Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

?

Дали сте за влез во НАТО и потенцијално ЕУ - по цена да се промени името на државава?

Анкетата е затворена 17 август 2018.
 1. Да.

  27,6%
 2. Не.

  72,4%
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  10.659
  Допаѓања:
  12.680
  Многу е јака политикава на Ива... овој Мицкоски да ги игнорира писмата на Мијалков. :D
   
 2. TITTANIK

  TITTANIK

  Член од:
  19 февруари 2009
  Мислења:
  1.211
  Допаѓања:
  1.393
  Не бе другар, тие што си ги спомнал, кур не ги боли, за нив не важат закони, а и ако во некое научно-фантастично сценарио, не најдат дупка, да го избегнат ова, секако тие пари ништо не им значат.
  Во тие горе наведените, додај ја и Шеќеринска, за нештата да станат појасни. Колку нејзе ќе и смени нешто овој закон во животот, толку ќе им смени и на тие болдираните.

  Арно ама, на оние што пола живот го поминаа ебавајки си мајката по бродови, Ираци, Авганистани, и заштедените пари ги вложија во некое станче, дуќанче, за издавање, ќе им смени.. и тоа како ќе им смени.
   
  На Корто Малтезе, stratUs и Almeida им се допаѓа ова.
 3. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.162
  Ако може да објасниш во што се разликува добивката од изнајмување недвижнини во однос на било која друга добивка за да не се даночи?
   
 4. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  10.659
  Допаѓања:
  12.680
  Спротивна е на мајндсетот на Балканов, кој е валда отомански рецидив, дека имот е светост.
   
 5. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.162
  Види, и јас сум против данок на имот. Мене ми е потполно бесмислено да плаќаш данок на куќата или станот во кој што живееш. Меѓутоа не гледам причина зошто не би плаќал данок ако заработуваш од недвижнина преку издавање на истата.
   
 6. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  10.659
  Допаѓања:
  12.680
  Уште побесмислена работа е данок на додадена вредност. Што побогу е тоа додадена вредност? За приходите од изнајмување на имот се согласувам. Треба да се даночат. Ама не со стапка повисока од персоналец.
   
  На Gag, stratUs, teneke и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Jedah

  Jedah

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  1.376
  Допаѓања:
  1.717
  Паметен потег. Таквите мерки на ВМРО и помагаа да се одржи во живот 11 години. Популизам и сељачизам X1000

  Наталитет се стимулира со необразованост, сиромаштија...

  Топ земји со наталитет:

  Niger 7.153 children per woman 1
  Somalia 6.123 children per woman 2
  Dr Congo 5.963 children per woman 3
  Mali 5.922 children per woman 4
  Chad 5.797 children per woman 5
  Angola 5.589 children per woman 6
  Burundi 5.577 children per woman 7
  Uganda 5.456 children per woman 8
  Nigeria 5.417 children per woman 9
  Timor Leste 5.337 children per woman 10

  Најлоши земји со наталитет:

  Japan 1.478 children per woman 179
  Germany 1.47 children per woman 181
  Thailand 1.458 children per woman 184
  Croatia 1.446 children per woman 185
  Hungary 1.397 children per woman 188
  Spain 1.391 children per woman 189
  Hong Kong 1.326 children per woman 193
  South Korea 1.323 children per woman 194
  Greece 1.302 children per woman 195
  Singapore 1.26 children per woman 197
  Portugal 1.241 children per woman 198

  Сега кон што се стремиме да бидеме.. Сомалија или Јапан?

  Ако финансискиот аспект е проблем за правење деца. Зошто тогаш тој бенефит го користеа сите семејства во државата????
  Не може братучед ми вработен во МЕР со 76.000ден. плата и жена му со приватна проектантска фирма. со тотални месечни приходи во семејстово од околу 120.000ден. а да добиваат стимул од 8000ден. затоа што сакале можеле па ете склепале три комада.

  А од друга страна Канал5/Сител трча по фамилија со 6 комада кои ги начукале затоа што се неписмени и немаат еден ебан телевизор дома за да се занимаваат. Државата нечинела!!! Ги оставила на улица!!!! НЕ БАТО Државата чинела ама некој кретени погрешно ги насочувале парите.
   
  На Avenger99 и gjoko-mkd им се допаѓа ова.
 8. fatigoova

  fatigoova

  Член од:
  6 јули 2017
  Мислења:
  1.995
  Допаѓања:
  1.174
  Па можеби ќе изнајдат друг начун на стимулација, еве веќе се иновативни, ао лубриканти. И бабите ќе почнат да раѓаат
   
 9. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.739
  Допаѓања:
  2.800
  Зошто 15%, или зошто не прогресивно како другиве ?
   
 10. petar..

  petar..

  Член од:
  5 август 2017
  Мислења:
  503
  Допаѓања:
  563
  AMA bitno orelot ke se vee, drugoto ne e ni vazno.
   
 11. Con Artist

  Con Artist the man with the key

  Член од:
  1 мај 2012
  Мислења:
  3.381
  Допаѓања:
  8.413
  Не е само даночната стапка зголемена на 15%, туку и нормираните трошоци кои се одземаа од доходот, се намалени од 30% на 10%. Со новиве измени ќе се плаќа речиси дупло повеќе споредбено со лани.

  Досега се плаќаше 10% на доходот од кирија намален за 30% нормирани трошоци. Во превод, на 15000 денари се плаќаше 1050 денари данок.

  Со новиве измени ќе се плаќа 15% на доходот од кирија намален за 10% нормирани трошоци. Во превод, на 15000 денари ќе се плаќа 2025 денари данок.

  Ваквото драконско покачување на даноците, не само што директно ќе ги погоди тие кои издаваат недвижнини и живеат од кирии, туку ќе придонесе и кон зголемување на цената за кирии, со што директно ќе бидат засегнати илјадници семејства и студенти кои живеат под кирија.

  Генијален потег на владата, нема што. Македонија, Данска на балканите.
   
  На old_School_mk, jamajka, whatto и уште 19 други им се допаѓа ова.
 12. petar..

  petar..

  Член од:
  5 август 2017
  Мислења:
  503
  Допаѓања:
  563
  Ovaj mrsulov od Danska e napromarsenata licnost sto se pojavila na politickava scena vo Mkd, AMA ne e toj kriv, ovie lubrikantive uste podrsaka mu davaat.
   
 13. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.739
  Допаѓања:
  2.800
  https://off.net.mk/net-roulette/lokalno/shepkachot
  :pos:

  И стратегијава му е промашена, си мислат дека со пикањето на Грујо во затвор цела јавност ќе биде преокупирана со тоа и тие без проблем ќе протнат тоа што сакаат.

  Ама што да очекуваш од ПР што направи НАТО журка ...
   
  На whatto, Наќо Скопски, fatigoova и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. truckerinsoul

  truckerinsoul

  Член од:
  25 април 2009
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  125
  коа дојде циркузант да е во собрание тоа е....до каде е неговото дело, него гонат кривично за шарена револуција? што шараја и рушеа све пред себе, канцеларијата на иванов?? судство еднакво за сите? што би рекол кили, ма немој да ме ј__еш бре...ж нема од тој животот што требаше да стигни во македонија, али би го цитирал и апасиев, се понашаат како уште вмро да е на власт, дури и бетер.
   
  На fatigoova му/ѝ се допаѓа ова.
 15. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.461
  Допаѓања:
  6.440
  Ne si mislat tuku si mislite. Ili si mislevte vo najblaga varijanta. Dodusa za pravo i nikoj ne vi e kriv. Ne gledam pricina za zalopojki. Sakavte promeni, eve vi promeni. Samo slep na oci nemozese da vidi sto ke se slucuva. Od druga strana bitno Gruevski ke odi vo zatvor. Toa najverojatno kompenzira za site gluposti na SDSM, materijalni i ostanato. Ako se prasuvam jas i malce vi e. Od druga strana tek je pocelo taka da uste ima nadez da vi doebat mater vo sekoj segment pa da dojde period da pocnam tuka da citkam koga za rezimot ke pisuvate nesto vo smisol tie dobri vreminja.
  --- Споено дупло мислење, 9 ноември 2018 ---
  Vojvodo de kazi koja cena si spremen da ja platis za da vlezime vo NATO posto citam toa go verglas celo vreme. Sigurno i ti imas nekoja crvena linija okolu NATO. Ete da recime ako cenata e Gruevski da se vrati na vlast i toa nekolku mandati, uste ke bidis za NATO?
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: