Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Абе така е, ама и не е така.

Има многу сиромашни луѓе, има многу луѓе што немаат иницијатива или не сакаат да се замараат или пак не мислат многу на пари.

Едноставно сакаат да одат на работа, што е можно полесна и на крајот од месецот да му стаса плата, што е можно поголема.
Мит е тоа...во просек дали 20% живеат под 5 долари дневно или 20-30 долари по семејство. И тоа според извори што имаат мотивација да ја дујат статистиката.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Туку колку сте сигурни дека името е Republic of North Macedonia.... Да не е случајно Republic North of Macedonia
Ако е норт оф мацедонија тогаш немаме име, валда не се до толку отидени. Земја што се наоѓа северно од Македонија - апсурдно некако е.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И Сума сумарум кога се ќе ставиш на кантар и Бранко и Љубчо и Грујо и Зајко добиваш еден ист одговор а тоа е дека сите МК политичари и партии = :гомце:
Па не е така. Овој Мурто не е дораснат ни магационер да е, а не па премиер. Тиквар... не за џабе Ќосето го тргаше. Затаквите... се знае што следува.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
100% сум за промена на името
Северна Република Македонија!
Влегуваме во ЕУ и сите што јадете гомна како идентитет и други глупости кој црн идентитет бе 2% не се замаравте за македонија сега најдовте да протестирате. МРШ!
Еве во понеделник сме во НАТО, за 2 недели во ЕУ, а за 2 месеци просечна плата ќе биде 2000 евра.
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Ај што го примивме ерга омнес, него буккакето допрва стига во сите точки и потточки на договорот.

Држава без малцинства во соседните земји, бришење на АСНОМ во преамбулата на уставот, натписи дека е грчка историја на спомениците во Скопје, нема повеќе МАКЕДОНСКА академија на науки и уметности итн итн.

Велепредавство и прифаќање на сите грчки позиции.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Па не е така. Овој Мурто не е дораснат ни магационер да е, а не па премиер. Тиквар... не за џабе Ќосето го тргаше. Затаквите... се знае што следува.
За таквите е правилно.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.199
Поени од реакции
18.012
Мит е тоа...во просек дали 20% живеат под 5 долари дневно или 20-30 долари по семејство. И тоа според извори што имаат мотивација да ја дујат статистиката.
Седи бе мадру и 20% да се е многу, ама за жал многу се повеќе.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.241
Поени од реакции
35.895
Грците ем не губат ништо ем експлицитно не се обврзаа пак на нешто, згора на ова оставија простор да отворат потпрашања и по потреба да маневрираат, со ова на дело покажаа зошто се грци.

Инаку истиот случај е со Неа Демократија и ДПМНЕ, кој ќе го затвори спорот ќе го амортизира повратниот удар а тоа се Ципрас и Заев - разликата е шо нашиов не става во уше потесна ситуација од претходно. Тие ќе дојдат на власт и со прст ќе покажуваат, освен ова во суштина и друго нема да се види. Мене ми делува како да е куклен театар целата ситуација.
Разликата тука е што во преговорите ние не сме рамноправни страни. Јасно беше дека главните отстапки ќе дојдат од нас.

Кај Грците ова доаѓа како финално откажување од поимот Македонија. На долг рок нас ни останува зборот Македонија од причина што не постои друг државен ентитет со зборот Македонија. Ако речеш Кореја луѓето ќе прашаат дали мислиш на Јужна или Северна Кореја, во нашиот го нема тоа туку под Македонија секако се подразбира нашата држава.

Е сега останува да се види целиот договор како е поставен зошто the devil is in the details.

Што би рекол еден енглез, државата беше Поранешна југословенска република Македонија а сите ја знаеме како Македонија сега е Република Северна Македонија и пак на сите најзгодно им е да продолжат да си ја викаат Македонија.

Мое мислење е дека и на долг рок кога ќе се каже Македонија сите ќе разбираат дека се збори за нашата држава а не на некоја грчка провинција кој никој не знае дека постои.

Нашиот заеб е што формално и дома ќе си го смениме името, ама пак на меѓународната сцена ќе постои само една Македонија.

Ќе видиме како во пракса ќе се позиционираат Грците.
 
B

Bafra

Гостин
Никаде не реков дека менувањето не е проблем. Глеаш колку си шупак и ми ги извртуваш речениците. Реков дека начинот на кој се прави е понавредлив и понедостоинствен од самото менување.
Не се сметам сам себе за величина колку што тебе, јамајка и слична багра ве рачунам за мањина (у категорија памет).
На мене крајот не ми се фаќал викаш. Дека не се согласувам со промена на име? А го критикувам паторот? Тоа знаеш на кого не му е јасно - на некој со второ одделение незавршено. Мене паторот не ме убеди дека е голем чувар на името, како што се претставуваше. Он и тајно се договарал. @gjoko-mkd ќе каже дека со паторот сме имале „пуна капа“ дека немало ништо меѓу Република и Македонија. Паторот ја изгуби варијантата за билатерално уредување на ословувањето, поточно ја сјеба со ерга-омнес опцијата заради иридентизам, антиквизација и кој к***ц веќе, а заев шупакот не се ни обиде да поработи да ја попраи таа грешка, туку му се брзало на идиотот.
Влези у нато сега....
Кога ќе почнат парите место за школото на детето да одат у „коалицијата“. Кога ќе почнеме да склучуваме договори за купување оружје и да земаме кредити за нив.
Јас за сдс немам гласано и нема никогаш у живот да гласам.
За анѓушев зборев многу пред да им се даде штабска команда на форумските куртони од дпне....а, добро, заборавив, тебе такви лопужи ти се идоли, као снаодливи бизнисмени.
Замисли да беа совесни политичарите и изградеа систем кој ќе покажеше дека не сме локални кошкала, мрзи, неспособни, туку држава со поредок, држава со самосвест и желба за живот....Наспроти тоа имаме внатрешен хаос, кој нато жими к***в ќе ви го среди, уште помалку ЕУ у која ќе влеземе после 15 години по слободна процена.
Јас на референдум не искачам, кога и да е.
Некои прашања не заслужуваат одговор - што би рекле комуњарите у една друга прилика.
И после другите биле шупци, глупи ова она :
Пак ќе повторам, тоа напишав и сабајле - ниту Северна Македонија, ниту Република Македонија (Скопје) не се толку срамни имиња колку што е понижувачки процесов, начинот на смена, не-гарантирањето на ништо, не-прашувањето за мислење, стихијноста...доаѓаме у ситуација да мењаме име
Според ова напишаново :
Замисли да беа совесни политичарите и изградеа систем кој ќе покажеше дека не сме локални кошкала, мрзи, неспособни, туку држава со поредок,
ти веруваш во дедо Мраз, поголема е шансата да се најдат знаци на живот во друга галаксија него горната твоја замисла. Поголем торко си и од религиозни фанатици. Да сум замислел некој недоквакан политичар дека ќе биде совесен, цел живот да ми помине во таква надеж и да се сметам за паметен :tapp: :pos:

Совесни политичари :misticen: :lolzz:

хехе... Изјавата не е на Буш и не е 88-89... Изјавата е на Хенри Кисинџер кога касни 60-ти Грција под Папандреовци сакала да го напушти НАТО и да се приклучи кон Варшавски Пакт. На изјавата дека САД мора да ги одсели своите бази од Грција, Хенри одговара дека САД немаат бази во Грција, туку во Македонија... Потоа се случува државниот удар на грчките полковници, времето на мала Хунта-голема Хунта и Пападополус... Тоа е залезот на златните времиња на Црниот Оркестар, кога се користат заостанати нацистички и фашистички структури за државни удари во Западна Европа..
Како и да е, битно сите ја знаат вистината. Има ли негде дека тоа Хенри го кажал ... Оти викаат Буш постариот тоа го кажал (а не сум сретнал дали и каде го кажал), па гејциве тогаш почнале интензивно да менуваат топоними, имиња на установи итн итн.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Седи бе мадру и 20% да се е многу, ама за жал многу се повеќе.
И јас така мислам, Рефус голем оптимист е ама 1300 еур просек по брачен пар е многу.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.199
Поени од реакции
18.012
Па не е така. Овој Мурто не е дораснат ни магационер да е, а не па премиер. Тиквар... не за џабе Ќосето го тргаше. Затаквите... се знае што следува.
Па кога ќе видиш колку народ избркаа претходните влади, ваљда сме среќни што воопшто не има.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom