Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Во бугарија на секое научно,историско и политичко ниво ние фигурираме како бугари.Потпишал или не потпишал така не сметаат,бугари.

И што можат да му направат ако меѓувремено добие германско или канадско државјанство и се одкаже од БГ државјанство?Ништо!Фала многу јас се снајдов бујрум назад документите фала многу пријатно.
Јас познавам луѓе кои се стекнаа со Италјанско и Германско државјанство ама не се откажаа од Бугарското, поради ниските трошоци за се и сешто во Бугарија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Во бугарија на секое научно,историско и политичко ниво ние фигурираме како бугари.Потпишал или не потпишал така не сметаат,бугари.

И што можат да му направат ако меѓувремено добие германско или канадско државјанство и се одкаже од БГ државјанство?Ништо!Фала многу јас се снајдов бујрум назад документите фала многу пријатно.
Не знам дали се читате што пишувате или, ако е вака, што се буниш тогаш што ќе потпишат смена на името кога без разлика дали потпишале, не потпишале, секаде освен во Грција не сметаат за Македонци :toe:

И не знам што не е јасно во тоа дека НЕ МОЖЕШ да се откажеш од бугарско државјанство, си си потпишал таму дека се до 10то колено уназад се Бугари и си стои документирано кај нив. Логикава ви е како јас што сега имам кредит од НЛБ да видам подобри услови за истиот кредит во Стопанска и да им речам на НЛБ, еј роџаци најдов јас подобри услови, не ја бива работава, се откажувам од кредитов. Зошто нели, не ваља тоа што се имам потпишано во НЛБ на 300 папири.
 
V

viktora

Гостин
Башка, ако во договорот за вработување ти стои дека си Македонец, а во полиција за странци си пријавен како Бугар, при евентуална трудова инспекција не би имал проблем?
Графа за државјанин и графа за етничка припадност се различни работи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.059
Поени од реакции
80.946
Смее вака со шифри на форумов? : ))
Џабе и шифри и све. Нема да престанат вакви глупости да течат. Лупаат ко Максим по дивизија и живи остануваат.[DOUBLEPOST=1534503207][/DOUBLEPOST]
Графа за државјанин и графа за етничка припадност се различни работи.
Да. Најголемата разлика меѓу нив, е што едното не постои во документите за кои предходно стануваше збор.
 
S

silmarillion

Гостин
Точно, не пишува во договорот, во документите за аплицирање, зависи од фирма до фирма, ако треба да пополниш нешто за време на интервју итн, ги помешав документите.

Еве ти пример за тоа Македонец со БГ пасош: на интервју, те прашува која националност си, Македонец, океј, ама имам дупло државјанство можам да работам без проблем, океј. На клиенти, на презентации, на состаноци, после те претставуваат/пишуваат Македонец, не Бугарин, иако со бг пасош работиш. Баш поради тоа дупло државјанство.

А во полиција ни во трудова инспекција не би имал проблеми, бидејќи ги имаш сите документи. Ако сакаат да и докажеш дека си Македонец, покажи си лична карта македонска, или пасошот и нема проблеми. Проблем е да им објасниш каде сме, ако не чуле за нас.
Зошто би се кажал дека си северно македонец на интервју за работа во тој случај? Кој може да ми наложи на интервју за работа која националност ќе ја кажам односно која формулација и дали некој би се замарал со тоа општо?

Vo dogovorot za rabota ne stoi nacionalnost (irelevantno), mozhe da stoi mesto na ragjanje i drzhava. Sepak monogu firmi imaat sopstveni platformi za vrabotuvanje kade ima grafa nacionalnost.
Pri vrabotuvanje popolnuvash formular so licni podatoci kade stoi nacionalnost i osobeno mnogu vazhno religiozna pripadnost.
Vo dokumentite od socijalno osiguruvanje stoi isto taka nacionalnost.

Trudovata inspekcija ja interesira dali si legalno prijaven na toa rabotno mesto i nishto drugo.


I na temata, za promena na imeto, uste nikoj junak da se najde da odgovori, ne dali da se promeni imeto, tuku sto ako ne se promeni ??? Znaci EU i NATO pagjaat vo voda i shto potoa ? Znae li nekoj da kazhe koja e alternativata ?
Значи бидејќи не станува за официјален документ, ти можеш да кажеш дека си Еским така? Зборам за датабазата во компанијата.

Батковци, во полиција за странци кога ќе одите да се пријавите за престој, која националност ја пишувате ако сте со бугарски пасош?
 
V

viktora

Гостин
Cyprus is the only European Union member state that is neither a NATOmember state nor a member of the ...
Моја грешка.Но сепак членка е на ЕУ со нерешен територијален статус и претставува конфликт помеѓу две членки на НАТО и ЕУ.Што доаѓаме повторно до заклучок дека ниту ни е загарантирана целовитоста ниту дека би немале некакви конфротации со некоја друга земја членка.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.059
Поени од реакции
80.946
Моја грешка.Но сепак членка е на ЕУ со нерешен територијален статус и претставува конфликт помеѓу две членки на НАТО и ЕУ.Што доаѓаме повторно до заклучок дека ниту ни е загарантирана целовитоста ниту дека би немале некакви конфротации со некоја друга земја членка.
Кипар стана членка на ЕУ само 30 години после поделбата.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.191
Поени од реакции
8.394
Моја грешка.Но сепак членка е на ЕУ со нерешен територијален статус и претставува конфликт помеѓу две членки на НАТО и ЕУ.Што доаѓаме повторно до заклучок дека ниту ни е загарантирана целовитоста ниту дека би немале некакви конфротации со некоја друга земја членка.
Доаѓаме до заклучок дека лупна глупост и дека треба да поќутиш...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
тази лајно не е лајно, давал изјави за себе. Си го продал задникот (некој што вели идентитетот) ама другите се предавници.
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2008
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.789
Зошто би се кажал дека си северно македонец на интервју за работа во тој случај? Кој може да ми наложи на интервју за работа која националност ќе ја кажам односно која формулација и дали некој би се замарал со тоа општо?
Не сакам да се кажам северен Македонец. Затоа и нема да гласам.
 
V

viktora

Гостин
Не знам дали се читате што пишувате или, ако е вака, што се буниш тогаш што ќе потпишат смена на името кога без разлика дали потпишале, не потпишале, секаде освен во Грција не сметаат за Македонци :toe:

И не знам што не е јасно во тоа дека НЕ МОЖЕШ да се откажеш од бугарско државјанство, си си потпишал таму дека се до 10то колено уназад се Бугари и си стои документирано кај нив. Логикава ви е како јас што сега имам кредит од НЛБ да видам подобри услови за истиот кредит во Стопанска и да им речам на НЛБ, еј роџаци најдов јас подобри услови, не ја бива работава, се откажувам од кредитов. Зошто нели, не ваља тоа што се имам потпишано во НЛБ на 300 папири.
Добро де што е толку комплицирано?Надвор кој сака и како сака нека не нарекува но дома си бевме македонци и никој не можеше да ни го смени тоа.После договоров тоа право ќе го немаме.Толку.
Глупо е да се убедуваме дека е исто оној што самоволно се одкажал како македонец и оној што со сила го тераат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom