Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Луѓе, од ден во ден државата се повеќе ни тоне. Не сум многу возрасен, имам само 17 години и криво ми е што сме во ваква состојба. Од власта буквално никој не е задоволен, а сепак молчиме. Пред нашите очи се случуваат илјада неправди, гинат невини луѓе поради слабите медицински услови, обичните граѓани се отепуваат од работа, за на крајот на месецот да земат ниска плата и пак едвај да крпат крај со крај. Сеуште учам историја, еден од омилените предмети ми е, учам за тоа како порано луѓето кога не биле задоволни имале срце да се дигнат во востание, револуција против власта, која тогаш можеби била и многу посурова. Зошто сега никако не можеме да се организираме и да кажеме доста е на теророт кој се врше врз нас обичните граѓани? Освен тоа што живееме во никакви услови, на сета таа ја губиме и државата, политичарите, ако можам така да ги наречам, ја продаваат македонската историја, а ние молчиме. Мислите ли дека може да го освестиме овој народ да се крене против власта? Да ја пробудиме барем малце националната свест?
Јас се сеќавам како помал многу ми сметаа неправидите и нерегуларностите но, сега речиси и да не ги забележувам. Најмногу се разбудив на факултет дека не вреди да се бунтуваш. Имаше дестина случаи кога професорите правеа проблеми например не тераа да купуваме нивни книги за висока цена и проверуваа кој купил, ни поставуваа прашања надвор од учебник и надвор од испитни прашања...се бунев и пробав да организирам група. Наидов на отпор од колегите, се плашеа, не сакаа да зборуваат, ми викаа ќе си „настрадаш“ (нешто што се случи неколку пати). Имав проблеми од страна на некои професори неколку пати и префрлања и забелешки (нешто страшно но може 2-3 пати поради мојата активност да си поминам полош на испит). Кога видов какви се студентите (колегите) се откажав и си реков нема никакво организирање против авторитети, сега не се бунам јавно за ништо и организирано и по ок ми е и подобро си поминувам и помалку се нервирам.
Мислам дека една од основните работи на станување возрасен човек е да се помириш со естаблишменот и да го разбереш системот и да го искористиш за своја лична корист. Така функционирам веќе деценија и кусур и супер ми е...во МК сум имам доволно пари, нема стрес на работа и си терам ќеиф. Треба да се научи системот и да се работи во рамките на него формално и неформално за лична корист.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Грешка е во насловот нема да има и не се бара ослободување од персонален данок за дивиденда тука само за капитална добивка и камата и кирија.
Додуше ако размислиш која е основата за персонален данок на плата? Работиш и заработуваш, ОК а државата ти зема дали таа сработила 15% од работата? Со што ти дала за да ти овозможи или помогне во тоа што ти работиш?
Ова е добра тема за дискусија. Муабетот ми е дека или да се плаќа за секоја добивка, или не. А ако државата ги оданочува приходите, особено за плата, тогаш, за тоа треба да воведе и против услуги. Добро велиш, со што државата помогнала за личен приход? Тоа што има патишта, административни услуги, струја...? Па сето тоа е изградено со пари на граѓаните, и се плаќа. Така.. добро е ова за размислување. Дури и за некои придонесе може да се разговара. Не знам што е придонесот (на плата) за вработување, мислам дека уште постои?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129


Конечно јавно да се објави име и презиме и фотографија од добитник на лото 7-ка.
Не верувам дека постои будала некој да прифати формално негово име и презиме и фотографија да се објават само ради редот да се истера. Нема будала да прифати такво нешто.

Сега некој на форумот може ќе напише дека погрешил човекот што прифатил да му се објават личните податоци бидејќи ќе му бараат пари роднини, пријатели, познаници, или ќе му доаѓаат на врата секакви луѓе да му бараат пари и донации. Но јас сметам дека треба да се воведе обврзувачко правило да секој кој добие 7-ка на лото или друга голема парична или непарична награда да мора да му се објават лични податоци во спротивно нема доделување награда. И тоа да биде секој пат кога ќе се падне седумката на лото а не само сега да објават а во иднина пак да нема јавно објавување на податоци за добитниците на седумките.

23 пат е ова да се падне седумката и колку јас паметам ова е прв пат да се објават лични податоци за добитникот. Вистинското прашање е што е со оние 22 лото седумки? Зошто тие добитници не се објавени? Имаше буквално ситуации да се извлекува лото седумка од над 300.000 евра неколку седмици пред избори и податоци за добитникот да не се обајвуваат јавно. Тоа отвора сомнежи.

Најдобро е како во САД, на нивните лото тикети си пишува дека со самото купување на тикетите играчите автоматски се согласни нивните податоци да се објават јавно во медиумите.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ова е добра тема за дискусија. Муабетот ми е дека или да се плаќа за секоја добивка, или не. А ако државата ги оданочува приходите, особено за плата, тогаш, за тоа треба да воведе и против услуги. Добро велиш, со што државата помогнала за личен приход? Тоа што има патишта, административни услуги, струја...? Па сето тоа е изградено со пари на граѓаните, и се плаќа. Така.. добро е ова за размислување. Дури и за некои придонесе може да се разговара. Не знам што е придонесот (на плата) за вработување, мислам дека уште постои?
Јас искрено не ја капирам идејата со прогресивен данок. Што ако зимам висока плата? Ќе се утепаш од работа и вложување, не спиеш со милион одговорности за на крај државата да ти наплати дека многу заработуваш? Која е логиката? Ако работам државна работа па го оптоварувам буџетот ај можеби има логика. Сега покрај сите милион тековни глупости треба да мислиш и буџетот на државата да го оправаш со свој труд?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас искрено не ја капирам идејата со прогресивен данок. Што ако зимам висока плата? Ќе се утепаш од работа и вложување, не спиеш со милион одговорности за на крај државата да ти наплати дека многу заработуваш? Која е логиката? Ако работам државна работа па го оптоварувам буџетот ај можеби има логика. Сега покрај сите милион тековни глупости треба да мислиш и буџетот на државата да го оправаш со свој труд?
Јас имам став дека прогресивниот данок е неправеден. Данокот е процентуален, па автоматски поголема плата значи и поголем данок. Согласно тоа, прогресивниот данок е дискриминација.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
По таа причина ако некоj не се чувствува и не сака да биде криминалец иако е мрзлив глупав и прост то тоj просто мора да емигрира.Зошто? За да не храни криминалците и тие или да се изменат или да измрат од глад! Пошо тие никогаш нема да заработата ЧЕСНО ако не се приморани!
Многу гнев има во тебе :)
Никој не може да те примора на чесност. Не сите се со криминални умови. Ние имаме проблем што си вртиме со години мал процент на исти луѓе без визија и морални квалитети.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Па ние во бугариjа зошто ги вртиме истите идиоти веке 30 години? Ова не е исклjучок ова е закономерност! единствената причина е пошо 90% се глупите, да голем дел од нив се прават на чесни ама тоа е пошо НЕМАТ УСЛОВИ да крадат како тие ВИДЛИВИТЕ. Така да се е просто. не живеj во илузии дека има море чесни и само 10 криминалеца. Напротив е има море од криминалци и 10 чесни.За тоа и зборим. Чесните да емигрират и криминалците или ке се утепат еден друг или ке морат и да работат.
Менгеле концепт со помали варијации :) Секој има право на свое мислење, можеби во Бугарија менталниот склоп е таков, тука не зборуваме за таков процент. Народот е попитом и дефинитивно почесен. Луѓево бараат пристоен живот, не луксуз.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
За да се реши една математичка задача мораш да знаеш какви се условите што имаш на почеток. Кога тоа го не знаеш каков кур ке решиш? Ова е прост во мнозинството си невероjатно глупав народ, себичен, крадлив и егоистичен и токму и за тоа е на такво економско , културно и секакво дередже. Просто е бе.Зошто во бугариjа премиер е нешто како вашиот Урко? Од 7 милиони внатре и 3 надвор не може да се избере попаметен од него? Па од секои 10 на улица 9 ке се попаметни.Исто и каj вас. Мислам да практично секоj е по паметен од Заев и единствениот поглупав мицковски ке го замести во власта!Кладам се со коj сака на што сака!
Никој не кажа дека Заев и Мицковски се членови на МЕНСА. Кажувам само дека овој народ архетипски не е криминален и расипан. Зборуваме за мал процент на луѓе со професија политичар. Мада и меѓу нив има ретки исклучоци.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
"Нормалните у нас считат за луди"
"нормалните каj нас ги сметат за луди"
Христо ботев
Ова требаше да учиш во школа а не за мадинjата на букефал и душан српски.
Како што пишува Даме Груев, револуционерите од ВМОРО дејствувале по примерот на Ботев

Значи ете Даме Груев од кај му текнало по примерот на Ботев и Левски ,ги ископирија
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
Добро овие бањативе ќе се научат некогаш едно знаме да постават како што треба...
Зошто ма така...гледаш дека орелот е исправно поставен.....:pos:

 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Заборавив колите коjа нема реално ЕВро 6 проверено на место директно се одзима и се уништува како старо железо.
ПендарЗ,

намали троа од твојава екологија, оти овде живееме во македонски услови, со македонски страндард и македонски примања...

Ај почни од твојата кола па ако нема мотор со „Еуро 12„, фрли ја во отпад...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
629
Поени од реакции
1.916
Каков канцер шират татариве преку новиве профили,страшно.
А никој од нив не спомиња кога на времето пола машки од кај нас,губеа невиност кај нив за цена од 2 “червени”:D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom