Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Затоа се проценува ситуацијата на терен и понатаму се носи стратешка одлука врз основа на тие факти а не врз основа на гордоста и чукање во гради. Треба да се процени моментот и состојбата кога може да се трча сам на избори а кога мораш во коалиција ако сакаш да влезеш во совет/парламент.

Во политика инает и гордост не постои. Класичен пример за тоа е Села. Во парламент вмровци го шинаа од тепање, а денес веќе има преќутна коалиција со дпмне на некои места.
така де, реков грешка беше тоа.
но, исто и народот би требало да проценува ситуацијата на терен и понатаму се носи стратешка одлука за кого ќе гласа.
повеќе партии и трети четврти опции значи гоелмите партии не спијат на уво дека како и да е секогаш ги добиваат гласовите.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
некоја анализа овде да напише некој од дпмне?
ги има, ќе ги приметиш по вариации на тема:

- релативизирање, сите се исти.
- заев крадел.
- ама приватизацијата. ама во деведесеттите. ама пред 30 години. ама.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
DMP59diXUAEoVXo.jpg large.jpg


Рајхштагот вчера :( Сигурно правеа ком - па - ни - ја кој да излезе на прес а на Србов од мал не му оделе тие игри :([DOUBLEPOST=1508146042][/DOUBLEPOST]
Ударна вест на курир - До крајот на неделава сончево, температура до 29 степени. :pos:
Ништо не ја пере веста кога не формираа влада јануарито и кога лупнаа дека саатот ќе се менува за 3 месеца.
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
181
Поени од реакции
140
Стојанче Ангелов е дно од човек.

Лажен патриот и продаена пичка, се за фотеља и пари. :гомце:
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Стојанче Ангелов е дно од човек.

Лажен патриот и продаена пичка, се за фотеља и пари. :гомце:
човекот е цар. не можеш на малото прсте да му стигнеш.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.840
Поени од реакции
14.207
Левица да имаше бар еден поискусен човек и барем два грама чувство за реалполитик, денес ќе имаше советници во секој поголем град во Македонија.

Голема стратешка грешка направија уште со парламентарните.
Сакам да ги гласам левица, ама како? Многу неорганизирано и без стратешка цел ми делуваат. Како да се ослонуваат на тоа "не сме ни СДСМ ни ДПМНЕ, гласајте за нас!".
Онаа Марија Џонс кога ја гледав на дебатата со Коце и тој другиот беше како да е станата од спиење, облекла тоа што и е прво при рака, го фатила првиот автобус и дошла на дебата.
Убаво збореше за екологијата и урбаната мафија бидејќи мене лично, а верувам и на многу други им се битни фактори. Фората е што, иако убаво збори, не изгледа професионално, упаѓа во збор на другите и доста емотивно влезе во дебатата. Сфаќам дека е болна тема на разговор и плус до неа седи Коце, еден од главните виновници за проблемите во Скопје, ама кип ит кул фор факс сејк.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.993
Поени од реакции
3.723
Настрана се што си напишал , само болдираното ме интересира а верувам и многу други.
Што не ти е јасно? Дека е поставен и дека има конкретни задачи? Има конкретни задачи. Првата му е апсење и праќање на долга робија на сите арамии а со што ке си ја затвори портата да и тој прави криминал. Една од задачите секако дека му е и рационализација на администрацијата. Да, Америка овој пат има решено да направи држава од нас и имаат план за тоа. Мислиш имаше начин без крвопролевање да се тргне еден режим како грујовиот?
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
181
Поени од реакции
140
човекот е цар. не можеш на малото прсте да му стигнеш.
Не можам, не сум толку дно од човек. Плачеше дека го пукале, сега коалицира со учк, па за мене нема подолу, барем да ќутеше...

Најпосле се намести, а неговите бранители се превртуваат во гроб, го ве до
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.350
Поени од реакции
21.851
За Кичево:

Кој знае математика и да брои јасно знаеше, дека Дехари ќе остане градоначалник. Посебно што Заев го поддржуваше Дехари. Е сега брука е што околу 2000 гласови од СДСМ одеа за Албанскиов кандидат. Да направеше нешто во првиот мандат ќе разберев ама апсолутно ништо нема направено. 3-4 на брзо асфалтирани улици за мене не е нешто за фалење а пет нови кружни текови, од кои 3 немаат никаква врска, не се круцијални проекти за овој град. Никогаш не су ја разбирал љубовта на Албанците кон кружните текови, па посебно со две ленти.

После референдумот имавме Кичево за Кичевчани пред 4 години а сега веќе ништо од тоа. Истите тие тогаш кој им викаа на луѓето да излезат и да гласаат за нашиот град, сега гласаат за ДУИ. Ништо чудно, истите тие за референдумот викаа дека некои прашања не заслужуваат одговор. Во чисто Македонски села Дехари има до третина гласови. Срам голем е тоа. Ако не си за кандидатот на ДПМНЕ не значи дека мора да гласаш за Дехари. Многу кажува тоа за луѓето. Битно е лидерот што им наредува макар и да е на лична штета. Не се сомневам дека во обратна констелација слично ќе беше. Беда од народ стана дел од Кичевчаните. Жалосно за еден град кој во 90тите толку многу нудеше а сега е поим на провинцијализам и беда.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Сакам да ги гласам левица, ама како? Многу неорганизирано и без стратешка цел ми делуваат. Како да се ослонуваат на тоа "не сме ни СДСМ ни ДПМНЕ, гласајте за нас!".
Онаа Марија Џонс кога ја гледав на дебатата со Коце и тој другиот беше како да е станата од спиење, облекла тоа што и е прво при рака, го фатила првиот автобус и дошла на дебата.
Убаво збореше за екологијата и урбаната мафија бидејќи мене лично, а верувам и на многу други им се битни фактори. Фората е што, иако убаво збори, не изгледа професионално, упаѓа во збор на другите и доста емотивно влезе во дебатата. Сфаќам дека е болна тема на разговор и плус до неа седи Коце, еден од главните виновници за проблемите во Скопје, ама кип ит кул фор факс сејк.
за мене и доволен е мотивот дека не се ни сдс ни вмро за да ги гласам.
точно тоа треба, да има повеќе конкуренција. порака до другите пазете што правите!
ставовите им се сосема пристојни, да не кажам одлични, тоа е плус.
е сега што облекла и како изгледа.. подобро некој елегантен парфемисан криминалец ли?
народот македонски повеќето како изгледаат? не ја гласаме да биде на модна ревија.[DOUBLEPOST=1508146577][/DOUBLEPOST]
Не можам, не сум толку дно од човек. Плачеше дека го пукале, сега коалицира со учк, па за мене нема подолу, барем да ќутеше...

Најпосле се намести, а неговите бранители се превртуваат во гроб, го ве до
дали исто се нервираше кога вемерето коалицираше со учк? или тогаш беше ок?
кој не коалицирал со учк има некој? штом признаваш влада од 2001 наваму, си коалицирал со нив.
само ајде глуп народ да се пали на копче учк ни текна во 2017 да ги спомнеме.
 
P

psychostasia

Гостин
Јас не разбирам како ова е нов режим на повидок. Оваа ситуација е последица од тоа колку омраза има народот спрема Груевски и неговата банда, а не нов режим на повидок. Ќе биде нов режим ако сега за кратко Заев иницира нови предвремени парламентарни избори како што правеше паторот и да ги сведе дпне на 20тина пратеници и после да има апсолутна власт како што имаше паторот, да почне да го гњави народот и секој ден да го гледаш насекаде, на секој дневник да го спомнуваат, во сите весници да го има, да сече ленти за нови шахти и полски вецеа итн.
Сега за сега Заев не е ни блиску до режим затоа што е свесен дека со таков чекор ќе го јаде дупло од тоа што грујо го јадеше.
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
181
Поени од реакции
140
за мене и доволен е мотивот дека не се ни сдс ни вмро за да ги гласам.
точно тоа треба, да има повеќе конкуренција. порака до другите пазете што правите!
ставовите им се сосема пристојни, да не кажам одлични, тоа е плус.
е сега што облекла и како изгледа.. подобро некој елегантен парфемисан криминалец ли?
народот македонски повеќето како изгледаат? не ја гласаме да биде на модна ревија.[DOUBLEPOST=1508146577][/DOUBLEPOST]
дали исто се нервираше кога вемерето коалицираше со учк? или тогаш беше ок?
кој не коалицирал со учк има некој? штом признаваш влада од 2001 наваму, си коалицирал со нив.
само ајде глуп народ да се пали на копче учк ни текна во 2017 да ги спомнеме.

Кај прочита ти вемеро дека спомнав нешто јас? Сите се говна.

Ама најголема пичка е Стојанче Ангелов и тоа е крај, ако не можеш да сфатиш зошто посебно тој не можам да ти објаснам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom