Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.972
Поени од реакции
3.691
Нема тоа врска со договорот, на македонски патен документ не може да стои Албанец во делот за nationality.
Нема тоа врска со договорот, на македонски патен документ не може да стои Албанец во делот за nationality.
Точно, во патните документи стои државјанството. Мој лапсус.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.990
Поени од реакции
14.787
Бранко е Социјалкдемократ ко муртинскиот,делат исти политички ставови и интереси.
Никогаш неможе Бране да биде на исто ниво со Иванов, референдумот 91ва кога ја интонирале химната само он не станал .
Работам во приватна фирма и се срамам од способни луѓе што дудлаат за 300 eu, моето искуство и работа нема допирни точки со политика се работат проекти и на шконци и на комуњари јаки, вмро луѓе...
Мојот став е дека НИЕ Македонците сме граѓаните од 2 ред.Нека не се вадат со еу и нато агенди.Прво и основно, ние во државава не знаеме кои сме, колку сме и од каде сме
Сепак секој со своите интереси и гледишта на работите.
Не беше до станувањето или не...туку се расправаа многу време која химна прво да се свири. Вмровците бараа прво да се интонира македонската химна, а комунистите(така им се викаше партијата) бара прво да се интонира југословенската. Сите овие лешеви денес што излегоа и бара да се гласа на референдумот, тогаш беа прво да се интонира југословенската химна

за ова многу убаво се сеќавам....иако поминаа многу години

неофицијално се ширеа муабети дека Тито Петковски изустил ,,Македонија самостојна преку мене мртов,, но тоа небеше докажано
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.126
Trebase da si razmislite togas, sega malce kasno e..
Да. Баш ги замишљам како си викаат - Абе чекајте луѓе, не заебавајте, дај да си одиме дома, боље Груевски да си го остаиме. Добричок си е.

:pos:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.401
Поени од реакции
20.155
Го гледам Апасиев со тројцава и не знам што да кажам, се бори до збор да дојде. Само галама креваат, глупости зборат, се однесуваат како на кафе да се дојдени и му се смеат ко Димитар вицови да им кажува а не сваќаат дека како неписмени кретени изгледаат пред сите.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.145
Поени од реакции
4.896
Кога ве читам вас, се чини дека во Македонија во тек е најголемото предавство во својата историја.
Се чини дела гневот е голем.

Ноо, во реалност нема никаква акција да се стопира ова предавство.

Некој протест имаше?

Што е проблемот со вас?

Глумите гневни, а се молите референдумот да успее?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.126
Испратен официален одговор во име на Германското МНР за тоа како ке се условува Република Македонија после референдумот .

Прегледај го приврзокот 197302
OK, не очекувам да знаете германски правопис и да ги знаете неговите законитости, ама можете да проверите како се пишуваат таквите називи на германски.

На пример, North Korea = Nordkorea

https://www.collinsdictionary.com/dictionary/english-german/north-korea


лош спин, кажи им друго да најдат
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Испратен официален одговор во име на Германското МНР за тоа како ке се условува Република Македонија после референдумот .

Прегледај го приврзокот 197302
Длабоко ти се извинувам што не знам германски :(
Те молам за неполиглотите ко мене преведи :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Кога ве читам вас, се чини дека во Македонија во тек е најголемото предавство во својата историја.
Се чини дела гневот е голем.

Ноо, во реалност нема никаква акција да се стопира ова предавство.

Некој протест имаше?

Што е проблемот со вас?

Глумите гневни, а се молите референдумот да успее?
Зошто да има акција?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.126
Не беше до станувањето или не...туку се расправаа многу време која химна прво да се свири. Вмровците бараа прво да се интонира македонската химна, а комунистите(така им се викаше партијата) бара прво да се интонира југословенската. Сите овие лешеви денес што излегоа и бара да се гласа на референдумот, тогаш беа прво да се интонира југословенската химна

за ова многу убаво се сеќавам....иако поминаа многу години

неофицијално се ширеа муабети дека Тито Петковски изустил ,,Македонија самостојна преку мене мртов,, но тоа небеше докажано
Заради тие лешеви и рефрендумското прашање беше смешно извитоперено. Али народов има страшно слаба меморија.
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
77
Поени од реакции
83
Кога ве читам вас, се чини дека во Македонија во тек е најголемото предавство во својата историја.
Се чини дела гневот е голем.

Ноо, во реалност нема никаква акција да се стопира ова предавство.

Некој протест имаше?

Што е проблемот со вас?

Глумите гневни, а се молите референдумот да успее?
Nie od dijasporata bojkotirame.
Iako opstopoznato e deka imeto ke se smeni, i ne zatoa sto toa e reseno vo MKD, i ne poradi voljata na narodot , tuku zatoa sto e pripremeno od drugi kujni i ke bide servirano bez razlika na se.

Post promena na imeto ?Sekoj za sebe ke reagira kako kje go prifati ova ponizuvanje.

Jas licno ke se otkazam od Makedonskoto drzavjanstvo(imam dvojno i drugoto ne e Bugarsko) , zatoa sto toa sto se slucuva vo Makedonija denes, se kosi so toa za sto moite predci - dedovci i pradedovci, trpele se borele i stradale, de od Turci, de od Srbi i Grci, de od Bugari... a ne deka imale poubava blagosostojba od taa sto e denes - sepak tie na kraj opstanale na svoite veruvanja.A kade sme nie ?

Ne mi treba drzavjanstvo na edna izmislena vestacka tvorevina narecena Severna Makedonija, so lugje koi ne znaat koi se, sto se i sogragjani koi sto se prodavaat za prazni vetuvanja i iluzii. Barem iluziite da bea dve vrekji grav, barem ke se najadea, vaka ke im se razdeni sledniot den so prazen stomak, i istata mizerija od prethodniot den.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Длабоко ти се извинувам што не знам германски :(
Те молам за неполиглотите ко мене преведи :)
Некој службеник таму задолжен за Македонија и Србија му објаснува на Антонио Милошоски дека Северна Македонија не можат да бидат два збора на германски, туку ќе биде еден Nordmazedonien.

Е сега, немаше да има ништо страшно во тоа, најнормално правописно правило, доколку нашиве идиоти не водат кампања дека придавката е небитна.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Дното е допрено :popce:

Зошто Бојкотирам/Апстинирам/Не гласам е самодеградирање на сопствената сувереност

Доколку не гласате, доколку останете дома, потсетете се дека сте се откажале од она што оние пред нас го немале, она за што нашите претци се бореа – сами да ја решаваме својата иднина.

:oleee:
https://www.mkd.mk/kolumni/zoshto-bojkotiramapstiniramne-glasam-e-samodegradiranje-na-sopstvenata-suverenost
Ilina e direktorka na IRI
https://www.iri.org/country/macedonia
i bliska sorabotnicka na Nikola Dimitrov
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.972
Поени од реакции
3.691
Nie od dijasporata bojkotirame.
Iako opstopoznato e deka imeto ke se smeni, i ne zatoa sto toa e reseno vo MKD, i ne poradi voljata na narodot , tuku zatoa sto e pripremeno od drugi kujni i ke bide servirano bez razlika na se.

Post promena na imeto ?Sekoj za sebe ke reagira kako kje go prifati ova ponizuvanje.

Jas licno ke se otkazam od Makedonskoto drzavjanstvo(imam dvojno i drugoto ne e Bugarsko) , zatoa sto toa sto se slucuva vo Makedonija denes, se kosi so toa za sto moite predci - dedovci i pradedovci, trpele se borele i stradale, de od Turci, de od Srbi i Grci, de od Bugari... a ne deka imale poubava blagosostojba od taa sto e denes - sepak tie na kraj opstanale na svoite veruvanja.A kade sme nie ?

Ne mi treba drzavjanstvo na edna izmislena vestacka tvorevina narecena Severna Makedonija, so lugje koi ne znaat koi se, sto se i sogragjani koi sto se prodavaat za prazni vetuvanja i iluzii. Barem iluziite da bea dve vrekji grav, barem ke se najadea, vaka ke im se razdeni sledniot den so prazen stomak, i istata mizerija od prethodniot den.
Со голема болка во душата и солзи во очите ке ти го прифатиме твојот отказ од државјанство. Благосостојбата овде не е многу изменета од времето на дедовците иако сум сигурен дека е многу подобра од таму каде што си и не ми е јасно зошто седиш таму во таа мизерија наместо да уживаш овде во татковината и благосостојбата. Бојкотот е логична работа и најмалку што можете да сторите за зачувување на статус квото и благосостојбата овде за нас но за вас и економски исплатлива од аспект на патни трошоци до амбасадата и назад.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099


Еве го Заев на последното обраќање до народот од Илинденска Макехгф... oh wait, ни го забранија тоа име, а и тоа Илинденското Востание е ваљда бугарско. Не смееме и понатаму да ги провоцираме соседите, али небитно... идентитетот е зајакнат со новиот договор!!!
Снима видео на Македониумот, апелирајќи на емоциите на гласачите.
Ја брише `иредентистичката` Крушевска република и манифест од уставот.
Зоран Заев in a nutshell.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Џабе Апасиев ги шамара, со факти може на цела Влада да им излезе и да ги погреба, сендвичите ќе јадат гомна дека е наркоман, педер и дека треба да се убие пошто само јадел гомна.
Булдожер дипломатија
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom