Совети околу мотоцикли

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Хидраулика е. Го отворив капачето денес, му дотурив глицерин, испуштив воздух, меѓутоа после вожња пак пропадна, после 20-тина минути. Е сеа, по моја претпоставка, можеби убаво не сум го затворил капачето, па тече од страна воланот кога ќе го свртам на лево, пошто приметив дека имаше таму траги од глицерин. Има една гумичка внатре помеѓу капачето и резерварот, најверојатно треба да легне убаво.

Друго, појма немам што би можело да биде, немав време денес, се стемни, сабајле ќе продолжам.

Инаку, денес го зедов, Јамаха 1200, кастомизиран.
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
5.124
Поени од реакции
35

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Мој е, инаку претходно беше на Гарфилд. За возење ќе се договориме, да го средам проблемов прво :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Мистичен со здравје да си го вози, а Гарфилд со здравје да си ги троши парите. :)

Супер избор. Звер е машинава.

Сигурно е бидејќи е стоен доста време, треба убаво да се стегне, ништо страшно, секогаш се случува кога еден мотор ќе одлежи долго време во гаража. Ако познаваш добар мајстор убаво е да го разгледа, баш за такви работи, кочници, течности и слично.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Фала дечки, ви посакувам да си купите поубави, поголеми... :)

Maшината е стварно ѕвер, 1200 кубика, 136 коња, рика. Стоен беше одамна, скоро година дена, вчера отидов да го гледам и не можевме да го запалиме, нормално акумулаторот испразнет...денес успеавме, го наполнив акумулаторот, работи одлично. Ептен е филинг вожњата.

Сега кумплугот ме нервира, ама знам дека не може да е ништо страшно, утре е нов ден, ќе барам чаре.

Па ајде и една Кајгана моторџиска собиранка! :)
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
5.124
Поени од реакции
35
Ако познаваш добар мајстор убаво е да го разгледа, баш за такви работи, кочници, течности и слично
Епа ај ова нека ти биде совет и од мене :). Коа ќе го напраиш, чекам ПП или адд на мсн за да договориме една вожња. :)
Па ајде и една Кајгана моторџиска собиранка!
Епа ајде. Ја ќе ја зеам мојата веспа :). Само кажете ако идете со некои вакви чопери и оние тркачки ... Ќе зеам на чичко ми нинџата за да не заостанувам :)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
brat koja cena go zema motorot ako moze da znam ili ako e toa tajna barem kazi mi koja cena idat bas sakam da znam :)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
aha ok drugar nema veze jas imam sporstki yamaha R1 ne prasuvam za tvojot motor nego tie motori kolku idat mislam toa ne e tajna da ne prebaruvam sega mn po internet za toa mi e ako e toa tajna veke :)
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Мистичен честитки се разбира, да те служи добро моторот.

П.С.Ако има некоја Кајгана моторџиска собиранка и јас се пријавувам :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Хидраулика е. Го отворив капачето денес, му дотурив глицерин, испуштив воздух, меѓутоа после вожња пак пропадна, после 20-тина минути. Е сеа, по моја претпоставка, можеби убаво не сум го затворил капачето, па тече од страна воланот кога ќе го свртам на лево, пошто приметив дека имаше таму траги од глицерин. Има една гумичка внатре помеѓу капачето и резерварот, најверојатно треба да легне убаво.

Друго, појма немам што би можело да биде, немав време денес, се стемни, сабајле ќе продолжам.

Инаку, денес го зедов, Јамаха 1200, кастомизиран.

Најпрвин, честитки за моторот.
Околу хидрауликата:
Смени гумичките на пумпата, обично затоа станува тоа така, т.е. ти пропаѓа куплунгот (барем кај колите). Како оди тој систем на моторите - незнам, но принципот е тој.
А и треба да биде херметички затворено, и чим велиш дека тече оттаму, може и тоа да е.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Kонечно, си го средив. Денес на дневна светлина видов убаво од кај пропушта, го отворив резерварчето, ја избришав убаво гумичката која треба да дихтува, го исушив и капачето и убаво ги упасирав. Проблемот е решен, кумплугот е путер сега.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Епа честитки Мистичен... Со здравје да го возиш моторот. И со памет :)
Со оваа машина стварно се лудува, а и има можност за царска вожња. Ако има некаква моторџиска собрианка можеби ке поддојдам ако е поблиску пошо си ја дадов 125-ката, а имам Јамаха 50 кубици до Ск ке ми треба некои 4-5 саати да дојдам (што е многу).
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Мистичен, стави повеќе слики од моторот, сакам да го видам однапред и седиштето.
А Џиш, што 50 кубици имаш сега?

А ова за собиранка со мотори, можеме да направиме една напролет. На пример да се договориме да се најдеме во Крушево и да одиме до до некое друго место, пример до Стоби. Од тука сите дома. Од не многу рано сабајле до приквечерина. Што мислите за идејава? Ќе се собериме повеќе луѓе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom