Слобода?

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од Goddess of Chaos, 20 мај 2007.

 1. protivpropaganda

  protivpropaganda

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  34
  Слободата е реалност за тие кои се спремни да ја прифатат!
  Наместо „метафори“ јас ке користам примери за да ви докажам.
  Ако во вид го земеме фактот дека каде постои принуда таму не постои слобода тогаш примораноста на мало дете да посетува настава е одземање на неговата слобода, нели?
  Ако на ова одговоривте потврдно тогаш грешите!!!
  Доколку детето не посетува настава, односно не се образува тогаш тоа дете ке порасне и ќе биде роб на последиците од својата неукост. Исто така, може да биде роб на последиците од својата ученост. Всушност се` зависи од слободната волја на поединецот да избира што за него, лично, е најпогодно без да му се меша колективот во неговиот избор. Тука се подразбираат уште две работи:
  1. можноста поединецот да направи промена на својот избор во оној момент кога тој ке помисли дека му е потребно,
  2. а набитно од се` е тоа што поединецот мора да си преземе лична одговорност за сопствените одлуки, инаку нема да биде тоа слобода туку ке биде дозвола. некој ќе му дозволува да си одлучува.  Слободата има контрареалност, ропство. Доколку слободата е релативна или не постои тогаш секој кој ова го мисли нека се пријави за роб некому па самиот ќе си увиди.
  Дефинитивно и најточно е ФАКТОТ дека она што е нормално и дозволено е дефинирано од општеството бидејки слобода може да се доживее само со живот во општество. Живот во природа не е слобода бидејки човекот ќе биде приморан на многу нешта само за да опстане и прашање е дали ќе опстане. Животните не знаат за слобода, но и да знаат ќе мора да си создадат општество за да можат да ја практикуваат.
  Сега, ако го разгледаме фактот што постојат личности кои имаат неблгородни намери да завладеат со мноштвото, што поради профит, што поради страст за моќ и истовременото постоење на поединци кои немаат доволен умствен и емотивен капацитет за сопствено практикување на личната слобода тогаш е дефинитивно можно извитоперување на значењето на слободата. Патем, ова е нашата најголема болка што ја имаме како општество.

  Слободата не е дозвола, никој не може да ви даде слобода. Или сте слободни или се борите да се ослободите.

  Слободата не е секој да прави што сака и кога сака. Постојат правила кои овозможуваат, доколку се практикуваат, поединецот да поседува можност на избор и несметана потрага по сопствената среќа. Доколку секој прави што сака кога сака тогаш кога ќе му текне на посилниот да прави што сака и кога сака сите ние ќе бидеме во немилост на неговиот ќеф. Ваквото погрешно и детинесто сфаќање на слободата доведува до општествена состојба која се нарекува закон на посилниот.

  Слободата не е ништо друго освен одговорност. Доколку сте одговорни за себе тогаш сте слободни. Доколку некој друг одговара за вас тогаш добивате дозвола да се однесувате по ваш избор, но во рамките на желбите и интересите на тој што одговара за вас.

  Ова сега е тоа што најмалку луѓе имаат желба да го мислат, сфатат и дискутираат, а тоа е:
  Слободата ваша, значи степенот на вашата слобода, е под директна зависност од умноста, образованоста, а пред се` економската состојба во која сте. Игнорирањето на овој факт не ја менува зависноста од спомнатите услови. Патем, под ова влегува и една условеност, а таа е:
  Колку се другите слободни околу вас, толку сте и вие слободни. Ова не значи ништо друго освен тоа што ако сакате да бидете слободни ќе треба да се борите за стекнување или оддржување на слободата на тие околу вас.
   
  На AnFem му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Гладиус

  Гладиус loading...

  Член од:
  14 август 2008
  Мислења:
  5.433
  Допаѓања:
  1.391
  Психичката слобода е условена од многу работи. Да знаеме да живееме без проблемите, многу лесно би можеле да кажеме дека сме слободни и дека се’ околу нас е розево.
  Губењето на психичката слобода не значи и нејзино трајно губење. За нешто да изгубиш, треба да заборавиш дека постои. А кој човек, која душа, не посегнува по поимот психичка слобода?
  Верувам дека е мнпгу позитивна карактеристика, и дека секој од нас ја има, само треба да знае во кој момент да ја изрази и прифати.
   
 3. Nanee

  Nanee

  Член од:
  8 септември 2011
  Мислења:
  88
  Допаѓања:
  110
  pomos mi treba sostav za ,,slobodata na covekot prikazana preku pesnata albatros....?????
   
 4. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.548
  Допаѓања:
  5.641


  Нина кажа се што требаше да се каже.
   
  На anya.13 и Bodhidharma им се допаѓа ова.
 5. Joshua_Tree

  Joshua_Tree Samo na minuvanje...

  Член од:
  21 март 2010
  Мислења:
  126
  Допаѓања:
  56
  ...само моментално чувство на задоволство како резултат на нашите желби и очекувања
  ...на птицата родена во кафез слободата и е казна(изреката важи и за луѓето) :cool:
   

Сподели преку: