Смерови во 3 година гимназија

Член од
28 септември 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ме интересира кои се смеровите во 3 година гимназија, и после кој факултет можеш да го одбереш, ако знае некој нека пише...... Фала многу....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Природно - математичко А подрачје(за на Електро, Машински, ПМФ), Природно - математичко Б подрачје(за на Медицински, Стоматолошки, Ветеринарен)

Општествено - хуманистичко А подрачје(за на Правен, Економски), Општествено - хуманистичко Б подрачје(за на Филозофски, Педагошки)

Јазично - уметничко А подрачје(за на Филолошки, Филозофски), Јазично - уметничко Б подрачје( за на Ликовна и музичка академија, Факултет за драмски уметности и др.)

Инаку, да бидеме искрени, ама воопшто нема врска што ќе одбереш и што сакаш да студираш. И така материјалот од стручните предмети кои ќе ги изучуваш во 3та и 4та на факс ќе ти биде предаден за 2 часа максимум. На пример, јас сум Јазично А, но ќе студирам информатика. Па скоро 80 проценти од клас ќе одат на факултет што си нема врска со подрачјето на кое сме запишани. Сите си се запишаа таму каде што им предаваа добрите професори за нив. Минатата година, матурантите од Јазично А, т.е. поголемиот дел од нив се запишаа на Медицински, од Општествено имаше на Архитектонски.
Одбери си ти што си сакаш да учиш, тоа :)
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Ne go lazete taka deteto. Mnogu ke ti e polesno na fakultet ako ucis vo sredno toa sto sakas da studiras i go sovladas toj materijal na vreme. Preku nekoi raboti sto ke se ocekuvaat od tebe da gi znaes od sredno ke se preleta na brzina i ke moras doma so saati da tupis mozok. Zatoa odberi si ubavo sto ke ucis za da ne se maltretiras podocna.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Ne go lazete taka deteto. Mnogu ke ti e polesno na fakultet ako ucis vo sredno toa sto sakas da studiras i go sovladas toj materijal na vreme. Preku nekoi raboti sto ke se ocekuvaat od tebe da gi znaes od sredno ke se preleta na brzina i ke moras doma so saati da tupis mozok. Zatoa odberi si ubavo sto ke ucis za da ne se maltretiras podocna.
Дјуд, ако сакам да идам на филолошки и сакам да студирам Руски, кај ќе ми помогне италијанскиот што го учам? Истото е и со другите смерови. Менаџмент, Економија... тоа книгичињата им се по 50 страни, убаво си викам за 2 часа максимум ќе го поминат материјалот.
И еве ти давам пример, на Медицински оваа година, во првите 15 од државната квота имаше 6-ца од ЈБТ кои беа на Јазично А подрачје. :toe:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Gledaj, nauci Ruski, otidi vo rusija, 100 milioni ludje ke znaat Ruski podobro od tebe. Na filoloski ne se uci eden jazik, se ucat nekolku. A eve zapisi PMF na primer so tvojata jazicna gimnazija i odma ke se pozalis od matematicka analiza ili od nekoi shugavi derivacii. Tie smerovi ne se za dzabe izmisleni.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Gledaj, nauci Ruski, otidi vo rusija, 100 milioni ludje ke znaat Ruski podobro od tebe. Na filoloski ne se uci eden jazik, se ucat nekolku. A eve zapisi PMF na primer so tvojata jazicna gimnazija i odma ke se pozalis od matematicka analiza ili od nekoi shugavi derivacii. Tie smerovi ne se za dzabe izmisleni.
Да бе... гледам, тие што биле математички смер а се сега прва на ПМФ програмерско со братучед ми се` знаат. Ако си учиш, нема на што да се жалиш. Се жали само тој што не учи.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Да бе... гледам, тие што биле математички смер а се сега прва на ПМФ програмерско со братучед ми се` знаат. Ако си учиш, нема на што да се жалиш. Се жали само тој што не учи.
Taka e be...ti kako sto vikas :)
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Има право Џену, немаат врска смеровите. Направени се ко демек полесно да ти биде на факкултет, ако идеш на пр. на Јазично А, полесно ќе ти биде на Филолошки, ама тоа не значи дека со Јазично А не можеш да се запишеш на кој др. факултет сакаш. И да беа стрикни смеровите, тогаш зашто Јазично А и Б учат математика до 4, ако веќе решиле да идат на Филолошки или на некои факултети од полето на уметноста? Да беше така математика, хемија, биологија, физика немаше да се учи и во трета, туку со сам крај на втора година ќе се исфрлеше од распоредот. Така да...на кој смер и да идеш, после можеш на кој сакаш факултет да идеш, само доколку земеш на матура редмети што ги вара тој факултет.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Има право Џену, немаат врска смеровите. Направени се ко демек полесно да ти биде на факкултет, ако идеш на пр. на Јазично А, полесно ќе ти биде на Филолошки, ама тоа не значи дека со Јазично А не можеш да се запишеш на кој др. факултет сакаш. И да беа стрикни смеровите, тогаш зашто Јазично А и Б учат математика до 4, ако веќе решиле да идат на Филолошки или на некои факултети од полето на уметноста? Да беше така математика, хемија, биологија, физика немаше да се учи и во трета, туку со сам крај на втора година ќе се исфрлеше од распоредот. Така да...на кој смер и да идеш, после можеш на кој сакаш факултет да идеш, само доколку земеш на матура редмети што ги вара тој факултет.
Pa normalno deka ke se uci zasto ucis gimnazija na kraj kraeva, so nekoja poblaga nasoka. Veruvaj mi deka e mnogu polesno na fakultet koga imas predznaenje i toa mnooogu polesno, mozes cel kolokvium da polozis so toa preznaenje, samo malku ke se potsetis. A sigurno deka matematika na jazicen smer ne e ista kako i na matematicki, kako sto i jazicite na matematicki ne se isti ko na Jazicen. Ne mozat tie predmeti da se isfrlat zasto ti uste si vo gimnazija, samo imas nekoe malo usmeruvanje, a ne odbiras cela struka.
I ne znam zasto ve ubeduvam koga ocigledno si imate zacrtano vo glava deka smerovite ne cinat a uste ste vo sredno :]
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Pa normalno deka ke se uci zasto ucis gimnazija na kraj kraeva, so nekoja poblaga nasoka. Veruvaj mi deka e mnogu polesno na fakultet koga imas predznaenje i toa mnooogu polesno, mozes cel kolokvium da polozis so toa preznaenje, samo malku ke se potsetis. A sigurno deka matematika na jazicen smer ne e ista kako i na matematicki, kako sto i jazicite na matematicki ne se isti ko na Jazicen. Ne mozat tie predmeti da se isfrlat zasto ti uste si vo gimnazija, samo imas nekoe malo usmeruvanje, a ne odbiras cela struka.
I ne znam zasto ve ubeduvam koga ocigledno si imate zacrtano vo glava deka smerovite ne cinat a uste ste vo sredno :]
Сфаќаш што зборуваш? Програмата за македонски, англиски, математика, германски/француски сите насоки ја учиме исто до 4та година.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Сфаќаш што зборуваш? Програмата за македонски, англиски, математика, германски/француски сите насоки ја учиме исто до 4та година.
Ej izvini, ne znam jas, zaboraiv, ja nemam uceno gimnazija. Aj cao
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Во право е Џену. Програмата е сосема иста, за тие предмети. Различно е само што математички смер учат и алгбра и линеарна математика како др. предмети, а јазичните учат др. 2 јазика +. Иначе основните предмети, математика, македонски, англиски...сите се исти кај секој смер!!!

Ej izvini, ne znam jas, zaboraiv, ja nemam uceno gimnazija. Aj cao
И да си учел гимназија. Сега не е исто како порано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom