Слаткар(истика)

Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Срамота еј.
На такво култно место као Антички Театар ќе лупнат некој уфилман копиљ со некои стихови у кои шо освен пцовки, пичкарања друго нема.

На тоа исто место пред недела и нешо Енио Мориконе држеше концерт.
Каква иронија. На истото место кај што слушавме прекрасна филхармониска изведба, сега ќе го гледаме „раперов“ како мавта со раката и рецитира некои бљувотини.


Голема иронија и срамота пред се. Да слушаш на култно место како антички театар пи*ки, пунење г'зови итн.:uvo:.. На тој уфилман копиљ се влажнат 13-14 годишни и се лупаат од земја. Кога самиот он ја посочи Сара Леши како пример за девојките што можеш повеќе да очекуваш од таков? Мислам Сара Леши за пример :vozbud:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.545
Поени од реакции
33.762
Џабе, пак е тооооп, пак е тоооооп, тооооп.

Или..

Здраво, јас сум Марко, и незнам кај ми е паметот. Не очекувај да кажам нешто паметно.. пуши го пуши гооо.

Страшни лирики. :tapp:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.518
Поени од реакции
14.195
Не можам да го гледам, а не па да го слушам. За песните не сакам да коментирам, по што секој си има свој вкус, а за него, како личност, едноставно не го поднесувам. Многу се крева во облаци, си мисли дека е кој знае кој, и за мене е тотален промашај на "големата" македонска музичка естрада.

П.С едно нешто ми се свиѓа. Онака по телевизиите ја имам заслушано онаа Шопинг, и ми се свиѓа само оној дел каде што вика "профи, профи" :)
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Не можам да го гледам, а не па да го слушам. За песните не сакам да коментирам, по што секој си има свој вкус, а за него, како личност, едноставно не го поднесувам. Многу се крева во облаци, си мисли дека е кој знае кој, и за мене е тотален промашај на "големата" македонска музичка естрада.

П.С едно нешто ми се свиѓа. Онака по телевизиите ја имам заслушано онаа Шопинг, и ми се свиѓа само оној дел каде што вика "профи, профи" :)

Поточно цела македонска естрада ни е промашај со исклучок на еден или двајца...
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.545
Поени од реакции
33.762
napraj ako znaes bolje liriki ... ...ako ne ne komentiraj...
Подобро од пуши гоо, пуши гоооо... ?

ОК. Смукај гоо, лапни гооо, сецни гооо. Ако те пали ко средношколка на веспа, ОК.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Покрај тебе очигледно сите останати ме разбраа.. Ако некој друг не ме разбра нека пише , ќе образложам на долго. Инаку ако тоа ти е прашањето , да експерт сум за музика . Имам преслушано повеќе отколку што ти некогаш ќе преслушаш. И не се определувам за жанр , слушам се што е квалитетно и добро .
Рекламата е сељачка , а луѓето кој ќе отидат на концертот ќе бидат само бројка која укажува на тоа каква земја сме ние , никаква . Кај нас вистинските таленти никој не ги гледа , ама оние неинтелигентни дечиња (Слаткар , Тони Фен , Днк , Врчак ) собираат голема публика .
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Излези на сцена и напрај нешто подобро.:back: Биди Креативен.

Со задоволство би излегла кога би имала талент за пеење ама не значи и дека немам слух за музика па да одлучам што е добро што не. ( барем за мене ). Така да музиката, пак ќе кажам според мене е релаксација и во никој случај цицки спонзоруши и такви зборови употребени во песна не можат да ме опуштат а камоли да ме расположат. Доста е што ги гледам секојдневно па не мора да и да ги слушам. Поентата не е да направиш нешто што ќе биде актуелно некое време.
Слаткар ќе ечи еден период од секоја втора кола и после ќе се заборави. Не ги анализирам неговите песни зашто не гледам причина за тоа. Мислам доволно говори фактот што човекот изгубил време пишувајќи песни за некои си фуфици што за 10 години нема веќе да вадат леб од својата пи*ка. Ќе доаѓаат нормално помлади поубави итн итн....
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не се толку неоткриени , само не се до толку ширококонзумирани како овие дечињава. Ареа, Нон Стоп (всушност само бени ) , Ај Кју , Саут Парк ....
:pos: По постов е очигледно колку ти си преслушал музика. Имаш четири класични рок бендови а темава е за рапер. Ти види кај си... :icon_lol:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Најмногу навредува и најголема иронија во целава приказна е што металци/рокери/панкери и сл. нашле да зборат за квалитетен рап(ер) :pos2: ОПАСНИ патетики :icon_lol: Не дека е забрането или нешто, само не земајте улога на биг олд експертс, кога ни 2% од нивните дела немате слушнато.
И патем, горенаведените Ареа, Бени итн. не се неоткриени таленти. Јас колку што знам произведуваат музика (не коментирам каква и кој ја слуша :)) и си ја пробале среќата. И знам колку биле успешни тие т.н. таленти. :)

Сепак се се сведува на заклучок дека има (не)намерно скокање постови од страна на поединци, каде неколку страни претходно сето ова е фино објаснето со секакви методи :)
:salut: Се гледаме на 23 ! :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.545
Поени од реакции
33.762
Најмногу навредува и најголема иронија во целава приказна е што металци/рокери/панкери и сл. нашле да зборат за квалитетен рап(ер) :pos2: ОПАСНИ патетики :icon_lol: Не дека е забрането или нешто, само не земајте улога на биг олд експертс, кога ни 2% од нивните дела немате слушнато.
А најголема иронија е што раперите толку попалени по Слаткар ја губат објективноста да проценат дека лирики со газови, ебење, пушење е чисто срање, и дека Слаткар е далеку од добар рапер. Но хеј, таков е раперскиот филм, хардкор!!



И не, не сум ништо од горе болдираното. И да, сум слушнал скоро секоја трака од Слаткар, и се чуствувам компетентен да зборам за него. ОК? Страшен е. :S
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ја чисто ко пародија него го доживувам.
И онака, искрено, ме смеат неговите стихови.
Толку се нафурани, што е симпатично.
Нека фура и нека продужи да не смее.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.679
Поени од реакции
9.296
Искрено не гледам ништо дискутабилно овде. Да не беше Слаткар на темава, ќе беше Тони Зен и компанија и сите ќе го оспоруваа...комерцијала бил и т.н. Овде гледам едно, тие што не се симпатизери на рапот и хип-хопот цело време го оспоруваат и го вреѓаат како правец во секоја тема. Не бев вклучен долго во ваква дискусија, по евросонгот со СЛЕНГ како тогаш исто така сите ги оспоруваа, демек хип хопот не била музика и слични коментари кој според мене се чисти глупости. Бидете конкретни што сакате да споредувате.:smir:

Тоа е, Слаткар на времето беше андерграунд, беше со социјални теми но виде дека од тоа не може да заработи, па затоа го виде кешот во комерцијалата и не знам што е тука дискутабилно. Можеби загуби дел од публиката, но верувајте доби многу поголем дел.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Темава иде привремено под кључ додека ги исчистам оф топиците и поделам картони.Благодарам на трпението.
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
Топ , Тооооп , ООООп :)
Слушам негова музика , но некој текстови му се малку глупави о_О Пуши ГОоооо :vozbud:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
:pos: По постов е очигледно колку ти си преслушал музика. Имаш четири класични рок бендови а темава е за рапер. Ти види кај си... :icon_lol:
Па реков артисти не рапери , драги Виктор:back:. А ако станува збор за рап артисти : Саф , Гринаут , Чиста Околина , Џака Накот (минус новиот албум , сметам дека не е некако негов стил , постариот материјал му беше подобар) , RNS .... Исто така незнам дали се претставуваат како рапери дечките , меѓутоа вредат да се спомнат Лесен удар.

А што се тиче албумот Слаткаристика , ако приметивте покрај Шопинг останатите песни останаа горе-доле незабележани од широката јавност . Како и да е , Шопинг беше поуспешна од што очекував (со оглед на еден од најлошите стихови некогаш напишани „Ајде станувај сонце денот е прекрасен надвор не чека сонце“ ) и мислам дека би било реално да проба да се пробие до MTV Adria (ЕмТиВи , не Мтв) каде што се бараат токму такви хитови .:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom