Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Toгаш ДУИ молеше да куалицира со СДСМ и овие се согласија, Албанците тогаш беа мирни не смееа да мрднат, а сега ДПНЕ УЧК се им дадоа...
Па мирни беа зошто им беше ветена територијална поделба.Не се глупави да се бунат кога Струга и Кичево стануваат албански општини.Села треба нозе да им бацува на СДСМ да не беа они он денес немаше да биде градоначалник на Струга и да јаде гомна од собраниска говорница дека македонците извршиле геноцид врз албанците.[DOUBLEPOST=1490824040][/DOUBLEPOST]
Што требаше да направат? Јас чекав од вмро да ме спаси, а не да ми праќа полиција да ме бркаат, не чекав од партија која едвај преживуваше како опозиција од 2006 да ме спасува. Тие ништо не ни можеа, апсолутна власт си имаше вмро.
И ти сакаш документи а? И видеа сакаш? Да ти пратиме и писмо дома да не сакаш? Си има разговори снимени, гласовите им се тие, ако не им веруваш нив тогаш твој проблем. Документи нема бидејќи не се луди да покажат, мислам дека треба да се мисли малку дека нема да покажат никогаш што прифатиле и што изгласале бидејќи не се луди до толку. Вие како слепи барате документи а знаете дека нема да покажат никогаш, ете верувај му на гласот на Трајко каде го нарекува твојот народ индијанци, и не знае како да ги собере и да им каже да гласаат.
Кои снимки?Договорено со ДУИ вика груевски,но што договориле?
И како што треба да прави СДСМ како опозиција,па и ВМРО беше во опозиција па извади народ на улица против територијална поделба.А не да ќутат како пички за тоа ли плата земаат?Све се тоа продадени души.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Па мирни беа зошто им беше ветена територијална поделба.Не се глупави да се бунат кога Струга и Кичево стануваат албански општини.Села треба нозе да им бацува на СДСМ да не беа они он денес немаше да биде градоначалник на Струга и да јаде гомна од собраниска говорница дека македонците извршиле геноцид врз албанците.
Територијална поделба во кој дел од Албанија, Грција и Бугарија ќе влезеа во Македонија, да, во право си!
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Што требаше да направат? Јас чекав од вмро да ме спаси, а не да ми праќа полиција да ме бркаат, не чекав од партија која едвај преживуваше како опозиција од 2006 да ме спасува. Тие ништо не ни можеа, апсолутна власт си имаше вмро.
И ти сакаш документи а? И видеа сакаш? Да ти пратиме и писмо дома да не сакаш? Си има разговори снимени, гласовите им се тие, ако не им веруваш нив тогаш твој проблем. Документи нема бидејќи не се луди да покажат, мислам дека треба да се мисли малку дека нема да покажат никогаш што прифатиле и што изгласале бидејќи не се луди до толку. Вие како слепи барате документи а знаете дека нема да покажат никогаш, ете верувај му на гласот на Трајко каде го нарекува твојот народ индијанци, и не знае како да ги собере и да им каже да гласаат.
ima i razgovori snimeni za edno evro vice i za ucena/iznuda so snimkite
ima li nesto dobro vo toa sto zaev bara edno evro za vice i sto go ucenuva premierot da se trgne,pa snimkite kurac kje gi cuevme?
ima li nesto dobro?
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Албанците не се свесни у опште каква голема услуга му направија на Грујо со платформата. Абе ова платформа е дополнителен џокер за Грујо и тајфата. Понекогаш се мислам дали платформата е испорачана од кујните на ДПМНЕ. Бидејќи не е могуче до тој степен ова платформа толку прецизно да се вклопи со пропагандите на Грујо и тајфата.
 
V

viktora

Гостин
Територијална поделба во кој дел од Албанија, Грција и Бугарија ќе влезеа во Македонија, да, во право си!
Ај убаво прочитај што имам напишано,па прочитај си што си напишал.Ја прескокна темата за 360°
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
https://twitter.com/kokran2/status/847097330029531139

На страна препукувања на релација ВМРО-СДСМ, кој и да се реши да коалицира со шиптaров е помалку суштество и од него.
bez gajle,kje ripnat sega demokratite da objasnat deka toa e `lost in translation`
pricina povekje zaso treba da ima sednici na albanski jazik.
oni da si zborat,nas da ne ubeduvaat deka e gresen prevod. i site srekjni i bogati i vo EU
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
ima i razgovori snimeni za edno evro vice i za ucena/iznuda so snimkite
ima li nesto dobro vo toa sto zaev bara edno evro za vice i sto go ucenuva premierot da se trgne,pa snimkite kurac kje gi cuevme?
ima li nesto dobro?
Нема ништо добро во тоа што Заев го правел во Струмица, нека повели Зврле нека истражи, нека го уапси ако има криминал, нека извади докази, доста се вадат дека Заев бегал од судот. За уцената се сложувам, требаше сите буквално сите снимки да ги пушти и да оди на избори.
 
V

viktora

Гостин
"Уставот на Република Македонија треба да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија”.
Алооо легендииии.Нели нема да се менува уставот?Сега што правиме?Кој лаже?

Член 7
Во Република Македонија службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо.
Во единиците на локалната самоуправа во кои како мнозинство живеат припадниците на националностите, во службена употреба, покрај македонскиот јазик и кирилското писмо, се и јазикот и писмото на националностите на начин утврден со закон.
Во единиците на локалната самоуправа во кои како значителен број живеат припадниците на националностите, во службена употреба, покрај македонскиот јазик и кирилското писмо, се и јазикот и писмото на националностите, под услови и на начин утврдени со закон. "

После ќе не убедувате дека така пишувало во уставот?Ах бе црпнати едни не доделкани.Битно грујо пизда му матер да лежи во затвор,не е битно што зајакот ветил противуставни закони.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.762
Па мирни беа зошто им беше ветена територијална поделба.Не се глупави да се бунат кога Струга и Кичево стануваат албански општини.Села треба нозе да им бацува на СДСМ да не беа они он денес немаше да биде градоначалник на Струга и да јаде гомна од собраниска говорница дека македонците извршиле геноцид врз албанците.
...чисто македонски села поради тој идиотски ,,бисер,, на територијална поделба си ја изгубија македонштината, на едно македонско село со само население македонци се спојуваа 2,3 села со население само од албанска националност како една територијална единица и автоматски тоа село се дотолчи со заеднички ,,градоначалник,, македонец со албанска националност со никаков глас за проблемите на тоа село само со македонци во интерес на напредок на другите села со население само од албанска националност...
истото е направено и со градовите во западниот дел што се приклучени блиски села со чисто албанско население во една територијална единица со градот ( демек тие се како населби) и автоматски се изгуби соодносот алб-мак на вештачки начин, никаде нема да сретнете обратен случај...
 
V

viktora

Гостин
...чисто македонски села поради тој идиотски ,,бисер,, на територијална поделба си ја изгубија македонштината, на едно македонско село со само население македонци се спојуваа 2,3 села со население само од албанска националност како една територијална единица и автоматски тоа село се дотолчи со заеднички ,,градоначалник,, македонец со албанска националност со никаков глас за проблемите на тоа село само со македонци во интерес на напредок на другите села со население само од албанска националност...
истото е направено и со градовите во западниот дел што се приклучени блиски села со чисто албанско население во една територијална единица со градот ( демек тие се како населби) и автоматски се изгуби соодносот алб-мак на вештачки начин, никаде нема да сретнете обратен случај...
Чисто етничко чистење врз македонците,поточно ГЕНОЦИД!Еве ти и пример,Југохром Јегуновце.Уште е затворен наводно поради загадување мада ни 4% не е почист воздухот во Тетово.Сигурно не е поради тоа што 90% вработени се македонци и газда е македонец.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.576
OUUU Keno sto ti stana, zasto si tolku angry? Lani slabo bevne so waterot, godinava e beter, tell me Keno kakou e uncle Stojan uste li si pravi muabet so televizorot? Pozzdravi ja Vasilka i site ostanati 300 ziteli na Cook Wash ili MIJAJ KURE na Prilepski

Ahh darko daj pridruzi ni de u ovoj milenium k15 finti od 90tite se izlisana rabota. Ustvari zatoa vujce ne pratil garantno pismo, jasno e sega. ;) Aj nema smisla da ti go gubam vremeto nazad treba tutun da nizis.

Ps. Videata od stranstvo ne se nisto u sporedba so glupacite od parlamentot koj ti gi glasase. Misli so toa tikvata
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Дајте документ дека Заев прифатил нешто, дека потпишал.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Дајте документ дека Заев прифатил нешто, дека потпишал.
ako A e uslov za B
zaev iskaca i vika obezbedivme B
se podrazbira deka A e ispolneto?
ili poso e zaev,gi zaebal albancite i gi nasankal da mu dadat mandati bez da ja prifati platofromata
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom