Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
P

PewDiePie

Гостин
Znaci site lideri i politicari sto do sega gi velicevme i slepo im veruvavme (Branko, Grujo, Ljube, Ljupco, Tarculovski, Angelov i mnogu drugi) na kraj strasno ne razocaraa pa denes gi pcueme. Zatoa sekoj sto velici Makedonski politicari za mene e ekstremno retardiran, kako ovoj Filip Marjanovic na primer.
Никој што има 2 грама памет нема да величи поединец политичар,профилот на политичарот во принцип треба сегде да е ист,и на неговите министри влада.....тоа што кај нас тие позиции се користат за крадење,за трошење на пари на ненормални работи кога немаш здравство,судство,здрава животна средина,пристојна плата...е друга работа. Е тогаш кога ќе се појаи некој што као демек не краде,ќе направи нешто а у почнува величењето,инаку нигде во нормален свет не се сфаќа политичарот ко херој туку ко човек што ја избрал таа струка. Тоа што кај нас го почна А1,а го продолжи Сител имаше и ќе има долготрајни последици врз поделбите на народов.
Тоа е.


П.С. Јако ми е што си го изоставил Заев зошто се знае дека тој е на власт само ради гласање контра ДПМНЕ. :icon_lol:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Сериозно мислиш дека Заев го смислил договорот? И тогаш и сега мислам дека договорот е сервиран од Берлин, на барање на Софија.
Тоа е исто многу интересен тек на мисла, ако гледаме како вие неколкумина тука ги исмејувате и ги вреѓате овие прорускиве членови секогаш кога ќе спомнат некоја теорија на заговор од ваков тип, за москви и берлини, дипстејтови и курци. Во случајов ти имаш конспираси теорија (таква е затоа шо немаш конкретни докази), а ја пласираш во тотална спротивност на сопствен апсолутистички став у однос на Бугарија. Пред договорот со Бугарија викаш дека "не треба да имаме никакви врски со тоа татариштата", за по договорот со Бугарија да викаш дека кој и да го смислил договорот со Бугарија (потпишан од влада на СДС) е голем мудрец. :D

Многу е впечатливо, од немиени, татари, софиски платформи на патори, наеднаш се потпишува договорот и ти имаш трезвен тон, повици за пријателство со соседите, крик за излез од мрачното доба на бугарофобија(маскирано у реченици за крај на геополитичка изолација), пофалби до структурите шо го сковале тој договор....некој newspeak. :/

Кога веќе го направи овој пентаграм Софија-Берлин-Брисел-Вашингтон-Скопје, у кој Заев е само жртва, а договорот со "татариштата" начелно добар, не ти е ли малку брука? Не те мава ли срам, онака да си речеш чекај бе, ја вакви постови луѓе шо пишуваа ги нарекував куртони, сендвичи, небањати...? Не ти е ли шубе? :D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Добар опус, баш онака патриотски...ова е таа маќедонска неутрала.
Да ти даат еден стап и овци да пасиш таму на Родопите.

Untitled-1.jpg [DOUBLEPOST=1522061370][/DOUBLEPOST]
Тоа е исто многу интересен тек на мисла, ако гледаме како вие неколкумина тука ги исмејувате и ги вреѓате овие прорускиве членови секогаш кога ќе спомнат некоја теорија на заговор од ваков тип, за москви и берлини, дипстејтови и курци. Во случајов ти имаш конспираси теорија (таква е затоа шо немаш конкретни докази), а ја пласираш во тотална спротивност на сопствен апсолутистички став у однос на Бугарија. Пред договорот со Бугарија викаш дека "не треба да имаме никакви врски со тоа татариштата", за по договорот со Бугарија да викаш дека кој и да го смислил договорот со Бугарија (потпишан од влада на СДС) е голем мудрец. :D

Многу е впечатливо, од немиени, татари, софиски платформи на патори, наеднаш се потпишува договорот и ти имаш трезвен тон, повици за пријателство со соседите, крик за излез од мрачното доба на бугарофобија(маскирано у реченици за крај на геополитичка изолација), пофалби до структурите шо го сковале тој договор....некој newspeak. :/

Кога веќе го направи овој пентаграм Софија-Берлин-Брисел-Вашингтон-Скопје, у кој Заев е само жртва, а договорот со "татариштата" начелно добар, не ти е ли малку брука? Не те мава ли срам, онака да си речеш чекај бе, ја вакви постови луѓе шо пишуваа ги нарекував куртони, сендвичи, небањати...? Не ти е ли шубе? :D
Конспираси? Каде живееш ти? Со кого се консултираат цело време? Цело време одат во Брисел, во ЕУ, цело време им доаѓаат дипломатски претставници тука, не мират, не помируваат. Со Русија кога сме имале последна официјална средба? 1948-ма?
Кого ти го праќа Русија тука? Оној шарлатанон Лазањски...
Шо тресеш жити се...
И како сум го дочекал тогаш тој договор? Паѓав у несвест нешто? Го објавија и небањатите се стишаа....никому ништо. Напраија некој протест? Отидоа пред влада, собрание? И пак ќе ти повторам - ако сакаме да бидеме нормална држава, мораме да имаме нормални односи со секого. И со Србија, ама не на нивото шо го држеше паторот со Вучич, со лажна пропаганда и не знам си какви војници на граница.
Опасно ми ја промашуваш поентата.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Мене ќе ме снема брзо, ќе ме банираат пак ради тешкоретардирани ликови као кондомот и австралискиот неуспешен абортус. Ама не ми е толку проблем форумов, знаеш. Поише ме нервира што од такви гниди држава не станавме. Им смета коа се јаде гомна против паторот, сеа „зошто против заев“, „глумиш неутралност“....жена у пмс...посебно тоа кондомот шо преќуте еден куп срања и сеа дежура со патетичен хумор во фазонот на трендо пушачот. Тоа ти се ликови што се навикнати да живеат у туѓ чмар цел живот и не смееш да им кажеш дека не е добро тоа шо го праат.
Ти гарантирам дека 99% од нив јадат гомна против заев, пошо го бараат паторот назад, а не дека заев ја тоне државава и ја носи у к***ц по истиот систем како паторот - е ова е за нив „про-сдс“ став.

Види го овој ланс, на пример, им стана идол на ваквите амеби, а во темана за бугарски пасоши секој ден поставува прашања и одговара као модератор на тема....а тука глуми нешто многу возбуден и загрижен graganin - ама им одговара пошо копа по сајтови како КУРир, инфомакс енд шит....
Сфаќам дека сакаш нешто да се смени во државава. Но што направија шарените куртони и нивните подржувачи .....
Наместо да ги оставевте овие небањатите да се удават во своите глупости, народот да му се удреше од глава тоа што 10 години ќути и прифаќа ретардирани социјалистичко комунистички мерки, што дозволува шќиптари да не плаќаат давачки, сметки, да тепаат деца кај стигнат, па да земе стапот, вие ги амнестиравте. Му помогнавте на системот да го канализира насобраниот гнев.

Значи сте соучесници во распарчување на општеството.
За небањатите не им земам толку за зло, сепак толкав им е капацитетот, ама овие што се прават учена класа, еманципирани а да лапнат јадицата е тие имаат поголема одговорност и вина.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.055
Поени од реакции
19.725
Мене ќе ме снема брзо, ќе ме банираат пак ради тешкоретардирани ликови као кондомот и австралискиот неуспешен абортус. Ама не ми е толку проблем форумов, знаеш. Поише ме нервира што од такви гниди држава не станавме. Им смета коа се јаде гомна против паторот, сеа „зошто против заев“, „глумиш неутралност“....жена у пмс...посебно тоа кондомот шо преќуте еден куп срања и сеа дежура со патетичен хумор во фазонот на трендо пушачот. Тоа ти се ликови што се навикнати да живеат у туѓ чмар цел живот и не смееш да им кажеш дека не е добро тоа шо го праат.
Ти гарантирам дека 99% од нив јадат гомна против заев, пошо го бараат паторот назад, а не дека заев ја тоне државава и ја носи у к***ц по истиот систем како паторот - е ова е за нив „про-сдс“ став.

Види го овој ланс, на пример, им стана идол на ваквите амеби, а во темана за бугарски пасоши секој ден поставува прашања и одговара као модератор на тема....а тука глуми нешто многу возбуден и загрижен graganin - ама им одговара пошо копа по сајтови како КУРир, инфомакс енд шит....
Лични навреди, оговарања, изливи на простотилок... ништо ново од тебе.

Паторот е минато, 2 години веќе не е премиер, помирете се со тоа. Но очигледно тебе ти смета кога некој збори против владата и СДСМ, па веднаш почнуваш да се служиш со лични навреди и дисквалификации. До вчера му ставаше лајкови на Ланс кога збореше против ДПМНЕ, ама откако се смени власта, а Ланс продолжи да ги сере и нив, почна со лични навреди и кон него. Ептен позирен си.

Секој пост ти е полн со лични навреди. Секој таков пост си повлекува уште десетина други постови од засегнатите членови, по што настанува општ хаос на темава и дополнителна работа за модераторите. Не знам само модераториве зошто те толерираат толку, кога секој пост ти е полн со провокации и навреди.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
kaj zastanavme.
vmrovcite site sto ne mislea kako niv gi navreduvaa i zigosuvaa
sdsmovskite zhmoroni otidoa cekor povekje pa duri i svoite od sdsm sto ne mislat kako niv gi navreduvaat i zigosuvaat javno. na kraj kje ispadne deka svarno site se vmro a samo odbrana elita od 100 dushi se pravoto sdsm. megju koi chedo od grom i zhernovski od ldp. onoj kriminalniot zhernovski za koj sdsm kje objavuvase dokazi i op go naznacija clen na CO na SDSM.[DOUBLEPOST=1522062207][/DOUBLEPOST]
Лични навреди, оговарања, изливи на простотилок... ништо ново од тебе.

Паторот е минато, 2 години веќе не е премиер, помирете се со тоа. Но очигледно тебе ти смета кога некој збори против владата и СДСМ, па веднаш почнуваш да се служиш со лични навреди и дисквалификации. До вчера му ставаше лајкови на Ланс кога збореше против ДПМНЕ, ама откако се смени власта, а Ланс продолжи да ги сере и нив, почна со лични навреди и кон него. Ептен позирен си.

Секој пост ти е полн со лични навреди. Секој таков пост си повлекува уште десетина други постови од засегнатите членови, по што настанува општ хаос на темава и дополнителна работа за модераторите. Не знам само модераториве зошто те толерираат толку, кога секој пост ти е полн со провокации и навреди.
togas na doticniot ne mu bese problem bugarskiot pasos. samo koga se spomnuva omileniot negov kriminalec-zaev.togas se vpregnuva da bara stari postovi i da vadi statistika. a moderatorite toleriraat li toleriraat...
p.s.
pozdrav do site sdsmovski zhmoroni sto baraat statistiki,a ne fakti za momentalnive sranja. poso nivnite omileni kradci se na vlast vo momentov
https://civilmedia.mk/ministrot-ko-s-poavi-na-rabota-so-domaschn-sndvitch-i-trmos-kaf/
p.p.s.
i ovaa ispadna vmrovka. nema drugo logicno objasnuvanje zosto Mra bi ja izbrisal od prijateli. mora da e zhmoronka.
Capture.JPG
site ste vmro mamata u picka da vi ja naebam. srekja sto ima use nekolku likovi na temava, pravi sdsmovci da ne drzat na prav pat.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.186
Поени од реакции
21.329
Никој што има 2 грама памет нема да величи поединец политичар,профилот на политичарот во принцип треба сегде да е ист,и на неговите министри влада.....тоа што кај нас тие позиции се користат за крадење,за трошење на пари на ненормални работи кога немаш здравство,судство,здрава животна средина,пристојна плата...е друга работа. Е тогаш кога ќе се појаи некој што као демек не краде,ќе направи нешто а у почнува величењето,инаку нигде во нормален свет не се сфаќа политичарот ко херој туку ко човек што ја избрал таа струка. Тоа што кај нас го почна А1,а го продолжи Сител имаше и ќе има долготрајни последици врз поделбите на народов.
Тоа е.


П.С. Јако ми е што си го изоставил Заев зошто се знае дека тој е на власт само ради гласање контра ДПМНЕ. :icon_lol:
Ne go izostaviv tuku tokmu Zaev mi bese primer i zatoa uste ednas ne go napisav. Posto ima lugje koi go velicat i sega (vidi gore).
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.055
Поени од реакции
19.725
togas na doticniot ne mu bese problem bugarskiot pasos. samo koga se spomnuva omileniot negov kriminalec-zaev.togas se vpregnuva da bara stari postovi i da vadi statistika. a moderatorite toleriraat li toleriraat...
Навистина не знам зошто го толерираат толку. 99% од препукувањата на темава си иницирани од него.

Не само што се впрегнува на темава, мене еднаш ми праќаше приватни пораки со навреди и простотилоци, само затоа што сум пишувал против СДСМ. Сум се газел од смеење на пораките. Си велам, кој неизживеан low-lifer треба да си за да праќаш приватни пораки со навреди на форумски ликови кои пишуваат против твојата партија.

Баш пред некоја недела во една друга тема набројав неколку од пиздариите на владава, и одма ми се обеси на куров со навреди. Дури сакаше и во приватни пораки да комуницираме за да ми објасни дека ништо лошо не направиле СДСМ, туку дека тоа биле Курир линкови (а ниту еден не беше од про-вмровски портали). :vrtioci:

 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Конспираси? Каде живееш ти? Со кого се консултираат цело време? Цело време одат во Брисел, во ЕУ, цело време им доаѓаат дипломатски претставници тука, не мират, не помируваат. Со Русија кога сме имале последна официјална средба? 1948-ма?
Кого ти го праќа Русија тука? Оној шарлатанон Лазањски...
Шо тресеш жити се...
Супер, значи има логичен след на настани од кој едните толкувачи стануваат разумни, а другите небањати куртони. Кој е следот на настани во владеењето на ДПМНЕ? Се поврзува Груевски со Конрад Аденауер(тинк тенкот) и тие имаат ненормално влијание и кадровски и политички во формирање на стратегиите на тоа ДПМНЕ. Во владеење на ДПМНЕ го имаш најголемото заладување на односи со Бугарија, во формална дипломатска смисла.
Затоа шо ти викаш дека голем индикатор за влијанието на Брисел се честите идими-дојдими на нивни и наши дипломати, премиери и генерални секретари, такви со Бугарија, со таков интензитет немаше. Тотално замре таа билатерала. Е сеа, ако Конрад Аденауер биле тие шо ги граделе темелите на ДПМНЕ, а ДПМНЕ го сотрело формалниот аспект на некое пријателство со Бугарија, кој е заклучокот? Ако го следиме твојот принцип на толкување, заклучокот е дека главно влијание за тоа заладување е германското, од Берлин.
Ако почнеш за пасоши да ми пишуваш, сакам да ми донесеш доказ, не рекла казала. Да се држиме на формалниот аспект (дипломатија) кој шо ти го наметна.

И како сум го дочекал тогаш тој договор? Паѓав у несвест нешто?
Со одобрување, иако со киша око крагујевца постови(како тој шо ти го цитирав). Паѓаше у несвест за тоа како ДПМНЕ не продале на татаришта, на небањата орда...имаше такви, сочни епитети за велепредавства кои кога беа санкционирани со меѓународен договор на наша штета, се претворија во хвалоспеви за итрите структури шо преку умен договор сакаат на не внесат во ЕУ. :D
 
T

Terroir

Гостин
http://fokus.mk/za-41-milion-evra-elem-ke-nabavi-mehanizatsija-za-rek-bitola-chie-iznajmuvane-chinelo-212-milioni-evra-za-pet-godini/

Каква кражба се има правено преку ЕЛЕМ тоа е страшно
Преку 170 милиони евра изгубени само во последните 5 години, пари кои можеле многу попаметно да се потрошат и да видат некаков бенефит обичните луѓе
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ако не престанете со меѓусебнитее препукувања ќе следи бан од тема а, некои челнови се пред перманентен бан.

Think about it.
 
V

viktora

Гостин
Бизнисменот Иван Сачавалиев, од кого според обвинението премиерот Зоран Заев од функција на струмички градоначалник барал поткуп за легализација на градежно земјиште, предмет за кој има и снимка која протече во јавноста, на денешното рочиште на предметот пред судот за организиран криминал кажа дека Заев му барал рекет од 3 евра за метар квадратен легализирано земјиште, по едно за него, за црквата и за партијата.

http://zase.mk/articles/357981/zaev-mi-pobara-3-evra-od-kvadrat-legalizirano-zemjishte-po-edno-za-nego-za-crkvata-i-za-partijata
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.055
Поени од реакции
19.725
ne treskaj gluposti, konkretno za patorot znam, zasto na 2 min od kaj mene e, nashtekan e tuka so bratuced mu, nekolku kukji ponalevo i pece naumovski, taka da ja ne sum ti kriv ako si naiven ili glup seedno, deka gore dole tie raboti u paket idat, ako si ziveel so pomislata deka milioner ko grujo sto se obogatlil megjudrugoto i na tvoj grb, ziveel u toa stance tamu, ili deka vozi punto, i u toa moze veruvas kojznae. Taka da nigde ne relativiziram, samo posocucam za nesto sto nikad ne se slucilo a gledam go forsiraat lugje sto bile del od sharenata revolucija a sea se del od ovie protesti, ja na grujo mu protestirav pred kukja, i sea vas ke vi protestiram, na kur samo moze ti da si protestiral, kaj grujo doma nikad.

Daj be, koga stanuva zbor za vakvi krucijalni prasanja za drzavata, na vakvi smesni protescinja li treba da se lozhime ? wowowo, 20 dusi pred necija kukja bile, ne gledam apsolutno nikakva razlika pomegu ovie i sharenite revolucioneri, a dokaz za toa se i ovie paraleli sto samite si gi pravat a vo megjuvreme, kucinjata si laat a karavanot si vrvi choo choo.

Padnavme nie ko narod na testot odamna, dokazavme vo milion priliki deka sme prepitomi i lesnomanipulativni, a u megjuvreme i lesno skrotlivi, receptot koj gruevski go terase cela edna dekada ke go prodolzi i bilo koj drug posle nego, zasto pali kaj nas, i toa e toa, u kratki crti. Najdi eden narod na balkanov sto za prasanja so vakva tezina, ke reagira isto, eden, bilo koj, dali albanci, grci, bugari ili srbi, ili eden narod kade malcinstvoto u zemjata dobiva vakov luksuz ko kaj nas ... smesni sme i toa e toa, deal with it pa ti ako sakas i do utre bidi vlezen u virtuelniot film deka si nekakov faktor so vakvive prepiski koj sto bil, teraj so prefiksi, lepi etiketi, seedno, nularica si, si bil, i ke ostanes, ko i site drugi vo ovoj matrix.

Toa sto si nadrobile, toa i ke jadat ... mislis bogznae pa sto im se deshava, sekoj den na afteri po 2-3000 denari si trosat, kur gi boli, uzivaat u toa sto im e nadrobeno.

Ne veruvam deka mentalitetot preku nokj ke ni se smeni, a se dodeka sme vakvi kakvi sto sme, ke uzivame vo politickiot cirkuz sto ni se prireduva od samo osamostojuvanje do den denesen, samo sea ko narod apla sme vlezeni u full retard mode, sto ne bilo slucaj pred 20 godini, sto rabotite sekako gi pravi mnogu polosi.
Копукон од Битола, Двојче, кога лапаше пари од тендери преку тие автобуските превозници, тогаш убаво му беше. Кога шарените протестираа кај него пред куќа, е тогаш веројатно не му било убаво, се жалел.

Копукон од Муртино, Заев, кога го ширеше газето во Швајцарија и Арачиново, кога им зголемуваше апетити на албанците со говори дека Охридскиот рамковен договор не е доволен, дека треба да се оди преку Охридскиот рамковен договор, кога им ветуваше закони за јазици, двојазични униформи, пари и слични глупости, тогаш убаво им беше, тогаш очињата им светкаа од радост дека ќе дојдат на власт.
Сега, кога изреволтирани луѓе протестираат пред нивна врата против "луксузот кој го добива малцинството" за кој зборуваш и ти, е сега не им било убаво. Е па нека пушат кур сега. И двојчиња, и тројчиња, и црпковци и све.

Муабетот ми беше дека не вреди да се релативизира и да се сожалуваат политичари само затоа што луѓе им протестирале неколку дена пред нивен дом. Бидејќи, сѐ што им се случува, им е заслужено. Затоа, пак ќе кажам - тоа што си посеале, тоа ќе си жнеат.

Тоа ми беше поентата.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Човекот убаво ти пиша.Каква врска имаш ТИ со македонците?
Имам врска, слична како на латас, оваа темно-сината.

Ама сепак, од тебе и од мкд_владе односно грујово_маде, нема поголеми Македонци.
Дудлајте го сеуште на паторот, ќе го вратите на власт maybe.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom