Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Со 60 евра од џебот на граѓаните „Северна“ ќе влезе во личните документи
Ќе плаќаме за промена на документите. Јас за 2-3 месеци треба да менувам пасош (и да си платам што е ОК), а за 5 години пак да плаќам за нов (место 10 години да ми важи). Па што не ја преполоват цената на пасошот, кога ми го даваат со преполовен рок на важење.
За колата, јас си купив и си платив регистерски таблички. Мене ми се ОК, не барам промена. Ако државата решила да ги менува, што ми бара да плаќам за други, јас не барам нови таблички, ниту пак некој рок на важење е истечен.
Плаќај само. А едно семејство има повеќе членови, па за сите документи само плаќај. А демек, повеќе пари кај граѓаните. Ќе се замајуваме.[DOUBLEPOST=1551105254][/DOUBLEPOST]
Му се може. Зошто да не?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
При резолвирана истрага, која ги покажа причините за 27-ми април, а кои сите ги знаевме и пред тоа, смешно е тврдењето на Богоевски дека они го кркале затоа што толпата сакала Талат да го линчува, затоа што добро знаеме зашто толпата влезе (а тоа нема благе везе со Талат) и видовме како таа толпа се поздравува во помин со Артан Груби, истиов кој му дава знак на Талат да ја прекине седницата за Трајко.
Врзани им се гаќите на ДУИ со грујово ВМРО повеќе од што се гледа.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Обично го избегнувам т.н. генерал, бидејќи не сакам кловнови, но денес решив да го прегледам видеото да видам што се изнатрескал. Што да види човек. Жива трагедија е. Типичен политички полтрон како оние што ги влечкаат по автобуси на митинзи, ама батево ете успеал покрај бранителите да исплива малку повисоко во политиката или народски кажано подлабоко во гомната.
Не помалку трагично од тоа што Стојанче за пари си го продаде газот е тоа што верува во глупостите што ги треска.
Меша термини, не разбира основни работи од политиката, менува мислења постојано и згора на сѐ мисли дека народот му верува. Уште вика не е сменато името, туку има придавка само. :pos:

Па го прашува ефтов дали учел граматика и дали знае што се придавки, подмет и прирок. Мешање баби и жаби. :LOL:
Па, овој да ми беше роднина ќе пропаднев во земја од срам. Не можам да сфатам како еден воен ветеран и пред сѐ инвалид од војната 2001 може да го проголта сѐ што се готви во кујната на железниот опинок. Да го е*еше немаше толку да го брани.

И ефтов е тежок сончоглед. Пред 10 години ме блокира на фб, бидејќи не се согласував со негово мислење. Ниту го навредив, ниту го опцув, туку културно му одговорив зошто не се согласувам и ме блокира.
И тој е тежок профитер. Кој дава кеш за него. Ни трошка достоинство нема во него. Џабе сега глуми некој праведен. Да му понуди железниот опинок функција и привилегии одма ќе смени мислење и ќе влечка по емисии дпмневци за да ги ремети. За реметење во северна има со лопата да ринеш, ама џабе е сѐ. Никое фајде од тоа сега. Васко сега игра на картата сензација. Демек кој е актуелен ќе го реметам.
Но, вчера и тој потфрли на интервјуто. За последниве 10 години стојанче има материјал за реметење 10 години од сега во иднина. Сѐ што посра за време на “режимот“ си го изеде за време на “хунтата“. :aplauz:
Подемот го направи пред МТВ, а ќе заврши за МТВ.:icon_lol:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.086
Поени од реакции
19.956
При резолвирана истрага, која ги покажа причините за 27-ми април, а кои сите ги знаевме и пред тоа, смешно е тврдењето на Богоевски дека они го кркале затоа што толпата сакала Талат да го линчува, затоа што добро знаеме зашто толпата влезе (а тоа нема благе везе со Талат) и видовме како таа толпа се поздравува во помин со Артан Груби, истиов кој му дава знак на Талат да ја прекине седницата за Трајко.
Врзани им се гаќите на ДУИ со грујово ВМРО повеќе од што се гледа.
Чисто информативно ме интересира дали има некое видео, некој доказ дека толпата се поздравувала со Артан Груби?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Заев: Изразуваме големо незадоволство и револт за седницата за Вељановски
Човеков нема никаков срам. Па да набројам каков револт и незадоволство имаме за неговите случаи:
  • Аболициран е за Глобал
  • Прогласен е невин за барањето на мито (на апелација е случајот и не е чепнат, а за Груевски ги мина сите инстанци. Пресудите на Основен суд им беа со разлика од 2 дена)
  • Јанева незаконски го зеде случајот Пуч каде го уценуваше тогашниот премиер, за да после се откаже од гонење.
Е па.. не се сите исти, очигледно.
Црпнатиот и срам?

Биди посериозен.

Типот излажа кај стигна, така да еден револт ништо суштински не менува...
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Што се однесува до "спасувањето од Таљо" , правнички-легалистички или како сакате наречете го, у право беше. Не дека не можеа да го претуркаат со сила, со кршење и на деловник и на се, ама ако сакаш да се држиш до деловник, како смееше да има гласање?
Кога гласаш, не гласаш дали да му се одземе имунитетот на Трајко или не, него гласаш дали си за или против извештајот на комисијата за мандатно-имунитетни прашања. На извештајот од комисијата пишува - нема став, одлука не беше донесена (4-4 беше резултатот).
И за што ќе гласаа кога нема став, нема одлука? Дали сте за или против резултатот 4-4? :pos::pos::pos:
У низата на прекршени процедури од изборот на претседател, гласањето на двојазичност, преспански, итн.. Ова е единствената испочитувана процедура во Собрание од 2017 наваму.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.086
Поени од реакции
19.956
Типичен комуњарско-плачипичкарски потег: плачат зошто Талат не им дозволил да го прекршат деловникот и да изгласаат одземање на мандатот на Вељановски.

Фаќаа прашина во опозиција 11 години и уште не им иде паметот. Па уште се курчат, сакаат сите одлуки во собрание да ги донесат со кршење на деловници и закони, демократите мајкини.

Како ДУИ си брише чевли од фаците на СДС-овциве, алал да им е. Ги доведоа во ситуација да плачат зошто ДУИ не им дозволил да го прекршат деловникот.

:tvg:
 
S

ski

Гостин
Штом Талат стана војвода тука нешто големо има за кое се плашат во дуи.Ваљда не е нешто во врска со смилковско а Трајко да има некои докази за тоа или се плашат да не се пријави како сведок за тој случај....којзнае што е али сигурно нешто големо е.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Типичен комуњарско-плачипичкарски потег: плачат зошто Талат не им дозволил да го прекршат деловникот и да изгласаат одземање на мандатот на Вељановски.

Фаќаа прашина во опозиција 11 години и уште не им иде паметот. Па уште се курчат, сакаат сите одлуки во собрание да ги донесат со кршење на деловници и закони, демократите мајкини.

Како ДУИ си брише чевли од фаците на СДС-овциве, алал да им е. Ги доведоа во ситуација да плачат зошто ДУИ не им дозволил да го прекршат деловникот.

:tvg:
Уште не е целосно завршен меѓународниот притисок за СДСМ и ДУИ да настапуваат како еден субјект. Ама при крај се со таа работа, ќе влеземе во НАТО кај и да е. После тоа ќе биде тоа уште позабавно куалиција.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom