Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Првите 2 дена, впрочем кога се палеше и кршеше, тоа не беше во организација на шарената. Можеби беше партиски, можеби беше преку невладините, не знам. Шарената произлезе неколку дена подоцна, па затоа ако мислеше на претседателската канцеларија, тогаш си во нема заблуда.

Научи македонски, не е тешко, како што не е тешко да се пишува на кирилица. Затоа ајде уште еднаш на македонски. Да, имаше шарање и насилство, но не до ваков степен како што имаше вчера. Тука не можеме да правиме никави споредби. Вчера беа повредени и полицајци и пратеници, за оние фашистички што го узурпираа собранието не ме интересира.

Да, победата ја честита со навреда. Прво ова не е моја победа. Јас моментално сум гласач, ниту сум член, ниту сум симпатизер на некоја политичка партија, и од апсект на граѓанин (гласач) ги констатирам овие нешта. Ако утре има избори, вмро ќе доживее дебакл. Ако имаат 40 пратеници, можат да бидат среќни.

И околу тоа за веродостојноста на процесот. Кога се гласаше буџетот, на тој црн понеделник, опозицијата имаше поднесено преку илјада преставки! И таа да не е присутна, тие мора да се разгледаат и по нив да се гласа. Потоа лани буџетот беше донесен за 1 ден, а уставот предвидува најмалку 3 дена дискусија! И сега ќе мрмчите за веродостојност. Трајко требаше да го свика собранието, според деловникот, а најстариот присутен пратеник да ја води седницата, со можност да го отстапи местото на следниот по старост. Тоа е процедурата. Значи со вакво темпо, можеше да се дискутира со години, идиотите вечно да читаа партиски записки и Македонија да тонеше во живиот песок кој водеше кон престанок на исплата на платите, состојба без градоначалници и тоа преку 1 г., економска криза која може да доведе до намалување на платите и пензиите и граѓани на улица. Очигледно тоа го сакаш. А очигледно не живееш во Македонија, чим на знаеш македонски, и лесно ти е да зборуваш од страна кога тука народот црнчи за 200-300 евра плата. Тоа е исто како турците на Ердоган, гласаат За диктатурата од странство, знаејќи дека Турција ќе им биде само дестинација за пролаз на летниот одмор, додека тие 40.000 ќе умрат во затвор поради лошите чекори на Ерџо. Па сега види ти зошто цела Европа не мрази, да не сакаше досега братски ќе се поздравувавме со нив, а ние денес си тонеме во црната јама која нема крај.
Ako sam ne se sakas i si plukas na svojata cerga drug pa ic nema da te ferma. ....Grdoto lice na ...... i ofcite so go glasaa izrodov neka se cuknat vo tikvata.[DOUBLEPOST=1493397818][/DOUBLEPOST]
Нека фала имам ја достоинство, туку зошто заминавте од пред Собрание, ќе си славите празници, толку од вашата будност.
Ti i takvite kako tebe nemate nisto covecko i gordo vo sebe, obicni suplivi kukli na pumpanje.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Нека фала имам ја достоинство, туку зошто заминавте од пред Собрание, ќе си славите празници, толку од вашата будност.
Нема седници...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Македонецот е угнетуван, трпи трпи трпи и трпи па и 500 години трпи, и на крај кога ќе му дојде преку глава мора други да го спасуваат и ослободуваат, македонецот јак трпел и трпел и после се фали дека се ослободил сам а уствари само трпел.
A koj toa go osloboduva Makedonecot sega? Albanecot? Teshko na Makedonecot osloboden od Albanecot dobrotvor.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.862
Поени од реакции
11.484
@Bateman Да не мислиш на обезбедувањето на Спасовски? Пошто тој е припадник на МВР (6та управа) и смее да носи оружје.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ti i takvite kako tebe nemate nisto covecko i gordo vo sebe, obicni suplivi kukli na pumpanje.
http://www.makedonski.info/show/достоинство/ср

Ова научи го како "Оче наш", срамота е да употребуваш зборови кои нивното значење ти е тотално непознато.

Да имаше некој, некој гласач "достоинство" ќе си признаеше - Да, направив грешка, грешен потег/избор кога ги гласав (ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ), бот бев... што може да направиме да се подобри ситуацијата?

Ама не!
Ќе ги браниме - ќе бегаме од одговорност (гласачка) како некои дунди.
(овде не станува збор ни за достоинство ни за гордост туку за продаден ебен газ.)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Чифлиганец, Грујо, Мијалков, Бранко, Заев, Бучко,Камчев, Кочан, Штерјо и останатите апаши да ги вратат парите не само што ќе го покриеме долгот, туку и во плус може да дојдеме.
да бе во фиоки ги чуваат дома
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ako sam ne se sakas i si plukas na svojata cerga drug pa ic nema da te ferma. ....Grdoto lice na ...... i ofcite so go glasaa izrodov neka se cuknat vo tikvata.
За кого зборуваш!?!

Ако веќе одиме по таа квалификација- “изроди“, Груевски повеќе личи на изрод. Гледај како оди, се однесува како дете кое пораснало без татковска љубов и размазено од мама, има крив нос, а и покрај се’ и очите му се невообичаено блиску до кривиот нос. Ни “х“ од харизма нема во него. Што видовте во него, освен тоа дека знае да чита, јас не знам. :)

пи.ес. За грдото лице на македонецот, веројатно се мисли на оној што ја нападна Шекеринска. :)
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
@Bateman Да не мислиш на обезбедувањето на Спасовски? Пошто тој е припадник на МВР (6та управа) и смее да носи оружје.
На тој мислам, така го напишав бодигард на Заев оти не знаев што е точно.

Иначе Чавков ептен се избламира со пресот, и покажува тоа што го зборувам со недели, има расцеп и во самото МВР, има добар дел лојални кадри и единици на ДПМНЕ, но има такви кои особено по синоќа нема никад веќе нивни наредби да слушаат.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Чавков вели дека немало дојави дека ќе има насилство. Ако ние обичните граѓани насетивме дека се можни насилства ако се избере Претседател на Собрание а тоа не го увидел директорот на БЈБ тогаш не гледам зошто таков човек и би бил уште директор. Али затоа имаа дојави дека ќе има насилство во СПУКМ и ги пратија сите можни специјалци. Уште едно лошо оправдување, подобро да не искочеше на прес Чавков.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510
Па не би рекол дека се избламирал.Поише ми делува дека му вика за кур ке ми се фатиш :D

Што се однесува до директните закани кон кој мене денеска ги упати лидерот на опозицијата Зоран Заев. Сакам да му порачам дека јас целата моја кариера ја поминав служејќи и на државата и сум се соочил притоа со многу сложени безбедносни предизвици. Сум работел професионално во полза на Република Македонија и во полза на граѓаните на Република Македонија. Затоа му порачувам дека ниту ме загрижува, ниту пак може да ме заплашат неговите закани и актуелните закани од криминални структури, со кои тој е во спрега. Неговите закани и неговото недолично однесување, повеќе говорат за него и за начинот на кој што тој делува, изјави Чавков
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.862
Поени од реакции
11.484
Чавков вели дека немало дојави дека ќе има насилство. Ако ние обичните граѓани насетивме дека се можни насилства ако се избере Претседател на Собрание а тоа не го увидел директорот на БЈБ тогаш не гледам зошто таков човек и би бил уште директор. Али затоа имаа дојави дека ќе има насилство во СПУКМ и ги пратија сите можни специјалци. Уште едно лошо оправдување, подобро да не искочеше на прес Чавков.
Мене луѓе ми најавија дека се спремаат багабонти да прават нешто, а ја ги праев луди демек, не бе, нема шанси.
 
V

viktora

Гостин
Koj narod be ? Ustasi i pro-srpski huligani ? Toa li e nas narod ? Fuj be fuj.
Не бе,оној другиот народ.Оној што се слика со туѓи знамиња и што не му смета да збори туѓ јазик,што не му смета да се избини за некој геноцид што никогаш не се случил.Тој ли народ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom