Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.345
Поени од реакции
3.428
Ako grcija ne go ispocituva dogovorot I ni stavi veto vo idnina, togas dogovorot se raskinuva I imeto se vrakja vo patriotska makedonija (fyrom)[DOUBLEPOST=1528899404][/DOUBLEPOST]
Колку побргу се ослободиме од лажните митови од минатото, толку подобро ќе ја живееме иднината. Самули бил Цар Бугарски, сам се декларирал како таков. Нас ни предаваат измислени историја, полна со лаги и глупости. Еден просечен Македонец излегува од школскиот систем со некоја маглива претстава за Македоинја која некогаш била моќна држава ама некако сите соеди биле против неа и и ја украле територијата.

Вистината со која МОРА да се соочиме е дека до почетокот на 20 век не ни постоела македонска националан свест. Многу е смешно да го замислуваш Цар самуил како голем Македонец, кога не ни имал таква представа што тоа точно би значело.
Bonus od mene:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bitola_inscription

Kazete edna osmoletka vo nmk kae sto ucat za natpisot sto go linknav
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Нема такво нешто како Македонци во Бугарија и Грција, едно што претходно споменатите земји не ги признаваат дека и воопшто постојат, еве сега и оваа ненародна власт се согласи со тоа, за воља на вистината по втор пат ги отпиша тие во Грција. Иако видовме ептен аир од првиот.
Се разбира дека има. Јас имав пријател Грк кој еднаш беше кај мене на гости и ми кажа дека неговата баба совршено го зборувала мојот јазик, но била мажена за Грк кој не и дозволувал да го зборува. Овој мојот пријател практично беше четврт Македонец, но не сакаше да слушне за нешто такво.

Никакво добро не му правиме на луѓето кој живеат во Грција и Бугарија со тоа што ние имаме некава апстракна грижа за нив. Подобро им е како Грци и Бугари.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Мене исто ме интересира како ја замислуваат грижата на РМ за тие луѓе додека стоела таа реченица во Уставот. Веројатно мислат дека секоја куќа/стан каде живеат Македонци во соседството била обезбедувана со бункери и топови.
Исто како тоа што го прават, да не одиме подалеку соседните земји со своите малцинства, и тоа тука, токму на Блаканот. Не гледам никаде бункери и топови ама нема ниту отпишување од живите за разлика од нас. Тешко дека може да се релативизира еден ваков поразителен факт.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.317
Поени од реакции
46.167
Кај заев на фб летаат пофалби и хвалоспеви од Бурим, Пајтим, Метин, Ибиш.
Кире , Трајче, Ане и Маре откако година дена го слушаа без престан како повторува дека нема ерга омнес и уставна ревизија, а вчера нагло испадна дека има, малце ќе си поќутат некое време, ама летово ќе ги омекнеме за да бидат тип-топ на есен за референдум.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Се разбира дека има. Јас имав пријател Грк кој еднаш беше кај мене на гости и ми кажа дека неговата баба совршено го зборувала мојот јазик, но била мажена за Грк кој не и дозволувал да го зборува. Овој мојот пријател практично беше четврт Македонец, но не сакаше да слушне за нешто такво.

Ниакаво добро не му правиме на луѓето кој живеат во Грција и Бугарија со тоа што ние имаме некава апстракна грижа за нив. Подобро им е како Грци и Бугари.
Тоа е чисто твое субјективно мислење.

Фактот што не можеме да им помогнеме онака како би требало не го оправдува воопшто тоа што, ниту пак е причина да ги отпишеме од живите.

Едноставно не гледам како ова шо си го напишал оди во прилог на тоа дека е подобро де јуре да ги отпишеме од живите.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.154
Поени од реакции
8.298
Исто како тоа што го прават, да не одиме подалеку соседните земји со своите малцинства, и тоа тука, токму на Блаканот. Не гледам никаде бункери и топови ама нема ниту отпишување од живите за разлика од нас. Тешко дека може да се релативизира еден ваков поразителен факт.
Македонија за своите малцинства во соседството се грижеше, така што им издаваше фалсификувани лични исправи и награда од 1000 денари ако на локалните избори во една скопска општина гласаат за една извесна политичка партија. Тоа е вака најконкретното од 'грижата' на кое што во моментов можам да се сетам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Тоа е чисто твое субјективно мислење.

Фактот што не можеме да им помогнеме онака како би требало не го оправдува воопшто тоа што, ниту пак е причина да ги отпишеме од живите.

Едноставно не гледам како ова шо си го напишал оди во прилог на тоа дека е подобро де јуре да ги отпишеме од живите.
Само фрази кажувате, лишени од било каква суштина. Тие луѓе живеат нормални животи таму, вработени се, ситуирани, најчесто подобростоечки од повеќето Македонци во Македонија. Ти дали ќе ги впишеш или отпишеш многу малку им значи.

Со што ние можеме да им помогнеме? Не ги оставале да играат македонски ора во Грција.

Драма.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Знаеш дека си во голема заблуда за ова?
А како граѓани на ЕУ, би имале исти права како Германците за вработување. (и другите граѓани на ЕУ од било која држава)
Блазе си ни.
Европскиот пасош на просечниот македонец ќе му го крене IQ-то, ќе биде замена за диплома на Сорбона. Исто како електро и машински инженери ќе почнат да не сметаат, сите ќе не исповработат во Ауди и Мерцедес.

Човек што има знаење и вештини ќе го ценат секаде, не битно дали има или нема европски пасош.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Македонија за своите малцинства во соседството се грижеше, така што им издаваше фалсификувани лични исправи и награда од 1000 денари ако на локалните избори во една општина гласаат за една извасна политичка партија. Тоа е вака најконкретното од 'грижата' на кое што во моментов можам да се сетам.
Види, банализирање од вакво тип не ти врви кај мене, тие шо го правеле тоа слободно прави им шо сакаш, ама тоа не само шо не ти дава тебе а ниту на оваа ненародна власт за право да ги отпише(ш) од живите, напротив треба да е поттик да им помогне(ш).

Нема потреба од генерализрање, Гвујо крадел-лажел помина, ова сеа нема врска со тоа.

Сосема различни работи се ставаат во ист контекст за да се создаде какво такво алиби.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.877
Поени од реакции
11.497
Блазе си ни.
Европскиот пасош на просечниот македонец ќе му го крене IQ-то, ќе биде замена за диплома на Сорбона. Исто како електро и машински инженери ќе почнат да не сметаат, сите ќе не исповработат во Ауди и Мерцедес.

Човек што има знаење и вештини ќе го ценат секаде, не битно дали има или нема европски пасош.
Tocno. I ne ti treba diploma, tuku iskustvo i veshtini.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Антирусофил=русофоб.[DOUBLEPOST=1528891456][/DOUBLEPOST]
Јас мојот став во десет постови го кажав.
Силно сум против ерга омнес и не го прифаќам договоров.
Ова е лошо пазарење. Не дипломатија, туку пазарење. Фушерај.
Хорхе многу плуканици си ги излижа, така да, на него не се надевам.
So be ti e strav od dedoti? Tuku kako e toj aren, kako ja primi vesta :)
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Само фрази кажувате, лишени од било каква суштина. Тие луѓе живеат нормални животи таму, вработени се, ситуирани, најчесто подобростоечки од повеќето Македонци во Македонија. Ти дали ќе ги впишеш или отпишеш многу малку им значи.

Со што ние можеме да им помогнеме? Не ги оставале да играат македонски ора во Грција.

Драма.
Уф, каква суштинска забелешка, типична gragxansko heroiska какафонија сега од како сите маски паднаа и се испокакаа на се со ред.

Ти врз основа на шо ги носиш заклучоците, си ги читал извешатите за малцинските права во Бугарија и Грција?

Ако живеат нормални животи од каде се јавува потребата нивните матични земји не само шо не ги признаваат како етнос туку и бараат нивната матична земја да се откаже од нив?

Немој драмолетки сеа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
И? Која е поентат на цитатот? Само колку да ме цитираш, да „завршиш“ последен со дискутирање?

Ќе ти повторам, тоа што ти го пишав, за овие се однесува

„Тука станува збор за оние кои си ја продале фамилијата и си го „откорнале“ коренот за да станат дел од окупаторот и од оние кои се отселени од татковината веќе 10-20-30 години или неколку генерации не се ни дојдени а паламудат додека зимаат 3-4-5 илјади евра месечни примања во земја членка на ЕУ/НАТО. Тие, можат само да го попушат.“
Ке гo пoпуши некoј,зa тoa си у прaвo aмa времетo ке пoкaже.Сaмo дa не дoјде ред Албaнски пури дa се пушaт
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ако живеат нормални животи од каде се јавува потребата нивните матични земји не само шо не ги признаваат како етнос туку и бараат нивната матична земја да се откаже од нив?

Немој драмолетки сеа.
Од едноставна причина што етнички хомогена држава е посилна и полесна за управување. Морам да ти објаснувам елементарни работи?

Муабетот ми е едноставен. Еден Македонец роден во Грција како Грк, ќе има нормален живот се додека се декларира како Грк. Никакво добро нема да му направиме со нашата грижа за него. Да не ме сфатите погрешно. Никој не ги мрази Грците како што јас ги мразам. Гадни ми се, подли и покварени. Но некои работи се едноставно завршени и нема назад.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom