Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 април 2014
Мислења
7.071
Поени од реакции
11.053
Ти значи се слагаш со уништување државен имот, за кој се трошени народни пари?
Какво лицемерие.Што не го напиша ова кога лани твоиве фарбаа кај ќе стигнат ?
Многу лоша ситуација, на нас обичните смртници ни е ПРИМЕН без разлика кој ќе биде на власт.Едниве ќе си го продадат и газот за да дојдат на власт,другите пак цела држава ја опљачкаа и пак не им е доста.
Да биде правдата задоволена треба сите да лежат во затвор а сосема трета партија да дојде на власт, што значи нема теоретски шанси да се задоволи правдата.И сеа се бира меѓу две работи,или ќе си на страната на предавниците, или на страната која што брани криминалци.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Деструкцијата на кабинетот (?) на председателот е многу грешка потег кој сега се зема како оправдание - мерење на кантар. Неможе да ги победат во нивната игра - тие се инзворедни спин мајстори (Кројф, Марадона тип мајстори).

Затоа шарената револуција ќе си останат ботови.
Во уништување на имот и може да праиме кантар.
Но, факт е дека таа народна канцеларија (која и воопшто нема поента да постои) беше празна кога беше уништена. А во Собранието имаше луѓе, и пратеници, и новинари и вработени. Па лесно можеше некој и од самите демонстранти или багабонти да настрада.
Дали ДПМНЕ не можеше да ги контролира овие багабонти или е осмислено, ќе видиме понатаму.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Циле е почесен конзул на Србија а Србија отвара поглавија за влез во ЕУ
Кодошу еден предавнички!!
Марш бе!
Да даде цар Хорхе газот да ти го аболицират!
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
@Bateman Не е проблемот во државен имот, имаше крвничко тепање врз пратеници (а успат настрадаа и новинари и вработени во Собранието). Не знам како уште не ја сфаќа разликата меѓу ова што се деси вчера и сите протести на Шарената револуција (па и тие претходно). За она врз Села слободно ЈО(ако работи независно=мишн импосибл) може да бара обид за убиство.
Друго ми беше поентата, да им го видам лицемерието и дволичноста. Јас и кога беа протестите на шарената реков дека не ми е гајле за кршењето и боењето оти така луѓето ја исфрлаат насобраната негативна енергија, и во овој случај не ми е гајле толку за Собранието како објект, нека се издуваат нека го сомелат цело.

Но за другото ептен се слагам и сум за целосно казнување и одговорност, синоќа се документирани од службени и новинарски снимки тешки кривични дела- убиство во обид, тешки телесни повреди и уште неколку други. Тука се прашање дебели казни затвор и не треба да има прошка за никој, настрана маскираните орди, треба да одговораат полициските службеници, сите до еден, од командирите до највисоките раководни структури и самите полицајци, нема оправдание „ја следев наредби, ја не знаев, страв ми беше“, нема бре, што беше тоа му ја отвара врата и се трга на страна.

А храброста на ќосињата се виде кога дојдоа вистинските пол.единици со точна задача кога се разбегаа пиздите. Билансот од 70-тина повредени демонстранти убаво кажува дека некој изел ќотече, што не е ни приближно колку што ќе изедеа да беше ситуацијата обратна и да влезеа во Собрание подржувачи на сДСМ (прво немаше ни да влезат, полицијата ќе пукаше во нив ако се обидеа, нешто што требаше да се направи и вчера).
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Во уништување на имот и може да праиме кантар.
Но, факт е дека таа народна канцеларија (која и воопшто нема поента да постои) беше празна кога беше уништена. А во Собранието имаше луѓе, и пратеници, и новинари и вработени. Па лесно можеше некој и од самите демонстранти или багабонти да настрада.
Неможе, актот се смета (се зима в предвид).
Не од првана гледна точка (да не се сватиме погрешн) туку од пропагандниот апаратус.

Тие се мајстори за спинови и пропаганда а шарената револуција падна на мамка - baited.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас сум многу против насилството и политиката, па затоа и сум партиски неопределен. Тоа е една од најлошите работи кои му се случиле на човекот. Но она од вчера тотално го почитувам.

Народот, Македонецот, не сака да му биде променето името на неговата држава, јазикот, химната, грбот, знамето и се што е Македонско. Мене ич не ми е гајле дали едните или другите ќе бидат на власт, мене ми е битно Македонецот да остане Македонец, а Македонија да остане Македонија, непродадена на непријателот поради лични и почитички интересни.

Народот протестираше месец и пол, а можеби и повеќе, без тоа да биде анализирано зошто е тоа така. И покрај се народот не се испочитува и повторно таинствено се избира Чкљ да биде претседател на Собранието и Чкљ да владеат со државата.

Па конечно дојде оној ден за кој јас викав дека ако политиката не го почитува народот, тогаш он треба да ја прегази и да владее со државата. Државата е на народот, не е на поединци!
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Јас сум многу против насилството и политиката, па затоа и сум партиски неопределен. Тоа е една од најлошите работи кои му се случиле на човекот. Но она од вчера тотално го почитувам.

Народот, Македонецот, не сака да му биде променето името на неговата држава, јазикот, химната, грбот, знамето и се што е Македонско. Мене ич не ми е гајле дали едните или другите ќе бидат на власт, мене ми е битно Македонецот да остане Македонец, а Македонија да остане Македонија, непродадена на непријателот поради лични и почитички интересни.

Народот протестираше месец и пол, а можеби и повеќе, без тоа да биде анализирано зошто е тоа така. И покрај се народот не се испочитува и повторно таинствено се избира Чкљ да биде претседател на Собранието и Чкљ да владеат со државата.

Па конечно дојде оној ден за кој јас викав дека ако политиката не го почитува народот, тогаш он треба да ја прегази и да владее со државата. Државата е на народот, не е на поединци!
А што има лошо да биде спикерот македонец (албанец)... Нели албанците што живеат во мк се македонци, што е проблемот овде? Истиот човек беше министер на одбрана.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
А што има лошо да биде спикерот македонец (албанец)... Нели албанците што живеат во мк се македонци, што е проблемот овде? Истиот човек беше министер на одбрана.
Нема ништо лошо но зошто да е Талат?
Не спорам дека е паметен, ентелегентен и се но зошто мора баш тој?
Нема други паметни во ДУИ?

Ова е провокација.

Исто така зошто мора да е лидер Грујо, Зајко и сите останати структури од времето на диносајзерите ?

Нема други спосбни таму?

Сите партии (акционерски друштва) мора да направат чистка и внатрешни реформи.

Партиите (акционерските друштва) се криви, тие ги продадоа нашите интереси и не не застапуваат нас туку се слуги на одредени структури (од времето на диносајзерите).
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
А што има лошо да биде спикерот македонец (албанец)... Нели албанците што живеат во мк се македонци, што е проблемот овде? Истиот човек беше министер на одбрана.
Не е само во тоа работата. Кога пола народ протестира и се буни против тоа платформи од друга држава да му бидат наметнати, а ти не го регистрираш народот и остваруваш желби на непријателот во лични и политички цели, како очекуваш народот да реагира? Македонецот е угнетуван, трпи, трпи, ама и на него може да му дојде преку глава.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Чавков, дај не се брукај бе чоек.

Изнатреска глупости во 1-2 минути.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom