Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

?

Дали оваа Влада заслужува уште еден мандат?

Анкетата е активна до 27 јули 2019 во 19:42.
 1. Да.

 2. Не.

Резултатите може да се погледнат само после гласање.
 1. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.660
  Допаѓања:
  6.630
  Ако прашуваш во левица бааѓи ке се изначекам ;)
   
  На Klin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lazar31

  lazar31

  Член од:
  7 ноември 2011
  Мислења:
  1.918
  Допаѓања:
  1.989
  Koga ke gi resime golemite precki za vlez vo eu i koga ke pocneme pregovori togas neka pravat usoglazuvawe na regulativi. Vaka nie sme svetlosni godini daleku od priem a stavame akciza na dizelot oti taka bilo vo eu. Mnogu raboti koi se vo eu ne se i kaj nas, kaj najdoa od akcizata da pocnat.
   
 3. Despot

  Despot ВОЈВОДА

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  432
  Допаѓања:
  185
  Дали некогаш имаш правено муабет на ова тема со некој грк или со наш македонец што се родил и живее во Грција ? Дали знајш како тој регион (Егејска Македонија) беше официјално нарекуван во Грција и воедно се учел во школи и универзитети се до 1990 год ? Го нарекувале СЕВЕРНА ГРЦИЈА. Зборот Македонија, Македонес или шо и да е поврзано со зборот Македонија беше забрането. Преименувањето се случува после 1990 со распаѓањето на Југославија. Северниот дел го нарекуваат Македониа исто и аеродромот во Солун. Ова се случува само за да се прикријат работи од минатото во кој реално повеќе се криви одредени европски држави и супер сили него самата Грција. Тука се имотите на протераните и геноцидот врз нив.
  Незнам дали стварно сте неми и слепи или само од инает се прајте глупи ? :)
  --- Споено дупло мислење, 7 ноември 2017 ---
  Па шо коментираш ако не гледаш на кој пост реплицирам. Или само сакаше да се напрајш паметен и да се најш во муабет не повикан :) Беше спомнато Пајонија и крал Аристон. Јас на тоа реплицирав. Друг пат скок па оп.
   
 4. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.887
  Допаѓања:
  2.985
  Стварно Грција не го користела името Македонија до 1990 и сонцето од Кутлеш?
   
 5. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  2.341
  Допаѓања:
  1.619
  Јас бев успешен и кога владееше злосторничката банда и пола Европа ја имам прошетано, и се гордеам со тоа, ете дојдоа и подобри времиња.
  А ти со самиот факт дека си во Австралија имаш бугарски пасош и си државјанин на Бугарија и можеш да одјебеш комотно од дискусиите што се водат за државата.
   
 6. viktora

  viktora Гостин

  За да ве нервираме.
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  3.229
  Допаѓања:
  4.157
  Сето тоа започнува далеку пред распадот на СФРЈ, некаде 1977, до 1990 менувањето на имињата на топонимите и админстративните поделби се комплетно завршени, дали анализите и проекциите за развојот на настаните во Југославија се чисто на грчките служби или некои повлијателни, за нив пријателски, не знам, факт е дека биле точни :) иако се страшно влијателни кај нас, не успеаа во целост да го реализираат планот за комплетно економски да не покорат, не барем како имале зацртано.

  Пола од нашиот политички естаблишмент е сопственик на недвижнини кај нив, странски резиденти уше малце, шо треба да си ептен наивен да поверваш дека е туку така тоа оставено од нивните служби, а пак другата половина редовен посетител, како и да е се тоа се пријателски врски за нив и нивните интереси. Ние и немаме веќе интереси.
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 8. viktora

  viktora Гостин

  Еуро си е еуро.Какви мајки,они сами би го примиле само за еврич плус во џеб.
   
 9. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  3.229
  Допаѓања:
  4.157
  Не знам дали ти имат кажано ама Левица биле фејк, ова од начитани љуѓе. Се думам во ДУИ марксистичка трансфер да напрам ;)
   
 10. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  2.341
  Допаѓања:
  1.619
  Грујот газот си го напучи на Грците со се Македонија за да лапне пари па те нема ништо да кажеш околу тоа.
   
 11. silmarillion

  silmarillion Гостин

  Кажи ви фуфка да го избркате ебаве пичињата.
   
  На Fastforza, Bobi FCB, Ilumious и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.660
  Допаѓања:
  6.630
  Топонимите се менуваат после балканските војни или после првата. Не е ни битно тоа, секако многу пред 1977. Како дете памтам кога сме оделе на одмор во Грција ризично беше да спомниш Македонија. Тој збор не постоеше таму.
  Некаде 87 или 88 наеднаш воскресна за јавна употреба. Ова годините онака од сеќавање ги лупам ама тука сум некаде плус минус.
  Туку имаше едно интересно видео , го имав гледано на јутуб пред неколку години каде грчка историчарка или археолог( не се сеќавам баш точно што беше) кажува за Александар и тоа видеото е од сега далечната 1988 или 87. Интересни работи кажва ама за беља неможам да го најдам на јутуб. Ако го најди некој нека сподели. Како на тоа гледаја пред деведесеттите години на минатиот век Грците.
   
 13. viktora

  viktora Гостин

  Па ете ние пичина испаднавме.Ама вас ви го начукаа со јајца.Кренаа акциза за нафта,поскапување на вода,си вработија партиски војничиња и цела шарена револуција,име ќе мењава,учебници,бомби за Смилковско езеро,биле местени од грујо овие од Диво Насење кои патем добија еден куп доживотни,мерцедесот ќе го продавале од 600.000€,плата од 500€,за три месеци во НАТО ќе сме влегле...да не збориме дека ве убедуваа дека грујо имал криминална влада и потоа пола од нив да ги собере до него.
  Го лапнавте немиен а ти ми збориш уште за Грујо.Ве грабнале за уши и ве тераат орално да ги задоволите а на вас не ви текнува.Црепови.
   
 14. Bafra

  Bafra Гостин

  Тоа колку што имам прочитано се случува поради Буш постариот. Тој период е претседател.
  Атињаните му викаат ДАЈТЕ ПАРИ за воените бази што ги имате кај нас.
  Овој им одговорил: само 1-2 бази се кај вас, другите се на територија на Македониа.

  Тогаш Атињаните земале и се преименувале :popce:
   
 15. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  3.207
  Допаѓања:
  1.924

  nitu imam bg pasos nitu mi zatrebal nitu pak so bg pasos ima nekakva prednost za da stignes u aus ama ete tolku znaes posto mnogu si setal lol

  ako si bil uspesen sto togas palamudis ovde ocigledno dobro ti bilo.

  mozes ti da odjebis od diskusijata samo sto prizna deka dobro si ziveel za vreme na
  ‘rezimot’, cij kur si pusel da e toa taka?
   
 16. 121314

  121314

  Член од:
  3 септември 2010
  Мислења:
  2.898
  Допаѓања:
  2.287
  Географија на Грција од 1975:

  http://e-library.iep.edu.gr/iep/collection/browse/item.html?tab=02&code=01-19267&start=80


  upload_2017-11-7_22-49-13.png
  upload_2017-11-7_22-50-21.png
   

Сподели преку: