Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Конечно го дочекавме и тоа: Тиранската платформа презентирана во Собранието!

http://tocka.com.mk/vesti/227172/konecno-go-docekavme-i-toa-tiranskata-platforma-prezentirana-vo-sobranieto

"Првата точка е постигнување целосна рамноправност во согласност со Охридскиот Договор и Уставот" - започнал.

"Правилно спроведување на принципот на мултиетничноста во Уставот на Република Македонија, каде Албанците се сметаат како државотворна нација, поддржување секаква правна и уставна иницијатива која јa зајакнува националната рамноправност за албанското население.

Каде во уставот го пишува ова?Нели нема да се мењава уставот?Или СДСМ не прават будали како и секогаш.
 
?

..........

Гостин
fokus

– Подготвен сум да одговорен за секоја точка, за секој детал од декларацијата, било да има интерес од ВМРО-ДПМНЕ или од СДСМ. Сепак, мислам дека вашата цел не е да навлезете во суштината на оваа декларација – му порача денеска Зијадин Села на Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Лидерот на Алијансата за Албанците рече дека Декларацијата на албанските политички партии ќе ја даде на собраниските служби да ја преведат, за ДПМНЕ да ја прочита и, како што рече Села, да прекине да го лаже народот.

-Вие сте тој кој од канцеларијата на ВМРО-ДПМНЕ го подготвувате оваа перење на мозок. Вие извадивте од контекст моја изјава, затоа што јас немам проблем со идентитетот на народите. Немојте во мојата уста да ставате ваши зборови. Никогаш не сум рекол дека Македонците се геноциден народ – рече Села.

Тој рече ВМРО-ДПМНЕ да прекине со тетатарот.

Според Димовски, албанските партии ако имале добри намери во платформата требало да вметнат две работи.

-Би било добро во таа платформа да ви текнело дека имало геноцид и врз Македонците. Затоа таа работа е на историчари, кои треба да седнат и да анализираат а не на партиите. Ја видовме сликата од Тирана. Апсолутно не смее да се дозволи премиер на држава кој има лични релации со Џорџ Сорос, требало прва реченица да биде дека упатувате апел до албанската влада да ја признае Македонија под уставното име. На овој начин таа платформа макар и таму во Тирана ја потпишале, ќе добиеше многу поголема доверба и ќе си подадевме рака- рече Димовски.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Конечно го дочекавме и тоа: Тиранската платформа презентирана во Собранието!

http://tocka.com.mk/vesti/227172/konecno-go-docekavme-i-toa-tiranskata-platforma-prezentirana-vo-sobranieto

"Првата точка е постигнување целосна рамноправност во согласност со Охридскиот Договор и Уставот" - започнал.

"Правилно спроведување на принципот на мултиетничноста во Уставот на Република Македонија, каде Албанците се сметаат како државотворна нација, поддржување секаква правна и уставна иницијатива која јa зајакнува националната рамноправност за албанското население.

Каде во уставот го пишува ова?Нели нема да се мењава уставот?Или СДСМ не прават будали како и секогаш.
Wow не знаев дека Ејуп Халими од Дуи бил член на Сдсм :eek:

Апсолутно е логично да се бара одговорност од Сдсм за секоја изјава на пратеници на Дуи :facepalm:
 
?

..........

Гостин

Каде во уставот го пишува ова?Нели нема да се мењава уставот?Или СДСМ не прават будали како и секогаш.
Па во последните 10 години вмро не правеше будали, сега ќе си ги сменат само местата, се зависи од тоа ти лично како го доживуваш.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Па во последните 10 години вмро не правеше будали, сега ќе си ги сменат само местата, се зависи од тоа ти лично како го доживуваш.
И претпоставувам сите сте ОК со тоа?! Разликата е само во тоа кој претпочитате да ве прави будали.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
И претпоставувам сите сте ОК со тоа?! Разликата е само во тоа кој претпочитате да ве прави будали.
..тоа е единствената агрегатна состојба во која можат да функционираат, се друго е преголем напор за најголемиот дел од пучанството..
И тогаш ..секако...тешка и напорна е тоа тема за следење и дискусија... :) :)
 
W

wicked_1

Гостин
Tebe ne ti smeta platformata i toa sto Talat go mestat za precednik na sobranie?
Мене ми смета нивната платформа или позиции и сега, и пред 2/3 години кога освен ова имаа и предлози за пропорционална распределба на буџет, втор дом и слични срања.

Нивните позиции се присутни од повеќе од 15 години и кај нив нема некоја голема разлика, 2008ма беа најекстремни па следеше гласање и толкување на нови и стари закони од нашата патриотска десница.

Денес кога правосудниот систем е колапсиран, медиумите 100% узурпирани и сме на самото дно во европа кај што важиме за хибриден режим под закана да ни се воведат санкции од Европа вие сакате да збориме колку е Талат проблематичен за прецедник на Собрание?


:pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Мене ми смета нивната платформа или позиции и сега, и пред 2/3 години кога освен ова имаа и предлози за пропорционална распределба на буџет, втор дом и слични срања.

Нивните позиции се присутни од повеќе од 15 години и кај нив нема некоја голема разлика, 2008ма беа најекстремни па следеше гласање и толкување на нови и стари закони од нашата патриотска десница.

Денес кога правосудниот систем е колапсиран, медиумите 100% узурпирани и сме на самото дно во европа кај што важиме за хибриден режим под закана да ни се воведат санкции од Европа вие сакате да збориме колку е Талат проблематичен за прецедник на Собрание?


:pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Во 2011г им беа најекстермните барања, тогаш ВМРО имаше само 50к предност, па следните избори растури, нешто слично е и сега, доближување на 20к, па пак растурање на следните, освен ако не добие пак многу албански гласови, но албанските партии ќе останат со 15 пратеници.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Во 2011г им беа најекстермните барања, тогаш ВМРО имаше само 50к предност, па следните избори растури, нешто слично е и сега, доближување на 20к, па пак растурање на следните, освен ако не добие пак многу албански гласови, но албанските партии ќе останат со 15 пратеници.
Ќе можеш ли да ми кажеш за какви закони за јазици и знамиња прават муабет Грујо, Силвана, Горде и Трајко во разговорите што ги постирав?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Ќе можеш ли да ми кажеш за какви закони за јазици и знамиња прават муабет Грујо, Силвана, Горде и Трајко во разговорите што ги постирав?
Сигурно не за оние што сега Зајко ги прифати!

Ќе ме прашаш “ама нели гледаш дека они СЕ прифанале пред 10 години“,
значи тоа што го прифанале било боза спрема оваа што сега Зајко ќе им го даде!

На твоето повторно прашање, “ама нели гледаш дека Грујо ја продал Македонија пред десет години“,
за Грујо самиот си знаеш дека е предавник, ама Зајко требаше да донесе живот и да се разликува од Грујо, а не да биде полош од него.

Сега дали ти е појасно тоа што го кажав уште пред изборите, дека граѓаните го бираат Грујо само затоа што Зајко е многу полош од него, онаа моја констатација дека ќе владее до 2022г на момент ми изгледаше не остварлива, ама сега (по мала пауза додека да има избори) сум уверен дека ќе ја стаса, се надевам дека до 2022г опозицијата ќе се исчсти од губрето, па и ВМРО конечно да се исчисти.[DOUBLEPOST=1490813010][/DOUBLEPOST]
Нека е на арно платформата на дпмне надмина 5 000 000 000 евра или 307 744 939 067 денари јавен долг.
Значи сега долгот ни е нула, кај и да е СЈО ќе ги врати 5-те милијарди!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom