Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

?

Дали оваа Влада заслужува уште еден мандат?

Анкетата е активна до 27 јули 2019 во 19:42.
 1. Да.

 2. Не.

Резултатите може да се погледнат само после гласање.
 1. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.692
  Допаѓања:
  6.660
  Да бе да нема грешка.
  Си работат службите во другите држави.
  Очигледно знаеле или предвиделе на кај оди работата во социјалистичките и комуниситичките земји и дека колапост на системите во тие земји е неминовен и за разика од нас кој гледаме од денес за утре тие очигледно гледале на многу подалеку од нас. Ние бевме република во рамките на федерацијата и она СРМ беше повеќе за внатрешна употреба. Надвор секаде бевме СФРЈ. Се додека беше така Грците немаа проблем со тоа дека еден дел од федерацијата се вика СР Македонија. Но со распад на федерацијата друга е математиката и тие благовремено уште пред ние и да знаеме што се случува си ги преименуваа покраините во Западна, централна и како и да беше Македонија. Кога ние официјално добивме независност ни рекоја полека малце , такво нешто веќе постои. Што се случуваше потоа е повеќе или помалце познато.
  Колку бевме ние во тек со настаните ке ти дадам и друг факт( провери ако сакаш или можеш да ме држиш за збор). Во моментите пред Словенија да прогласи неазвисност таа како република имаше информација и беше во контакт со сите старешини по потекло Словенци во ЈНА (или барем оние кои им биле лојални на каузата). Да не речам на даден знак сите се повлекоја. Не морам да ти нагласувам , можеби и се сеќаваш дека Словенија бараше сите војници во ЈНА кои се од Словенија да служат во Словенија воен рок. Што велиш зошто тоа го бараше? Што правеме ние тогаш? Се каравме во парламентот дали на ѕидот да стои слика од Гоце и Даме покрај сликата од Тито или само на Тито. За кај ни се старешините, војниците или пак за независност воопшто и да не правиме муабет. Кога веќе тргна работата и распадот беше неминовен е дури тогаш се сетивме дека Југославија неминовно ке се распадни. Ете толку ние бевме во тек со настаните. Години и години назад. Ова ми го има кажувано старешина по националност Турчин од Струга кој за време на тие настани служел во Словенија( баш кога почнала војната). Има тука уште многу ама не е за тоа темата туку чисто онака колку да се врти муабет.
   
 2. k3b

  k3b

  Член од:
  17 декември 2010
  Мислења:
  2.549
  Допаѓања:
  3.990
  :pos::lolzz::lolzz: :pos::pos:

  image.jpg
   
  На ManUtdChampions, THE-Boss, KembaW и уште 14 други им се допаѓа ова.
 3. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.934
  Допаѓања:
  3.054
  Сето ова што го наброја и плус прашањето на референдумот округло па на ќоше, ја заокружува нашата борба за државност која @viktora ја заговара овде.
   
 4. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.692
  Допаѓања:
  6.660
  Де кога го најде ова најди го и она видеотот на Јутуб за кое зборувам.
  Женичката е археолог( или историчар) , работи на ископување во Грчка Македонија. Онака во нејзините 50 годину вака по око, кратка црна седа коса, зборува на грчки.
  Ептен ке ти бидам благодарен.
   
 5. viktora

  viktora Гостин

  Уште да знаеше што е државност комотно можевме да отвориме широка дискусија.
   
 6. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  2.341
  Допаѓања:
  1.619
  АУС не сум бил, ти признавам.
  Сам друже, сам се снаоѓав, и бев против режимот.
  --- Споено дупло мислење, 7 ноември 2017 ---
  Што е државност?
   
 7. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  Не си во право. Таткоми е роден во грчка Македонија и има завршено гимназија таму. Територијата се викала Македонија уште од бркање на турците. Не се признавал терминот македонец , а терминот македонски јазик бил добро познат бидејки генерал Метакса го забрани 1930... значи не забранил блгарски или српски јазик.
  Но сепак геноцидот и одземените имоти таму нема врска со проблемот со името на РМ. А точно е дека Грција сo децении го користи " погрешното " крстење на територијата на СРМ и самостална РМ , за оправдание да уведе најнапред до 70 и тотална блокада за влез во Грција на избеглиците, но и нивните потомци !! а не пак да обештетува бегалци... А сличен проблем со имотите имаат и албанските Чами.
  После откопувањето на гробовите во Пела полека почнува во Северна Грција подемот на историјата на античка Македонија, значи не само територија Македонија за експлоатација на рудници и обработка на земја.

  ....весник Македониа од 1911
   
  Последно уредено: 7 ноември 2017
 8. Vori

  Vori

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  6.028
  Допаѓања:
  4.204
  Чекајте,имам конкретно прашање,постирате брзо и се мешате .....Значи Грција до 1990 година не користи Македонија на своја територија и воопшто забрането е самонарекување ,колку разбирам?Едноставно менуваат топоними и пропаганда после распад на Југославија и откривањето на гробниците во Кутлеш
   
 9. Despot

  Despot ВОЈВОДА

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  432
  Допаѓања:
  185
 10. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  6.136
  Допаѓања:
  16.656
  Да. И ако им ги испратиме мапиве од нивните учебници кај што не пишува како Македонија веднаш ќе ги удри срам и ќе го сменат ставот за името и ќе не признаат.

  Ќе излезе Ципрас и ќе рече, видиш не сме ги виделе ние овие учебници, иби му мамата, во право сте биле, од утре ве признаваме.
   
  На Avenger99 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sasa Ilic

  Sasa Ilic Jeбач нероткиња.

  Член од:
  24 август 2016
  Мислења:
  1.534
  Допаѓања:
  2.247
  Одам во лето десетина дена, бидејќи твојот диктатор им дозволи на сопствениците да се играат со работниците :)
   
 12. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.692
  Допаѓања:
  6.660
  А пред мојот диктатор по колку време одеше ?
   
 13. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  од кај не, ете ти
  https://en.wikipedia.org/wiki/Makedonia_(newspaper)

  можно е да во период од 1950 до 1980 не го користеле географскиот поим Македонија поради нашиот назив
  СР Македонија, ама не од страв за губење територијата туку за да не бидат притиснати за обештетување на избеглиците...
   
 14. viktora

  viktora Гостин

  Државност е нешто што ти никогаш не можеш да го разбереш.
   
 15. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  3.212
  Допаѓања:
  1.928

  i ti pravel rezimot problemi i sopki? ako si bil uspesen valjda ne...

  normalno sam si se snaogal, sekade e taka. samo vo mk nekoj ceka od bog, vlada, pastirot, branko itn...
   

Сподели преку: