Слобода?

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Ќе кажам само едно: FREEDOM IS JUST ANOTHER WORD FOR "NOTHING-LEFT-TO-LOOSE"
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Ја сакам слободата, повеќе од се, но сепак имам некој страв од тоа. Ама пак ја сакам, но понекогаш неможеш во целост да си слободен, понекогаш крилјата ми се кршат, паѓам и пак имам желба да летам.

Freedom is not merely the opportunity to do as one pleases; neither is it merely the opportunity to choose between set alternatives. Freedom is, first of all, the chance to formulate the available choices, to argue over them -- and then, the opportunity to choose.
C. Wright Mills
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Премногу ја сакам слободата но со мерка,немам онака мисли како за к*р да ме боли но главно живеам до некаде како сакам...
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Nikogas nema da doznaeme dali prvo treba da se stavi granica na nadvoresnoto dejstvuvanje bidejki nikogas dosega toa ne uspeal da go napravi nikoj sredinata dejstvuva na nas na nasiot um poto4no ni go "peri" nasiot um i ne drzi v race taka da nema kade.Spored mene treba treba da si stavime granica na samite sebesi i da se potrudime malku da kontrime i da razmisluvame striktno samo od vnatre a ne prvo da se ogleduvame od drugite.Koga ke se oslobodime od toa deka treba da bidime kako sto e nekoj drug ko ke uspeeme da bideme unikatni(unikatni vo smisla da ne se ogleduvame na toa kako nekoj nesto pravi pa i nie treba da go pravime toa tuku da dejstvuvame so ona sto e nase) togas ke uspeeme da se se oslobodime od samite sebesi poto4no ke se 4ustvuvame slobodni.
 

moira

...The Goddess...
Член од
29 октомври 2007
Мислења
113
Поени од реакции
2
Слободата е суштината на човекот, но многумина слободно ја бираат не-слободата, зависноста, притоа лажејки се дека таа им дава извесна стабилност, сигурност...

Човекот ја реализира својата слобода кога ке сфати дека ништо не мора да поседува и дека не мора да биде нечија сопственост!

Слободата се остварува со постигнување на квалитет на духот и мотивот, од кој следстсвено произлегува суштината на разумното однесување.

Моментите кога некоја личност има најголема слобода да промени некои работи кај себе или во животот се моменти на најголемото ИСКУШЕНИЕ.


Доколку во ваквите моменти одговориме со лоши мотиви, ја губиме СЛОБОДАТА над СЕБЕ, и стануваме РОБОВИ на незадоволството кое не обзема и кое почнува да управува со нас.

Доколку се надмине искушението, се победи, стануваме СЛОБОДНИ и растеретени.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Уште како бебиња почнуваме да ја губиме слободата со секоја забрана на родителот ,која е во наша полза, но ние не ја разбираме, само знаеме дека тоа не смееме да го правиме . Потоа , настапува школата пак забрани ,ултиматуми ,барања , и се така продолжува длабоко вкоренувајќи се во нашата внатрешност ,така да нема апсолутно слободен човек, туку релативна слобода и тоа во зависност од приоритетите во животот .
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
slobodata e iluzija sto znacci nema slobodna volja, ima determinizxam fatalizam, podlozni sme na prirodni zakoni i se sto pravime e strogo predodredeno, cuvstvoto na slobodna volja postoi poradi nasata umstena i setilna ogranicenost no i togas uviduvame kolku sme ograniceni, sto se morame da gledame i trpime.
 
K

kat.<3

Гостин
slobodata e iluzija sto znacci nema slobodna volja, ima determinizxam fatalizam, podlozni sme na prirodni zakoni i se sto pravime e strogo predodredeno, cuvstvoto na slobodna volja postoi poradi nasata umstena i setilna ogranicenost no i togas uviduvame kolku sme ograniceni, sto se morame da gledame i trpime.
Слободната волја е во секого, и секој може за себеси со праведност да го смени она што искрено посакува да биде поинаку. И со многу труд.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Како што разбрав се работи за состојба на умот а не физичка слобода.
Ако малку размислите вие сте слободни да правите буквално се, имате слобода да живеете, да сакате, да мразите, да се нервирате, да спиете, да јадете, да скокате, да трчате, да пеете , дури имате слобода да си го одземете животот или на некого друг.
Но за се има последици тие последици мора да ги има, сигурно некои мора да ги има, а другото останува на вас.
Сите сме во "одредени" граници неслободни нешто не задржува да направиме нешто. треба да се разбере што е тоа што не задржува.
Дури има луѓе кои се во затвор но во умот се слободни, не за џабе најтешко е на човек да му го скршиш духот, доколку во тоа успееш после се е лесно.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Za covekot nema nisto poprimamlivo od slobodata na negovata sovest ama i nisto potesko od toa.
 
С

Сатори

Гостин
Слобода, поим во кој што ги добиваме и ги губиме најважните работи во животот.
Но, сепак, кој како ќе ја користи, кој каде ќе си залеми окови на кожата.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Слобода....

Дефиниција, [SIZE=-1]слободата е моќ која ти дозволува да дејствуваш, говориш или мислиш слободно без надворешни контролирања...

[/SIZE]
[SIZE=-1]барем јас така го сваќам[/SIZE]


едит: Слободата е казна за оние кои не знаат што сакаат...ова за мене се однесува :)
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
Nekako tesko mi odi da ja definiram slobodata, da ja zarobam vo zbor-dva , recenica ili dve. Tesko mi e da ja povrzam so covekovata egzistencija vo denesnata urbana dzungla kade sto se se vrti okolu pravila, propisi, ogranicuvanja...kade e tuka slobodata?Sloboda na govor, sloboda na izrazuvanje, sloboda na dvizenje od edna strana i pravogovorni pravila, bon-ton pravila, pravila vo politikata, sistemot, drzavata na druga strana...sto preovladuva?Jas bi rekla pravilata, ogranicuvanjata, granicite...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Слободата е еден релативен термин,кои повеќето индивидуи го користат како причина (а подоцна и оправдание) за нивните несовесно глупави постапки (наводно глупави според општеството).

Слобода е оној термин кој е создаден,односно предизвикан од ропството.
А ропството на модерното време наводно го создава општеството,со сите тие негови норми.
Јасно е дека она што е нормално и дозволено од општеството,е само груба генерализација на собирање гласови (односно нормално е она што го прави мнозинството).

Слободата,сама по себе,не постои.
И лошо е кога одредени индивидуи прават нешто,со цел да ја докажат својата слобода на интелектуално размислување (значи,овде е причина на потенцијално глупи постапки),а потоа истите тие постапки ги бранат со таа "слобода на изразување и мислење" (значи,слободата се користи како оправдание).

Во денешно време,слободата по дефиниција е,постапување обратно од општествените норми и морали.

Ако има потреба од метафора,ќе ви презентирам понатаму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom