Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Правилно и значајно земјата која е изложена на обид за државен удар, да води беспоштедна борба

http://www.trt.net.tr/makedonski/sviet/2016/07/28/pravilno-i-znachajno-ziemjata-koja-ie-izlozhiena-na-obid-za-drzhavien-udar-da-vodi-biesposhtiedna-borba-539799

Проблем е што државата, Хорхе, ништо не превзема.
Реално хорхе не сакаше да биде претседател по втор пат (изгледа знаел уште тогаш дека е у тешки срања ), пошто не сака да се дознае дека жена му има швалер (демек чест) го прифати вториот пат. Но на груевски му одговара пошто го има на синџир, а до душа на хорхе му е изгубено магарето, па таков идиот тешко да најде втор пат.
Ако ви текнува, кога беше гласањето за градоначалник на Центар и тоа три пати, Тинекс проба да се откаже уште по првиот пат, но упорен груевски до три пати, ко малите деца.
Затоа хорхе, државата и слично не очекувај да превзема нешто т.е да се тера некоја правда, пошто се е режирано и испланирано како на филм од груевски и бандата.
Само што хорхе ќе наебе у затвор, затоа што нема храброст да се разведе од жена му, барем кога ќе биде во затвор оваа ќе си биде слободна.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.137
Поени од реакции
11.211
@Syn
Не со темава, туку на темата за Интер.Од кога знам за фан клубот пишуваш километарски постови и неможе никој да те убеди дека си грешка.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Битно најголемите транзициски профитери и капиталисти ги направивте маченици, па дури и одредени крила од ДУИ и БЕСА.

Трупци.

А чика патор се знаеше дека ќе оди на картата "спсител".

Но добро, верјатно пак историјата се повторува - тоа е патот кон демократијата. (општествена еволуција);

олигархија/плутократија (1991 - 2006) - тиранија/диктатура (2006 - 2017?) - демократија ( ??? )

Се уште имаме средновековен/феудалистички/деспотски менталитет кој мора да се искорени.

До тогаш, отом потом.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Патем, кај се загрижените и револтирани граѓани што кукаа лани за офарбаниот кич низ Скопје. Ордите синоќа направија штета во Собранието десеткратно поголема од кантите боја и една запалена шупа (што некои ја викаат народна канцеларија на Претседателот на РМ).
Aj ti mozhesh da si kazhesh shto sakash, iako nema nikakva vrska so realnosta, ama koga nekoj ke klikne mi se dopagja za vakov post, rabotata e gospod da chuva i da brani.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.697
Правилно и значајно земјата која е изложена на обид за државен удар, да води беспоштедна борба

http://www.trt.net.tr/makedonski/sviet/2016/07/28/pravilno-i-znachajno-ziemjata-koja-ie-izlozhiena-na-obid-za-drzhavien-udar-da-vodi-biesposhtiedna-borba-539799

Проблем е што државата, Хорхе, ништо не превзема.
Ејјј па го заборавивме ова!

Уште едно уникатно достигнување на Груевски, богами ова е баш уникат и не му успеало мислам никому, баш секоја чест!

Он успеа тебе, српски четник и хрватскиот усташ да ги стави на иста, негова страна, за прв пат во историјата! :cuc:
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Во програмата на ВМРО стратешка цел им е зацртана интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО
VMRO, SDS, i ostanatite pajton partii se OZT-a na taa banda od Brisel. Edno OZT ke unishtish deset ke niknat.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Aj ti mozhesh da si kazhesh shto sakash, iako nema nikakva vrska so realnosta, ama koga nekoj ke klikne mi se dopagja za vakov post, rabotata e gospod da chuva i da brani.
Ти значи се слагаш со уништување државен имот, за кој се трошени народни пари?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.950
Поени од реакции
11.577
@Bateman Не е проблемот во државен имот, имаше крвничко тепање врз пратеници (а успат настрадаа и новинари и вработени во Собранието). Не знам како уште не ја сфаќа разликата меѓу ова што се деси вчера и сите протести на Шарената револуција (па и тие претходно). За она врз Села слободно ЈО(ако работи независно=мишн импосибл) може да бара обид за убиство.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не знам како уште не ја сфаќа разликата меѓу ова што се деси вчера и сите протести на Шарената револуција (па и тие претходно).
Деструкцијата на кабинетот (?) на председателот е многу грешка потег кој сега се зема како оправдание - мерење на кантар. Неможе да ги победат во нивната игра - тие се инзворедни спин мајстори (Кројф, Марадона тип мајстори).

Затоа шарената револуција ќе си останат ботови.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ти значи се слагаш со уништување државен имот, за кој се трошени народни пари?
Jas samo komentirav na tvojata sporedba na shtetata od sharenite i ova shto se sluchi vo Sobranieto...Sporedbata nema vrska so realnosta. A na krajot na kraishtata "narodot seto toa ke go pozlati" kako i sekogash.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom