Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Јохан мислеше само во Драчево живеат луѓе, па ене чисто да му покажат тие од Црниче и Пржино дека и тие биле луѓе што гласале.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Кој би рекол дека ќе имаме ваква ситуација денес.

Пред само две години до 2015, еден човек контролираше буквално се во државата. Немаше работно место во државно и јавно кое не беше филтрирано преку еден куп комитети од локален до централен, немаше фирма, од најголема до најмало дуќанче кое не беше под некаков притисок или контрола, немаше актрактивно место во голема приватна компанија или фабрика кое не беше партиски наместено, немаше настан, фестивал, најтривијална дешавка во која партијата не беше умешана на некој начин, со страв се пишуваше името Мијалков по социјални мрежи и форуми, во јавност не се ни спомнуваше, немаше вест или емисија на нивните медиуми да биде пуштена во јавност а детално да не биде проверена во центарот за пропаганда, немаше цигла во Скопје изградено а претходно да не ја омсислил и проектирал „големиот архитект“, немаше учебник или историска емисија да помине без да ја осмислат или одобрат пишувачите на новоисторијата.

Сето тоа со 61 пратеник, речиси сите општини, Претседател на држава, судство и обвинителство, тотална власт.

Се си има крај.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Шилегов пијандурата во прв круг победил, само да не претера и тој ќе му ебам носот. Вчера беше камен, земал им вика на обичните луѓе дали имаат прашања, му се видоа новинари. :pos:
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
„Помирисе“. Ха ха.. „Помири се“ треба, два збора.
Каде сум рекол дека не е премиер? И дека не „победе“ СДСМ убедливо во општиниве? Научете разговор да водите. Ако сакате, да баталиме сите и форумов нека се затвори. Ти што беше по професија? Лингвист да не си?
Бравозате бе. А народот? Народот...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Абе викам ја апокалипса, готови сме, штом господинот Груевски го нема на власт.[DOUBLEPOST=1508156806][/DOUBLEPOST]
Јохан сам си ја закова шајката во сопствениот ковчег.[DOUBLEPOST=1508156934][/DOUBLEPOST]
Еве ја ќе се жртвувам.
Apokalipsa ili ne, 100000 komunjarski fikusi cekaat na vetenite fotelji.
Makedonija ke stane prvata drzava vo svetot kaj so ke ima pojse bugetari nego vraboteni u stopanstvoto.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.028
Кој би рекол дека ќе имаме ваква ситуација денес.

Пред само две години до 2015, еден човек контролираше буквално се во државата. Немаше работно место во државно и јавно кое не беше филтрирано преку еден куп комитети од локален до централен, немаше фирма, од најголема до најмало дуќанче кое не беше под некаков притисок или контрола, немаше актрактивно место во голема приватна компанија или фабрика кое не беше партиски наместено, немаше настан, фестивал, најтривијална дешавка во која партијата не беше умешана на некој начин, со страв се пишуваше името Мијалков по социјални мрежи и форуми, во јавност не се ни спомнуваше, немаше вест или емисија на нивните медиуми да биде пуштена во јавност а детално да не биде проверена во центарот за пропаганда, немаше цигла во Скопје изградено а претходно да не ја омсислил и проектирал „големиот архитект“, немаше учебник или историска емисија да помине без да ја осмислат или одобрат пишувачите на новоисторијата.

Се си има крај.
Да, баш така.
Зошто тогаш сендвичиве ко Декстер, Ванлок и други се чудат коа го спомињаме него како најодговорен. Толкава власт нит имал некој, нит ќе има во земјава.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.323
Немој вака да не ти дојде па да ти рече да и се извиниш инаку ќе ти се смееле сите.
Значи оваа ептен е забегана, си мисли некој фактор е.
За неа и Бетмен ми е најсмешното што кога сите лапаа од бунарот на Дпмне они беа нивни критичари и на крај се приклучија да ги бранат кога Дпмне е заглавено во најголемите гомна и тоне како Титаник :pos:

А скоро сигурен сум дека ги имаат купено за ич пари посебно идиоткана Јоци :icon_mrgr:[DOUBLEPOST=1508157330][/DOUBLEPOST]
Абе слушај и СДСМ не се надеваа на ваква победа. Не ни се молеа. Кратово им беше отпишано место. Во Кисела Вода имаат токен кандидат(токмак по нашки?). Никој не предвидуваше победа од овие размери.
За надвор од Скопје да беше големо изненадување посебно по руралните општини и некои бастиони. За Скопје горе доле се знаеше дека Аеродром и Ѓорче има голема шанса да ги земе Сдсм, Бутел плус со помош на албански гласови. И за град Скопје горе доле повеќето прогнозираа дека Шилегов ќе добие во втор круг.
Одредено изненадување е Кисела Вода а шок е Гази Баба.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.028
Apokalipsa ili ne, 100000 komunjarski fikusi cekaat na vetenite fotelji.
Makedonija ke stane prvata drzava vo svetot kaj so ke ima pojse bugetari nego vraboteni u stopanstvoto.
Абе и ја тоа викам, готови сме. А ако го гласавме господинот Груевски немаше ништо ова да се деси.

(никако не смееме да ги заборавиме и 3000-те муџахедини на северна граница, 150.000 емигранти на јужна, милиони кои маршираат кон Македонија, името, знамето, границите и спојувањето со Бугарија кое следи)

Пред да почне да плаче, се претставува, од кај е: - Се јавувам од Муртино - родното место на претседателот на владата . Голема грешка е ако нашиот премиер Никола Груевски даде оставка...
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Шилегов пијандурата во прв круг победил, само да не претера и тој ќе му ебам носот. Вчера беше камен, земал им вика на обичните луѓе дали имаат прашања, му се видоа новинари. :pos:
Нека си ја работи работата како шо треба, и нека исполнува тоа шо ветил. Дали пие или не тоа е негова ствар. Цело членство се свесни дека немаат право на грешка, и дека работите можат многу лесно да се променат.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Кажи ми жити се, кога се запиша на филозофија, што планираше да имаш за професија? Филозоф? Па тоа е погрдно име за некој кој само „меле“ зборови, а ништо не работи. Човек без стручност.
Кога се запишав на филозофија не планирав тоа да ми биде професија, нуту да заработувам од неа. Можев да си дозволам да студирам нешто чисто за сопствено задоволство. Не е тоа нешто што ти можеш да го разбереш. Читањето филозофија и размислувањето не се за примитивен ум како твојот.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.265
Поени од реакции
4.497
Колку глупости истресе у еден пост.. :D Прво,кој и да избереа од ВМРО у Кавадарци ќе изгубеа УБЕДЛИВО уште у прв круг. Митко Јанчев е газда на Кожувчанка,типот реално има направено некои работи за градот-настрана тоа колку има земено,па голем дел од луѓето затоа го гласаа. Ја мислам ИСКРЕНО дека Бетиан е у топ 5 кандидати за градоначалници у Македонија. 10 пати е поначитан од Јанчев,ама овој го има селскиот жаргон шо за жал сеуште пали кај нас. Инаку,како што реков,не дека Јанчев е лош,далеку од тоа...Многу има направено за градот,доколку беше независен голема беше веројатноста да добие ама ете...у втор круг мислам дека ќе добие Бетиан. Инаку у Кавадарци на советничките листи ВМРО освоија околу 1500-2000 гласа помалце од СДСМ
Нема харизма Бетиан тоа ми е муабетот, таков впечаток остава, џабе е поначитан тоа е очигледно. Плус изгуби два три пати и ете пак помалку гласови.

Шо напраи Јанчев? Ќе земе тендер од 100 000 евра и ќе даде 1000 у хуманитарни цели. Ради таа скапаната фирма у која се влегува со книшка од вмро доби и у Ваташа на 3-4 места доби повеќе гласови.

Чаре единствено да има 80% излезност инаку чипираните вморони пак ќе го гласаат
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Нека си ја работи работата како шо треба, и нека исполнува тоа шо ветил. Дали пие или не тоа е негова ствар. Цело членство се свесни дека немаат право на грешка, и дека работите можат многу лесно да се променат.
Смешна беше ситуацијата, не коментирав за тоа дека не смее да пие.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.028
Кажи ми жити се, кога се запиша на филозофија, што планираше да имаш за професија? Филозоф? Па тоа е погрдно име за некој кој само „меле“ зборови, а ништо не работи. Човек без стручност.
:pos:
не ве бираат вас,
сами си се пријавувате, а они се само очајни и примаат секого
Така најдолните, најглупите слоеви завршија таму
(види постови на bijons, valvoline, fringe, тебе, ireal, mikja, pina.... многу сте и све сте квалитетни, не може човек да се одлучи кој од кој е поинтелегентен, собир на мали форумски ајнштајни)
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Вака ако гледаме на работите ондак најдобро да укинеме и општини и држава и институции и колективно да се самоубиеме јер животот е тежок и не е фер.

Граѓаните им дадоа мандат за промени. Покрај мандатот за промени им дадоа лекција што ќе ги снајде ако решат да се однесуваат како Дпмне.

Мислам дека од пред година две, електоратот во Македонија во одредена мера има созреано за некои работи и нема лесно да трпи манипулации и ефтини финти. Која партија ќе одлучи пак да го потцени, ќе се заебе. Ако се решат да ја пеат истата песна како Дпмне, казната ќе стигне многу многу побрзо.
Pa i ne e losha ideata zatoa shto site institucii opshtini pa i drzhavata se farsa. Glumat nekakva vlast, a znaeme koj seche i koj poche na ovaa teritorija.Bejli im dade nekakov mandat za promeni i najvazhno e Bejli da ne go nalutat ili iznerviraat. Narodot im dal lekcija shto ke se sluchi ako ja peat istata pesna, taka i Grujo se "krsteshe" vo narodot sega i ti. Narodot nishto ne odluchuva a ushte pomalku kaznuva. Narodot e dekoracija i tolpa koja glumi nekakva demokratija, izbori i slichni raboti. Novava vlast ke se uplashela narodot da ne gi kazni.:pos:.[DOUBLEPOST=1508158230][/DOUBLEPOST]
Јас не разбирам како ова е нов режим на повидок. Оваа ситуација е последица од тоа колку омраза има народот спрема Груевски и неговата банда, а не нов режим на повидок. Ќе биде нов режим ако сега за кратко Заев иницира нови предвремени парламентарни избори како што правеше паторот и да ги сведе дпне на 20тина пратеници и после да има апсолутна власт како што имаше паторот, да почне да го гњави народот и секој ден да го гледаш насекаде, на секој дневник да го спомнуваат, во сите весници да го има, да сече ленти за нови шахти и полски вецеа итн.
Сега за сега Заев не е ни блиску до режим затоа што е свесен дека со таков чекор ќе го јаде дупло од тоа што грујо го јадеше.
Zaev e car i ke pravi toa shto saka, odnosno toa shto ke mu porachaat od Kaleto, i vlakno od glava nema da mu fali.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom