Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Колку побргу се ослободиме од лажните митови од минатото, толку подобро ќе ја живееме иднината. Самуил бил Цар Бугарски, сам се декларирал како таков. Нас ни предаваат измислени историја, полна со лаги и глупости. Еден просечен Македонец излегува од школскиот систем со некоја маглива претстава за Македонија која некогаш била моќна држава ама некако сите соседи биле против неа и и ја украле територијата.

Вистината со која МОРА да се соочиме е дека до почетокот на 20 век не ни постоела македонска национална свест. Многу е смешно да го замислуваш Цар Самуил како голем Македонец, кога не ни имал таква претстава што тоа точно би значело.
Ova go tvrdis kako diplomiran filozof ili kako profesionalen komardija posto kolku sto znam istoricar ne si.
Tuku aj da ne te gibam, gledam vo element si vlezen.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.267
Од едноставна причина што етнички хомогена држава е посилна и полесна за управување. Морам да ти објаснувам елементарни работи?

Муабетот ми е едноставен. Еден Македонец роден во Грција како Грк, ќе има нормален живот се додека се декларира како Грк. Никакво добро нема да му направиме со нашата грижа за него. Да не ме сфатите погрешно. Никој не ги мрази Грците како што јас ги мразам. Гадни ми се, подли и покварени. Но некои работи се едноставно завршени и нема назад.
нешто како албанците во македонија, двојазичност, тиранска платформа итн ? односно контра се она што тука го тврдиш, а кај тебе од партија го спроведуваат спротивно на твоите тврдења на форумов ?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Колку побргу се ослободиме од лажните митови од минатото, толку подобро ќе ја живееме иднината. Самули бил Цар Бугарски, сам се декларирал како таков. Нас ни предаваат измислени историја, полна со лаги и глупости. Еден просечен Македонец излегува од школскиот систем со некоја маглива претстава за Македонија која некогаш била моќна држава ама некако сите соеди биле против неа и и ја украле територијата.

Вистината со која МОРА да се соочиме е дека до почетокот на 20 век не ни постоела македонска национална свест. Многу е смешно да го замислуваш Цар Самуил како голем Македонец, кога не ни имал таква представа што тоа точно би значело.
Испран ми е мозокот пријателе, уште живеам во матрицата во која комунистите и патриотите ме ставиле. Јас историја во седмо учев во Грујово време, од новите учебници.

Кажи ми ти сега мене ние што сме, за да не грешам пак. Дали сме антички македонци, дали сме словени со бугарско потекло, срби со говорна маана, генетички конструкт од лабораториите на Тито...или сега сме Северно Македонци, одново родени? Или треба да ја голтнам сината таблета на Заев и да заборавам се што сум знаел до сега, да заборавам на минатото и да гледам напред, во Заевата иднина и 500-те евра плата, европскиот пасош...како што ти патем велиш.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Па кога ќе видиш колку народ избркаа претходните влади, ваљда сме среќни што воопшто не има.
Народот допрва ќе си оди.
Bitno go ukinavme eksternoto (y)
А РДТ? Не забушавај.[DOUBLEPOST=1528901106][/DOUBLEPOST]
Ми се допаѓа, се што е на штета на овој народ ми се допаѓа. Обожавам да гледам како се губите во нервозата.
Значи, ти не си дел од овој народ, а и си непријателски настроен кон нашиот народ. ОК, ќе го имам(е) тоа во предвид.
А платата ти се дигна ли? Или уште на минималец? (Мене ми се дигна, нели дојде живот :) )
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Народот допрва ќе си оди.

А РДТ? Не забушавај.[DOUBLEPOST=1528901106][/DOUBLEPOST]
Значи, ти не си дел од овој народ, а и си непријателски настроен кон нашиот народ. ОК, ќе го имам(е) тоа во предвид.
А платата ти се дигна ли? Или уште на минималец? (Мене ми се дигна, нели дојде живот :) )
Конечно да сфатиш и ти нешто, северен македонецу.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Испран ми е мозокот пријателе, уште живеам во матрицата во која комунистите и патриотите ме ставиле. Јас историја во седмо учев во Грујово време, од новите учебници.

Кажи ми ти сега мене ние што сме, за да не грешам пак. Дали сме антички македонци, дали сме словени со бугарско потекло, срби со говорна маана, генетички конструкт од лабораториите на Тито...или сега сме Северно Македонци, одново родени? Или треба да ја голтнам сината таблета на Заев и да заборавам се што сум знаел до сега, да заборавам на минатото и да гледам напред, во Заевата иднина и 500-те евра плата, европскиот пасош...како што ти патем велиш.
Ako go sfativ jas dobro ti si ona za sto se custvuvas deka si i nikakov dokument nemoze da ti go odzeme toa. Ete na primer denes si se custvuvas kako Makedonec, utre mozebi za marsovec, posle za prav Germanec, po nekoj den za clen na kralskoto semejstvo. Samo problemot e koga ke im zvonis na vrata tamu vo palatata , demek ti se smaci sakas doma da si odis i da si legnis vo kralskiot krevet posto neli taka si se custvuval onaka dlaboko vo tebe ne sum siguren kako bi reagirale, posebno ako nemas crno na belo, krstenice so bi rekle. A da mnogu e bitno i na so apcinja si :toe:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Од едноставна причина што етнички хомогена држава е посилна и полесна за управување. Морам да ти објаснувам елементарни работи?

Муабетот ми е едноставен. Еден Македонец роден во Грција како Грк, ќе има нормален живот се додека се декларира како Грк. Никакво добро нема да му направиме со нашата грижа за него. Да не ме сфатите погрешно. Никој не ги мрази Грците како што јас ги мразам. Гадни ми се, подли и покварени. Но некои работи се едноставно завршени и нема назад.
Ова шо си го напишал воопшто не ти оди во прилог, не знам дали знаеш...

За почеток даваш легитимитет на национал шовинизам, за на крај тоа го банализираш како цена за подобар живот за кој е уште потрагично шо нема гаранција. Тие луѓе таму немаат основни малцински права, и тоа не е никаква гаранција за нив дека ќе имаат подобар живот. Згора на ова кој подобар живот кога во земји членки на ЕУ им се негира право на самоопределување.

И сеа пак кажи ми, пошто велиш не можеме реално да им помогнеме, како да го перцепираме тоа шо ги отпишавме од живите?
Нешто како еутаназија доаѓа, м?

Тоа шо си напишал по некоја гнасна дума за јунанситанците може дава некоја тежина на текстот, ама т`нко некако.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Се разбира дека има. Јас имав пријател Грк кој еднаш беше кај мене на гости и ми кажа дека неговата баба совршено го зборувала мојот јазик, но била мажена за Грк кој не и дозволувал да го зборува. Овој мојот пријател практично беше четврт Македонец, но не сакаше да слушне за нешто такво.

Никакво добро не му правиме на луѓето кој живеат во Грција и Бугарија со тоа што ние имаме некава апстракна грижа за нив. Подобро им е како Грци и Бугари.
Тоа значи дека треба да се молчи пред репресијата. Не е целта со страв да ги тераш луѓето да се нешто. Треба да се самоопределат. Во Грција е тоа со тортура, со геноцид... а инаку ни се наши големи пријатели, според Заев. И Бугарите исто така, иако не не оставаат да се самоопределиме.
Нам ни се непријатели некои држави кои воопшто ги нема во нашиот живот. На пример Русија. Со што ни се непријатели?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Народот допрва ќе си оди.
Младите ќе се иселуваат двојно повеќе, прво ако ни дадат пристапни преговори, друго незадоволство поради губење на националноста.. а и тие што ќе останат тука ќе се кажуваат блгари, срби, хрвати....
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ova go tvrdis kako diplomiran filozof ili kako profesionalen komardija posto kolku sto znam istoricar ne si.
Tuku aj da ne te gibam, gledam vo element si vlezen.
Бугарскиот карактер бил силно присутен кај нас, за тоа е во право, историјата наша е целосно испревртена. Но, од друга страна и Бугарите денешни немаат голема врска со Бугарите. Еден мал процент на прабугарски племиња се доселил на Балканот после Словените и по нив се нарекол цел народ мнооогу поброен од нив. Јазикот во Бугарија нема врска со бугарскиот турки јазик, итн... А бројот на македонски доселеници во последниве 100-150 г. таму е огромен.
Таа вештачка нација Бугарите не сакаат да ја дискутираат. Луѓето во историјата се дефинираат како народи, тоа е факт.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.245
Кажи ми ти сега мене ние што сме, за да не грешам пак. Дали сме антички македонци, дали сме словени со бугарско потекло, срби со говорна маана, генетички конструкт од лабораториите на Тито...или сега сме Северно Македонци, одново родени?
Сака да ти каже дека македонскиот национализам првпат се јавува во втората половина од 19 век со Пулевски. Во истиот тој период, од аспект на националните чувства, ситуацијата кај славофонското население во Македонија е каша попара. Доминира бугарскиот сентимент, меѓутоа и србоманството и гркофилството егзистираат во значителен број. Од Грчки аспект, славофонското население во Македонија го сметаат за словенизирани Елини. Со малку поинаква низа историски/политички случајности/текови, тебе тоа можеше денес да ти биде официјалната национална историографија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Бугарскиот карактер бил силно присутен кај нас, за тоа е во право, историјата наша е целосно испревртена. Но, од друга страна и Бугарите денешни немаат голема врска со Бугарите. Еден мал процент на прабугарски племиња се доселил на Балканот после Словените и по нив се нарекол цел народ мнооогу поброен од нив. Јазикот во Бугарија нема врска со бугарскиот турки јазик, итн... А бројот на македонски доселеници во последниве 100-150 г. таму е огромен.
Таа вештачка нација Бугарите не сакаат да ја дискутираат. Луѓето во историјата се дефинираат како народи, тоа е факт.
I kakva vrska ima ova so muabetot?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom