Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Од која генерација се овие што ги набројуваш.Најди ми Македонец од пред 30 и 20 години на 20 век кои се викал така.Ови имиња што ги наброја горе не се македонски традиционални имиња туку православни а ние сме православни Македонци а не православни Срби.Напротив јас мислам дека од најмалата работа се гледа како се зачувува македонизмот.Еве пак ќе кажам земи ги за пример овие до нас и зошто они не си ги крстиле децата во Марио,Антонио,Роберт итн.Каде кај нас сега можеш да најдеш дете да се вика Стојан или пак Лазо,Ангел,Панче,,Крсте итн.
Кога за една ваква работа како што се имиња на деца први сме почнале да ги менуваме(оти нели ние сме модерни) што останало за понатаму.
По имињата можеш да познаеш кои на кој народ припаѓа а не како кај нас.
Да бидеме реални ни ти сам не би си крстил дете Стојан и Лазо, не па на други да им префрлаш. :) Како бе не се менувале во Србија генерациски имињата како и тука жити се, знаеш колку Марковци и Александари имам во српската подружница од фирмава? Немања и Петра им се останати уште од „старата школа“ како што ми кажаа.

Стојан, Трајан и Трпе ми се баш апла македонски имиња кои ни ја опишуваат мизеријата последниве 100 години и дури и да сум апла некоја хард кор Македонка со Кутлеш тетоважи и не знам што би одбила да крстам дете онака. Во смисла, ќути си, трпи си, има и полошо :) Ете ни го полошото.
Без навреда ако некој од вас се вика така, и јас имам роднини со едно од овие имиња, го дели истото мислење.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
На вакво село без кучиња и обучен во Зимбабве да ставиш ќе кради, не ми е криво да ме кради професионалец, ми е криво да ме пљачка некој со ајкју колку циганот што чисти шофершајбни на раскрсница.
Па нас 30 години не пљачкаат професионалци така да мислам дека воопшто не треба да се секираш!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Нема врска, кој како сака ќе си го крсти детето, друго е тоа, јас зборам за тие кои си ги променија имињата а не тие кои ги добиле од роџење.
Познавам еден лик, во Македонија роден ама израснат во Мелбурн, батето си го смена името и презимето оти сметал дека со странско име ќе привлекувал повеќе клиенти :)
Значи тоа ми е муабетот, а не дека проблемот лежи во дијаспората.
За тие со Бугарски, кога одат на интервју треба да се изјаснат таму како Бугари, им наоѓаат потекло Бугарско.
Едно прашање, ако фати некогаш војна во МК тие од Австралија ќе фатат авионите и ќе дојдат тука со пушката в раце ? М ?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.794
So parite e drug muabet i ne mi se prai muabet na temata, ama izlezeni se brojki kolku pari jugoslavija se zadolzuvala za taa iluzija od zivot da opstane. Ama kako sto kazav, nemalo mediumi da vj go rasipat filmot, nie sega koga vi kazuvame deca ne praite i taka :)
Жално е само колку народ изгинал буквално за ништо.Луѓето кои се симнале од планина(крадци и манипулатори) се наместиле на високи позиции за подоцна да си ги присвојат фабриките.Истите тие(големите југословени) си заминале на запад додека траеле војните во Краина и Босна за после да се вратат како големи патриоти а и до ден денеска нивните деца да глумат робовладетели во Бих,Хрватска и Србија.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Пријателе они барем се родени таму и имаат право да си ги крстат децата како сакаат(иако јас кога би бил на нивно место не би го направил тоа ама јбг тоа е нашиот менталитет)
но што правиме со имињата на овдешните Македонци.Деца кои се генерација 99,00, 01 а има и многу постари(94,5,6) кои немаат македонски традиционални имиња.Кажи ми еден македонски историски лик кој се викал Марио,Антонио,Роберт,Филип,Мартин.После ќе се лутиме кога ќе ни викаат дека сме народ без корен.Еве види ги Србите и Бугарите и кажи ми дали кај нив некој има име кое досега било непознато на овие простори?
Да не зборуваме пак за другите народи во Европа.
Ако не ги рачунаме и имињата кои се православни но не и македонски како Стефан(кое е српско име) а најверојатно има и други но не ми текнуваат во моментов иако ова е едно име е доволно секој 3 Македонец го има.
Еве на пример досега во моите 19 години живот сите кои сум ги сретанл а го носат моето име се постари од мене и тоа македонско име полека исчезнува.Менталитетот е во прашање како ние така и они таму.

Ва ва ва.
Сега они се таму и имаат право како сакаат да си ги крстат, ама тие во Македонија што се Марио, Роберт, Филип, Мартин е проблем затоа што ние сме немале историски лик со тоа име. БОЖЕ САЧУВАЈ!!!

Стефан српско име.
ААААААААААААААААААААААААААА оди утепај се.

Кога ќе имаш дете, крсти си го Трпе или Стојанче. Да бидеш прав македонец.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
btw моето мислење за Нина веќе го кажав по темиве ама колку треба да си мизерен да и чепкаш по досието во МВР, да и најдеш казна за сообраќајка и да ја форсираш како криминалец, кога и двете мизерии од партии имаа влада во коалиција со терористи?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Од која генерација се овие што ги набројуваш.Најди ми Македонец од пред 30 и 20 години на 20 век кои се викал така.Ови имиња што ги наброја горе не се македонски традиционални имиња туку православни а ние сме православни Македонци а не православни Срби.Напротив јас мислам дека од најмалата работа се гледа како се зачувува македонизмот.Еве пак ќе кажам земи ги за пример овие до нас и зошто они не си ги крстиле децата во Марио,Антонио,Роберт итн.Каде кај нас сега можеш да најдеш дете да се вика Стојан или пак Лазо,Ангел,Панче,,Крсте итн.
Кога за една ваква работа како што се имиња на деца први сме почнале да ги менуваме(оти нели ние сме модерни) што останало за понатаму.
По имињата можеш да познаеш кои на кој народ припаѓа а не како кај нас.
Автоматски споено мислење:


Не сум го сретнал јас во минатото.
Стефан е српско православно име а Стеван или подобро Стево е македонско но ниедно дете за жал не се вика така.
коко нема врска имињата бе... имињата се помодарство и некаква си традиција... Трајче Стојан и Трпе им ставале, да не им умираат децата... Да поминеш низ стари гробишта во некое село ќе се зачудиш какви све не имиња имало... што никад ни во песна не си ги сретнал. косара, китана, досија, козмо, аврам доца стана лале сајко ....
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Жално е само колку народ изгинал буквално за ништо.Луѓето кои се симнале од планина(крадци и манипулатори) се наместиле на високи позиции за подоцна да си ги присвојат фабриките.Истите тие(големите југословени) си заминале на запад додека траеле војните во Краина и Босна за после да се вратат како големи патриоти а и до ден денеска нивните деца да глумат робовладетели во Бих,Хрватска и Србија.
Истото и сега се случуца кај нас , е ова пробав да го објаснам
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
629
Поени од реакции
1.916
Каде кај нас сега можеш да најдеш дете да се вика Стојан или пак Лазо,Ангел,Панче,,Крсте итн.
Лошо е што патиме ние од муабетот: “што ќе речат комшиите”.
Денес да си го крстиш детето Лазо,Добре,Стојан,Зоран...Будала ќе те напраат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.794
Да бидеме реални ни ти сам не би си крстил дете Стојан и Лазо, не па на други да им префрлаш. :) Како бе не се менувале во Србија генерациски имињата како и тука жити се, знаеш колку Марковци и Александари имам во српската подружница од фирмава? Немања и Петра им се останати уште од „старата школа“ како што ми кажаа.

Стојан, Трајан и Трпе ми се баш апла македонски имиња кои ни ја опишуваат мизеријата последниве 100 години и дури и да сум апла некоја хард кор Македонка со Кутлеш тетоважи и не знам што би одбила да крстам дете онака. Во смисла, ќути си, трпи си, има и полошо :) Ете ни го полошото.
Без навреда ако некој од вас се вика така, и јас имам роднини со едно од овие имиња, го дели истото мислење.
Не е проблемот во тебе и што ти би направила таква е ситуацијата кога би крстила така дете би го ставил ептен во лоша состојба за цел живот зошто ќе биде подложно на исмејување и заебанција а сето тоа е од непознавањето на историјата.Како што кажа и ти имињата и не се некоја голема работа за разлика што се продадовме но едно си води кон друго.
Го немаме тоа чуство за државотворност и свое македонско па затоа цел живот сме под робство и еве сега кога конечно сме дочекале своја држава ја продаваме и бараме да се врати нешто од порано(Југославија,турско,Србија ова она)
Во тоа е целиот наш птоблем како опшество и народ.

Друг пример би го навел и имињата на селата кои до ден денес иако веќе празни носат турски имиња а Турците 1 век не се на овие простори.Мене тоа ме асоцира на народ кој е склон на поробување и нималку не е желен за своја држава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Не е проблемот во тебе и што ти би направила таква е ситуацијата кога би крстила така дете би го ставил ептен во лоша состојба за цел живот зошто ќе биде подложно на исмејување и заебанција а сето тоа е од непознавањето на историјата.Како што кажа и ти имињата и не се некоја голема работа за разлика што се продадовме но едно си води кон друго.
Го немаме тоа чуство за државотворност и свое македонско па затоа цел живот сме под робство и еве сега кога конечно сме дочекале своја држава ја продаваме и бараме да се врати нешто од порано(Југославија,турско,Србија ова она)
Во тоа е целиот наш птоблем како опшество и народ.

Друг пример би го навел и имињата на селата кои до ден денес иако веќе празни носат турски имиња а Турците 1 век не се на овие простори.Мене тоа ме асоцира на народ кој е склон на поробување и нималку не е желен за своја држава.
ниедно село во македонија нема турски топоним.. можда имаат муслимански топоними а и тие се ретки 20тина преку сила...но турски незнам да има некое.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.794
Ва ва ва.
Сега они се таму и имаат право како сакаат да си ги крстат, ама тие во Македонија што се Марио, Роберт, Филип, Мартин е проблем затоа што ние сме немале историски лик со тоа име. БОЖЕ САЧУВАЈ!!!

Стефан српско име.
ААААААААААААААААААААААААААА оди утепај се.

Кога ќе имаш дете, крсти си го Трпе или Стојанче. Да бидеш прав македонец.
И сега кој е глуп јас или ти.
Ништо не кажа освен навреда и не ми удри конта мислење зошто мислиш дека грешам.Ако мислиш дека ѕие луѓе таму немаат право да зборуваат за Македонија зошто тогаш би имал право ти кога сметаш дека е срамота дете да се вика Трпе и Стојан.
Автоматски споено мислење:

ниедно село во македонија нема турски топоним.. можда имаат муслимански топоними а и тие се ретки 20тина преку сила...но турски незнам да има некое.
Не си бил во Овчеполско и Штипско тогаш.А и да се муслимански исти кур тоа пак оставено од Турците.А знаеме што и како правеле Турците овде.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
"Нема да присуствуваме на традиционалната церемонија на кревање на македонското знаме на плоштадот во Мелбурн. Причината за ова е срамниот Преспански договор и илегалната промена на името се вели во соопштението на Македонскиот совет од Мелбурн и Викторија во Австралија, "
Истите тие "Македонци" кои си ги сменаа своите лични имиња и презимиња мислејќи дека ќе имаат поперспективна иднина во Оусрелија така ?
Бале -> Бил
Ѓорѓи -> Џорџ
Никола -> Ник
Петар ->Питер :ROFLMAO:
Исто како оние со Бугарски пасоши кога бојкотираа за името, море марш у п...у м.....у
Преку глава од вакви "патриоти" нека се гонат у три лепе .
Gjorgi-George
Petar-Peter
Nikola-Nick
Makedonija-Macedonia...toa ti e toa.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
И сега кој е глуп јас или ти.
Ништо не кажа освен навреда и не ми удри конта мислење зошто мислиш дека грешам.Ако мислиш дека ѕие луѓе таму немаат право да зборуваат за Македонија зошто тогаш би имал право ти кога сметаш дека е срамота дете да се вика Трпе и Стојан.
Кога видов дека имаш 19 години си реков ајде батали го и ти вака се палеше на тие години.
Дечко, иди дувај џоинти, пиј вина, бркај дунди не се напињај зашто имињата на бебињата сега не биле македонски.
Ако сакам син ми ќе се вика Џани версаче и тоа сите ќе треба да го почитуваат затоа што тоа е моето право.
Немора да глумиме патриоти со давање на стари имиња како Стојанче и Трајче.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не е проблемот во тебе и што ти би направила таква е ситуацијата кога би крстила така дете би го ставил ептен во лоша состојба за цел живот зошто ќе биде подложно на исмејување и заебанција а сето тоа е од непознавањето на историјата.Како што кажа и ти имињата и не се некоја голема работа за разлика што се продадовме но едно си води кон друго.
Друже јас имам апла македонско име ама ти викам дека Стојан и Трпе не би крстила дете, не за исмејување туку едноставно ако трпење ни е македонштината, подобро навистина да не снема. Исто добро напомена @jamajka порано на тие што им умирале децата зш немале пристап нели до лекови, доктори, им ставале вакви имиња за да им „траат“ децата, јас имам роднина со такво име зш имала умрени браќа пред нејзе и и ставиле такво име да траела :popce: : :pos:

Аврам, Александар, Андон, Јаков, би крстила а и многумина како мене зошто овие имиња многу се убави ,ама Трпе, Трајан, Стојан и женските верзии од нив, нема шанси.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom