Слобода?

Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Слободата не е ништо друго освен одговороност!!!
Преземање и прифаќање на одговорност за сопствените избор и постапки!!!
Доколку не постои одговорност тогаш не станува збор за слобода.

Многумина на темава даваат повод за лесно човек да заклучи дека мошне несоодветно се сфаќа слободата. Дотолку што лесно може човек да се загрижи како е можно во сопственото општество толку погрешно да се сфаќа основната компонента на човековиот живот и тоа од релативно учениот дел од населението.
После ќе се чудиме што се` не се случува во нашето општество.

Повеќемината на оваа тема не разликуваат помеѓу слобода и дозвола, индивидуализам и атомизам и колективно и колективистичко. Дефинициите кои се поставени немаат врска со слобода, но сигурно водат кон непожелното владеење на посилниот.

Ако стремиш кон „слобода“ каде што е можно да правиш што сакаш тогаш верувај дека ќе бидеш под милост или немилост на оној кој е исто така „слободен“ да прави што сака.

Пример, и тоа личен:
Поодамна, праисторија за повеќе членови на форумов, со двајца другари бевме на Матка каде што забележавме мала група на Панкери (мода на времето). Едниот другар кој прифаќаше се` што е „модерно“ како добро и напредно рече: Види ги бре, колку се слободни, алал да им е.
Другиот другар, планина од човек со еднаква физичка сила, не беше модернистички настроен по карактер одма му одговори: Море, да ги фатам и да им втерам малку ум во тие празни и разгалени глави. Ќе видат они како тоа ми се шетаат како пауни сред нормален свет.
Веднаш започна расправа за кој е слободоумен, а кој не и пред да се разгори до непријатни граници на мојот пријател од модернистички тип му реков:
Слободата кои тие ја побаруваат не е со ништо поразлична од слободата на нашиот заеднички пријател и се директно зависни од неа.

За да не го правам постов километарски ве поканувам да прочитате што напишав за слободата. Препорачливо е да ги читате редоследно.
www.angelfire.com/ab6/protivpropaganda/fajlovi/politickitemilink.htm
 
S

Sith_Lord

Гостин
lol discordian. Правев сериозен муабет до сега, but ya killed it.
И јас.

Another way of looking at the Law of Fives is as a symbol for the observation of reality changing that which is being observed in the observer's mind. Just as how when one looks for fives in reality, one finds them, so will one find conspiracies, ways to determine when the apocalypse will come, and so on and so forth when one decides to look for them. It cannot be wrong, because it proves itself reflexively when looked at through this lens.

:)

Оттаму и твојот светоглед. Or should I say- пенисоглед. :P

Sith
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Ако де.

Али да скратам, сакав да кажам дека има три работи во животот поради кои сме ограничени сакале подоцна или не:

Мајката (своевината, животот; страв - смртта)
Пенисот (наследството, основната алатка; страв- немање на наследство)
Учителот, знаењето, користењето на разумот (homo sapiens алатка; страв - ако мислам. но ме ограничуваат претходните две работи, тогаш дали навистина мислам?)
 
S

Sith_Lord

Гостин
Првите две ни даваат насока, односно рамка и фокус без кој ќе плутаме во место.
Третото ни допушта да ги истражиме претходните две ограничувања и да ги свртиме во наша корист.

Слобода е кога ќе се отстрани потребата да си ги мериме куровите и меѓусебно да си ги ебеме мајките. Симболично, аф корс.

Sith
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Sith_Lord напиша:


Прво, никој не спомна ништо за животните и дека нивниот живот е инфериорен во споредба со човечкиот.
Барем не јас. Просто реков дека покрај животинските потреби, во човекот се вградени и нови, да речеме покомплексни потреби кои се пројавуваат понекогаш по исполнувањето на основните, но неретко и пред исполнувањето на истите.

Значи, што ќе речеш за оние кои живееле во беда а размислувале, твореле, барале смисла? Огромен број од големите умови низ вековите гладувале, некои од нив биле бездомници, голем број умреле од глад...
Каде е овде твојот полн стомак и вишок на слободно време? Посветени на работата, на творењето по цена на сопствените удопствија и благосостојба.

Канализирање на сексуална енергија можеби? Хех... не би рекол дека творецот е по дифолт асексуален. Или пак хемиска нерамнотежа? Повторно, ако всадената желба за творење, самонадградување и персонален раст е аномалија, зошто со извесна количина на мотивација може да се извлече од голем број на луѓе?


Па ада бејб, тоа ми е целата поента... робовите НЕ БИЛЕ СЛОБОДНИ. Затоа и покрај веројатноста дека постоеле генијални умови меѓу нив, тие не дошле до израз.


А зошто? Бидејќи биле робови. Не добивале образование и немале никакви права. Оттаму и не помниме ниту еден роб-филозоф.

Слободниот човек- умствено и физички слободен, има потреби кои го надминуваат она што може да се сведе на храна, спиење, breeding итн.

P.S.
Желбата за моќ е патем, стекната. Но не заради цел како преживување и размножување. Тоа единката може да го постигне и без неа. Таа е израсната од природата на човечката заедница. Ти овде го посматраш човекот како единка, но и заедницата по природен пат создава извесни потреби кои што не се ВЕШТАЧКИ, туку еволутивно произлегуваат од дијалектичкиот развој на човечката мисла и сознанија.

Sith


Јас зборам за слободата во поинаков контекст од твојот очигледно.
И ти и јас имаме некои сознанија кои ги земаме здраво за готово и кои не ни даваат да го прифатиме туѓото мислење. И тоа баш не ми личи на слобода во размислувањето.
Имаме милион разно разни импути у главата, и тоа туѓи кои ги земаме за свои, а желбата за надмоќ(манифестирана во случајов преку желбата да се биде во право) не ни дава можност ни да ги земеме во предвид, а камо ли да ги прифатиме туѓите. Ете ти ограниченост камуфлирана во нешо као дискусија. Пак ни с од слобода.
И што се фанатиците ако не луѓе со заробен интелект и фиксиран став за идеиите.
Се што сакам да кажам е дека човекот се ограничува, го ограничуваат, посуптилно или не, и се со цел за да опстои во заедница. Мора да се ограничиме, за да може да бидеме заедно, макар и со една особа. Што станува кога се повеќе луѓе во прашање?Уште поголемо ограничување. Но тоа не ми смета. Го прифаќам апсолутно.Само не сакам да се залажувам дека е поинаку.
И кога ќе можеш да кажеш дека ти се осеќаш апсолутно слободно(во секој смисол) со твоите најблиски, во твојот дом, со пријателите и сл. ќе ти поверувам дека човекот може да биде слободен.
И она што ги споредував луѓето со животни не беше затоа што оправдувам, анимализам, ги величам животните или па скраја било велам дека треба така да се однесуваме. Зборот ми беше кога ќе се симнат сите слоеви на етика,морал, научени однесувања и сл. остануваме голи со нашиот нагон за преживување и репродукција, кој е главен темел врз кој го градиме нашиот живот.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Слобода....па коа ке се шетам Битола со маичка со албанско знаме,притоа сите мирољубиво да ме поздрават :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Crazy P0Y0L напиша:
Слобода....па коа ке се шетам Битола со маичка со албанско знаме,притоа сите мирољубиво да ме поздрават :)
Да мирољубиво ако си во амбалажа од палмолив. :zlo:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
In Austria, freedom is to be able to walk around holding hands with my boyfriend - Bruno, другиот лик на АлиГ.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Crazy P0Y0L напиша:
Слобода....па коа ке се шетам Битола со маичка со албанско знаме,притоа сите мирољубиво да ме поздрават :)
Појол мислам дека ги знаеш импликациите да некој посотјано вее туѓо државно знаме на домашна територија, тоа значи освојување на земјата.
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Сеедно е што си,
еден роб или господар,
во свет прегрнат од жеден лилјак,
само смртта е слобода.

Р. Вртев
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Slobodata na covekot e tesno povrzana so silinata na negoviot karakter, pogledite kon okolinata kako i traumite od detstvoto.
Sloboda na sopstveniot duh mozeme da si pruzime samo nie samite, i ako taa enerija ja odrzuvame cvrsta nikoj ne moze da ni ja "odzeme slobodata".
Se' zavisi od toa kolku silno ja posakuvame nasata vnatresna sloboda. Dali se borime za nea il iednostavno otstapuvame pred milioni faktori koi sekojdnevno go remetat nasiot mir.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.353
Поени од реакции
25.030
Слободата може да ти биде одземена, но знаењето никој не може да ти го земе
 
S

Sith_Lord

Гостин
Ослободете го мојот нос! Сака да лета, да трча по оросени полиња, да му се радува на животот! О Носу, неправедно залепен на мојот череп! Кога на твојата агонија ќе и дојде крај? :(

Sith​
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
јас напиша:
Да мирољубиво ако си во амбалажа од палмолив. :zlo:
Bolji na Bekutan, ili Nivea.
Polesno se izgovara, i se pameti. Ne znam prosto kako si go zapametil toa Palmolive. Mozok kako tvojot poveke pod 4 bukvi nema moznost da memorira.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Sloboda? Da realiziras, umstveno da ispolnis nekoja cel vo zivotot.. Nesto za koe sto nadvoresnata sloboda ti e skratena.. A psihickata kolku i da ne gledas e mnogu popotrebna.. Psihickata sloboda ja nosi i fizickata zaedno so sebe.. Samo ako se znae kako da se oslobodi i ako i se dozvoli da preovladuva so duhot.. No umereno.. Dodeka ne gubi covekot kontrola nad svojte podstapki poradi taa sloboda ke ja ima.. Vo momentot koga ke ja izgubis kontrolata.. Taa duhovna vrlina ti se uskratuva poradi faktot sto potrebite na teloto go nadminuvaat duhot..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom