Снегот пак ги изненади Македонија Пат - 7 часа од Скопје до Охрид и Струга

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Како го доживувате ова со снегов како од Бразил сте па сите сте исненадени од снегот:facepalm:
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Крмаци!Ееее тоа е ,ако почнат да работат,после кој ќе ја испие ракијата,жално е да се фрли!:D
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
факт е дека немаме спремни служби,истата Македонија Пат е те во штрајк те во мирување те во работење........истата треба да се опреми со техника и средства за чистење на снегот и мразот по коловозите,а нив платите им каснат.....

но и факт е дека владее големо невреме пропратено со виулици и големи снежни наноси,па прашање е и со најсовремена техника колку може да се дејствува - веднаш по чистењето имаш нов пласт снег на коловозот,гледајќи го овај интензитет на врнење

самите компании кои вршат превоз треба да се свесни и да ги откажат патувањата во ова невреме кога може да се случат несреќи со големи последици,а не одговорноста да им ја тупнат на шоферите да се мачат во извршување на невозможна мисија
Прво, транспортерите се врзани со рок, да достават стока до точка А до точка Б во точно определен рок, дури и стигнувањето на терминали е во одреден интервал.А пеналите за преминување на одреден рок се строги, па сега ти види.
Друго, ако јас имам испит денеска во 13:00, а сум тргнал од 6 сабајле со автобус/воз и не стигнам на време, крив сум јас, превозникот или Македонија Пат со неизвршувањето на сопствената должност?Да не бидам оправдан пред професорот од Македонија пат?Не, нема да сум оправдан, од искуство :icon_mrgr:
Некои работи се неодложни!

И нема да ја тупнат одговорноста на шоферите, одговорноста е на Македонија Пат, зошто едноставно не си ја вршат работата!Односно нивните раководители и погоре раководителите на тие раководители.Прашање за милион долари е зошто ако е висок процент наплатата на патарини и слични давачки, приливот на финансии е редовен, платите за вработените каснат редовно, возилата се често со расипувања и штрајкот е секојдневие...епа тогаш нека не работат воопшто МП, да си носиме лопати в кола и сами да се снаоѓаме.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.082
Поени од реакции
6.712
Прво, транспортерите се врзани со рок, да достават стока до точка А до точка Б во точно определен рок, дури и стигнувањето на терминали е во одреден интервал.А пеналите за преминување на одреден рок се строги, па сега ти види.
Друго, ако јас имам испит денеска во 13:00, а сум тргнал од 6 сабајле со автобус/воз и не стигнам на време, крив сум јас, превозникот или Македонија Пат со неизвршувањето на сопствената должност?Да не бидам оправдан пред професорот од Македонија пат?Не, нема да сум оправдан, од искуство :icon_mrgr:
Некои работи се неодложни!

И нема да ја тупнат одговорноста на шоферите, одговорноста е на Македонија Пат, зошто едноставно не си ја вршат работата!Односно нивните раководители и погоре раководителите на тие раководители.Прашање за милион долари е зошто ако е висок процент наплатата на патарини и слични давачки, приливот на финансии е редовен, платите за вработените каснат редовно, возилата се често со расипувања и штрајкот е секојдневие...епа тогаш нека не работат воопшто МП, да си носиме лопати в кола и сами да се снаоѓаме.
ти очигледно бараш куче да преплива преку Атлантикот или риба да го пропешачи Афричкиот континент......условите се тие,природата сепак е посилна од СЕ
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
И ова снегов нема срам веќе значи...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Изненадени се од снегот а цела недела има предупредувања дека во Западна Европа паѓа снег кој предизвикува тешкотии во сообраќајот. А и по чиста логика дека е Декември месец и зимно време не би требало да бидат изненадени секоја година туку да се спремаат пред време а не да лапаат муви.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
10 години по ред они се изненадени а им најавуваа снег уште пред недела дена... и у наредни 10 години кога и да падне снег па ке бидат изненадени.... чудна работа
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Македонија пат уште еднаш на висина на задачата :facepalm:
Автобусот од Симекс што тргна во 16:00 од Скопје во Кичево стигна во 23:00
а башка во автобусот што нема греење (n) еднаш имам одено со симекс и повеќе ни ја, ни дете мое. да не спомнувам дека и дефект ни остана :tapp: среќа што после 20тина мин заиде друг автобус (струшки), па во него се напикавме сите, инаку сите ќе закасневме.
знам дека темава е за друго ама мораше некаде да ги кажам симексиве што џубриња се.
а пак овие од македонија пат уште не можат да сфатат дека дојде зима, уште со рацете в џеб си мислат да стојат.
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
Овие од Македонија Пат ме потсеќаат на еден мој комшија.
Лани кога наврна доста снег, го чистам дворот од снег, и овој ми вика...ах, што го чистиш кога уште ќе наврне :facepalm:

Па што треба да чекам да ми ја затрупи куќата па да го чистам?
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Изненадил снегот, божем у Јули падна...
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
Коментар за тоа како снегот ги изненадил среде зима,божем среде лето сме или некоја тропска држава 200px-Trollface.svg_.png
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Ова фразата дека снегот не изненади не можам да ја слушам повеќе, ми се гади. Сите се фатиле со истото, тоа па тоа.
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Среќа што видов тука дека заврнало снег иначе и јас изненаден ко овие по кратки ќе искочев надвор:facepalm:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Значи, не вреди зимски опреми за автомобили се е тоа џабе фрлени пари и останува чаре 4 или 5 сибирски хаски и санка за влечење му е мајката ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom