Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.035
Поени од реакции
18.042
Gjorgi-George
Petar-Peter
Nikola-Nick
Makedonija-Macedonia...toa ti e toa.
Сакал или не странците ќе те викаат како што им одговара исто како што и мене не ме викаат по моето традиционално име.
Автоматски споено мислење:

Друже јас имам апла македонско име ама ти викам дека Стојан и Трпе не би крстила дете, не за исмејување туку едноставно ако трпење ни е македонштината, подобро навистина да не снема. Исто добро напомена @jamajka порано на тие што им умирале децата зш немале пристап нели до лекови, доктори, им ставале вакви имиња за да им „траат“ децата, јас имам роднина со такво име зш имала умрени браќа пред нејзе и и ставиле такво име да траела :popce: : :pos:

Аврам, Александар, Андон, Јаков, би крстила а и многумина како мене зошто овие имиња многу се убави ,ама Трпе, Трајан, Стојан и женските верзии од нив, нема шанси.
Има многу убави стари македонски имиња кои според мене и денеска би звучеле светски и ин ама јбг пак ќе кажам менатлитетот ни е лом.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.035
Поени од реакции
18.042
Кога видов дека имаш 19 години си реков ајде батали го и ти вака се палеше на тие години.
Дечко, иди дувај џоинти, пиј вина, бркај дунди не се напињај зашто имињата на бебињата сега не биле македонски.
Ако сакам син ми ќе се вика Џани версаче и тоа сите ќе треба да го почитуваат затоа што тоа е моето право.
Немора да глумиме патриоти со давање на стари имиња како Стојанче и Трајче.
И пак исти курац навреди.Мене форумот ми е место каде можам да се ослободам од сите други социјални мрежи кои ги користам и еднистено место каде можам да дискутирам а тоа да не е муабет од типот "каков гз има оваа и "како се начукавме вчера или како го начукавме вчера оној".
Ниту сакам да дувам џоинти,пијам и да бркам безброј дунди од кои ништо добро нема да видам.Имаш право како сакаш да си го крстиш синот но јас не го почнав муабетот за тоа туку дадов пример како е и кај нас а не само кај нашите во дијаспората.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.028
Друже јас имам апла македонско име ама ти викам дека Стојан и Трпе не би крстила дете, не за исмејување туку едноставно ако трпење ни е македонштината, подобро навистина да не снема. Исто добро напомена @jamajka порано на тие што им умирале децата зш немале пристап нели до лекови, доктори, им ставале вакви имиња за да им „траат“ децата, јас имам роднина со такво име зш имала умрени браќа пред нејзе и и ставиле такво име да траела :popce: : :pos:

Аврам, Александар, Андон, Јаков, би крстила а и многумина како мене зошто овие имиња многу се убави ,ама Трпе, Трајан, Стојан и женските верзии од нив, нема шанси.
У право си за тие Трпана,Стојна итн ама подеднакво сељачки се овие Ива,Миа,Катја..
Автоматски споено мислење:

Одма знам дека се од провинција што продале нива и дошле у Скопје,а пари им стигнале колку за стан без парно у руските згради :pos:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.035
Поени од реакции
18.042
У право си за тие Трпана,Стојна итн ама подеднакво сељачки се овие Ива,Миа,Катја..
Трпе и Трпана ги употребувале во минатото само поради таа причина што ја спомнавме и затоа денеска би можеле да кажеме дека нема потреба да се крстат така децата.Ама која е поентата да им се даваат такви имиња на децата денеска како што се второ набројаните стварно не знам.Дали родителите си го полнат егото и им ставаат дебилни имиња ставрно не ми е јасно.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
640
Поени од реакции
2.050
Му го ебавте филмот на некој што треба дете да му се роди ,а сакал да го крсти како некое од горенаведениве :):)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Едно прашање, ако фати некогаш војна во МК тие од Австралија ќе фатат авионите и ќе дојдат тука со пушката в раце ? М ?
Тие нема да ги фатат авионите, ама тукашните ќе ги фатат. Кој за Австралија, кој за Канада, кој за Аргентина.
btw моето мислење за Нина веќе го кажав по темиве ама колку треба да си мизерен да и чепкаш по досието во МВР, да и најдеш казна за сообраќајка и да ја форсираш како криминалец, кога и двете мизерии од партии имаа влада во коалиција со терористи?
Како и да е решиле да ја оцрнат Ниночка.
СКАНДАЛ: Нина Групер украла бренд од САД – сега ќе биде
министерка!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.028
Му го ебавте филмот на некој што треба дете да му се роди ,а сакал да го крсти како некое од горенаведениве :):)
И боље што сме му го ебале :sneaky:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Друже јас имам апла македонско име
Тракторка? :coffee:

п.с Пошто по ново постоиме од 45та наваму, а тогаш тргна револуцијата со механизација.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.028
Трпе и Трпана ги употребувале во минатото само поради таа причина што ја спомнавме и затоа денеска би можеле да кажеме дека нема потреба да се крстат така децата.Ама која е поентата да им се даваат такви имиња на децата денеска како што се второ набројаните стварно не знам.Дали родителите си го полнат егото и им ставаат дебилни имиња ставрно не ми е јасно.
Евгенија,Деспина,Ангела итн.итн.се солуција за ем срам да не им е,ем калта од кондурите да не ја задскриваат преку имињата на децата
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Лошо е што патиме ние од муабетот: “што ќе речат комшиите”.
Денес да си го крстиш детето Лазо,Добре,Стојан,Зоран...Будала ќе те напраат.
Да...Особено ако го крстиш „Зоран„...Што стануе синоним за глуп(ост).:kafence:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.035
Поени од реакции
18.042
Евгенија,Деспина,Ангела итн.итн.се солуција за ем срам да не им е,ем калта од кондурите да не ја задскриваат преку имињата на децата
И јас сум приметил дека со овие имиња најчесто баш тој тип на луѓе ги крсти децата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom