Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
А вие не сте глупи што го гласавте ?
:pos: Ние само се зезаме со вас !
Јас не гласав за него на парламентарни, но требаше да гласам, признавам. Не смееше да се дозволи да продолжи оноа, што и да беше, било не поновило се.
Инаку да, сите гласаа за Заев оти му поверуваа дека ќе има по песто евра плата, а не затоа што го мрзеа Груевски од дно на душата и сакаа да му удрат клоца. Али види, уопште не ме чуди тој сендвичарски модел на размислување. Веројатно е на некој ко тебе, ветување на македонски политичар за 500 евра плата, да му е главната причина за глас.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Мислам дека сите овие гомна се мачја кашлица од штета по земјава и народот, ако ги пуштат рудниците во Источна.
А тоа дека никој не ги ребра СДСМ за рудниците, е јасно ко бел ден, затоа што тие што треба да ги ребраат за тоа, тие ги донесоа рудниците и земаа пари од канадските компании.
Една канадска компанија е очигледно доволно богата да купи позиција и опозиција (и после кога ќе ги сменат местата). Наскоро ќе ги купи и локалците кои се бунтуваат, ќе останат двајца-без тројца и ќе се ебе све. Е сега оноа bodidramda нека дое нек каже како поголемиот дел од граѓаните имаат по пет иљади евра на страна.
Ама сепак на крајот од денот тоа со рудниците е регионален проблем за разлика од ова со службата за брза помош шо е проблем на републичко ниво. Во обата случаи се прават тешки пиздарии.
Само ете битно е мапет шоуто со писмата на началникот и хидрожмицко. Колку треба да си блесав да поверуваш дека Мицковски и Николовски можат да му кажат сиктер од партија на Мијалков ич не сфаќам :icon_lol:
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.118
Јас не гласав за него на парламентарни, но требаше да гласам, признавам. Не смееше да се дозволи да продолжи оноа, што и да беше, било не поновило се.
Инаку да, сите гласаа за Заев оти му поверуваа дека ќе има по песто евра плата, а не затоа што го мрзеа Груевски од дно на душата и сакаа да му удрат клоца. Али види, уопште не ме чуди тој сендвичарски модел на размислување. Веројатно е на некој ко тебе, ветување на македонски политичар за 500 евра плата, да му е главната причина за глас.
Другар, ти ако не си гласал за него ?Јас од утре ни "а" нема да напишам на темата...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Ама сепак на крајот од денот тоа со рудниците е регионален проблем за разлика од ова со ...
Ох, колку нема да биде само регионален проблем да знаеш.....[DOUBLEPOST=1541709529][/DOUBLEPOST]
Другар, ти ако не си гласал за него ?Јас од утре ни "а" нема да напишам на темата...
Сум си дал ветување дека никогаш нема да гласам за СДСМ (на главни избори), после срањата кои Бранко и ги напраи на земјава (а кои гледам, многумина имаат проблем да согледаат колкава штета ни направија). На овие последни избори, требаше да го прекршам ветувањето, ама во задњи момент гласав за некоја безвезна партија. На следните, како трганала работава, нема да имам дилема дали да го прекршам тоа што сум си го ветил. Кај мене тоа ќе зависи од рудниците, Смилковско и уште некои за вас небитни нешта.
А инаку ви препорачувам најискрено, на сите кои би сакале Заев да го тргнете од власт, дека со гласање за левици и слични, нема тоа да ви успее. Се знае како се трга ВМРО/СДСМ од власт.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Ох, колку нема да биде само регионален проблем да знаеш.....
Зависи колкави постројки се во прашање и со какви капацитети ќе располагаат. Инаку последиците од РЕК Битола директно на своја кожа ги чувствуваат само жителите на пелагонискиот регион, меѓутоа индиректно цела Македонија на еден или друг начин.

Еве од твитер добар муабет за РЕК Битола и ветувањата на СДС,

Daniel Angelovski‏ @d_angelovski Oct 26
Драги Битолчани, на изборите ветивме дека ќе ви клајме филтер на Рек за загадувањето да се реши. И ете, ви го кладовме. А филтерот ќе стигни потаму.

Јбга, шо е право, право е :icon_lol:
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.118
Ох, колку нема да биде само регионален проблем да знаеш.....[DOUBLEPOST=1541709529][/DOUBLEPOST]
Сум си дал ветување дека никогаш нема да гласам за СДСМ (на главни избори), после срањата кои Бранко и ги напраи на земјава (а кои гледам, многумина имаат проблем да согледаат колкава штета ни направија). На овие последни избори, требаше да го прекршам ветувањето, ама во задњи момент гласав за некоја безвезна партија. На следните, како трганала работава, нема да имам дилема дали да го прекршам тоа што сум си го ветил. Кај мене тоа ќе зависи од рудниците, Смилковско и уште некои за вас небитни нешта.
А инаку ви препорачувам најискрено, на сите кои би сакале Заев да го тргнете од власт, дека со гласање за левици и слични, нема тоа да ви успее. Се знае како се трга ВМРО/СДСМ од власт.
Со гласање за друга партија...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Зависи колкави постројки се во прашање и со какви капацитети ќе располагаат.
Ова ти е територијата на која Груевски договорил концесии за нови ископи, а кои овие сега што се на власт, ќе ги спроведат. Има и друга мапа со ископите, али сега не можам да ја најдам. Никако нема да биде регионален проблем.
[DOUBLEPOST=1541710053][/DOUBLEPOST]
Со гласање за друга партија...
СДСМ можеш да ги тргнеш само со гласање за ВМРО.
Вие можете наивно да си фантазирате дека е поинаку, али со тоа само ќе им дадете нов мандат на СДСМ.
Е сега, можеби во последно време е зголемена заситеноста на населението од ВМРО и СДСМ, па личи како некоја слична атмосфера да бидне ко во Грција и да победи трета опција. Но не, само така личи. Сеуште е рано за трета опција. Ако реално сакаш да ги тргнеш едните, треба само да гласаш за другите и да, секако, со тоа учествуваш во продолжувањето на живот на системот - Сјаши Мурто, да узјаше Курто, ама тоа е. Свеста не е сеуште подигната кај мнозинството (и покрај тоа што имаат по 5000 евра заштеди :pos:).
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Сега Анѓушев ќе отвори фирма за брза помош, ќе ми даат од фонд за иновации пар миљони за да набави стелт авиони место комбиња, пошо тоа е единствено решение за брзата помош - побрзо ќе стигаат до локациите, нема да праат гужва во градот и со тоа ќе го решат и загадувањето. Све тоа уз дебата, нормално...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Ова ти е територијата на која Груевски договорил концесии за нови ископи, а кои овие сега што се на власт, ќе ги спроведат. Има и друга мапа со ископите, али сега не можам да ја најдам. Никако нема да биде регионален проблем.
Ископи се во прашање а не колонизација, каде со ваква карта :icon_lol:

Прво битно е дали ќе бидат длабински, јами или отворени ископи, каде и со колкав опфат итн. Ова вака не значи ништо. Исто е битно ако се повеќе локации на ископ дали секоја локација ќе има своја постројка за доработка или ќе се транспортира сето тоа и на кој начин е многу битно.
Инаку има по ЕУ нормативи алгоритам за вреднување на влијанијата врз животната средина од страна на различни загадувачи, лесно може да се направи пилот студија со широк опфат, ама не оди тоа во прилог на власта, а јас не сум единствен кој знае за ова, само конформизот кај универзитетската фела е тој што е...

Грујче чека да замини на неплатен колку шо знам :) а покрај тоа имаше референдуми и протести за сево ова, некој даваше ветувањ предизборно итн. Сега испадна дека планот за живот во МКД уствари е ново име за преродбата. Нормално надградена и проширена.

Да се разбереме, ништо не ги пере СДС од најголемата политичка измама која некој ја има изведено во историјата на независна МКД. Нема бегање од овој факт.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.118
Ова ти е територијата на која Груевски договорил концесии за нови ископи, а кои овие сега што се на власт, ќе ги спроведат. Има и друга мапа со ископите, али сега не можам да ја најдам. Никако нема да биде регионален проблем.
[DOUBLEPOST=1541710053][/DOUBLEPOST]
СДСМ можеш да ги тргнеш само со гласање за ВМРО.
Вие можете наивно да си фантазирате дека е поинаку, али со тоа само ќе им дадете нов мандат на СДСМ.
Е сега, можеби во последно време е зголемена заситеноста на населението од ВМРО и СДСМ, па личи како некоја слична атмосфера да бидне ко во Грција и да победи трета опција. Но не, само така личи. Сеуште е рано за трета опција. Ако реално сакаш да ги тргнеш едните, треба само да гласаш за другите и да, секако, со тоа учествуваш во продолжувањето на животот на системот Сјаши Мурто, да узјаше Курто, ама тоа е. Свеста не е сеуште подигната кај мнозинството (и покрај тоа што имаат по 5000 евра заштеди :pos:).
Смеј се ! И за референдумот се смеевте, па еве уште плачете...
...После сите овие глупости на 2- ве партии, само ти ќе гласаш за една од нив..а сите те читаме добро и се' ни е јасно...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
...После сите овие глупости на 2- ве партии, само ти ќе гласаш за една од нив..а сите те читаме добро и се' ни е јасно...
Само ја ќе гласам за едната од нив? Морам бе друже, неам ја 5000 евра на страна ко мнозинството население у Македонија.
Се гледаме на следните избори, кога СДСМ и ВМРО ќе имаат само еден глас вкупно (тој од мене).[DOUBLEPOST=1541710708][/DOUBLEPOST]
Ископи се во прашање а не колонизација, каде со ваква карта :icon_lol:

Прво битно е дали ќе бидат длабински, јами или отворени ископи, каде и со колкав опфат итн. Ова вака не значи ништо. Исто е битно ако се повеќе локации на ископ дали секоја локација ќе има своја постројка за доработка или ќе се транспортира сето тоа и на кој начин е многу битно.
Инаку има по ЕУ нормативи алгоритам за вреднување на влијанијата врз животната средина од страна на различни загадувачи, лесно може да се направи пилот студија со широк опфат, ама не оди тоа во прилог на власта, а јас не сум единствен кој знае за ова, само конформизот кај универзитетската фела е тој што е...
Тоа е мапата со општини кои ги покриваат тие ископи.
Ова што си го пишал е малку наивно. Особено за нормативите, ЕУ и Македонија. Има тука доста да се збори
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.118
Само ја ќе гласам за едната од нив? Морам бе друже, неам ја 5000 евра на страна ко мнозинството население у Македонија.
Се гледаме на следните избори, кога СДСМ и ВМРО ќе имаат само еден глас вкупно (тој од мене).
Добро, мал лапсус, има и други твои другарчиња, ама тоа е, си гледате свои ситни интереси...Твојот лидер толку не се замара - како ти !

P.S. И ти ко нашиве пратеници - немаш ништо ! :D
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Ќе ја укинат мерката со која претходната власт се обиде да го стимулира наталитетот, бидејќи не давала резултати.

Сега наместо 10 години по 8000 денари за трето дете, овие ќе дадат еднократка помош од 60.000 денари. (наместо 1 милион денари колку добиваа досега мајките за 10 години)

Да точно е дека мерката не ги даде очекуваните резултати, но како мислат овие да го стимулираат наталитетот?

Страшно лоша иднина не чека, најкасно за 2-3 години бројот на родени ќе падне испод 20.000, а со темпото на иселување на младите ... уфф, голем старечки дом ќе биде државата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Кај се сега Трендо, Мирка, Миленко и остали да го шупчат Уставен Суд, затоа што го прогласи референдумот за рудници во Гевгелија* за неважечки?
Ај овие сорос-морос се со власта, ама овие другиве што ги спречува?



* - на кој излегоа над 70% и од нив над 90% гласаа против


Добро, мал лапсус, има и други твои другарчиња, ама тоа е, си гледате свои ситни интереси...Твојот лидер толку не се замара - како ти !

P.S. И ти ко нашиве пратеници - немаш ништо ! :D
Кој е мојот лидер?
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.118
Кај се сега Трендо, Мирка, Миленко и остали да го шупчат Уставен Суд, затоа што го прогласи референдумот за рудници во Гевгелија* за неважечки?
Ај овие сорос-морос се со власта, ама овие другиве што ги спречува?



* - на кој излегоа над 70% и од нив над 90% гласаа против



Кој е мојот лидер?
Еееее !:pos: Додека дишеш....
....Премногу си очигледен си за вакво прашање ? Секој што прочитал еден пост од тебе - знае ? Изгледа ти ептен си заљубен во него, па се губиш на моменти...:kafence:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom