Слаткар(истика)

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.545
Поени од реакции
33.762
Америчката комерцијала споредено со Македонската е rocket science, бе Ветре. :)

Големите рапери имаат свои парфеми,модни линии и 300 бла бла бла

Да, ама Слаткар не е голем.
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Америчката комерцијала споредено со Македонската е rocket science, бе Ветре. :)

Големите рапери имаат свои парфеми,модни линии и 300 бла бла бла

Да, ама Слаткар не е голем.

Говораме општо за комерцијала :) :back:


+ шо им прече(на тии шо им прече) оти некој е комерцијала?
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.545
Поени од реакции
33.762
Се океј, само сакав да доловам поента за разликите во комерцијалата.
За да си дозволиш комерцијала треба да си голем. Пример земено Еминем. Новиот и воедно краен албум му е комерцијала, за радио и телевизија песни. Не во негов стил, ама човекот е голем и докажан и може да си дозволи и турбофолк трака да сними. Слаткар неможе. Македонската комерцијала, во кратки црти, е бламирање. :) :)
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Ај поинаку да го формулираме сето ова... Кој е андерграунд и како/зошто ?
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Значи да се разбереме немора да значи дека чим искочи на телевизија или радио е комерцијала... Ама Екслузив, Бектејџ , интервјуа , весници... Тоа е комерцијала . А што и фали на комерцијалата ? Кај нас.. Па неквалитетна е , one thing for sure. Текстовите се тие што ги слушаме , чисто фабричко продуцирано срање. „Андрграунд сум пошо пцујам у интервју “ филмови нека не прави пошто не е така. Кога веќе дава интервју за некој како билмезиве од Ексклузив , тогаш си ја продал музиката , и карактерот . Се што направил претходно веќе може да му се избрише , ко веќе да не стои зад тоа.
А споредбата со Еминем во однос на комерцијалата беше тотално непотребна. Еминем искочи со цел да направи пари на сцена , и тоа сам го кажува. Него му е повеќе грижа да направи хитови отколку песни кој ќе се паметат. Дали некој се сеќава на "Ass like that" и песните сл. на таа ? Тоа беа сезонски песни кој ќе ги слушаш 3-4 недели и после тоа тотално ти се брише од меморија песната. А претходно имаше некој супер песни , после кога виде дека може да собере пари се искомерцијализира. Не верувам дека му е драго на него , меѓутоа он мора тоа да го прави бидејќи е необразован (не е навреда, едноставно немал услови да заврши високо образование ) и неможе друго да работи и ова му е единствен начин да собере пари.
За разлика од ова, Слаткар никогаш не правел квалитетна музика , уште тврди дека не е комерцијала , има пари ама алчен е по повеќе.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Бидејќи е ова тема за Слаткар... еве една нумера, односно изведба во живо... :helou:
Да, изборот не е случаен. :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Комерцијала е коа правиш наменски песни за да спечалиш пари а не да правиш песни за душа со кои после може ке заработиш песни. Важна е намерата а не постапката.

Слаткар иако си беше андерграунд и поштуван од повеќето може ке си останеше ок, ако не почна да прави песни како Шопинг (песна во која изрекламира неколку продавници) Едноставно сите приметиа дека човекот е сконцентриран на собирање пари преку песните и дека веќе го нема тој жар кој го имаше кога беше само уште еден рапер кој го даваат на Скај Нет во емисии со праќање пораки во долниот дел на екранот.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
abe vidi shoping pesnata e licno iskustvo na slatkar...ako si slusal intervju ke znaes... a znaci prodavnicata so ja ''reklamira" e na toni zen a tie veke podolgo vreme se prijateli pa i plus takva e pesnata shoping se vika sigurno nema ulici da pokazuva ili pa igralista.. site sto vikaat slatkar e komercijala samo mu ljubomorat na uspehot... :)
Јас па рапер сум па да му љубоморам. :tapp:

Едноставно е. Поголемиот број на фанови на музиката повеќе ги поштуваат како МУЗИЧАРИ тие што не се комерцијала (значи не зборам за познати музичари зашто има и такви кои не се комерцијала(Пети Смит, Сантана и слично против Бритни Спирс, Лејди Гага и остали)) Едноставно можеш да си популарен и поштуван а како комерцијала си познат и не поштуван од дел од публиката која стварно ја слуша музиката како музика а не како звуци на кои може да се игра и да се пее на забави.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.700
Поени од реакции
4.875
Едноставно можеш да си популарен и поштуван а како комерцијала си познат и не поштуван од дел од публиката која стварно ја слуша музиката како музика а не како звуци на кои може да се игра и да се пее на забави.
Што ти значи тоа стварно ја слушаат
цел свет што слуша комерцијалаим се затнати ушите ???
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Барав по нет али неможев да најдам.

Дали некој знае или има распоред на кои дати во кои градови настапува Слаткар?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Комерцијала е коа правиш наменски песни за да спечалиш пари а не да правиш песни за душа со кои после може ке заработиш песни. Важна е намерата а не постапката.
Се навлекува една друга тема, за која веќе има развиено дискусија, ама тука ми е актуелно.

Секој пишува и твори за некој друг. Никој не го прави тоа за себе, никој не ги чува текстовите во фиока и никој не мисли додека пишува колку ќе си се восхитува кога тоа ќе го прочита на крај, туку својот текст од старт е наменет за публика, бидејќи е инспириран од таа публика.

Ако пишува за гето, улица, автоматски е наменет за одредена публика. Кога пишува за пари, ку*ви, е наменет за друга публика, но како да завртиш има таргет група.

Поентата ми е дека се` е комерцијала. Нешто повеќе нешто помалку.
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
EVE primer prais pesna onaka samo za tebe od srce...i ja pustas niz drugari ova ona...i pesnata stvarno im se dopaga...i nekako doaga do racete na nekoj producent i toj ja pusta vo javnost znaci... i pesnata dozivuva golem uspeh i stanuvas slaven... i sea ti komercijala si ?

use neso :D sto vi smeta be tipot ima luge go sakaat ima go mrazat...ali fakt e deka stvarno e poseben.. mozebi stvarno trebase ova na mak rap scena.. pa sto ako e komercijala.... on znaci prai pesni poradi toa sto saka da gi prai od srce se...i sea aj nikad da ne gi objavi...samo radi toa da ne stane komercijala...za site artisti e taka...ako nejkad od srce da praat muzika nema da ja praat.. :) taka da sramota e ako gi biva pesnite da ne stanat komercijalni i da ne gi slusaat poveke luge... :)


aj cim si tolkav expert... kazi be andergraund koj se u makedonija.... a za slatkar ako ne pravel kvalitetna muzika... :) nemase tolku da bide slusan fakt e deka mnogu luge go slusaat ne samo devojcinja tuku i maski... :) taka da nemozes da tvrdis deka ne pravi kvalitetna muzika... :) sekoj si ima svoj vkus... :)


a cekaj ...exlusiv i bekstejdz ne se davaat na tv...pa intervjuata neli gi ima na tv i radio... ... drug koa ke se izjasnuvas na nekoja tema podboro znaj sto pisuvas...poso ova stvarno ti nema smisla... :)
Лееее >< Еве пак..

Зашо е посебен бе?! Што го прави посебен? -.-'
 

Dacky_Cs

art is not a crime.
Член од
2 декември 2008
Мислења
383
Поени од реакции
7
Барав по нет али неможев да најдам.

Дали некој знае или има распоред на кои дати во кои градови настапува Слаткар?

За ден,два,три ќе ти пишам на ПП, ќе ми дадат од Јованов Рекродс.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Срамота еј.
На такво култно место као Антички Театар ќе лупнат некој уфилман копиљ со некои стихови у кои шо освен пцовки, пичкарања друго нема.

На тоа исто место пред недела и нешо Енио Мориконе држеше концерт.
Каква иронија. На истото место кај што слушавме прекрасна филхармониска изведба, сега ќе го гледаме „раперов“ како мавта со раката и рецитира некои бљувотини.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Јас викам - НЕМОЖЕ СЕКОЈ ДА СФАТИ ЗОШТО СЛАТКАР Е СРАЊЕ!
Мислам поштувајте му ги песните и влажнете се на него океј Хот е ама неможете да разберете зашо не чини.
Едноставно треба да го живееш тоа што он го рецитираШЕ и живееШЕ за да сфатиш. Слаткар се продаде. Продавајќи се себеси ја продава махинално музиката што ја слуша и што некогаш ја правел квалитетна и од срце а сега ја прави за пари. Мислам Јованов рекордс или продакшн шо е таму кажува повеќе од доволно. Мислам има многу да се дискутира на оваа тема али узалуд знам дека ќе излезете со коментари - *посебен е прв рапер за Јованов што потпиша ондак и бла бла*.. Али пошо не планирам дегенски постови да читам на темава само ќе кажам поштувајте си го ко поп ѕвезда ко - Врчак, Џеј Џеј, Тони, Елвир.. СЛАТКАР НЕ Е РАПЕР!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom