Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.732
Не биди смешен. ДПМНЕ бугарофилски гомна со Латас ко ударна медиумска тупаница? :) Во коалиција у која учествуваат и Стоиљкович и оној брадатион Србин? Со Миленко србоманот што прокламира сојузи со Русија? Со пастирот кој што си е прво другарче со Вучич, дури Вучич учи од него. Со тоа што веома врло министерката организираше прослава на Зебрењак и на Кајмакчалан, додека кога Бугарите пробаа да оддадат почит на нивните загинати на Кајмакчалан, кои 99% меѓу другото потекнуваат од тука, од Македонија, вепарот Миленко отиде и го искрши споменикот, со филмови ко Трето Полувреме и Ослободувањето на Скопје? Па мме толку филмови има снимено за бугарските фашисти чиниш 500 години под нивно ропство сме биле. Никој не снимил филм за тоа колку Македонци (над 20.000) погинаа борејќи се за Војводина на сремски фронт и што ти ја знам, додека против клетите фашисти загинале 100 луѓе, партизани. Со таква евтина пропагнада ко Ќосињата и разни локални алкоси го сметам за лош pr на ДПМНЕ, откога од нив се откажа германскана маркетинг агенција откако видоа со какви лопови си имаат работа.
се убаво кажуваш, ама не ти текнува кој ги пишуваше со децении учевниците, не ти текнува за дузина филмови снимени за блгарските фаашисти од страна на комуњарите, од 1945-2006 ???
Не ти текнува за тазе протестот на СДСМ против Блгарија, нема ни 6 години??
На сремски фронт гинеа војници од цела ехЈу, а во борба против Германците. Но самите наши комуњари и УДБА истепаа стотици кој сакаа да одат на Солун наместо на Трст, а затворија илјадници поради македонскиот национализам
Блгарија беше најголем непријател на Грција, не само војните, туку децениска пропагандна војна, па сега си легнаа на брашно и едните и другите. А има многу егејски македонци осудени пред цивил вар во Грција, 1946, осудени како симпатизери на Блгарија а само поради тоа што не ги прифатија наметнатите грчки презимиња....
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.629
Поени од реакции
81.516
Ајде сега еден по еден по име кажете ја таа твитер елита која моментално молчи...ај да ги видиме кои добиле работни места од оваа партија :icon_mrgr:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Сашо Ордановски знае да направи некоја утка со неговите колумни, но повеќето му се доста добри и содржајни писанија, веројатно едни од подобрите политички текстови во последно време во Македонија.

Ама денешнава колумна му е врв, најреален приказ на циркусот кој моментално се нарекува македонска влада


Македонска Топ-Шоп политика!
 
V

viktora

Гостин
Последно уредено од модератор:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Alma lajk this (y)
Tuku kako li se seti na ova po tolku vreme. Ne ti precese do pred nekoe vreme koga na sarenite revolucioneri sekoj vtor post im bese takov, koga se raduvaja kako vo nekoj portal i vesnik ke izlezese takva informacija ili kolumna. Koga nisto ne im bese sveto i ne biraja ni recnik ni nacin. Ili deka togas radi rezimot se bese dozvoleno, sega od ko dojde zivotot ne se trpat poveke takvi raboti. Cccc licemerce edno pravnicko :(
Еми за ова, да бидам појасен. Уште мислиш дека треба се трпат глупости?!?
Или тогаш дека не беше тука Алма си рече само вас дека ќе ве санкционираат :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Еми за ова, да бидам појасен. Уште мислиш дека треба се трпат глупости?!?
Или тогаш дека не беше тука Алма си рече само вас дека ќе ве санкционираат :)
Cim se trpele togas, ne gledam pricina zosto ne bi se trpele i sega? Sto e promeneto od togas osven deka dojde zivotot? I ne e samo Alma, cela paleta na Almi imase togas, Alma kaj bila kaj nebila. Nivoto na diskusija sta da ti pricam, Alma stil. I sega naednas pocnalo da bode oci. Bodese i togas pa nikomu nisto, ne e ovaa tema od vcera niti na nea slicnite temi. Odi na pocetokot na tie nekolku temi i napravi sporedba sto se toleriralo togas i ke ti stani pojasno zosto ova sega e pickin dim sprema togas ama neeee, sega vaka necini, ne e na nivou.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Еми за ова, да бидам појасен. Уште мислиш дека треба се трпат глупости?!?
Или тогаш дека не беше тука Алма си рече само вас дека ќе ве санкционираат :)
Мене ќе ме снема брзо, ќе ме банираат пак ради тешкоретардирани ликови као кондомот и австралискиот неуспешен абортус. Ама не ми е толку проблем форумов, знаеш. Поише ме нервира што од такви гниди држава не станавме. Им смета коа се јаде гомна против паторот, сеа „зошто против заев“, „глумиш неутралност“....жена у пмс...посебно тоа кондомот шо преќуте еден куп срања и сеа дежура со патетичен хумор во фазонот на трендо пушачот. Тоа ти се ликови што се навикнати да живеат у туѓ чмар цел живот и не смееш да им кажеш дека не е добро тоа шо го праат.
Ти гарантирам дека 99% од нив јадат гомна против заев, пошо го бараат паторот назад, а не дека заев ја тоне државава и ја носи у к***ц по истиот систем како паторот - е ова е за нив „про-сдс“ став.

Види го овој ланс, на пример, им стана идол на ваквите амеби, а во темана за бугарски пасоши секој ден поставува прашања и одговара као модератор на тема....а тука глуми нешто многу возбуден и загрижен graganin - ама им одговара пошо копа по сајтови како КУРир, инфомакс енд шит....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.732
Овие за идиоти не сметаат што мислат дека им поверувавме дека јавно ќе ја пуштат целата снимка каде црепот бара евро за вицето?

https://m.mkd.mk/makedonija/politika/snimkata-za-navodniot-potkup-na-zaev-ne-se-pushti-vo-sudnica
можно е во меѓувреме да е преработена снимката, се е можно... има една друга работа, (ама тие записници најверојатно се избришано и уништени), уште на првите рочишта, тогашната одбраната на Заев излезе во јавност дека од снимката има основа само за обид за поткуп, но не и поткуп бидејќи немало трансакција, а по нашето правосудство нема дело за вербален деликт !! Но кога станаа власт се смени плочата, 95% на предметите на СЈО се, снимени разговори без матерјални докази.... А финтата е дека правосудството на гЕУ го осуди европратеникот Талер само за телефонски МУАБЕТ, скапано евро не зема и ништо не стори.... испаѓа и правдата стана растеглива и прилагодлива како ж.полов орган...

б.т.в. ова со Поткуп е лук и вода, нашиот МКД случај Т-Хоме ни го забошотија во здрав мозок

Слично ќе биде и со случката Попис, пратениците не потпаѓаат под кривична одговорност за било какви одлуки, така излезе во јавноста...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.315
Поени од реакции
22.605
Мене ќе ме снема брзо, ќе ме банираат пак ради тешкоретардирани ликови као кондомот и австралискиот неуспешен абортус. Ама не ми е толку проблем форумов, знаеш. Поише ме нервира што од такви гниди држава не станавме. Им смета коа се јаде гомна против паторот, сеа „зошто против заев“, „глумиш неутралност“....жена у пмс...посебно тоа кондомот шо преќуте еден куп срања и сеа дежура со патетичен хумор во фазонот на трендо пушачот. Тоа ти се ликови што се навикнати да живеат у туѓ чмар цел живот и не смееш да им кажеш дека не е добро тоа шо го праат.
Ти гарантирам дека 99% од нив јадат гомна против заев, пошо го бараат паторот назад, а не дека заев ја тоне државава и ја носи у к***ц по истиот систем како паторот - е ова е за нив „про-сдс“ став.

Види го овој ланс, на пример, им стана идол на ваквите амеби, а во темана за бугарски пасоши секој ден поставува прашања и одговара као модератор на тема....а тука глуми нешто многу возбуден и загрижен graganin - ама им одговара пошо копа по сајтови како КУРир, инфомакс енд шит....

ne se sekiraj kurtoni ne baniraat tuka samo ednonasocno se kaznuva i se brisi. kako i da e, kurton bese i ostana, si znaes ti ubavo so toa sam cel zivot ke si zivees
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
sleden clen na IO na SDSM kje bide?
1.Amdi Bajram
2.Ivica Konevski
3.Stavrevski
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom