Собири и протести против СК 2014

Дали се потребни граѓански протести против проектот "Скопје 2014"


  • Вкупно гласачи
    185
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Аха, заборавив и „многусумсиленисакамсовикањеинавредидајаостварамсвојатацелидагостолчамтојштонемисликакомене“.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Мене единствено што ми смета во целата работа е тоа што мислам според мене дека плоштадот е пренатрупан со споменици(читај не згради) и тоа што дел од тие споменици требаа да се изградат во другите градови од каде што навистина потекнуваат тие историски личности.

Сите градови и села во Македонија дале многу историски личности, а сите ги натепаа во Скопје, а како по обичај Скопје нема ниту еден народен херој што е факт. Целата македонска интелегенција и борба потекнувала од другите градови, а најчесто од селата.
Многу се ти разбираш од ова што си го навел. Ајде дај факти чим наведуваш,
и ги лажеш тука сите членови со невистини.
Првиот дел ти е во ред,и така треба да биде ама не е. Се мора да е во Скопје,па и вие.
Мене кур ме заболе за Реал,Милан или Баерн и не велам таму кој е херој кој не е.
А за народни Херои има и од Скопје, не се сите селани но ги има повеќето.
Земи прочитај стр.115, стр.145, стр.295 во книгата „Народни Херои од Македонија“.
---------------------
Сакаш ли уште. А што имаше по истотија во 4 оделение.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Зошто дозволивме Скопје да биде бледа копија на сите европски метрополи,Париз,Лондон,Прага,Будимпешта,Атина.....................зошто?? наместо да се гордеам што сум од Скопје,сега ми е срам да кажам.......кога ќе ме праша некој ќе речам од Ѓорче сум... и после не шупчеле сите..па како нема да не шупчат..кога немаме грам памет..леле само го чекам денот кога Господ ќе го казни народот..дали кога се запали манастирот во Прилеп се гледаше кој е вмро или сдсм ???? сите отидоа да помогонат.. и зошто само околината,конаците изгореа а не и самиот манастир? ....тоа беше предупредување од Господа......ако продолжиме вака ќе си сносиме последиците....нешто како 63' или 2001...
Па Скопје си имаше идентитет и беше препознатливо како град на солидарноста, целиот свет се има вклучено во изградба на населби и објекти по земјотресот. Централното подрачје со планот на Кензо Танге си беше препознатливо во својот футуристички и модерен стил да се земат на пример МНТ, железничката, ГТЦ што се автентични објекти. А и требаше во таа насока да се тера со модерна архитектура и целосно реновирање на овие објекти како ГТЦ. Сега со овој кич не само што не може Скопје да биде бледа копија на тие градови што ги велиш туку го изгуби идентитетот а како што кажуваат и самите архитекти во оваа каша нема никакво следење на урбанистички план, спроведување на стандарди и сл.. Се е натрупано без никаква замисла... Капакот на се е што овој проект не се планира во блиска иднина да заврши допрва владата и други објекти ќе се преслекуваат...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Зашто не го побиете членот Ryan Giggs во врска со архитектура? Ете ајде квази комуњаро архитекти се другите, побијте тогаш стручно лице. Од вчера пиша 5 издржани поста и никој не видов да му исконтрира со аргумент.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
А зашто мора да си архитект за да согледаш некои работи? Па доволно е само што автор на ова лудо барокно решение за фасада е Чаушевски човек кој зад себе нема ни еден проект а е секако од владеачката коалиција... Дали имаше една дебата по овој проект, немаше значи се турка на сила од почеток до крај е политичка работа...
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.267
Зашто не го побиете членот Ryan Giggs во врска со архитектура? Ете ајде квази комуњаро архитекти се другите, побијте тогаш стручно лице. Од вчера пиша 5 издржани поста и никој не видов да му исконтрира со аргумент.
како може некој да води дискусија кога нема сопствено јас, воошто не размислува самостојно т.е. размислува она што ќе му кажат од штаб !!!
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Аман нека помини и таја 2014 нека допуста се шо му е во план да пуста и појче ништо да не слушнам за нив ...
Ние можиме само да се собериме и да му ги пропречуваме проектите ама досега секоја глупост шо ја замислиле ја оствариле.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Скопјани докажаа дека се може да се смени, промени, замени, изгради и уништи, се додека не се тангира конзумеристичка светост.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Посетете ја странава и гласајте под секоја слика за наведениот проект!
http://sk014.com/
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
проблемот не е што се гради барок , проблемот е што обичниот човек пробува да стане архитект . и вие тие градби што ги набројувате надвор од државата , поминуваат преку еден долг процес на анализа по која се одлучува што и како понатака . Кај нас се се случува преку ноќ и за тоа одлучуваат неписмени луѓе кој себе се нарекуваат архитекти. Набројувате градови се градело барок да, но ви тие градови барокот уште кога се појавил имал влијание и се градело во тој стил а и впрочем кога се бара решение за објект се поднесуваат голем број предлози а кај нас се поднесува едно кое е само барок и сите останати завршуваат во корпа за отпадоци . Какви идеи имало но истите биле отфрлани чисто само зашто не биле барок ? А кој тоа одлучи преку ноќ дека треба да станеме барокно скопје ? Еден двајца самобендисани ? Вангел Коста и остала багра кој повеќе мислат на нивниот џеб отколку на принципите по кој се водат архитектите !!!
Се додека во оваа држава економистете се правници а правниците архитекти , архитектите археолозо ( како на пример Вангел на кој му се смеат сите археолози ) археолозите доктори и така натака ... нема да можеме да еволуираме во нешто повеќе од едно обично просто македонче !!!!
:cuc:
Абе самобендисани.....Микеланџело (Вангел и Микеле у иста реченица :facepalm:) своевремено, додека одел во скулпторската школа бил самобендисан, другите ученици толку многу го мразеле што често завршувал во кавги и тепачки, носел скршен нос цел живот од една таква.......ама тоа било затоа што бил ултраталентиран и „ги ослободувал фигурите од каменот“ уште како млад.............на што ли се базира самобендисаноста на Вангел, Жан, Косто, Жарко, Валентина освен на некаква ментално-патолошка состојба....некои последици од нереализираност во кариерата, професионални фрустрации - конкретно Вангел има читано детски раскази на Македонско радио 1, па да не дојдеа вакви неписмени психопати на власт немаше никогаш да ја добие оваа животна шанса......
Има полошо од самобендисан - комбинација од луд и самобендисан.....

И ве молам уште еднаш, по не знам кој пат - ОВОЈ ШИТ НЕ Е БАРОК, НЕ ГО ВИКАЈТЕ ТАКА.....
Седнете и прочитајте што е барок, каде потекнал, што наследил и овие „гипсани радови“ нема никогаш да ги наречете така - не си дозволувајте неписмени новинари да ви ствараат животни заблуди од типот “Пиги, морално беше“......

Многу се ти разбираш од ова што си го навел. Ајде дај факти чим наведуваш,
и ги лажеш тука сите членови со невистини.
Првиот дел ти е во ред,и така треба да биде ама не е. Се мора да е во Скопје,па и вие.
Мене кур ме заболе за Реал,Милан или Баерн и не велам таму кој е херој кој не е.
А за народни Херои има и од Скопје, не се сите селани но ги има повеќето.
Земи прочитај стр.115, стр.145, стр.295 во книгата „Народни Херои од Македонија“.
---------------------
Сакаш ли уште. А што имаше по истотија во 4 оделение.
Анчо, а дали стигнал до 4-то е прашањето......не им давајте значење на вакви копита.....
....„немало народни херои од Скопје“, него од каде имало, од Гавгамела......мајмуни едни, на дедовците сопствени им кењате!
 
B

BBlisto

Гостин
Оваа недела продолжува потпишувањето на петицијата за зачувување на автентичноста на ГТЦ.
Можете да ја потпишете секој работен ден (од вторник-денес до петок) со почеток од 10:00 до 20:00 на масичката на западниот влез на ГТЦ (страната кон плоштад Македонија).
Досега собравме околу 4000 потписи.
Можеме уште многу повеќе!
Ве очекуваме.


Од ФБ страната на ААМ...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Оваа недела продолжува потпишувањето на петицијата за зачувување на автентичноста на ГТЦ.
Можете да ја потпишете секој работен ден (од вторник-денес до петок) со почеток од 10:00 до 20:00 на масичката на западниот влез на ГТЦ (страната кон плоштад Македонија).
Досега собравме околу 4000 потписи.
Можеме уште многу повеќе!
Ве очекуваме.


Од ФБ страната на ААМ...

Ме интересира.

Поентата на петицијата е ГТЦ да не се гради во „барок“ туку пример, футуристички или воопшто ништо да не се менува и да остане со овој комуњарски изглед и во 2013?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom