Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.801
Поени од реакции
2.600
Имаше више со последните антички војници на фалангата што забегале у Австралија, не с'скај, снимката поттикнува канцер на очи.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
НЕ ЗБОРУВААТ ЗА ТОА ШТО СЕГА ГО БАРААТ, А СЕГА БАРААТ СЕЕЕЕЕЕЕ.
Кажи де за што зборуваат. За кој закон за јазици и знамиња? Каков е тој закон? Беше во програма на вмро тој закон пред избори? Знаевте што гласате тогаш? Амнестијата беше во програмата? Ама ај заеби амнестијата. Кажи ми за што зборуваат, еве сега барале Албанците се, кажи ми конкретно за муабетот што го постирав, за какви закони за знамиња и јазици се работи?
sekako deka ima. i hitler imal nekoi dobri crti.
da probas malce poseriozno da relativiziras,ne kje bese loso
vaka samo mu rusis reputacija na zaev so detski obidi za shegi.
Какви шеги бе сончоглед? Убаво кажав, ми сметаше Талат за министер излегов протестирав, се вратив дома модар и едвај одев ама џабе пак го ставија министер. Ми сметаше рушењето на црквата на Кале, отидов и добив ќотек од полицијата која ја плаќам и која треба МЕНЕ да ме брани а не политичарите. Ми сметаа секојдневните тепања по автобуси, добивав ќотек и јас бев казнуван повторно од патриотската полиција. Ми сметаше обидот да се прикрие убиство, отидов протестирав, повторно бев тепан. Ми сметаше обидот да се заќутат навивачите на секој можен начин бидејќи беа единствен трн во око, и таму бев тепан. Ми сметаше територијалната поделба и излегов гласав против, сегашниве патриоти кај беа? Ми сметаше тоа што некој ги ослободил убијците на мои роднини а за тоа не прашал никого, тука не можам ништо сам да направам уствари, бидејќи сите ќутевте и бевте на одмор во Грција. Сега патриоти сте.
Е сега пријателе не ми смета Талат за претседател на Собрание, не ми смета албанскиот јазик, не ми смета ако некој дебатира за нешто што веќе е прифатено од партијата за национално единство, кое лудило човече, национално единство еј а ваму направија се за да не поделат. Не ми смета ништо сега, сега ми сметаат тие лажни патриоти, сега сакам тие да се тргнат и од политика и од секаде и да одат кај што им е местото.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
Не е дрога, тоа се собирани информации низ годините, а за афионот го имаш во извештаите на ЦИА за Македонија и тие датираат веднаш после втората светска војна.
За конопот, моите ми имаат кажувано дека секоја куќа во Кавадарци имала стебла во дворот, да и покажеш на баба ти еве бабо ова е марихуана она ќе ти рече не тоа е коноп.
Тоа што ти не си едуциран, не значи дека другите се на добра дрога, туку ти си неписмен
Ако се сите писмени како тебе ни се еба пиперот. Добро бе едуциран, кој рече дека тука не вирее афион, коноп, тутун и уште што знам не. Порано секоја куќа чуваше катран од афион како аналгетик, ништо ново бабати не ти кажала. Ама едно е да успеваат на овие простори, друго е легално да се произведуваат па уште и легално да се откупуваат и легално да се продаваат. Си одиш на пазар или во продавница и му викаш на продавачката имате опиум рефус. Не пиле само пакован. Имаме хероин рефус ако ти брка работа. Убав е чист, ги знам луѓето,домаќини, не го мешаат. Не фала моите по опиум ме пуштија, тато дома ке правел нешто. Ништо ни се даде, дојдоја вчера од Еу некој и цел го откупија. Вгодина ако сакаш ке ти чувам некое кило, ке тргнам на страна, само да ме потсетиш да не заборам.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Кажи де за што зборуваат. За кој закон за јазици и знамиња? Каков е тој закон? Беше во програма на вмро тој закон пред избори? Знаевте што гласате тогаш? Амнестијата беше во програмата? Ама ај заеби амнестијата. Кажи ми за што зборуваат, еве сега барале Албанците се, кажи ми конкретно за муабетот што го постирав, за какви закони за знамиња и јазици се работи?

Какви шеги бе сончоглед? Убаво кажав, ми сметаше Талат за министер излегов протестирав, се вратив дома модар и едвај одев ама џабе пак го ставија министер. Ми сметаше рушењето на црквата на Кале, отидов и добив ќотек од полицијата која ја плаќам и која треба МЕНЕ да ме брани а не политичарите. Ми сметаа секојдневните тепања по автобуси, добивав ќотек и јас бев казнуван повторно од патриотската полиција. Ми сметаше обидот да се прикрие убиство, отидов протестирав, повторно бев тепан. Ми сметаше обидот да се заќутат навивачите на секој можен начин бидејќи беа единствен трн во око, и таму бев тепан. Ми сметаше територијалната поделба и излегов гласав против, сегашниве патриоти кај беа? Ми сметаше тоа што некој ги ослободил убијците на мои роднини а за тоа не прашал никого, тука не можам ништо сам да направам уствари, бидејќи сите ќутевте и бевте на одмор во Грција. Сега патриоти сте.
Е сега пријателе не ми смета Талат за претседател на Собрание, не ми смета албанскиот јазик, не ми смета ако некој дебатира за нешто што веќе е прифатено од партијата за национално единство, кое лудило човече, национално единство еј а ваму направија се за да не поделат. Не ми смета ништо сега, сега ми сметаат тие лажни патриоти, сега сакам тие да се тргнат и од политика и од секаде и да одат кај што им е местото.
nareci me use ednas soncogled. ma use 50 pati nareci me, ako ti pomaga da zaspies navecer.
a ti ako si se otkazal od probuvanje da smenis nesto na pogresen nacin,toa e tvoj problem.
ti sfakjas li deka nemozes lazni patrioti da smenis so lazni demokrati kako so se zamisluvaat sdsm? sfakjas deka toa prelevanje od edna na druga strana radi indiferentnost e problemot so mkd? zatoa ti vikam, ako ti precelo toa sto komandant na teroristicka organizacija bil minister, kje ti preci i sea da go stavat pretsedatel na sobranie. greskata na `patriotite` nikako ne ja legitimira postapkata na `demokratite`
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
..ако Сдсм се толку лоши, дали има нешто што е добро во нивната програма или нема?
има добри работи, ама се ЛАГИ, неостварливи... ете 30.000мкд просечна плата ..( остварливо ама ако го напраат еврото 120 денари, т.е. денарот како српски динар и бетер)
.. ефтина дневна струја... остварливо ама ако ја поскапат двојно ( или ако ги натераат индијанците по селата да плаќат што е неможно )
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
nareci me use ednas soncogled. ma use 50 pati nareci me, ako ti pomaga da zaspies navecer.
a ti ako si se otkazal od probuvanje da smenis nesto na pogresen nacin,toa e tvoj problem.
ti sfakjas li deka nemozes lazni patrioti da smenis so lazni demokrati kako so se zamisluvaat sdsm? sfakjas deka toa prelevanje od edna na druga strana radi indiferentnost e problemot so mkd? zatoa ti vikam, ako ti precelo toa sto komandant na teroristicka organizacija bil minister, kje ti preci i sea da go stavat pretsedatel na sobranie. greskata na `patriotite` nikako ne ja legitimira postapkata na `demokratite`
Мене стварно не ми е јасно како знаете што ќе се случува утре или задутре или понатака. Никој не ги брани Сдсм, ама не ми е јасно како знаете дека баш тие откако ќе направат влада ќе продолжат каде што застанале вмро.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Мене стварно не ми е јасно како знаете што ќе се случува утре или задутре или понатака. Никој не ги брани Сдсм, ама не ми е јасно како знаете дека баш тие откако ќе направат влада ќе продолжат каде што застанале вмро.
Абе многу лесно знаат. Иван исцелител отворил школа за гатање. Све се на курс кај него запишани, од сендвичојадци па до највиско раководство у партија. Како нема да знаат. :LOL:
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Мене стварно не ми е јасно како знаете што ќе се случува утре или задутре или понатака. Никој не ги брани Сдсм, ама не ми е јасно како знаете дека баш тие откако ќе направат влада ќе продолжат каде што застанале вмро.
kako se vika ona koga so isti sostojki 99 pati dobivas eden rezultat
i 100tiot pat so istite sostojki ocekuvas porazlicen rezultat?
se vika retardiranost.
98,ovie kje bidat bolji
2002,ovie kje bidat bolji
2006, ovie kje bidat bolji.
bolje li e?
zaso mislis deka sdsm-dpmne sega kje bidat bolji? radi minato pozitivno iskustvo?[DOUBLEPOST=1490822162][/DOUBLEPOST]deka samo dpmne citaa od odnapred podgotveni listovi.
https://www.facebook.com/seir2017/videos/767796726718402/?autoplay_reason=gatekeeper&video_container_type=0&video_creator_product_type=2&app_id=2392950137&live_video_guests=0
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Од "Дневникот на бетмен (бистра) (rough road ahead - следи цитиран текст, да се чита со претпазливост, предизвикува дијареја):

"Сум ви ги кажала сигурно 4-те госпоѓи кои се секогаш на истото место, и коа сум сама, сум со нив и сме црна петорка. Сите црнооки, црни коси, велат прави македонки. Хихихи

Но ние јасно велине НЕ ЗА ТИРАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО!

...

А Дамовски со еден глас, страв да те фати, па не потсетува дека сме почнале на 27.02 и дека сме изоделе милиони чекори...ни кажа и дека... замислете некои фаци у 2005 незнам каде у кој закон стаиле дека народот со 150.000 потписи нема право да бара избори......Еј, мислам стварно сте чоек да не ве остаи сами.... Па со која глава размислувате бре! Ми иде да пцујам..

Вау денес првпат овој збор! оружје.... малку страв и тежина ми дојде, не знам зошто денес некоја посебна тежина се надвиси над поворката коа тргнавме кон таму...

...

А Богдан као и секој ден не потсетува.....„Најавија тиранска влада на 24 март, нема влада. Сакаа вчера да бираат претседател на Собранието кој не се откажал од тиранската платформа, сакаа денеска да бираат, не го избраа, сето тоа е заради вас. Нашата битка продолжува, вчера бевме пред штабот на ВМРО, денеска ќе одиме пред штабот на СДСМ.“ Ајде народе! Е, тоа ми се свиѓа, онака friendly коа гоповикуваат народот. И поминуваме подвожњак коа кај помаранџестата зграда кордон со панцири. Па ваков однос досега кон народов немало. Од кого се плашат лејкиве сдсмовски појма немам.... Ептен се понашаат, и не ми се свиѓа тој муртински снобизам шо го фураат. Не ми се свиѓа. Им ги прочитаа сите нивни пратеници One by one, шо би рекол Дамовски за да се разбудат и освестат каде припаѓаат. Откажете се од тиранската платформа....и.т.н. знаете добро шо им порачавме.

Сега од овде пре ЕСЕСДЕ-то повторно си го чувме биењето на македонското срце...

...

Чаос утре пак на исто место."
 
V

viktora

Гостин
Кој вика дека 700,000 гласале за Сдсм? Исчисти тоа ушите.

10 години "патриотите" беа коалиција со Дуи. Сега наеднаш лоши биле.

Гревчиња :D
Не заборавај дека СДСМ први коалицираа со ДУИ.
И потри тоа очите,кога збориме за победничка партија одма рипате демек против грујо имало 700.000 а по потреба како во погорниот случај се правите невини како калуѓерка демек се дистанцирате од дуи.Сега сте заедно или оделно со дуи?Конечно ќе одлучите или како секогаш ќе тераме двосмислено?[DOUBLEPOST=1490823368][/DOUBLEPOST]
Кажи де за што зборуваат. За кој закон за јазици и знамиња? Каков е тој закон? Беше во програма на вмро тој закон пред избори? Знаевте што гласате тогаш? Амнестијата беше во програмата? Ама ај заеби амнестијата. Кажи ми за што зборуваат, еве сега барале Албанците се, кажи ми конкретно за муабетот што го постирав, за какви закони за знамиња и јазици се работи?

Какви шеги бе сончоглед? Убаво кажав, ми сметаше Талат за министер излегов протестирав, се вратив дома модар и едвај одев ама џабе пак го ставија министер. Ми сметаше рушењето на црквата на Кале, отидов и добив ќотек од полицијата која ја плаќам и која треба МЕНЕ да ме брани а не политичарите. Ми сметаа секојдневните тепања по автобуси, добивав ќотек и јас бев казнуван повторно од патриотската полиција. Ми сметаше обидот да се прикрие убиство, отидов протестирав, повторно бев тепан. Ми сметаше обидот да се заќутат навивачите на секој можен начин бидејќи беа единствен трн во око, и таму бев тепан. Ми сметаше територијалната поделба и излегов гласав против, сегашниве патриоти кај беа? Ми сметаше тоа што некој ги ослободил убијците на мои роднини а за тоа не прашал никого, тука не можам ништо сам да направам уствари, бидејќи сите ќутевте и бевте на одмор во Грција. Сега патриоти сте.
Е сега пријателе не ми смета Талат за претседател на Собрание, не ми смета албанскиот јазик, не ми смета ако некој дебатира за нешто што веќе е прифатено од партијата за национално единство, кое лудило човече, национално единство еј а ваму направија се за да не поделат. Не ми смета ништо сега, сега ми сметаат тие лажни патриоти, сега сакам тие да се тргнат и од политика и од секаде и да одат кај што им е местото.
Дајте бе црно на бело што прифатиле ВМРО!Како навијани прифатиле та прифатиле.Што?Дај некој ебен документ да видиме.
И прашање е ШТО НАПРАВИЛ СДСМ?Што правеше СДСМ кога талат го именуваа за министер за одбрана?Што направија за кале,црквата во бутел итн?
 
Последно уредено од модератор:
D

Darko_ufo

Гостин
Не заборавај дека СДСМ први коалицираа со ДУИ.
И потри тоа очите,кога збориме за победничка партија одма рипате демек против грујо имало 700.000 а по потреба како во погорниот случај се правите невини како калуѓерка демек се дистанцирате од дуи.Сега сте заедно или оделно со дуи?Конечно ќе одлучите или како секогаш ќе тераме двосмислено?[DOUBLEPOST=1490823368][/DOUBLEPOST]
Дајте бе црно на бело што прифатиле ВМРО!Како навијани прифатиле та прифатиле.Што?Дај некој ебен документ да видиме.
И прашање е ШТО НАПРАВИЛ СДСМ?Што правеше СДСМ кога талат го именуваа за министер за одбрана?Што направија за кале,црквата во бутел итн?
Toгаш ДУИ молеше да куалицира со СДСМ и овие се согласија, Албанците тогаш беа мирни не смееа да мрднат, а сега ДПНЕ УЧК се им дадоа...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Не заборавај дека СДСМ први коалицираа со ДУИ.
И потри тоа очите,кога збориме за победничка партија одма рипате демек против грујо имало 700.000 а по потреба како во погорниот случај се правите невини како калуѓерка демек се дистанцирате од дуи.Сега сте заедно или оделно со дуи?Конечно ќе одлучите или како секогаш ќе тераме двосмислено?[DOUBLEPOST=1490823368][/DOUBLEPOST]
Дајте бе црно на бело што прифатиле ВМРО!Како навијани прифатиле та прифатиле.Што?Дај некој ебен документ да видиме.
И прашање е ШТО НАПРАВИЛ СДСМ?Што правеше СДСМ кога талат го именуваа за министер за одбрана?Што направија за кале,црквата во бутел итн?
Што требаше да направат? Јас чекав од вмро да ме спаси, а не да ми праќа полиција да ме бркаат, не чекав од партија која едвај преживуваше како опозиција од 2006 да ме спасува. Тие ништо не ни можеа, апсолутна власт си имаше вмро.
И ти сакаш документи а? И видеа сакаш? Да ти пратиме и писмо дома да не сакаш? Си има разговори снимени, гласовите им се тие, ако не им веруваш нив тогаш твој проблем. Документи нема бидејќи не се луди да покажат, мислам дека треба да се мисли малку дека нема да покажат никогаш што прифатиле и што изгласале бидејќи не се луди до толку. Вие како слепи барате документи а знаете дека нема да покажат никогаш, ете верувај му на гласот на Трајко каде го нарекува твојот народ индијанци, и не знае како да ги собере и да им каже да гласаат.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
https://twitter.com/kokran2/status/847097330029531139

На страна препукувања на релација ВМРО-СДСМ, кој и да се реши да коалицира со шиптaров е помалку суштество и од него.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom