Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
самовилите, светлите елфови источно од Мордор, претците на Леголас

Добро би било не да се одложи туку целосно да се стопира
Па за приход се плаќа данок. Зошто ова да се изземе ако за друго се плаќа? И јас не би сакал да плаќам, да се разбереме, да не испадне дека некого бранам или критикувам... ама и каматата е добивка.. па...
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Чим си почнал да му пишуваш на бугарски,од старт губиш.
ne e ova bugarski, dijalekt e, poveke e sopski, neli go sekavas i on kako pisuva napola, probal nesto na translite, ama toa selskoto sto go imaat, ne izleguva, garantiram deka e od nekoe od pogranicnive sela. Teski opinci se, od tolku narod sto se probi niz beliot svet ovie ne uspeale da se probijat ni vo sofija i zatoa se zakaceni za makedonskoto prasanje, isto taka garantiram deka e i ergen....probaj nasoci go kon druga tema na forumov, ke se izgubi.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.011
Поени од реакции
1.129
Хахаахааха абе Борко кој кур ти треба политика бе стварно не знам.Не знам зошто луѓето кои и имаат добра пара како "министеров за одбрана" или Панчев севрџанецот за мали пари успеваат да се избрукаат пред народот.Моментално сум без работа ми се заеба понудата за странство но веднаш се потрудив да средам за друга и не се одлучив да трчам по партии а овие во газ ќе се ебат за 500е плата.
Отиде и Борко аут од оние кои ги сметав за малку посовесни Македонци и мислев дека навистина им било до името а не до дпмне.Уште Столе остана а се надевам дека барем он ќе остане достоен на зборот.

Има појави од луѓе кои не знаат за доста. Колку и да имаат заработено во кариерите пари и отворено приватни бизниси секогаш ќе им биде малку на таквите како тие кои ги имаш напишано.
Ќе останат на крај во ова "општество за сите " да живеат партиски паразити, накази, спонзоруши, криминалци и остала слична багра, секако и оние кои се пензионери или се на чекор до таков статус.
Останатите мораат да бараат надвор спас од ваквите алчни појави од луѓе.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.833
Поени од реакции
15.767
Па за приход се плаќа данок. Зошто ова да се изземе ако за друго се плаќа? И јас не би сакал да плаќам, да се разбереме, да не испадне дека некого бранам или критикувам... ама и каматата е добивка.. па...
со оваа инфлација и немилосрдно печатење пари ( на глобално ниво) практично каматата е лук и вода а на видување е 0, поодамна... испаѓа дека треба да се вратиме 100 години назад и да се чуваат парите во злато или во роба
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
со оваа инфлација и немилосрдно печатење пари ( на глобално ниво) практично каматата е лук и вода а на видување е 0, поодамна... испаѓа дека треба да се вратиме 100 години назад и да се чуваат парите во злато или во роба
nedvizninite stanuvaat aktuelni, osobeno pomali stanovi, koi sto gi zemaat pod naem ostaveni zeni, ili postari momi ili ergeni, a aktuelno e i kupuvanje stanovi po bugarijava, najmnogu bansko
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.034
Поени од реакции
18.040
Има појави од луѓе кои не знаат за доста. Колку и да имаат заработено во кариерите пари и отворено приватни бизниси секогаш ќе им биде малку на таквите како тие кои ги имаш напишано.
Ќе останат на крај во ова "општество за сите " да живеат партиски паразити, накази, спонзоруши, криминалци и остала слична багра, секако и оние кои се пензионери или се на чекор до таков статус.
Останатите мораат да бараат надвор спас од ваквите алчни појави од луѓе.
Не знам за мене тие се глупи луѓе,еве на пример Панчев зарем немаше пари па мораше да се продаде за плата од 500,600 евра а до тогаш беше почитуван од секого,додека денес го изгуби тоа.Не велам дека се живее за народот само ама пак покрај парите(кои си ги направи на легален начин) кои секако се на прво место мене лично би ми било мило кога и мојот народ ме сака и го почитува тоа што сум го направил а тие 500е месечно ништо нема да му сменат во животот.Истово важи и за Борко,си излижа се што кажуваше и на крај стана ист како останатите.
 
M

Macedon1um

Гостин
Ете мотивација плус за административците да се префрлат во приватен сектор :ROFLMAO: им покачија предизборно нови 5% а ако вака продолжат здравје Зајко Кукурајко ќе може да се фали како просечната плата стигнала 500 евра по логиката они јадат месо и ориз ние зелка просечно заедно јадеме сарма

Во меѓувреме на ИТ секторот пред се им акнаа поголем данок, ама битно мерката за поголем данок од дивиденди/ренти на тие со 5 станови ќе се одложела..
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Прво Бугарија ја бараше Македонската територија после Македонскиот народ па сега Македонската историја...јас би им испратил само еден шлепер лут Македонски Ајвар толку им е доста
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Па за приход се плаќа данок. Зошто ова да се изземе ако за друго се плаќа? И јас не би сакал да плаќам, да се разбереме, да не испадне дека некого бранам или критикувам... ама и каматата е добивка.. па...
Грешка е во насловот нема да има и не се бара ослободување од персонален данок за дивиденда тука само за капитална добивка и камата и кирија.
Додуше ако размислиш која е основата за персонален данок на плата? Работиш и заработуваш, ОК а државата ти зема дали таа сработила 15% од работата? Со што ти дала за да ти овозможи или помогне во тоа што ти работиш?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.003
Поени од реакции
14.820
Идааат избори....денес изгласано покачување на 5% на платата на цела администрација што СЕГА треба да се земи. Значи важи еден месец ретроактивно
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Идааат избори....денес изгласано покачување на 5% на платата на цела администрација што СЕГА треба да се земи. Значи важи еден месец ретроактивно
Незнам колку ќе влијае на тие да гласаат за СДСМ. Но, дека владата има механизам да купува, во најбуквалната смисла на зборот гласови има. Не се малку тоа луѓе. Но, и дека власти губат избори и покрај тоа, губат.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Абе Боки не му платил на Орцо за операциите. За без пари што мислеше он дека ќе го склопат како што треба. Не му поврзале некој нерв во желудникот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom