Смерови во 3 година гимназија

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Абе пак има разлика.. Ја сакам да одам Архитектура.. Сум Природно Математичко А и стварно учиме ствари што мене конкретно ми се потребни.. Неможат тие од јазично или од општествено да се справат наеднаш со сите тие чуда на координатен систем и тако даље.. Пак имаат врска и смеровите..
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Јас мислам дека има голема врска, барем по мене си гледам: во ПМП А во трета година се учи линеарна алгебра и аналитичка геометрија, која што е потребна за математика 1 на факултет. Во 4та година се учат и лимеси на малку повисоко ниво отколку на обична математика и изводи кои исто така се потребни за техничките факултети, а не се учат по математика.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Искрено мое мислење е дека при упис во средно во прва година треба да си одбереш смер.Ова нема смисла.Си учел две години во едне клас си запознал деца сте се здружиле едниоставно си станал многу близок со сите од клас.И сеа ке ти дојдат некои дебилчиња во нов клас шо ни ги знаеш ни познаваш и ке се чешаш.При упис во прва си кажуваш кој смер и учиш до крај на четврта со едни исти деца.Сеа калсот ми е хаос..не само мене него на сите...и не ја гледам логиката.А неможеникој да ме убеди дека во трета си позрел да одлучиш кој смре го сакаш.Си знаеш ти во основно ти иделе ли математика физика хемија и знаеш дали можеш да бубаш историја географија ...и слично.

Ние во Орце кога биравме смерови директорот ни кажа да внимаваме што правиме дека после за матура полагаме некои предмети од смерот што сме го одбрале.Што значи дека јас што сум одбрал општественоА неможам на матура да полагам Информатика или некој друг предмет.И исто дека треба однапред да знаеме на кој факултет сакаме за да можеме да одбереме смер дека за упис се гледале предметите кои си ги учел...е сега колку е точно незнам.
Инаку тоа што рече Џену дека наставниот план по македонски англиски математика е ист за сите смерови е точно.Ама кај нас се случува следново.
Правиме тест математика кај една иста професорка цела генерација.Ги споредуваме тестовите и гледаме дека тие што се математички смер добиваат многу потешки тестови отколку ние на општетсвено.Професорката само рече вие сте математичко и ке имате и повеке домашно и потешки тестови.Колку е сега ова оправдано стварно незнам?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Може преку Опшествено-хуманистичко подрачје Б да се запишеш подоцна на Економски факултет ?
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Можеш зависи предметите за матура...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Искрено мое мислење е дека при упис во средно во прва година треба да си одбереш смер.Ова нема смисла.Си учел две години во едне клас си запознал деца сте се здружиле едниоставно си станал многу близок со сите од клас.И сеа ке ти дојдат некои дебилчиња во нов клас шо ни ги знаеш ни познаваш и ке се чешаш.При упис во прва си кажуваш кој смер и учиш до крај на четврта со едни исти деца.Сеа калсот ми е хаос..не само мене него на сите...и не ја гледам логиката.А неможеникој да ме убеди дека во трета си позрел да одлучиш кој смре го сакаш.Си знаеш ти во основно ти иделе ли математика физика хемија и знаеш дали можеш да бубаш историја географија ...и слично.
Се согласувам со постов. Подобро е од прва да си одбираме шо предмети да учиме или уште тогаш смерови да си одбериме,затоа шо од другата година,барем мојот клас сите ќе бидеме на различни смерови и осеќам ќе се паднам во најчкљ клас,а овој клас ми е толку убав..:(
Највероватно одбирам Општа А, иако тие шо треба да се задолжителни,ни ги даваат изборни. Кој к.. да учам историја или географија или музичко ако одам на економски?
Сепак моја си е овде грешката, требаше од прва да се запишам во економсконо училиште кај шо се учат стручни предмети кои ќе ми требаат за на факултет,а не да учам биографија за сите можни композитори од романтизмот..
Иако,признавам највеќе ојдов гимназија ради друштвото..
 
Член од
25 јануари 2009
Мислења
45
Поени од реакции
2
Јас се определив за ПМА, ама сеуште се мислам дали да останам таму. На ПМА има најмногу за учење, имаме 9 часа математика неделно, а стварно врска неам кај ќе продолжам :tapp:. Си ги имам петките, али сакам да си поминам полесно. Ме интересира дали е тешко линеарна алгебра и алгебра, али бидете реални ве молам (ептен изгубена душа сум....)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Јас се определив за ПМА, ама сеуште се мислам дали да останам таму. На ПМА има најмногу за учење, имаме 9 часа математика неделно, а стварно врска неам кај ќе продолжам :tapp:. Си ги имам петките, али сакам да си поминам полесно. Ме интересира дали е тешко линеарна алгебра и алгебра, али бидете реални ве молам (ептен изгубена душа сум....)

ако имаш желба да учиш и ако ти оди математика не е тешко
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Јас се определив за ПМА, ама сеуште се мислам дали да останам таму. На ПМА има најмногу за учење, имаме 9 часа математика неделно, а стварно врска неам кај ќе продолжам :tapp:. Си ги имам петките, али сакам да си поминам полесно. Ме интересира дали е тешко линеарна алгебра и алгебра, али бидете реални ве молам (ептен изгубена душа сум....)
Грешиш, баш ич ќе немаш за учење.
Убедливо најлесен смер е ПМП-А. Значи немаш многу предмети, каде што треба цели вечери да останиш и да бубаш глупости. Наместо тоа имаш уште две други математики. За тоа дали тие биле тешки или не, тоа е релативна работа. Линеарна алгебра и аналитичка геометрија е малку потешка, но со секојдневно вежбање на задачите од учебникот ќе немаш никаков проблем. Значи дента после часот, оддели 40 минути и ќе немаш гајле. Јас имав професор што незнаеше добро да предава, па сите работи сам се мачев да ги научам. Меѓуатоа, имав и среќа. Задачите во писмените беа само од учебникот.
Ќе треба малку повеќе напор да вложиш во второ полугодие, пошо таму е малку потежок материјалот (делот аналитичка геометрија). Дури и професорот не знаеше како се решаваат задачите, па викаше дека тоа не треба да се знае, дека е виша математика.
Во 4та година ќе ти биде најдобро. Тоа што ќе го учиш по обичната математика, после 1 недела ќе го учиш и по математичка анализа, само малку проширено. Така да ќе ти биде супер. Само во второ полугодие ќе се учет интегралите. Тие се малку потешки (секој интеграл се решава со различен метод, а имаш многу методи).
Значи, ич да не се плашиш дека си згрешила. Најубо ќе си поминиш. Моите другари шо беа на општа, секоја недела имаа по некое испитвење. Секој ден да мојш да одделиш барем 1 сат за математика и ќе ти е преубо.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Јас се определив за ПМА, ама сеуште се мислам дали да останам таму. На ПМА има најмногу за учење, имаме 9 часа математика неделно, а стварно врска неам кај ќе продолжам :tapp:. Си ги имам петките, али сакам да си поминам полесно. Ме интересира дали е тешко линеарна алгебра и алгебра, али бидете реални ве молам (ептен изгубена душа сум....)
Како можеш да сакаш да поминеш полесно?
Што ќе научиш ако поминеш полесно?
И, петките се само оценки, колку пати треба да кажам?
И да ти се сите петки, ако си дупка у знаење матурата ти посекако ќе ја паднеш, така да нема врска.
А на ПМА може има најмногу за учење, ама ако не си од оние „дефиниции луѓе„ кои можат да учат само напамет, нема да имаш потешкотии, затоа што математиката на памет не се учи.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Природно - математичко А подрачје(за на Електро, Машински, ПМФ), Природно - математичко Б подрачје(за на Медицински, Стоматолошки, Ветеринарен)

Општествено - хуманистичко А подрачје(за на Правен, Економски), Општествено - хуманистичко Б подрачје(за на Филозофски, Педагошки)

Јазично - уметничко А подрачје(за на Филолошки, Филозофски), Јазично - уметничко Б подрачје( за на Ликовна и музичка академија, Факултет за драмски уметности и др.)

Инаку, да бидеме искрени, ама воопшто нема врска што ќе одбереш и што сакаш да студираш. И така материјалот од стручните предмети кои ќе ги изучуваш во 3та и 4та на факс ќе ти биде предаден за 2 часа максимум. На пример, јас сум Јазично А, но ќе студирам информатика. Па скоро 80 проценти од клас ќе одат на факултет што си нема врска со подрачјето на кое сме запишани. Сите си се запишаа таму каде што им предаваа добрите професори за нив. Минатата година, матурантите од Јазично А, т.е. поголемиот дел од нив се запишаа на Медицински, од Општествено имаше на Архитектонски.
Одбери си ти што си сакаш да учиш, тоа :)

И за на информатика е смеров... Лично јас учам математичко Б, а и се согласувам со тебе дека можиш да се запишиш кај сакаш после.. никој не ти брани.. таму гледаат завршено средно гимназија не гледаат на кој смер си бил. Чист пример сестрами учеше Јазично А, а сега е на земјоделски запишана и прва година ја помина со 10ка. :) Значи, поентата е: Ако ти се учи, ќе успееш на кој и да се запишиш факултет, а ако не ти се учи ама на кој сакаш смер и факултет запиши се исто ти е.. :)))
 
Член од
16 јуни 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ако одбереш Јазично-уметничко подрачје комбинација А,може ли да одиш на факлутет архитектура или за детектив и безбедност
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Можеш, јас имам другарки што учеа со мене овој смер и се на архитектура сега.

Џст соу ју ноу, постовите ми се уште кога учев јазично А, еве ме на електро прва година ми е супер, освен што се борам со една професорка ради теоријата по два предмета, задачите ми се со високи бодови секогаш. Е така :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Ако одбереш Јазично-уметничко подрачје комбинација А,може ли да одиш на факлутет архитектура или за детектив и безбедност
Не е битно која комбинација ќе одиш трета година, битно е кои интерни предмети ќе ги одбереш за матура.
 
Член од
12 јуни 2016
Мислења
402
Поени од реакции
82
Ако одбереш Општествено - Хуманистичко Комбинација А може ли подоцна на факултет да се запишеш на Правен или на Економски?
И дали сега се одбира струката во прва година или во трета?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom