Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.111
Поени од реакции
20.145
Збори дека некој се навредил од неговите навреди, а се јавува веднаш после мојот пост каде што серам комуњарски сендвичи т.е таквите како него.

Збори за плачипичка дух и за некакво плачење во Драга Кајгана, а се растури од плачење во темата Прашања до модераторите, бидејќи добил 2 казнени поени.

Вакво класично самоутепување може да направи само просечно комуњарско сендвиче, кое го лажат како магаре дека членската од СДСМ железни порти отвора.

:tvg:
 
S

silmarillion

Гостин
Волче која двојазичност бе сине? За двојазичност ќе збориме кога нема квота у процент за употреба на друг јазик освен официјалниот. Образците, документите сите веќе се издаваат двојазично со години. Во МТВ кога идеш да се сликаш за пасош носиш преведувач со тебе пошто таа што ја вработил Грујо од Арачиново незнае да бекне македонски. Тоа требаше да се сосече у старт кога се направи или да се редефинира (за што го гласавме Грујо 2006та), али ко што знаеш не се деси него се надгради и прошири.

Е сеа, дали ми смета, да ми смета пошто е насилно али е одамна и се упражњава 15 години и на никој од вас патриотите не му сметаше. Сега е лицемерно во најмала рака да се бунтувате кога ниеднаш не се собравте во некое МПЗ со тетовирани раце да се побуните пред седиштето на ВМРО зошто таа партија додека беше на власт дозволи да се вработи цела постава УЧК во државни институции. Ако ви е сеа.

Кажи ми сега, како овој закон има влијание на Берово и Делчево?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Мене лично, правото да се обраќаат до администрација и државни органи на албански не ми пречи. Со тоа што сметам дека треба да сносат дополнителни трошоци за преводи и таксата да си биде соодветна.
Со тоа што си премногу глуп за да разбереш дека не само што тие нема да сносат дополнителни трошоци за преводи, туку ние ќе плаќаме и за тоа и за стотоци нововработени административци Шќиптари (кои единствена квалификација ќе им биде тоа што зборуваат Шќипе).

Многу глупи има како тебе. Ај да беше вистинита онаа „глуп народ, силна држава“.
Очигледно е невистинита.[DOUBLEPOST=1501955093][/DOUBLEPOST]
Кажи ми сега, како овој закон има влијание на Берово и Делчево?
Ќе видиш кога ќе има нововработени Шошони по тамошните општини, платени со парите од македонските даночни обврзници.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Дали ако во општината нема 20% албанско население, службите треба да знаат албански? Не ми е јасно, како законов кој се базира на 20% квота ги задира Делчево Вевчани и Гевгелија кои Милошоски, ебачот од Кичево и Џон Холмс на своето време и поднебје, ги спомиња во неговите постови?
И да знаат службите албански нема кој да им го збори. Единствено од албански што ќе видат тие жители е сметките за струја и вода. Да го слушнат нема, нема кој да го збори секако.
 
S

silmarillion

Гостин
Ќе видиш кога ќе има нововработени Шошони по тамошните општини, платени со парите од македонските даночни обврзници.
Значи нема да има влијание никакво ок, тоа го разјаснивме фала.

Друга работа, зашто би се селел Албанец у Делчево, и кој е тој што би прифатил да живее у Делчево? Делчево треба да се насели со 20% Албанци за да ти има резон муабетов и заплашувањето што ВМРО го сервира сеа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
И да знаат службите албански нема кој да им го збори. Единствено од албански што ќе видат тие жители е сметките за струја и вода. Да го слушнат нема, нема кој да го збори секако.
Пa кaкo тoгaш Зaев беше зaгрижен вo изјaвaтa зa бaбичкaтa "АЛБАНКА" oд Струмицa кaкo ке се рaзберелa нa шaлтер?Нели и негoвите децa местo турски ке учеле aлбaнски?[DOUBLEPOST=1501955690][/DOUBLEPOST]
Пa кaкo тoгaш Зaев беше зaгрижен вo изјaвaтa зa бaбичкaтa "АЛБАНКА" oд Струмицa кaкo ке се рaзберелa нa шaлтер?Нели и негoвите децa местo турски ке учеле aлбaнски?
Штo би рекле некoи-ТO Е ТO
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Јас бев, сум и ќе бидам секогаш против фамилијата.
Заев и сдс ниту сум ги глорифицирал, ниту сум реагирал на нивна навреда. Паторот и фамилијата ќе ги пцујам и ќе им се серам врз ликот и делото дур сум жив. Ако не на форумов, било каде. "Дискусијата" со ретардираниот ефтино платен, а дубоко ебан con dom, дојде до ова ниво затоа што истиот е навреден од моето навредување на горенаведените. Он често плаче у драга кајгана и други теми кај што може да дојде до израз неговиот плачипичка дух.

Од кога е дојден сдс во влада имам пишувано против нивни глупи потези, затоа што реално мислам дека не се многу кадарни. И тоа главно се однесува на неспроведување на правда: бегањето на првите двајца осомничени од фамилијата, спорото менување на кумот зврлевски исл. - разбираш? Сакам да се спроведе правда и тоа квази-патриотските пички од фамилијата и дпне да ги снајде правда.
За заев и компанија ме заболе...
Ако не ја следиш дискусијата, јас сакав насилно да се смени власта со крв и глави кршење, ама државава ја сочинуваат претежно куропушачи како con dom и слични ниски форми на интелигенција кои доживуваат анални оргазми при самата помисла на големиот пастир и се купени за ефтина пара, не ни помислуваат на државни, национални интереси исл., а не да излезат да се борат против предавниците од дпне.

На крај.
Ќе бевме сега од иста страна, да вие послушни амеби го сменевте криминалното раководство и ги дадевте криминалците да изробијаат, а не да се праите луди и уште да им ги дуете ташаците.
Фамилијата не е повеќе на власт, прифатија новата реалност.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.850
Патриотските сендвичи релативизираа, аплаудираа и што не кога Командант Форина беше поставен за Министер за Одбрана, истото го прават и слободарските тостови, за истиот лик, сега за Претседател на Собрание.
Во блиска иднина за истиот лик, цела сендвичара ќе го прави истото, само овојпат за позиција на Претседател на Република (.................?) Македонија.

И да, ДУИ се повторно борци за правата на Албанците во МКД и се невини како цвет.

Како беше она со племе и држава?

Се е фарса, се крева џева да не биде без ич, план и динамика си се запазува, никој не презема ништо конкретно затоа што не е така договорено, друго се по старо... деполитизација на институции, борба со корупција, мхм.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Патриотските сендвичи релативизираа, аплаудираа и што не кога Командант Форина беше поставен за Министер за Одбрана, истото го прават и слободарските тостови, за истиот лик, сега за Претседател на Собрание.
Во блиска иднина за истиот лик, цела сендвичара ќе го прави истото, само овојпат за позиција на Претседател на Република (.................?) Македонија.

И да, ДУИ се повторно борци за правата на Албанците во МКД и се невини како цвет.

Како беше она со племе и држава?

Се е фарса, се крева џева да не биде без ич, план и динамика си се запазува, никој не презема ништо конкретно затоа што не е така договорено, друго се по старо... деполитизација на институции, борба со корупција, мхм.
Тoa сo племе и држaвa беше НЕ СЕКOЕ ПЛЕМЕ ЗАСЛУЖУВА ДА ИМА ДРЖАВА.Личнo Кирo Глигoрoв цитирaше кaкo му рекoл некoј престaвник нa мегунaрoднaтa зaедницa.Тoј нa време рaзбрaл сo кoгo си имa рaбoтa.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.738
Очигледно не ја разбирате ситуацијата. Македонија нема никаков потенцијал, нема есенција. Нема интелектуалци со став, нема новинари, нема јавност. И најстрашно од се нема државотворен народ. Македонија е дно на дното. Очигледно е решено не повисока инстанца од нашата политика дека Македонија треба да ги затвори сите спорови со соседите, дека не смее повеќе да биде рак рана на Балканот, и дека никако не смее да потпадне под руско влијание. И тоа е тоа, ќе си легнеме на брашното. Очекувам следната година да влеземе во НАТО, на овој или на оној начин, и уште деценија две странски амбасадори да бидат бејбиситери на нашите маaлски силеџии кои се преправаат дека се политичари.

Овде можете да продолжите да пишувате и да се вреѓате, апсолутно ништо нема да се смени во вашата реалност.

Ni 100 dena ne projdoa a veke sfati deka Zajo i SDSM ne napravija protektorat. Bravo, napreduvas...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.316
Поени од реакции
4.713
Истово ова што си го напишал и јас го тупам ... Албанците мислам дека не се испод 30% во моментов со оглед на тоа што голем број млади Македонци се иселија последнава деценија од државава и веќе амин тука враќање, а од друга страна пак Албанците и покрај тоа што традиционално се иселуваат во западно Европските земји тие сепак имаат огромен наталитет и секоја година нивниот број бележи раст од по неколку илјади (факт), а Македонците бележат негатива (од неколку илјади) !
Албанците веќе немаат висок наталитет, а иселувањето на младите албанци е драстично поголем, поради можноста да се омажат/оженат со некој од странство па така ги вадат пасошите.
Паралелките во основно веќе немаат по 30-40 ученици по селата како порано.

Без донесување странски инвестиции, запрење на корупцијата животот на граѓанинот не се подобрува, овие закони само се очајнички обид на ДУИ и СДСМ за гласови односно добивање симпатии од странство.

Овие закони за да имаат важност требаше да бидат изгласани 5-6 години после осамостојувањето со целосна војла и инициатива на македонците, ова сега е миење гз со мочка.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.295
Поени од реакции
27.830
Албанците веќе немаат висок наталитет, а иселувањето на младите албанци е драстично поголем, поради можноста да се омажат/оженат со некој од странство па така ги вадат пасошите.
Паралелките во основно веќе немаат по 30-40 ученици по селата како порано.

Без донесување странски инвестиции, запрење на корупцијата животот на граѓанинот не се подобрува, овие закони само се очајнички обид на ДУИ и СДСМ за гласови односно добивање симпатии од странство.

Овие закони за да имаат важност требаше да бидат изгласани 5-6 години после осамостојувањето со целосна војла и инициатива на македонците, ова сега е миење гз со мочка.
Прв пат да се согласам со тебе. Ни беше ветена економија, наместо тоа добиваме повеќе етнички немири.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom