu baras?
JAs planirav da zemam novo ali ne znam ke vidam
Ново нема да ти се исплати, верувај. После првиот ден веќе губиш 30% од цената на моторот. Ќе треба и регистрација да плаќаш, да идеш по шалтери за да го регистираш, технички прегледи и сл...

Мојов е земен пред 4 месеци и возен само до работа и назад (значи на прав пат - по Партизанска). Има само 2000 км. поминато. Не му фали апсолутно ништо, ама потребна ми е кола, а за неа ми се потребни пари. Баш затоа го давам доста поефтино од што го земав... Не е сезона сега, иначе сигурно повеќе ќе го давам на пролет.

Го земав 1400 евра, а крајна цена за давање ми е 900. Без ценкање.
Ако не отиде сега, на пролет сигурно ќе отиде :)

Башка, не е кинеско срање. Кинеско срање се наоѓа и од 150кубика за 900 евра, ама знаеш дека ќе ти се распадне во сред вожња : ))

Ако си заинтересиран пиши приватна порака, па ќе ти дадам телефон за да се чуеме и да го видиш/пробаш.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Ацид ако не испадне ништо со батката, пиши ми мене јас сум заинтересиран!
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Sakam da ve prasam nesto.
Sakam da kupam motorce do 50kubika, moze li nekoj da mi preporaca nesto .
Ако сакаш ново да земеш кажи до колку пари па да ти препорачаме нешто добро. Инаку цената што ти ја дава Acid за Genericot е интересна........:helou:
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
JAs planirav da zemam Aprilia 50 ali ne znam Acid me dvoumi,GoCcCcCe ako si zainteresiran prajte si muabet jas ke razmisam pa ke resam,a ako se resis ti da go kupisi ok.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Сеуште е достапен за купување. Ако сте заинтересирани ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom