Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Не ми се верува дека СДСМ и ВМРО ќе се откажат од евроатланскиот курс. Па, алтернативата е, еден степен подоле во евроатланските интеграции. Во група со Косово. (подоле нема)
Ne bi rekol Kosovo, tie imaat silni NATO i EU aspiracii, iako realno daleku se i od dvete.
Mozhebi Moldavija i Belorusija bi bile vistinskiot izbor !?
Значи бидејќи не станува за официјален документ, ти можеш да кажеш дека си Еским така? Зборам за датабазата во компанијата.

Батковци, во полиција за странци кога ќе одите да се пријавите за престој, која националност ја пишувате ако сте со бугарски пасош?
Dokumentite od socijalno sé i toa kako oficijalen dokument.

Prvo, toa policija za stranci ti e malku od naftalin izvadeno, sekoj ili barem jas se prijavuvam vo opshtina kade mora da se prijavi sekoj.
I pritoa nikoj ne te prasuva za nacionalnost, osnovno e da imas dozvola za prestoj .

Ova okolu nacionalnosta mi se chini go izvadivte od kontekst. Taa e nematerijalna i kako takva ne podlezhi na oficijano legitimiranje ili sl. Sekoj vo edna demokratska zemja ima pravo da se opredeli shto e, koja nacionalna pripadnost ja ima i kako takva da ja zapishe vo odreden formular. Znaci se raboti za cisto formalen aspekt.

Jas mozham da se deklariram kako Portugalec, iako moite predci nemaat nishto so Portugalija, no toa e moe pravo koe nema formalna podloga, no sepak nikoj ne mozhe da mi go ospori, ne postoi instrument za takvo neshto.

I eden sovet, izlezete od 19 vek, vreme na nacionalni drzhavi, konflikti, vojni, nacionalromantizam i sl. Nashite predci ne uspeale da se dokazhat na toa pole (chitaj ne formirale drzhava), pa im ostavile na pokolenijata vo 21 vek da lecat kompleksi na tema nacionalen identitet.

Kurdite se okolu 30 mil. rasporedeni vo 3 drzhavi, nemaat svoja drzhava i interesno imaat nacionalen identitet, znaci ne ime na drzhavata tuku nemaat ni drzhava. Samo vo Germanija gi ima mozhebi povekje od 1mil. Imaat svoi klubovi, zname, obelezhja, cesto izleguvaat na demostracii i se mnogu avtenticni. I ne na vesti tuku i najnepismeniot Germanec da go prshash kje ti odgovori deka gi raspoznava, znaci ne se Turci, iako doagjaat najcesto od Turcija.

Izgubenoto vreme ne se vrakja, nekoi idni generacii kje Ve osuduvaat, sto drzhava, sto prchvara ni ostavija.
 
Последно уредено:

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Depleted uranium не е карциноген, составен е од два изотопи на ураниумот од кој тој „лошиот“ е речиси скроз тргнат, затоа и се вика осиромашен, ни на WHO нема дека е карциноген. On the other hand, вчера на Medscape објавија дека загаденоста кај и да е ќе биде докажана како алтер фактор во бременоста која го предизвикува аутизамот.
Не бе ич не е канцероген.
http://www.bandepleteduranium.org/en/depleted-uranium-cancer-evidence-overwhelming
 
S

silmarillion

Гостин
И да не сакам, пак ќе ми викаат Mais la Macédoine, vous avez pas changé votre nom? C'est pas la République du Nord Macédoine maintenant?
Кој ќе ти го каже тоа? Тие евентуално што не биле родени кога требало да ти зборат за ФИРОМ пошто исти курац е за нив.
У поверење да ти кажам, освен пар заебанции на твоја сметка додека пиете винце и мезите у Les Arlots никој нема да се замара со тоа да се докажува дали си северно македонец или македонец.

Dokumentite od socijalno sé i toa kako oficijalen dokument.

Prvo, toa policija za stranci ti e malku od naftalin izvadeno, sekoj ili barem jas se prijavuvam vo opshtina kade mora da se prijavi sekoj.
I pritoa nikoj ne te prasuva za nacionalnost, osnovno e da imas dozvola za prestoj .

Ova okolu nacionalnosta mi se chini go izvadivte od kontekst. Taa e nematerijalna i kako takva ne podlezhi na oficijano legitimiranje ili sl. Sekoj vo edna demokratska zemja ima pravo da se opredeli shto e, koja nacionalna pripadnost ja ima i kako takva da ja zapishe vo odreden formular. Znaci se raboti za cisto formalen aspekt.

Jas mozham da se deklariram kako Portugalec, iako moite predci nemaat nishto so Portugalija, no toa e moe pravo koe nema formalna podloga, no sepak nikoj ne mozhe da mi go ospori, ne postoi instrument za takvo neshto.

I eden sovet, izlezete od 19 vek, vreme na nacionalni drzhavi, konflikti, vojni, nacionalromantizam i sl. Nashite predci ne uspeale da se dokazhat na toa pole (chitaj ne formirale drzhava), pa im ostavile na pokolenijata vo 21 vek da lecat kompleksi na tema nacionalen identitet.

Kurdite se okolu 30 mil. rasporedeni vo 3 drzhavi, nemaat svoja drzhava i interesno imaat nacionalen identitet, znaci ne ime na drzhavata tuku nemaat ni drzhava. Samo vo Germanija gi ima mozhebi povekje od 1mil. Imaat svoi klubovi, zname, obelezhja, cesto izleguvaat na demostracii i se mnogu avtenticni. I ne na vesti tuku i najnepismeniot Germanec da go prshash kje ti odgovori deka gi raspoznava, znaci ne se Turci, iako doagjaat najcesto od Turcija.

Izgubenoto vreme ne se vrakja, nekoi idni generacii kje Ve osuduvaat, sto drzhava, sto prchvara ni ostavija.
Извини, полиција за странци и ден денес постои во државата во ЕУ во која имам живеено и бизнисот ми оперира таму. Ако во земјата кај што си ти нема, онда тоа е тоа, али дека постои таква институција сеуште и сеуште се чекаат редици за работни дозволи и престој да.

Ја немам никаков комплекс у вези националност. Дотолку повеќе што ми е комплетно глупа цела тема националност у ера на ваква технологија во 21ви век.

Изгубеното време не се надокнадува ни со зачувување на името/идентитетот/јазикот/стапов ни па со менување на истите. Така да колку што нејќам да ги слушам едните дека ако го смениме името ќе испоумреме сите нареден ден, така нејќам да ги слуашм ни другиве дека со промена на името ќе сме имале незнам каква перспектива. Ни едното ни другото не се ни под разно точни. Никако. Генерациите што доаѓаат можат да ги осудуваат оние кои уместо да се бунат за државен финаниски криминал и неспособност да се воспостави нормално функционално општество, се бават со лов на вештерки предавници и велепредавници. Тоа е суштината на овие 5828 страни драпање очигледни работи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Канцероген е кога ќе дојде во допир со метали кој начесто се употребуваат во изработка на тенкови и слична артилерија ли како и да се вика и прашината која што се крева е опасна. Осиромашениот ураниум е без активниот изотоп, затоа и се вика така. Не знам што е тешко разлика да се направи.

Мислам, во коските го имаш од раѓање, не барај подалеку.

Industrial radiography cameras include a very high activity gamma radiation source (typically Ir-192 with an activity above 10 TBq). Depleted uranium is often used in the cameras as a shield to protect individuals from the gamma source. Typically, the uranium shield is supported and enclosed in polyurethane foam for thermal, mechanical and oxidation protection.

Види ги ретардиве по аеродроми, канцер со канцер бранат. :/
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Канцероген е кога ќе дојде во допир со метали кој начесто се употребуваат во изработка на тенкови и слична артилерија ли како и да се вика и прашината која што се крева е опасна. Осиромашениот ураниум е без активниот изотоп, затоа и се вика така. Не знам што е тешко разлика да се направи.

Мислам, во коските го имаш од раѓање, не барај подалеку.

Industrial radiography cameras include a very high activity gamma radiation source (typically Ir-192 with an activity above 10 TBq). Depleted uranium is often used in the cameras as a shield to protect individuals from the gamma source. Typically, the uranium shield is supported and enclosed in polyurethane foam for thermal, mechanical and oxidation protection.

Види ги ретардиве по аеродроми, канцер со канцер бранат. :/
https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/шекеринска-на-криволак-нема-да-се-кори/ Види ги ретардиве од МО или лажат или не се упатени како тебе.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/шекеринска-на-криволак-нема-да-се-кори/ Види ги ретардиве од МО или лажат или не се упатени како тебе.
Чек сеа, нели не ни ги бива министерствава? :icon_lol: Од МО не навлегуваат во тематиката, кажуваат само дека нема да се користи, затоа што во допир со тешки метали создава радиоактивен облак а осиромашениот ураниум како супстанца дека бил радиоактивен е најголемиот мит што постои и срамота е уште да стои во 2018 година :toe:

Ај кажи ми тогаш зошто ѕидовите на просториите кај што се прави КТ скен и рентген во болниците се обложени со олово и осиромашен ураниум?

Depleted uranium (DU) is useful because of its very high density of 19.1 g/cm3 (68.4% denser than lead). Civilian uses include counterweights in aircraft, radiation shielding in medical radiation therapy :eek::rolleyes::oops: and industrial radiography equipment, and containers used to transport radioactive materials.

Купи си физика 2 во книжарата на Електро, читни ги прво разликите помеѓу изотопите на еден елемент и ќе бидеш упатен и ти.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Depleted uranium не е карциноген, составен е од два изотопи на ураниумот од кој тој „лошиот“ е речиси скроз тргнат, затоа и се вика осиромашен, ни на WHO нема дека е карциноген. On the other hand, вчера на Medscape објавија дека загаденоста кај и да е ќе биде докажана како алтер фактор во бременоста која го предизвикува аутизамот.
Се дури не ни пораснат рогови арно ќе е
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Се дури не ни пораснат рогови арно ќе е
Не знам, мајка ми секој ден е во таква просторија, чичко ми на клиника со КТ-то исто па како што ги гледам немаат рогови. Треба само да се чита до крај и да се прави разлика :)
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ne bi rekol Kosovo, tie imaat silni NATO i EU aspiracii, iako realno daleku se i od dvete.
Mozhebi Moldavija i Belorusija bi bile vistinskiot izbor !?

Dokumentite od socijalno sé i toa kako oficijalen dokument.

Prvo, toa policija za stranci ti e malku od naftalin izvadeno, sekoj ili barem jas se prijavuvam vo opshtina kade mora da se prijavi sekoj.
I pritoa nikoj ne te prasuva za nacionalnost, osnovno e da imas dozvola za prestoj .

Ova okolu nacionalnosta mi se chini go izvadivte od kontekst. Taa e nematerijalna i kako takva ne podlezhi na oficijano legitimiranje ili sl. Sekoj vo edna demokratska zemja ima pravo da se opredeli shto e, koja nacionalna pripadnost ja ima i kako takva da ja zapishe vo odreden formular. Znaci se raboti za cisto formalen aspekt.

Jas mozham da se deklariram kako Portugalec, iako moite predci nemaat nishto so Portugalija, no toa e moe pravo koe nema formalna podloga, no sepak nikoj ne mozhe da mi go ospori, ne postoi instrument za takvo neshto.

I eden sovet, izlezete od 19 vek, vreme na nacionalni drzhavi, konflikti, vojni, nacionalromantizam i sl. Nashite predci ne uspeale da se dokazhat na toa pole (chitaj ne formirale drzhava), pa im ostavile na pokolenijata vo 21 vek da lecat kompleksi na tema nacionalen identitet.

Kurdite se okolu 30 mil. rasporedeni vo 3 drzhavi, nemaat svoja drzhava i interesno imaat nacionalen identitet, znaci ne ime na drzhavata tuku nemaat ni drzhava. Samo vo Germanija gi ima mozhebi povekje od 1mil. Imaat svoi klubovi, zname, obelezhja, cesto izleguvaat na demostracii i se mnogu avtenticni. I ne na vesti tuku i najnepismeniot Germanec da go prshash kje ti odgovori deka gi raspoznava, znaci ne se Turci, iako doagjaat najcesto od Turcija.

Izgubenoto vreme ne se vrakja, nekoi idni generacii kje Ve osuduvaat, sto drzhava, sto prchvara ni ostavija.
Те молам повтори
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Канцероген е кога ќе дојде во допир со метали кој начесто се употребуваат во изработка на тенкови и слична артилерија ли како и да се вика и прашината која што се крева е опасна. Осиромашениот ураниум е без активниот изотоп, затоа и се вика така. Не знам што е тешко разлика да се направи.
Не е тешко, туку намерно не прават разлика.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Не знам, мајка ми секој ден е во таква просторија, чичко ми на клиника со КТ-то исто па како што ги гледам немаат рогови. Треба само да се чита до крај и да се прави разлика :)
Они од алуминиум имаат уплав да не се прскани, ти за осиромашен ураниум им расправаш. :toe:
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Чек сеа, нели не ни ги бива министерствава? :icon_lol: Од МО не навлегуваат во тематиката, кажуваат само дека нема да се користи, затоа што во допир со тешки метали создава радиоактивен облак а осиромашениот ураниум како супстанца дека бил радиоактивен е најголемиот мит што постои и срамота е уште да стои во 2018 година :toe:

Ај кажи ми тогаш зошто ѕидовите на просториите кај што се прави КТ скен и рентген во болниците се обложени со олово и осиромашен ураниум?

Depleted uranium (DU) is useful because of its very high density of 19.1 g/cm3 (68.4% denser than lead). Civilian uses include counterweights in aircraft, radiation shielding in medical radiation therapy :eek::rolleyes::oops: and industrial radiography equipment, and containers used to transport radioactive materials.

Купи си физика 2 во книжарата на Електро, читни ги прво разликите помеѓу изотопите на еден елемент и ќе бидеш упатен и ти.
И тој радиоактивен облак не ли е опасен по здравјето? Како го објаснуваш фактот дека после бомбардирањето 1999год. рапидно се зголеми бројот на заболени од рак на Косово?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
И тој радиоактивен облак не ли е опасен по здравјето? Како го објаснуваш фактот дека после бомбардирањето 1999год. рапидно се зголеми бројот на заболени од рак на Косово?
Пак тој, ало, канцероген е облакот кога доаѓа во судир, хемиска реакција се ствара, јас за DU како супстанца ти зборам. Чкрапаат вчера по фејсбук цел ден, DU да не се ни носел во државава а луѓе во забите го имаат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom