Слаткар(истика)

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
па рап мразам од срце ама сепак луѓе сме па ми се допаѓа ФМ од батецов а добра би била во панк верзија(ај како шо тргнало можи и ке ја напрајме)
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.546
Поени од реакции
33.763
И што би требало да значи ова?
Oпуштено љубави.. oh, you know the drill.


Tипот сам себе убијал. Има трошка повеќе потенцијал, но сепак се бламира со Елвир Мек Ич, Јован Јованоф, Фен и слично.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Абе и слаткар е ист како и сите на македонската естрада (и во светот на поп музиката де). Излезе негова песна, хит е недела, две (ретко е многу време актуелна) и потоа исчезне, никој не ја слуша и тогаш излезе нова и пак истото.

Јас искрено не ни знам кој е слаткар ни му знам една песна, но што читам од истата барга како ЈЈ, Next Time, Елвир и компанија е така да музиката не би требало да му е толку квалитетна, но свака му част што си направи пари, стана популарен (во Македонија но и тоа е старт) и сега патиката не го боле за дали другите мислат дека е комерцијала и шит или е квалитетен музичар.

Треба да се помириме со фактот дека вакви ги има и ќе ги има и ние само нервите ќе си ги кинеме карајќи се околу тоа дали се добри или не, а на крај ништо од тоа не добиваме само губиме нерви :pos2:
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Не сум фан на човеков ниту го правдам или газам.Мислам дека сите што зборите за овој 80% знаете неколку негови песни.И ја не го слушам но има некои песни за да се заебаваш во друштво и да се смееш,некои рефрени и слично.:vozbud:
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Слаткар веќе не е тоа што беше.Споредете албумот Рап Тврдина(ЕО) со Слаткаристика Будало.Разликата е голема.Човекот кој беше еден од најдобрите MC-иња во Македонија, отиде да пее за пи*ки и пари...

Навистина незнам што се случува со Слаткар.Можам само да цитирам делови од некои негови песни..
„Ако си хардкор тогаш јас јадам камења...“ Хејтеризам и Ренесанса
„...Единствена Опција, премногу хардкор!!!...“ Премногу Хардкор
„...немаат појма дека хардкор е термин за клошар...“ Остај ме да пишувам

Јас го слушам Слаткар...Некои песни од Рап Тврдина...

П.С. Ако некој е фан на Слаткар, неможеш да го разубедиш.Дај му да слуша и РНС, и Пеше, и Џака, и Кацар.Кога почнал да слуша Слаткар, ке остане на Слаткар, колку и квалитетен рап да му пуштиш...

Пример:
Бегај бе. Сите се фејкери тие. Го хејтаат Слаткар4е. И Еминем го хејта Слаткар43. Слаткар е боље од Тупак.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Бегај бе. Сите се фејкери тие. Го хејтаат Слаткар4е. И Еминем го хејта Слаткар43. Слаткар е боље од Тупак.
ХАХАХА .... ех ова ме насмеа...
иначе причина да пишам на темава беше...тоа што баш сега слушав некои од неговите постари песни како што се на пример
“Не си Ѕвезда“( Хард трака )
“Од Кулата до Блокот“(Исто така Хард трака од албумот на Е.О Рап Тврдина мислам дека беше оваа)
“ Не те частам тебе“ ( песна која има текст кој ме расположува)
Ама сегашниве му се се подалеку од Рапот посебно кога ќе испее со Тони зен нешто и пи*иња шетаат , денсаат на спотот ко Амерички раперски спот да гледам... не ми е јасно :toe:
Ама ако ...негов избор негов живот, не го ценам ко порано ... ( До душе уше малку и скоро ИЧ ќе стигне респектот кон него ... потпиша со ГЕЈ ГЕЈ :nesvest:) ама не можам да му судам и ако вака има фанови ( а ги има многу многу повеќе , сите спонзоруши и тн..) нека му е со среќа Кариерата :smir:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Слаткар веќе не е тоа што беше.Споредете албумот Рап Тврдина(ЕО) со Слаткаристика Будало.Разликата е голема.Човекот кој беше еден од најдобрите MC-иња во Македонија, отиде да пее за пи*ки и пари...

Навистина незнам што се случува со Слаткар.Можам само да цитирам делови од некои негови песни..
„Ако си хардкор тогаш јас јадам камења...“ Хејтеризам и Ренесанса
„...Единствена Опција, премногу хардкор!!!...“ Премногу Хардкор
„...немаат појма дека хардкор е термин за клошар...“ Остај ме да пишувам

Јас го слушам Слаткар...Некои песни од Рап Тврдина...

П.С. Ако некој е фан на Слаткар, неможеш да го разубедиш.Дај му да слуша и РНС, и Пеше, и Џака, и Кацар.Кога почнал да слуша Слаткар, ке остане на Слаткар, колку и квалитетен рап да му пуштиш...

Пример:
Точно.Слаткар не е тоа што беше на времето, но секој се менува и во овој случај тој се смени на подобро, во негова корист многу нормално. Кој го знаеше додека беше во Единствена опција? Му се исплати да проба соло, не дека го откачил Скит, џабе кењате сите кога немате поим што се случува меу нив..далеку од тоа.
И ако сега користи повеќе фрази од типот `пи*ка` не значи дека има некоја разлика од времето на Е.О ...Знаеше во некои од песните да се спомне :
- `Сфатив како треба, ти пцуеш : Кучко,пи*ко!` - Која е разликата
- `Ако мислиш дека си МС,е*и се ти не си !` (Скит) - Не си ѕвезда
- `Сакаш ли уште?Изрази желба,ко*иле!` (Скит) - Сакаш ли уште?

..итн. да не набројувам...значи пцовките се дел од хип хоп културата.

Грешиш дека не слушам ништо освен Слаткар :wink: многу грешиш...Ги пратам сите хип хоп настани во земјава (имам свој клуб на еден веб сајт, го модерирам,известувам и мора да пратам) ама Слаткар ми е некако фаворит. Го почитувам дечкото,има стил...знае да состави песна и ценам што не постои ниту една која не ми се допаднала.Ги слушам сите од Единствена,до Токсика, до Слаткаристика соло(зборам за групацијава) значи и Кацар е дел од Токсик и Слепото срце ми е омилена,како и Римуван стих..Се знаеме и лично :back: а и не е само Кацар тука...Пука се веќе долго време на сцена и се почитувани (го претставија македонскиот хип хоп и во Бугарија сега пред 2 недели) и диџеите како Номадуз и бит-мејкерите како Скитара неможат да бидат дисани (да не ги набројувам сите членови на Токсикологија,мислам дека повеќето ги знаат).

А инаку мене лично можеш да ме видиш и на настапи на Легијата,бидејќи РНС ми е омилен,Пеше е де.најдобриот фристајлер во државава,Џака просто го обожавам (незнам колку сте известени дека соработува со Токсикологија и Слаткар пр.Мистер Комплекс, воедно и зема учество на настаните на Токсикологија како што беше Show ya skillz -Џакси беше дел од жирито и со дел од СТР2 висеа од 12 до 18 навечер заедно со Токсика).
Сакам да кажам...Неможеш да ги опфаќаш СИТЕ фанови на Слаткар дека се исти...не ме споредувај со некои 12 годишни кои единствено што гледаат во Слаткар е неговата фаца,тело,однесување ..не е битно. :smir:

Воглавно убави,реални мисли во последните 2 поста...почит :helou:
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Точно.Слаткар не е тоа што беше на времето, но секој се менува и во овој случај тој се смени на подобро, во негова корист многу нормално. Кој го знаеше додека беше во Единствена опција? Му се исплати да проба соло, не дека го откачил Скит, џабе кењате сите кога немате поим што се случува меу нив..далеку од тоа.
И ако сега користи повеќе фрази од типот `пи*ка` не значи дека има некоја разлика од времето на Е.О ...Знаеше во некои од песните да се спомне :
- `Сфатив како треба, ти пцуеш : Кучко,пи*ко!` - Која е разликата
- `Ако мислиш дека си МС,е*и се ти не си !` (Скит) - Не си ѕвезда
- `Сакаш ли уште?Изрази желба,ко*иле!` (Скит) - Сакаш ли уште?

..итн. да не набројувам...значи пцовките се дел од хип хоп културата.

Грешиш дека не слушам ништо освен Слаткар :wink: многу грешиш...Ги пратам сите хип хоп настани во земјава (имам свој клуб на еден веб сајт, го модерирам,известувам и мора да пратам) ама Слаткар ми е некако фаворит. Го почитувам дечкото,има стил...знае да состави песна и ценам што не постои ниту една која не ми се допаднала.Ги слушам сите од Единствена,до Токсика, до Слаткаристика соло(зборам за групацијава) значи и Кацар е дел од Токсик и Слепото срце ми е омилена,како и Римуван стих..Се знаеме и лично :back: а и не е само Кацар тука...Пука се веќе долго време на сцена и се почитувани (го претставија македонскиот хип хоп и во Бугарија сега пред 2 недели) и диџеите како Номадуз и бит-мејкерите како Скитара неможат да бидат дисани (да не ги набројувам сите членови на Токсикологија,мислам дека повеќето ги знаат).

А инаку мене лично можеш да ме видиш и на настапи на Легијата,бидејќи РНС ми е омилен,Пеше е де.најдобриот фристајлер во државава,Џака просто го обожавам (незнам колку сте известени дека соработува со Токсикологија и Слаткар пр.Мистер Комплекс, воедно и зема учество на настаните на Токсикологија како што беше Show ya skillz -Џакси беше дел од жирито и со дел од СТР2 висеа од 12 до 18 навечер заедно со Токсика).
Сакам да кажам...Неможеш да ги опфаќаш СИТЕ фанови на Слаткар дека се исти...не ме споредувај со некои 12 годишни кои единствено што гледаат во Слаткар е неговата фаца,тело,однесување ..не е битно. :smir:

Воглавно убави,реални мисли во последните 2 поста...почит :helou:

Браво за текстов,РЕСПЕКТ!

иначе за болдот тоа што си го пишал убаво го кажува во песната ИГРА

"Зошто работи со Че,а не со Скит,тоа се работи што не ги разбираш ти"

:smir:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.546
Поени од реакции
33.763
Гледам генерално сите на крај им останува прашањето, зошто од квалитетен рапер отиде комерцијала?

Пари. Everybody is doing it. :nesum:

Абе и слаткар е ист како и сите на македонската естрада (и во светот на поп музиката де). Излезе негова песна, хит е недела, две (ретко е многу време актуелна) и потоа исчезне, никој не ја слуша и тогаш излезе нова и пак истото.
One-hit-wonders.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
...Пука се веќе долго време на сцена и се почитувани (го претставија македонскиот хип хоп и во Бугарија сега пред 2 недели)
Пука Козметика со бугарите соработуваат сто години. Не е тоа пред две недели, може сеа само настап имале. И тоа е баш кул, ми се свиѓа, не поштуем политика у музика, уметност...

Stre3T Danc@ напиша:
Точно.Слаткар не е тоа што беше на времето, но секој се менува и во овој случај тој се смени на подобро, во негова корист многу нормално. Кој го знаеше додека беше во Единствена опција?
Види, како и да завртиш, што и да кажеш ти, јас и сите кои не им се допаѓа типов... на крајот останува фактот дека темава има 46 страници, а сите знаат, популарен е оној за кој се зборува, “па макар и добро“. :)
Можеби не е најдобриот рапер, можеби не е ни најбогатиот, можеби не е ни најуспешниот, ама секако нашол начин како да привлече внимание, а тоа не може да го направи секој, очигледно е нели?!

И јас искрено би сакал да го видам РНС (пошто го спомна а и ја го поштуем ептен) да стане комерцијален као Слаткар. Па србендине ко Бед Копи и компанија, или Едо Мајка да не не се комерцијални, а се фантастични рапери. Нема ништо лошо во тоа да станеш комерцијален, само што хип хоп културата кај нас некако престрого ја дели сцената. Андерграунд и фејк комерцијала и нема измеѓу. Џеј Зи се смета за еден од најдобрите на сите времиња, а има свој парфем, модна линија, продукциска куќа... покомерцијален не може да биде. Или Пи Диди кој смени илјада имиња заради популарност и каприци.

Потегот на Слаткар е одличен. На последниот албум имаш пола траки кои се скроз комерцијала и “пичиња мрдаат гс“ на нив, и пола траки предводени од “Полетај“ кои се во негов стил и ги праел со душа. И сега наместо да биде осуден од оние кои му биле верни претходно, треба да ја испочитуваат неговата желба за кеш, на крај краева кој од нас не сака пари? Секој оној кој ќе рече дека ако му се пружи шанса не би земал пари, лаже дрско. Секој сака пари, ама секој не знае да ги прави.

И оној србендана, Ајс Нигрутин, шо у една песна вика “Мислевте дека со комерцијала ќе направите пари“, нека го праша некој колку наплаќа од настап, и за кој курац се појави у оноа реалното шоу како и да се викаше. Пари бато, парееееее!! :)
Затоа секој шо кења против комерцијала може да :pusk: и да кења на форум. Ја само се надевам дека следниот албум Слаткаристика ќе стекне доволно искуство за да го направи двојно подобар од овој.

Ај... :helou:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
13 јули 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Mene lichno ne me prima ona sho go raboti toj (mislam na muzikata) sepak najubo che beshe da se muabeteshe za trakite od albumo ( muabeti komercijala ova ona se jadi nekako sekoj si ima pravo sho che praj i kako che go praj ) sekoj si ima pravo da slusha sho saka ama teshki raspravii za nego kako lichnost sepak mislam deka dzabe se oti 99% od site ovde ne go znajme koj e sho e i kakov e a i da go znajme nema vrska vazno si stvori toj svoja grupa na obozavateli i neka si tera magareto premnogu vnimanie ste mu obrnale nego a se znaj choeko se ceni spored negovite dela a ne po negovite postapki .
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
На една страница во врска со хипхопот во Македонија има интервјуа со повеке рапери од Македонија и групи,оди нешто како емисија. Има интервју со Единствена Опција т.е со Скит и Слаткар. Убаво си кажува за комерцијалата и за другите нешта.

Кој не ја гледал нека ја гледа.

+ интервју со Слаткар од страна на МММ-Македонска Музичка Мрежа.

More
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Мило ми е што истакна за интервјуто на Слаткар. Еве што вели Џака како една споредба помеѓу денешната младина и она кое беше порано. Да не го цитирам..Чоекот кажал СЕ ! И буквално е во право, затоа го обожавам :pipi:
(П.С. Слаткар е напоменат подолу со Жолта Штампа). :helou: уживајте...



Џака Накот: Вчера испилено, денес сере!​


Младите денеска не почитуваат ништо, ни родители, ни професори ни постари батковци у мало… Ништо! Се е сведено на Омраза или ко што милуваме да кажеме - Хејт!

Во мое време (јас сум генерација ‘80), вентил за издувување беше маалска брканица, јанино-јанино, долга магарица и флипери.Сега нема ништо од тие работи, дружењето се сведува на висење на фејс/спејс/хај/срај и сл. Дали таа транзиција од 17 години ги има изродено сите тие љаци кои не мрднале од државава и не виделе ништо од светот - не знам, знам дека само дека не ги бива.

Размислете само на музички план, во било која бранша кој од 2002-3..., па наваму донел нешто ново на масата? Кој е тој млад талент? Следен Тоше, Каролина, Ареа, Смат, ДФЛ, Легијата, Фолтин, и други музичари над 22 години? Ги нема!
Без основно познавање на музичка литература се сите љаци (копиљаци) во градов кои слушаат само една екипа, пејач, група и ја хејтаат другата. Среќен бев на времето кога ќе сретнев или ќе видев рапер во Скопје! Ги имаше 50 (и ти и твоите јас правам од 97 не бевте меѓу нив, прибидејќи сте имале по 5 години или не сте биле во план), и се имаше меѓусебна почит, бидејки сите се бориме за иста кауза!

Години, и миљарда демо-снимки и албуми подоцна подоцна, еве не каде што сме - кој колку си сработил толку ќе си жнее (како приказната со мравчето и штурчето дечиња мили), и кој губи - има право да се љути! Мислам дека Слаткар (еден од ретките помлади рапери чие што време допрва доаѓа), убаво кажа во Жолта штампа за се! Факти господа, факти, а не чуло не разбрало или да парафразирам - вчера испилено, денес сере!

ПС: Браво за Вели Мумин, респект!

ПМС: Маестро Трајанов беше ептен пивнат на А1 Вести во понеделникот, а?

СМС: Се смеев прееска коа читав едно комунике во кое се вели дека кампањата против семејно насилство ќе трае до 11. декември!?

И имаш по дома:

Само да помине единаести, ќе видиш ти, детиште неваспитано:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom