Скутерчиња: Се за и околу нив

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Мора да има на ауспух, штом е нов не може да нема. А на ауспух не знам дали ќе можеш сам да провериш, нај убаво да си нарачаш некој нов спортски и да си го монтираш. Ем поквалитетен, ем појак ќе ти биде моторот него со стандардниот, без разлика дали ќе го исчистиш или не.
немора да значи дека има... на некои има на некои нема... на некои има само на електроника на некои има само на варијатор на некои има на карбуратор ( ова не е блокажа али ипак има ограничување колку бензин да пушта карбураторот ). Нека се опраи времево и ке го извадам и ауспухот па ке проверам... не ми се фрлаат пари за нов да ставам за џианели или слично... нека си биде стандардниот (барем сега за сега) само ако има прстен евентуално ке треба него да го извадам.


Ај со маркер обележи на варијаторот, да видиш до каде го крева каишот ? Дали се што ќе обележиш ќе биде избришано ??? Сликај го ауспухот доле кај граната и постирај слики..
нека се подоправи времево па ке му барам чаре.... се мислам дека толку му е максимална односно дека таков е направен преносот. ....
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
немора да значи дека има... на некои има на некои нема... на некои има само на електроника на некои има само на варијатор на некои има на карбуратор ( ова не е блокажа али ипак има ограничување колку бензин да пушта карбураторот ). Нека се опраи времево и ке го извадам и ауспухот па ке проверам... не ми се фрлаат пари за нов да ставам за џианели или слично... нека си биде стандардниот (барем сега за сега) само ако има прстен евентуално ке треба него да го извадам.



нека се подоправи времево па ке му барам чаре.... се мислам дека толку му е максимална односно дека таков е направен преносот. ....
Не мора да значи? Од тие 25-6 мотори нови што ги имам купено, сите до еден имале фабрички граничник на ауспух. Значи не е возможно да се продава моторот а ауспухот да не е ограничен заради некои ЕУ прописи ли какви све курци не.
Ова е граничник на вариатор, шајбната у рака.
IMG_0122.JPG

А не ќе да е прстен, ќе си го намачиш гзот додека го избушиш варот од ауспухот. Да не зборам за една 50ка што ја имав пред неколку години, со бормашина сум ги вадел слоевите внатре пола саат најмалку. Камо среќа прстен да беше да го извадев само и толку да беше.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки , ми треба мотор за веспа пијаџо 1959-1970/80 година 150 кубици , ако знај некој или има слушнато ќе ви бидам благодарен ако ме извести :))))
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
Момци, некој може да ме упати, каде можам да разгледам скутерчиња по интернетов гледав нешто, али слабо ми иде, заинтересиран сум да купам нешто Априлиа Џилера нова, Априлии гледам има, али Џилери никако неможам да најдам.. инаку за 50cc прашувам
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Момци, некој може да ме упати, каде можам да разгледам скутерчиња по интернетов гледав нешто, али слабо ми иде, заинтересиран сум да купам нешто Априлиа Џилера нова, Априлии гледам има, али Џилери никако неможам да најдам.. инаку за 50cc прашувам
http://www.motori.com.mk/zadolzitelno/korisni-tekstovi/242-cenovnik-na-novi-motori#gilera
Ако си од Скопје иди во Dynamix и разгледај си има голем избор
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Момци, некој може да ме упати, каде можам да разгледам скутерчиња по интернетов гледав нешто, али слабо ми иде, заинтересиран сум да купам нешто Априлиа Џилера нова, Априлии гледам има, али Џилери никако неможам да најдам.. инаку за 50cc прашувам
Dynamix na Ruzveltova se naogjaat i se generalen zastapnik za site italijanski marki, za BMW i Kawasaki i sekogas imaat motorcinja na lager... A sega gledam imale nekoja akcija so Aprilia SR50 za 1990 evra i 50% popust na after market delovi ( varijatori, lameli, auspusi itn )...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
Dynamix na Ruzveltova se naogjaat i se generalen zastapnik za site italijanski marki, za BMW i Kawasaki i sekogas imaat motorcinja na lager... A sega gledam imale nekoja akcija so Aprilia SR50 za 1990 evra i 50% popust na after market delovi ( varijatori, lameli, auspusi itn )...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
Се јавив во Динамикс попустот важел само за Април месец, Априлиата е 2000 евра моментално Џилерата 2200, е сеа најверојатно би одбрал еден од тие два модели, шо би ми препорачал.. вреди ли да се даде 200 евра повеќе за Џилерата ?[DOUBLEPOST=1463168070][/DOUBLEPOST]
Dynamix na Ruzveltova se naogjaat i se generalen zastapnik za site italijanski marki, za BMW i Kawasaki i sekogas imaat motorcinja na lager... A sega gledam imale nekoja akcija so Aprilia SR50 za 1990 evra i 50% popust na after market delovi ( varijatori, lameli, auspusi itn )...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
Се јавив во Динамикс попустот важел само за Април месец, Априлиата е 2000 евра моментално Џилерата 2200, е сеа најверојатно би одбрал еден од тие два модели, шо би ми препорачал.. вреди ли да се даде 200 евра повеќе за Џилерата ?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Се јавив во Динамикс попустот важел само за Април месец, Априлиата е 2000 евра моментално Џилерата 2200, е сеа најверојатно би одбрал еден од тие два модели, шо би ми препорачал.. вреди ли да се даде 200 евра повеќе за Џилерата ?
Јас априлијата ја зедов за 1800 од Hamachi Штип со гратис кацига, но ја платив во готово. Тоа беше пред месец и пол, но кога пред 6 години го купував кинезот бидејќи и него го платив во готово пак добив 10% попуст, а го купив крајот на јуни. Според мене мислам дека нема некоја разолика и двата модели излгедаат одлично, квалитетни се и се доста брзи. Мене пример повеќе ми се бендисува изгледот на априлијата и затоа ја зедов неа. Кој и да го одбереш нема да згрешиш
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Се јавив во Динамикс попустот важел само за Април месец, Априлиата е 2000 евра моментално Џилерата 2200, е сеа најверојатно би одбрал еден од тие два модели, шо би ми препорачал.. вреди ли да се даде 200 евра повеќе за Џилерата ?[DOUBLEPOST=1463168070][/DOUBLEPOST]

Се јавив во Динамикс попустот важел само за Април месец, Априлиата е 2000 евра моментално Џилерата 2200, е сеа најверојатно би одбрал еден од тие два модели, шо би ми препорачал.. вреди ли да се даде 200 евра повеќе за Џилерата ?
Pa vaka sega Piaggio im e majka i na dvete, taka da masinata e ista, razlikata e vo izvedbata... Iako Aprilia-ta mene mi e poubava na lik, sepak bi ja izbral Gilera-ta zaradi toa sto e malku pokomotna, ima ram koj e namalen model od ramot na Nexus modelot, ima pogolemo trkalo napred, a so samoto toa e postabilna i podobra za upravuvanje...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Се јавив во Динамикс попустот важел само за Април месец, Априлиата е 2000 евра моментално Џилерата 2200, е сеа најверојатно би одбрал еден од тие два модели, шо би ми препорачал.. вреди ли да се даде 200 евра повеќе за Џилерата ?[DOUBLEPOST=1463168070][/DOUBLEPOST]

Се јавив во Динамикс попустот важел само за Април месец, Априлиата е 2000 евра моментално Џилерата 2200, е сеа најверојатно би одбрал еден од тие два модели, шо би ми препорачал.. вреди ли да се даде 200 евра повеќе за Џилерата ?
Вреди, а ако сакаш 4Т земи си кимко супер 8 ... Ако не ти е битно брзина тјунинг итн
Од двата џилерата е пофаца
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Купи Gilera Runner SP 50 по намалена цена од 2.190 € и добиј продолжена гаранција од 3 години, гратис кацига, гратис достава и 50% попуст на спортски ауспух Giannelli Reverse по цена од 4.500 денари !

Само во салоните на овластените дистрибутери: Dynamix (Скопје, 071 268 690), Paperino Moto Shop (Kуманово, 078 303 101), Ambasador Moto Centar (Охрид, 070 304 006) и Алфа Омега (Прилеп, 048 400 804).

Количините се ограничени !

 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Здраво дечки.
Имам еден проблем што ме извади од такт денес. Купив баотиан роки 125цц но бидејќи не гаснеше од брава него од тастер го отворив и наидов на прекин кај црно-белата жица од цди-то а исто така напред кај црната жица каде што ги дели на повеќе црни. Пуштив нови жици и моторот запали се си работеше, го изгаснав од клуч, значи се најнормално работеше. Бидејќи сите пластики беа извадени се решив после 3 дена да ги ставам и не знам од која причина моторов не сака никако да запали. Вергла неколку пати и акумуалаторот се празни цел. Пробав и со појак акумулатор, пробав и со помош од мотор но џабе. Акумулаторот се празни за 5 секунди.. Некој предлог што да правам. Пробав без реглер и без цди, воедно и ги проверив се е ок.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2012
Мислења
94
Поени од реакции
12
Здраво....имам еден проблем се работи за 4т јијинг капе бензин од кај граната кај што се заштрафува? до што може да е проблемот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom