Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.341
Поени од реакции
1.619
mentalitet e menliva rabota, pocni so nasite u stranstvo. daj mu na covek asalni uslovi za ziveenje i prosparitet ke vidis kako se ke postuva.

problemot e uglavno kaj makedoncite vo mkd aj sto nekat da se smenat, nitu pak mislat deka kaj niv e problemot tuku se i ubedeni deka se pametni, lol, zatoa i drzavata e takva.[DOUBLEPOST=1522029801][/DOUBLEPOST]


kasno e sega za toa kurtone. sega tvojte ke ne nosat napred eve so najgolemiot budzet vo istorijata na mkd ke ni donesat dvojazicnost. ne glumi sega nekakva neutralnost znaeme dobro koga i zosto se zacleni ovde.
Друже, да беше менталитетот менлива работа одамна ќе цветавме како држава, проблемот е што политичарите произлегуваат од овде, не паѓаат од марс.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.156
Поени од реакции
6.450
Друже, да беше менталитетот менлива работа одамна ќе цветавме како држава, проблемот е што политичарите произлегуваат од овде, не паѓаат од марс.

nemozes da cvetas ko drzava koga imas kurtoni sto ni koga se iskoristeni ne sfakaat ili nekat da priznaat. poslednive izbori ti se najdobar primer.

nema napredok se dur nekoj ne se ispoti i go izraboti toa.

ova sega dvojazicnost, dobrosedstvo, vitkanje kicma za imeto, nato i eu zalazuvanja ne e napredok tuku kapitulacija so nadez deka nekako ke ni trgne... sekoj sto i malku se zanimava so biznis znae deka toa ne e taka ama ajde eve kaj i da e koga ke ne obezlicat ke vidime pak do kaj sme
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
26.878
Поени од реакции
30.160
Зошто би протестирал кај паторот дома коа од скут му пишуе секој ден? Од к** нема станато.

Друга прича е неуспешниот австралиски абортус....на него киселината за тоа клозетите му го има нападнато и тоа малку од закржлавен мозок шо му дала грешката на природата.
ne mislev na nego vo konkretniov slucaj, tuku na tie sto go forsiraat muabetot, porano mu protestirav na grujo doma, sega na ovie doma. Bravurozni podatoci ispisani so zlatni bukvi vo modernata istorija na Makedonija, od koja naverojatno mnogu ke se sramime vo idnina.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.359
Поени од реакции
19.141
ne mislev na nego vo konkretniov slucaj, tuku na tie sto go forsiraat muabetot, porano mu protestirav na grujo doma, sega na ovie doma. Bravurozni podatoci ispisani so zlatni bukvi vo modernata istorija na Makedonija, od koja naverojatno mnogu ke se sramime vo idnina.
Ти не мислеше, ама јас мислев.

Ако сум го критикувал паторот, сеа не смеам заев да го критикувам - е тоа е логиката на купот г***а со кои се цитираш.

Не можат у тоа тиквите празни да си створат перцепција дека има луѓе што не се газолижачи као нив. Нека најде тоа смрдлето еден мој афирмативен пост за заев пред да му даде амбасадата да формира влада, па да праиме муабет.
За хипокризијата за која ти зборуваш, дека ќутат ко п***и сега и се силат само на форум, а не знаат да се организираат за протест, освен ако од штаб не им се заканат со смс - за тоа не ми се дискутира понатаму.
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.706
Поени од реакции
7.783
еден мој афирмативен пост за заев
In hindsight, овој:

Ако сдс ја увалува таа измислена тиранска платформа, паторот која ја увалува, софиската?
Милион пати имам напишано дека треба да се стои на страна од тие татарски ѓубриња и да не се гледа никаков сојузник во нив, а под итно да се збришат сите нивни инсталации кои се под закрила на ова предавничко дпне, кое по теркот на гнасите александров и михајлов го киднапираа светото историско име ВМРО во име на бугарштина.
Oва било негде лани, у Мај. Неколку месеци подоцна, таму у периодот на финалето од договорот со Бугарија, имаш "анализа" :D
Неколку извадоци:

Како политичка одлука на Брисел, преку Бугарија да се избере патот кон конечно приклучување кон Европа (што да бидам искрен, повеќе сакам да го постигнеме културолошки и економски), според мене тој потег е прилично мудар.

...

Така да, кој го смислил договорот, како политички потег, мислам дека многу паметно изигра. Не викам дека Договорот е корисен, пишував тогаш што мислам реално и да не се повторувам. Реално, треба да сме поврзани повеќе со сите соседи и да престанеме да глумиме скарани 90-годишни баби кои живеат сами во селото, а не разговараат меѓу себе. Нормално, без притоа да си наштетиме по единството, целокупноста или идентитетот. А за тоа требаат мудри политичари т.е. мудар народ....
Ја, инаку, имам апсолутистички позиции у однос на сенф. Не можам да го смислам. Мислам дека сенф како прилог у било кое јадење е нешто најодвратно. Тоа била мојата позиција и лани у Мај, у Декември...и ден денес. Ако утре напишам негде у подфорум кулинарско катче некоја анализа за тоа колку е уствари здрав сенфот, да ме цитирате!
 
V

viktora

Гостин
Овде ако е некој чесен и добар човек, веднаш го етикетираат како глуп, ако си ја гледа работава и бара можност чесно да си го заработи лебот, веднаш го сметаат за неснаодлив, а овие што работат нечесно и крадат главно се етикетирани како "снаодливи".
Убаво напиша во еден пост @Joe Dalton
Македонецот секогаш е прв да го исмева оној на кого мечката му игра во двор, а не е свесен дека мечкава еден ден може да заигра и во неговиот двор.
Факт е дека со тој менталитет кој што го има овој народ овде, неможе да се изгради нормално општество.
Човекот убаво ти пиша.Каква врска имаш ТИ со македонците?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.359
Поени од реакции
19.141
In hindsight, овој:Oва било негде лани, у Мај. Неколку месеци подоцна, таму у периодот на финалето од договорот со Бугарија, имаш "анализа" :D
Неколку извадоци:Ја, инаку, имам апсолутистички позиции у однос на сенф. Не можам да го смислам. Мислам дека сенф како прилог у било кое јадење е нешто најодвратно. Тоа била мојата позиција и лани у Мај, у Декември...и ден денес. Ако утре напишам негде у подфорум кулинарско катче некоја анализа за тоа колку е уствари здрав сенфот, да ме цитирате!
Сериозно мислиш дека Заев го смислил договорот? И тогаш и сега мислам дека договорот е сервиран од Берлин, на барање на Софија.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
99
Поени од реакции
177
Сериозно мислиш дека Заев го смислил договорот? И тогаш и сега мислам дека договорот е сервиран од Берлин, на барање на Софија.
Битно е кој го смислил? Мудар потег, добро изиграно? Мудри политичари? Не, нема ниту мудри потези, ниту добри игри, а најмалку па мудри политичари. За да бидеш мудар, прво треба да си писмен колку толку. Пола не знаат да се потпишат. Од прв до последен, конкуренција за неписменост секој на секого. Конкуренција и за сите други негативни особини: неморал, криминал, дудлање, итн итн итн до недоглед. Луѓе, сериозни сте дека од ваква сцена може да произлезе било каква мудрост? А се ова е последица и на тоа што народот е доста неписмен. Али си влечи тоа корени од порано. На никој не му било гајле за школо, нишај врата земај плата постарите, работи во фабрика, има место за сите, сите среќни и задоволни. Епа еве што носи таквиот однос кон работите кога во сета каша ќе ги замешаш сите негативни ствари наброени погоре, што придонесуваат тие писмените да не дојдат до израз.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.317
Поени од реакции
12.440
Сме се одбраниле? Сигурен си?
Да не ни ја начукаа правата платформа у 2001-ва?
Тогашниот бугарски премиер на ФАЈРОМ, љуБчо Г, неќеше да чуе дека по Скопска Црна Гора, Шара е калакурница, дека има кампови за воени вежби од прелеаното учк од Косово, немаше разузнавање, контра-разузнавање, па на време да им го цвикне вратот, туку не спасиле бугарските канти. Не му се инвестираше во полиција на благоевградскиот гад, туку ја прати доста да се бави со бц и да го прислушкува.
Не ти прераскажувам емисии на ефтов, го живеев тоа време.
Све што има преживеано оваа држава од дпне е само губиток, распад, платформи, преамбули, гној...а све е тоа плод на бугарските инсталации во таа банда што треба во Устав да се внесе како анти-државен елемент и да се забрани постоење на се' што асоцира на нив.

И ете, не пишував тој ден кога беше оној срам во Собрание.
На Заев во Собрание удираа го**а во маици со некакво смрдено здружение владо черноземски, михајловистичко бугарско го**о, џелат на македонскиот народ. Ако сдс ја увалува таа измислена тиранска платформа, паторот која ја увалува, софиската?
Милион пати имам напишано дека треба да се стои на страна од тие татарски ѓубриња и да не се гледа никаков сојузник во нив, а под итно да се збришат сите нивни инсталации кои се под закрила на ова предавничко дпне, кое по теркот на гнасите александров и михајлов го киднапираа светото историско име ВМРО во име на бугарштина.
Не биди смешен. ДПМНЕ бугарофилски гомна со Латас ко ударна медиумска тупаница? :) Во коалиција у која учествуваат и Стоиљкович и оној брадатион Србин? Со Миленко србоманот што прокламира сојузи со Русија? Со пастирот кој што си е прво другарче со Вучич, дури Вучич учи од него. Со тоа што веома врло министерката организираше прослава на Зебрењак и на Кајмакчалан, додека кога Бугарите пробаа да оддадат почит на нивните загинати на Кајмакчалан, кои 99% меѓу другото потекнуваат од тука, од Македонија, вепарот Миленко отиде и го искрши споменикот, со филмови ко Трето Полувреме и Ослободувањето на Скопје? Па мме толку филмови има снимено за бугарските фашисти чиниш 500 години под нивно ропство сме биле. Никој не снимил филм за тоа колку Македонци (над 20.000) погинаа борејќи се за Војводина на сремски фронт и што ти ја знам, додека против клетите фашисти загинале 100 луѓе, партизани. Со таква евтина пропагнада ко Ќосињата и разни локални алкоси го сметам за лош pr на ДПМНЕ, откога од нив се откажа германскана маркетинг агенција откако видоа со какви лопови си имаат работа.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.359
Поени од реакции
19.141
Битно е кој го смислил? Мудар потег, добро изиграно? Мудри политичари? Не, нема ниту мудри потези, ниту добри игри, а најмалку па мудри политичари. За да бидеш мудар, прво треба да си писмен колку толку. Пола не знаат да се потпишат. Од прв до последен, конкуренција за неписменост секој на секого. Конкуренција и за сите други негативни особини: неморал, криминал, дудлање, итн итн итн до недоглед. Луѓе, сериозни сте дека од ваква сцена може да произлезе било каква мудрост? А се ова е последица и на тоа што народот е доста неписмен. Али си влечи тоа корени од порано. На никој не му било гајле за школо, нишај врата земај плата постарите, работи во фабрика, има место за сите, сите среќни и задоволни. Епа еве што носи таквиот однос кон работите кога во сета каша ќе ги замешаш сите негативни ствари наброени погоре, што придонесуваат тие писмените да не дојдат до израз.
Јас сум напишал дека треба да имаме коректни соседи со секого. Мислите дека не треба? Не мислам на сервилност, мислам на добри инфраструктурни врски, добри дипломатски односи за да можеме да извезуваме, да ни се правно заштитени луѓето таму, малцинствата, фирмите што работат таму. Мислиш дека тоа не ни е потребно? Тогаш ај нова Северна Кореја да праиме.

Договорот ако седнал заев да го пишува додека бил во опозиција ќе го стаам на пенушка. Му бил сервиран и тој си игра на орото. Исто како паторското гомно што праеше, само ги лажеше ретардираниве дека е некаков отпор.
Остаи ги куроглавиве небањати што скокаат као неандерталци. Мислиш има овој анусов австралиски некакви сознанија за тоа што се случува на 20 иљади километри од дома или овие виктории и слични штабски куропушачи.[DOUBLEPOST=1522048722][/DOUBLEPOST]
Najako e koga se zamisluva forumska velicina, a site znaat deka e kurton.
Ти каква величина си? Вагинална?[DOUBLEPOST=1522049021][/DOUBLEPOST]
Не биди смешен. ДПМНЕ бугарофилски гомна со Латас ко ударна медиумска тупаница? :) Во коалиција у која учествуваат и Стоиљкович и оној брадатион Србин? Со Миленко србоманот што прокламира сојузи со Русија? Со пастирот кој што си е прво другарче со Вучич, дури Вучич учи од него. Со тоа што веома врло министерката организираше прослава на Зебрењак и на Кајмакчалан, додека кога Бугарите пробаа да оддадат почит на нивните загинати на Кајмакчалан, кои 99% меѓу другото потекнуваат од тука, од Македонија, вепарот Миленко отиде и го искрши споменикот, со филмови ко Трето Полувреме и Ослободувањето на Скопје? Па мме толку филмови има снимено за бугарските фашисти чиниш 500 години под нивно ропство сме биле. Никој не снимил филм за тоа колку Македонци (над 20.000) погинаа борејќи се за Војводина на сремски фронт и што ти ја знам, додека против клетите фашисти загинале 100 луѓе, партизани. Со таква евтина пропагнада ко Ќосињата и разни локални алкоси го сметам за лош pr на ДПМНЕ, откога од нив се откажа германскана маркетинг агенција откако видоа со какви лопови си имаат работа.
А што ќе кажеш за првите луѓе у партија што им беа и уште се педериштето илче димовски и кичевскиот фашист антонијо? Слаба бугарска конекција имаа....
За лукративните причини на учеството на сите у таа скупина, тоа им е јасно на сите....само на небањативе што лапаа усмрдени сендвичи и мрзнеа пред собрание, дик и штабот на сдс.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.317
Поени од реакции
12.440
Јас сум напишал дека треба да имаме коректни соседи со секого. Мислите дека не треба? Не мислам на сервилност, мислам на добри инфраструктурни врски, добри дипломатски односи за да можеме да извезуваме, да ни се правно заштитени луѓето таму, малцинствата, фирмите што работат таму. Мислиш дека тоа не ни е потребно? Тогаш ај нова Северна Кореја да праиме.

Договорот ако седнал заев да го пишува додека бил во опозиција ќе го стаам на пенушка. Му бил сервиран и тој си игра на орото. Исто како паторското гомно што праеше, само ги лажеше ретардираниве дека е некаков отпор.
Остаи ги куроглавиве небањати што скокаат као неандерталци. Мислиш има овој анусов австралиски некакви сознанија за тоа што се случува на 20 иљади километри од дома или овие виктории и слични штабски куропушачи.[DOUBLEPOST=1522048722][/DOUBLEPOST] Ти каква величина си? Вагинална?[DOUBLEPOST=1522049021][/DOUBLEPOST]
А што ќе кажеш за првите луѓе у партија што им беа и уште се педериштето илче димовски и кичевскиот фашист антонијо? Слаба бугарска конекција имаа....
За лукративните причини на учеството на сите у таа скупина, тоа им е јасно на сите....само на небањативе што лапаа усмрдени сендвичи и мрзнеа пред собрание, дик и штабот на сдс.
Ниту Илче, ниту Антонио се бугарофили, иако овој вториов се сликаше со бугарски знамиња. Што ти збори за нив тоа? Тоа ти се луѓе кариеристи и опуртунисти кои у времето на Љубчо за да се издигнат у партија беа поголеми Бугари и од самите Бугари, за да сега го плукаат договорот за добрососедство. Ете, заради тоа се ДПМНЕ лицемери.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.359
Поени од реакции
19.141
Ниту Илче, ниту Антонио се бугарофили, иако овој вториов се сликаше со бугарски знамиња. Што ти збори за нив тоа? Тоа ти се луѓе кариеристи и опуртунисти кои у времето на Љубчо за да се издигнат у партија беа поголеми Бугари и од самите Бугари, за да сега го плукаат договорот за добрососедство. Ете, заради тоа се ДПМНЕ лицемери.
За влез у дпне прво бараат бугарски пасош, па после доаѓаат у оваа фаза да дудлаат на форум и по фејсбук.

Се чувствува супериорен.Интелегент со детално анализирани постови подржани со факти.Глупоќа до бесконечност.
Го читам што сака да поентира,на крај сфаќам дека и он самиот појма нема што му е поентата.Мизерија.
Ти да знаеше да читаш ќе почнеше уште вчера со „Зоки поки“.
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.283
Поени од реакции
14.602
Berlin? Ne se zamarat Berlin so Makedonija. Za niv e bitno da nema problemi na Balkanot vo smisla da ne mora Berlin mnogu da trosi vreme, sili i resursi za tie drzavi. Interesot na Germanija za Makedonija od sekojpat bil mnogu mal. I vo vremeto na Grujo koga se falea deka imale posebni vrski so Germanija se vide deka toa e cista laga. Toa sto Konrad Adenauer Fondacijata go pravi vo Makedonija go pravi skoro vo site drzavi na svetot a toa e da se forsira demokratskiot konzervatizam so konzervativnite partii vo tie drzavi. Ali toa e partiska fondacija a ne drzava.

A kako drugo, vo forumov za zal ima samo mnogu malku neutralni koi ne vlecat ili kon SDSM ili kon VMRO-DPMNE, lesno moze da se otkrie ako se cita vnimatelno sto pisuvaat clenovite. Ali toa e slika na Makedonskoto opstestvo, skoro siot narod e politiziran i favorizira nekoja od ovie partii. Ko ke se drugite na vlast protivnicite se "neutralni" a nivnite ko ke se na vlast javno si se izjasnuvaat pa potoa ako se smeni da stanat pak neutralni. Samite si znaete.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.359
Поени од реакции
19.141
Берлин - за тие што малку имаат абер од светска политика....треба Брисел да пишам за да сфатите дека е ЕУ? Ај ова ретардава австралиска што не знае Европа на карта да ја погоди, ама другите мислев дека малку поише имате сенс.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.097
Жбрц
FB_IMG_1522050133813.jpg
Жбрц х2
Screenshot_20180326-095919.png
 
Последно уредено:

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.283
Поени од реакции
14.602
Znaci site lideri i politicari sto do sega gi velicevme i slepo im veruvavme (Branko, Grujo, Ljube, Ljupco, Tarculovski, Angelov i mnogu drugi) na kraj strasno ne razocaraa pa denes gi pcueme. Zatoa sekoj sto velici Makedonski politicari za mene e ekstremno retardiran, kako ovoj Filip Marjanovic na primer.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom