Собири и протести против СК 2014

Дали се потребни граѓански протести против проектот "Скопје 2014"


  • Вкупно гласачи
    185

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
Не можам да се сложам со неопходноста за било какви протести кои не се во контекст на решавањето на проблемот со безбедноста, кој континуирано ни го наметнуваат Албанците. Таквите протести ни се далеку понеопходни и по итни.
Народот многу лесно може незадоволството од влдеењето на ВМРО, во контекст на 2014, да го артикулира на избори, со голем ефект. Но, изборите покажуваат дека народот е задоволен од политиката на власта за 2014, Албанците и се друго...
Тогаш, нека уживаат во барокот додека УЧК ги е.е отпозади.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Ме интересира.

Поентата на петицијата е ГТЦ да не се гради во „барок“ туку пример, футуристички или воопшто ништо да не се менува и да остане со овој комуњарски изглед и во 2013?

http://en.wikipedia.org/wiki/Futurism
А за КОМУЊАРСКИ СТИЛ побарај под модернизам, пост-модернизам, па зборувај.....
....и намерата е да не се изобличува со тортест безимен стил општо-прифатен во современата наша држава како барок....
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Очигледно што и да се прави, ТИЕ си прават по нивно... Се бунат, викаат, се потпишуваат, не сакаат да се сечат дрва, не сакаат лоша костимографија на градот арно ама за џабе...
Како мало дете кога се буни за нешто а големиот авторитетен родител го погледнува оштро и му вели без збор: да не си писнал!
Арно ама па ако не се буни народов па ептен како оФци сме, нели?
Заклучок: ние да си го кажеме своето мислење какво и да е, а кој и дали некој ке не дослуша ќе видиме. Барем на децата ќе имаме образ да им кажеме: пробавме!
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
http://en.wikipedia.org/wiki/Futurism
А за КОМУЊАРСКИ СТИЛ побарај под модернизам, пост-модернизам, па зборувај.....
....и намерата е да не се изобличува со тортест безимен стил општо-прифатен во современата наша држава како барок....

Кога кажав КОМУЊАРСКИ СТИЛ целта не ми беше да навредам и да се препукавам на партиска основа туку едоставно алудирав на тоа дека изгледот е застарен и му треба подновување, средување. Сум против „барокот“ и бев на „протестот“. Случајно поминував да, но сепак застанав и учевствував во истиот.

Фала за подучувањето (линк од тетка вики) кога станува збор за модернизам, футуризам и останати комплицирани зборови кои завршуваат на „изам“.

„Па зборувај....“
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Epa da ti pratam po posta nekoja kniga od doma....wiki, kakva takva, sushtinata e taa....
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Арно ама па ако не се буни народов па ептен како оФци сме, нели?
Мерино и тоа мелези пошо се повеќе и повеќе не стрижат.

Заклучок: ние да си го кажеме своето мислење какво и да е, а кој и дали некој ке не дослуша ќе видиме. Барем на децата ќе имаме образ да им кажеме: пробавме!
Кога е веќе прекасно??

Сепак еден масовен протест потребен но не само за СК2014 туку и за пла милијарда потрошена САМО ВО ЕДЕН ГРАД као да Битола, Куманово,Тетово, Велес нема луѓе туку стока живее.

Јас не би протестирал против СК2014 туку против Криминалот кој е повеќе од очигледен, поради саботажата на државата како енергетска, така економска и безбедносна.
Па орките можат за 24 часа да соберат 1000 души да ги наоружаат до заби и да си тераат по нивно и??

Кој ќе ги спречи, мислите оваа младина ќе оди??

Мислите ќе отидат резервистите од 2001...ма ЈОК бре има и Скопје да го остават без вода исто како Куманово.

Ова влада испадна НАЈКРИМИНОГЕНА од сите досега, штета колку му верував периодот до 2009 на племиелот наш ама кога видов што и како прават фактички си реков тури им курот исто како 2001 вмбло ја еба Р.М нха еден начин, сега пак ја дупи на друг многу полош, останатите отидоа напред а ние уште се радуваме оти во кутија цигари има 19 а не 15 како во Германија на пример...ај доста ми е од вакви теми се нервирам.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Поентата на петицијата е ГТЦ да не се гради во „барок“ туку пример, футуристички или воопшто ништо да не се менува и да остане со овој комуњарски изглед и во 2013?
Мислам дека само да се реновира и освежи а да не се менува поентата на трговскиот центар.. отворен, проточен, неупадлив итн...
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
Ја сум против барокна фасада на ГТЦ, барокот е префинета архитектура... не е за СЕЉАЧИШТА, за нив ГТЦ, само ако личи на штала има смисла... ги потсеќа на потеклото...
--- надополнето: 22 јуни 2013 во 01:41 ---
- Приметив грешка во насловот на анкетата, наместо „граѓански“ треба да стои „сељачки“... протести!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ја сум против барокна фасада на ГТЦ, барокот е префинета архитектура... не е за СЕЉАЧИШТА, за нив ГТЦ, само ако личи на штала има смисла... ги потсеќа на потеклото...
--- надополнето: 22 јуни 2013 во 01:41 ---
- Приметив грешка во насловот на анкетата, наместо „граѓански“ треба да стои „сељачки“... протести!

Од кога бе ти си аристократ, кој може да живее само во неокласични, барокни и рококо објекти? Многу дебилни вакви слични мислења се појавуваат во последно време, како сега наеднаш сите културни станале и само може да се сметаат за граѓани во такви објекти.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.967
Ја сум против барокна фасада на ГТЦ, барокот е префинета архитектура... не е за СЕЉАЧИШТА, за нив ГТЦ, само ако личи на штала има смисла... ги потсеќа на потеклото...
--- надополнето: 22 јуни 2013 во 01:41 ---
- Приметив грешка во насловот на анкетата, наместо „граѓански“ треба да стои „сељачки“... протести!
Полека, ќе ти залетне сендвичот.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Иако гласав ДА, мислам дека на анкетата и фали уште една опција. „Не сум против проектот туку против начинот на кој се изведува“.

Историска шанса е да се среди градот али е посран делот во центар. Без да вреѓам еве неколку работи што мислам дека треба да се променат за да проектот стварно биде Скопје 2014 наместо сегашниот Општина Центар 2014:

1. На плоштад треба да биде само споменикот на Александар со фонтаната.

2. Самоил треба да има поголем споменик и свој плоштад (а не да гледа во ташаците на Букефал).

3. Ченто исто.

4. Другите споменици, вклучувајки ги и поголем дел од оние пред собрание и Жена парк треба рамномерно да се распоредат по градот, во Аеродром на пример на Сандански споменикот со паркчето е супер изведени и не се губат во 428 други споменици.

5. Ако веке се градат цркви со државни пари, боље една голема него 5 макети од цркви. На пример место онаа малата кај Мајчин Дом, кај споменикот на Сандански, онаа кај авионот покрај Вардар во Н.Лисиче и кутијата за кондури на децката улица во Н.Лисиче една поголема.

6. Зошто нема споменик на Јонче Христовски?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
И пред Скопје 2014 со урбанистички план беше зацртано ливадите по должина на плоштадот од страната на Телеком да се урбанизираат (хотелот, офицерски дом...) и преку Вардар театарот такада дел од овие проекти посекако ќе се изградеа... Проблемот е со генерално со другите објекти, статуите...
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Иако гласав ДА, мислам дека на анкетата и фали уште една опција. „Не сум против проектот туку против начинот на кој се изведува“.
Повеќето се со овој став. Јас лично и ден денес Скопје го доживувам како недограден град. И што е најтрагично и по стртени 500 000 000 евра ќе остане таков.
„Проектов“ сам по себе не е никаков проект, затоа што не е плод на претходна расправа, анализа, истражување....па барем да го одглумеа тоа - овие не знаат ни тоа да го напраат. Многу ме нервира што - еве како архитект ќе зборам - јас би се фалел, би давал интервјуа, би се сликал да сум толку „успешен“ - а бандитиве се кријат ко п***а под кошуља, недостапни се за поширока јавност, а и кога ќе излезат д'ткаат и голтаат кнедли (пошо се и толку кадарни за зборење, за архитектура и скулптура ги видовме)....

Не знам како си замислувате, ама релокација на споменици, посебно меѓу толку затуцан народ ќе биде многу тежок процес....ќе има тепање, бљуење на латаси, јанковци и други говнари....

Никогаш не би имал против да се напраи споменик на пример на Крсте Петков Мисирков - никогаш....и кога веќе се дале толку пари, ниту знам каде е, ниту кој го направил туку знам у некој ќош дека е затурен без памет и баш ми е гајле за него.......и кога би рекол дека треба да се премести и постави на некаква локација каде што ќе ја добие реалната значајност и доминантност, ќе станам предавник, анти-патриот, не-македонец......е тоа е плод на ова шлапосување бронза и гипс без-памет....тешко дека проект може да се нарече, повеќе некаква стихија, катаклизма - уметничка, архитектонска, културна....
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
https://www.facebook.com/events/153863118136416/?fref=tck

Дојдете!!!.....ќе ве стаи ДБК у список, ќе ве прислушкува МВР, ќе ве маркираат - ама кој ги е*е....
Очекувам некој паметен збор да се каже, ако ништо друго....
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Додека овие организираат низа протести веќе зградата на Владата (тајно) започна да се преслекува... Абе на сила ќе туркаат тешко ГТЦ дека ќе се "спаси"..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom