Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 51 18,8%
 • СДСМ

  Гласови: 32 11,8%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 48 17,6%
 • БЕСА

  Гласови: 0 0,0%
 • ДУИ

  Гласови: 7 2,6%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,4%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 4 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 7 2,6%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 1 0,4%
 • Некоја друга

  Гласови: 7 2,6%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 114 41,9%

 • Вкупно гласачи
  272
Член од
18 јули 2018
Мислења
608
Поени од реакции
2.118
Ако, за памет за другите.
А и отказ му е малку... за мене ова е полошо одколку таа што зема 6500 евра мито. Кога можам јас, обичен граѓанин, да си го враќам отпадот во кесиња дома кога одам на излет, можат сите ѓубриња да го прават истото... А некој "ѓубраџија", да видам да расфрла ѓубре, да е легално, би го отепал на лице место...
Смири се бе малку, полека. А и гледам нешто ептен релативизирање за таа глупердата што земала 6500 евра мито. Каква врска има меѓу едното и другото, или па мора да ја спомнеш во ваков контекст. Полошо било овој што рокнал лајна некои у Вардар од таа што земала мито ебате... Е заради вакви споредби на работи што врска немаат една со друга сме до ова дереџе дојдени. Ништо не може да помине само за себе, мора да се споредува цело време: „А овој вака што праеше, а оној онака што праеше“. По којзнае кој пат го кажувам истово, ама тоа е кога се нема одговорност за ништо во државава. И сѐ се сведува на „секое чудо за три дена“, за ништо се нема малку подолгорочен план. Само да се трескаат неповрзани работи.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.908
Поени од реакции
5.651
Захариева: Нема зошто да прифатиме 7 октомври да е датум за заедничко чествување на Гоце Делчев

Един народ, две држави. Нека нѐ поделат вејче. Ниту ова, ниту ситуацијава во државава се трпи. Барем че знајме дека сме бугари и дека имаме јазик, историја, црква и нација.
Народот не ги сака Бугарите ќе се создаде некој силен оптор кој е премногу чуден.На пример случајно вардарска Македонија да припадне под Србија народот ќе слави или па ќе му биде сеедно.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.664
Поени од реакции
1.733
Захариева: Нема зошто да прифатиме 7 октомври да е датум за заедничко чествување на Гоце Делчев

Един народ, две држави. Нека нѐ поделат вејче. Ниту ова, ниту ситуацијава во државава се трпи. Барем че знајме дека сме бугари и дека имаме јазик, историја, црква и нација.
Не роден ден, не ден на смрта, а пренесуване на коски....логика нула.

Има многу побитна изjaва на Захариева от днес - Бив дала шанса на историската комисиja до краja на годинава преди да се повлечеме от неа.
https://www.mfa.bg/bg/news/22124
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.008
Поени од реакции
7.076
Не роден ден, не ден на смрта, а пренесуване на коски....логика нула.

Има многу побитна изjaва на Захариева от днес - Бив дала шанса на историската комисиja до краja на годинава преди да се повлечеме от неа.
https://www.mfa.bg/bg/news/22124
Aman zemete si gi tie koskite vekje oti ako posedat uste malce kaj da e nekoj ljoc ke gi napraj pepel. Baska i ke go kompletirate a ne vaka raspar.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.008
Поени од реакции
7.076
Ако, за памет за другите.
А и отказ му е малку... за мене ова е полошо одколку таа што зема 6500 евра мито. Кога можам јас, обичен граѓанин, да си го враќам отпадот во кесиња дома кога одам на излет, можат сите ѓубриња да го прават истото... А некој "ѓубраџија", да видам да расфрла ѓубре, да е легално, би го отепал на лице место...
Epten e poloso posto koga baras pravda na sud rabotata od random gjubredjija ti zavisi a ne od sudijata.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.908
Поени од реакции
5.651
Vo makedonija lugeto pocnaa da zabeguvaat mit ili realnost?
Види го премиерот не прашувај за народот.[DOUBLEPOST=1560178325][/DOUBLEPOST]
Не роден ден, не ден на смрта, а пренесуване на коски....логика нула.

Има многу побитна изjaва на Захариева от днес - Бив дала шанса на историската комисиja до краja на годинава преди да се повлечеме от неа.
https://www.mfa.bg/bg/news/22124
Остави ти тоа имам побитно прашање.
Што мислиш ти вака како Бугарин дали овој нашиов ја ебе вашава?
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.008
Поени од реакции
7.076
Леле кренавте фама божем 65.000 ЕУР земала.
Ова не е ништо ново. Од кога се збори дека само со пари се поминува во суд. Само сега има видео доказ за сето тоа.
Се надевам само дека нема да и смислат некоја причина за да не лежи воопшто. А познавајќи дека таму сите се знаат еден со друг, можна опција е.
Ama kazi kolku bese zaprepasten koga gi objavuvaa bombite. Ne deka ne znaevme deka takvo nesto postoi ama ete slucajno nekoj gi snimal. Skoro pak isto kako so sudiite.
P. S moram da te prasam. Da ne ste slucajno so Piratic nesto bliski rodnini. I toj vaka neutralen i pravedliv ko tebe, ke si pomisli cocek deka za ist lik stanuva zbor.
 
Член од
11 јуни 2015
Мислења
240
Поени од реакции
299
Народот не ги сака Бугарите ќе се создаде некој силен оптор кој е премногу чуден.На пример случајно вардарска Македонија да припадне под Србија народот ќе слави или па ќе му биде сеедно.
Во право си, ама јас ни случајно не верувам да потпадниме под Србија оти нема да сака уште конфликти со орлите. Вака земјава че биди поделена мејџу Бугарија и Албанија. Ако татарите изиграат убо и не праат глупости, би се помириле со нив, ако не тогаш би имало отпор.

Не роден ден, не ден на смрта, а пренесуване на коски....логика нула.

Има многу побитна изjaва на Захариева от днес - Бив дала шанса на историската комисиja до краja на годинава преди да се повлечеме от неа.
https://www.mfa.bg/bg/news/22124
Брат не те разбирам шо сакаш да кажиш. Само те молам гледај тро поднаучи го македонскиов јазик, оти сите вие глумите дека го "знаете" и "разбирате јазиков", а ко че дојди да зборувате и пишувате, А од збор не знаете. Џабе даваш линк, кога не разбирам толку бугарски, општо македонскиот народ не разбира бугарски, да има сличности, ама не се исти. Можи вие само разбирате заради то шо јазикот е каде каде полесен спрема бугарскиот. Друга причина неможам да најдам. Ако пишуваш овде, барем потруди се да пишуваш чисто македонски, а не на сосема друго нешто. Немам ништо против тебе ама не ти е прв пат нешто да пишуваш шо не се разбира.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.932
Поени од реакции
5.472
Ако, за памет за другите.
А и отказ му е малку... за мене ова е полошо одколку таа што зема 6500 евра мито. Кога можам јас, обичен граѓанин, да си го враќам отпадот во кесиња дома кога одам на излет, можат сите ѓубриња да го прават истото... А некој "ѓубраџија", да видам да расфрла ѓубре, да е легално, би го отепал на лице место...
Во право си, кога може секој да фрла ѓубре во канти можел и овој да го собере. Сепак преголема казна е да избркаш некого од работа ради едно ѓубре, а фамилија да му зависи од таа работа...
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
111
Поени од реакции
130
So pobrzo vikam ja da se podeli megu bugarija i albania, pa nie barem po avtomatizam ke dobieme bugarski EU pasosi, pa komu ne mu se sviga ke ima sansa u nemacka da izbega bez problem[DOUBLEPOST=1560181911][/DOUBLEPOST]I onaka makedonizmot za kur ne go bivase
 
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.115
Поени од реакции
9.715
Захариева: Нема зошто да прифатиме 7 октомври да е датум за заедничко чествување на Гоце Делчев

Един народ, две држави. Нека нѐ поделат вејче. Ниту ова, ниту ситуацијава во државава се трпи. Барем че знајме дека сме бугари и дека имаме јазик, историја, црква и нација.
Dali posle grevovite na tie so bg pasoshi ke se prostat, ili ke se izmisli drug dezuren krivec?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.908
Поени од реакции
5.651
Во право си, ама јас ни случајно не верувам да потпадниме под Србија оти нема да сака уште конфликти со орлите. Вака земјава че биди поделена мејџу Бугарија и Албанија. Ако татарите изиграат убо и не праат глупости, би се помириле со нив, ако не тогаш би имало отпор.


Брат не те разбирам шо сакаш да кажиш. Само те молам гледај тро поднаучи го македонскиов јазик, оти сите вие глумите дека го "знаете" и "разбирате јазиков", а ко че дојди да зборувате и пишувате, А од збор не знаете. Џабе даваш линк, кога не разбирам толку бугарски, општо македонскиот народ не разбира бугарски, да има сличности, ама не се исти. Можи вие само разбирате заради то шо јазикот е каде каде полесен спрема бугарскиот. Друга причина неможам да најдам. Ако пишуваш овде, барем потруди се да пишуваш чисто македонски, а не на сосема друго нешто. Немам ништо против тебе ама не ти е прв пат нешто да пишуваш шо не се разбира.
Мораш да признаеш дека е тоа чуден парадокс кој јас сеуште не успеав да го разберам.Се работи за два исти словенски православни народи со кои во минатото сме имале и добри односи а и исто така и ни имаат направено и многу зло.Како тогаш македонскиот народ е секогаш и буквално на цела територија на Република Македонија во било кој град и село повеќе наклонет кон Србија?
Не е само за тебе ова прашаење го поставувам општо на темава.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
802
Поени од реакции
4.909
Краен стадиум на распад е кога ќе го воскресните Грујо од политичките гробишта и ќе дискутирате за него како за релевантен политички фактор, ќе му дадете до значај до тој степен да почне да фигурира како реална политичка замена за моменталниов хаос. Кога ќе почнете да барате логика во неговото децениско владеење, и моменталнава политичка гарнитура, која што раководи со државава, нивната неспособност ќе ви служи како изговор да го оправдате силувањето кое што ВМРО на чело со Грујо и фамилијата и го правеше на државата и на сопствениот народ.

Да биде трагедијата поголема, оние кои што го одржуваат во живот култот кон Грујо и неговата владавина се истите тие кои што ноќе пред да заспијат, уште се тешат дека срушиле режим со пенкало. Деновиве Грујо беше топ тема низ владиниве платенички прдала, наводно за да дополнително го оцрнат и го искористат за дистракција од ЕУ дебаклот, гревовите не се свесни дека самите си даваат авто гол. Оти Грујо се претвори во симболот на нивната неспособност. Им се провози пред нос додека кретените симулираа вонредна состојба, барајќи го по контејнери и гепеци ликот комотно се прошета низ пола Балкан и стигна до Унгарија, им се измоча на Заевите и куртонски демагогии за правда и правна држава, да секое споменување на овие постулати од нивна страна, во најмала рака никој нормален веќе не ги зема за сериозно.
 
На врв Bottom