Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Не е само во тоа работата. Кога пола народ протестира и се буни против тоа платформи од друга држава да му бидат наметнати, а ти не го регистрираш народот и остваруваш желби на непријателот во лични и политички цели, како очекуваш народот да реагира? Македонецот е угнетуван, трпи, трпи, ама и на него може да му дојде преку глава.
Македонецот не е угентуван.. ги трпи 10години на власт ДПМНЕ ( на времето на овие командант на ОНА стана министер на одбрана)... на македонецот му боли кур за демократија и се, за македонецот битни се 300евра плата и цел живот со Гвујо на чело.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.573
caмо Ѕинго може да ја спаси Македонија!
Чифлиганец, Грујо, Мијалков, Бранко, Заев, Бучко,Камчев, Кочан, Штерјо и останатите апаши да ги вратат парите не само што ќе го покриеме долгот, туку и во плус може да дојдеме.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Чифлиганец, Грујо, Мијалков, Бранко, Заев, Бучко,Камчев, Кочан, Штерјо и останатите апаши да ги вратат парите не само што ќе го покриеме долгот, туку и во плус може да дојдеме.
Може и ќе остане една групна кафана да напраиме на плоштад. :D
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Македонецот не е угентуван.. ги трпи 10години на власт ДПМНЕ ( на времето на овие командант на ОНА стана министер на одбрана)... на македонецот му боли кур за демократија и се, за македонецот битни се 300евра плата и цел живот со Гвујо на чело.
Исто и Албанецот кој беше во тендер коалиција и му чуеше онаквото кога лапаше плата од администрација (прво ДПА па после ДУИ). И сега ќе му чуе, пак ќе биде на власт (ДУИ се најмногу време на власт од сите можни акционерски друштва).

Сите се соучесници ако веќе ги ставаме работите на кантар.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.573
Може и ќе остане една групна кафана да напраиме на плоштад. :D
За такви ситници не ни калкулираме, ќе има и за дома да се замота за ужинка нешто ;)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Македонецот не е угентуван.. ги трпи 10години на власт ДПМНЕ ( на времето на овие командант на ОНА стана министер на одбрана)... на македонецот му боли кур за демократија и се, за македонецот битни се 300евра плата и цел живот со Гвујо на чело.
А што беше пред тие 10 години? Идеално живеевме? Чкљ тогаш од што не сакаа ни поклонуваа дел од нивната земја или пак можеби не сакаа и почитуваа? Од секогаш било истото, сме имале непријатели, предавници и штетници, само сега ситуацијата е станата премногу густа, па народот веќе неможе да го трпи тој товар. А дали оваа или онаа партија ќе биде на власт, народот пак ќе губи се додека не ги превземе работите во свои раце.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Боб(т)че, ај глеј си играчница не се занимавај со ствари шо не ти се на ителектуалното ниво.

http://www.plusinfo.mk/vest/113289/otstraneti-se-shatorite-pred-parlamentot

Абе, нели ќе се протестираше до исполнување на барањата, нели немаше да се дозволи избор на „тирански претедател“, шо вака фајронт, каде сте „независни патриоти“

Бетмене, ви ударија заушки и се спакувавте, ќе чекате нови инструкции од штабот да ти ебам гнидата платеничка смрдена.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Не е само во тоа работата. Кога пола народ протестира и се буни против тоа платформи од друга држава да му бидат наметнати, а ти не го регистрираш народот и остваруваш желби на непријателот во лични и политички цели, како очекуваш народот да реагира? Македонецот е угнетуван, трпи, трпи, ама и на него може да му дојде преку глава.
Македонецот е угнетуван, трпи трпи трпи и трпи па и 500 години трпи, и на крај кога ќе му дојде преку глава мора други да го спасуваат и ослободуваат, македонецот јак трпел и трпел и после се фали дека се ослободил сам а уствари само трпел.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Jas ponekogash upotrebuvam angliski izrazi zatoa shto vo momentot makedonski izraz ne mi doagja na pamet. Silver Lining e koga neshto prikazhuvash rozevo niz rozevi naohari zatoa shto ima mal milion videa od sharenata revolucija i imavme prilika da vidime kako se tepaat i palat so svirchinja, a ti mi zboruvash za devojchinja shto lichno si gi poznaval Koja e poentata ovde...toa ti e "silver lining".
Ushte ednash chestitki i ne znam kako sum promashil poenta koga chestittam pobeda. A za ona gnidi moram da priznam deka preterav, toa go povlekuvam.
A da ke zaboravev...Makedonci se presmetuvaat so Makedonci a Albancite neka si berat gajle za svoite psihopati
Првите 2 дена, впрочем кога се палеше и кршеше, тоа не беше во организација на шарената. Можеби беше партиски, можеби беше преку невладините, не знам. Шарената произлезе неколку дена подоцна, па затоа ако мислеше на претседателската канцеларија, тогаш си во нема заблуда.

Научи македонски, не е тешко, како што не е тешко да се пишува на кирилица. Затоа ајде уште еднаш на македонски. Да, имаше шарање и насилство, но не до ваков степен како што имаше вчера. Тука не можеме да правиме никави споредби. Вчера беа повредени и полицајци и пратеници, за оние фашистички што го узурпираа собранието не ме интересира.

Да, победата ја честита со навреда. Прво ова не е моја победа. Јас моментално сум гласач, ниту сум член, ниту сум симпатизер на некоја политичка партија, и од апсект на граѓанин (гласач) ги констатирам овие нешта. Ако утре има избори, вмро ќе доживее дебакл. Ако имаат 40 пратеници, можат да бидат среќни.

И околу тоа за веродостојноста на процесот. Кога се гласаше буџетот, на тој црн понеделник, опозицијата имаше поднесено преку илјада преставки! И таа да не е присутна, тие мора да се разгледаат и по нив да се гласа. Потоа лани буџетот беше донесен за 1 ден, а уставот предвидува најмалку 3 дена дискусија! И сега ќе мрмчите за веродостојност. Трајко требаше да го свика собранието, според деловникот, а најстариот присутен пратеник да ја води седницата, со можност да го отстапи местото на следниот по старост. Тоа е процедурата. Значи со вакво темпо, можеше да се дискутира со години, идиотите вечно да читаа партиски записки и Македонија да тонеше во живиот песок кој водеше кон престанок на исплата на платите, состојба без градоначалници и тоа преку 1 г., економска криза која може да доведе до намалување на платите и пензиите и граѓани на улица. Очигледно тоа го сакаш. А очигледно не живееш во Македонија, чим на знаеш македонски, и лесно ти е да зборуваш од страна кога тука народот црнчи за 200-300 евра плата. Тоа е исто како турците на Ердоган, гласаат За диктатурата од странство, знаејќи дека Турција ќе им биде само дестинација за пролаз на летниот одмор, додека тие 40.000 ќе умрат во затвор поради лошите чекори на Ерџо. Па сега види ти зошто цела Европа не мрази, да не сакаше досега братски ќе се поздравувавме со нив, а ние денес си тонеме во црната јама која нема крај.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Боб(т)че, ај глеј си играчница не се занимавај со ствари шо не ти се на ителектуалното ниво.

http://www.plusinfo.mk/vest/113289/otstraneti-se-shatorite-pred-parlamentot

Абе, нели ќе се протестираше до исполнување на барањата, нели немаше да се дозволи избор на „тирански претедател“, шо вака фајронт, каде сте „независни патриоти“

Бетмене, ви ударија заушки и се спакувавте, ќе чекате нови инструкции од штабот да ти ебам гнидата платеничка смрдена.
19:00 пред еу не се срами дојди да гледаш...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862

Претпоставувам сте го виделе видеово. Запазете некаде од 1.55 како разговара еден од ордите и тој што го штител Заев, заевот бодигард му вика колеги сме немој, а овој сака да му го земе пиштолот, значи и двајцата се полицајци.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
19:00 пред еу не се срами дојди да гледаш...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Нека фала имам ја достоинство, туку зошто заминавте од пред Собрание, ќе си славите празници, толку од вашата будност.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom