Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
11 мај 2015
Мислења
34
Поени од реакции
17
Здраво, значи тоа се случува само кога се возат двајца. Кога возам сам нема никакво тресење. Гасне само додека не е загреана... а од пред некој ден тотално изгуби контакт километражата и нонстоп си стои на 0...
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
88
Поени од реакции
99
Изгубив многу км/х на крајна брзина, а и не влечи како што влечеше. Пример ако со двајца креваше 60, сега сам едвај крева 50 .шчо е стасано за мењање? Каиш,ролни??
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Изгубив многу км/х на крајна брзина, а и не влечи како што влечеше. Пример ако со двајца креваше 60, сега сам едвај крева 50 .шчо е стасано за мењање? Каиш,ролни??
Почни со ролни, каиш, филтер за воздух и свеќица (ако не си сменил година две)
 
Ф

Флеш

Гостин
Питање бејзик,од аматер почетник :) Земав скутер,ме интересира,дали треба да се регистрира скутерот секоја година (другар вчера ми спомна,имало нов закон за што прв пат слушам) или си има трајна регистрација ....Се работи за Баотиан 9 модел 50 цц,2007 година .....Јас сум трет газда на скутерот,претходниот од кого го земав скоро,рече дека трајно веќе има регистрација,потребно е само 600 денари регистрација годишно да вадам ,нема потреба од регистрација нова:cautious:...
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Питање бејзик,од аматер почетник :) Земав скутер,ме интересира,дали треба да се регистрира скутерот секоја година (другар вчера ми спомна,имало нов закон за што прв пат слушам) или си има трајна регистрација ....Се работи за Баотиан 9 модел 50 цц,2007 година .....Јас сум трет газда на скутерот,претходниот од кого го земав скоро,рече дека трајно веќе има регистрација,потребно е само 600 денари регистрација годишно да вадам ,нема потреба од регистрација нова:cautious:...
Значи по ново кога вадиш сообраќајна нова на твое име да си го префрлиш моторот позади на сообраќајната ставаат печат кој важи година дена и ти даваат налепница како на колите да ја ставиш на моторот...Значи зборам за скутер до 50кубика....И секоја година си ја правиш истата процедура....Значи осигурување едно 500 или 600 ден не знам точно колку ми зимаа зависи од компанија и 420 ден мислам дека беше налепницата значи едно 1000ден годишно треба да дадеш на моторот да си чист со документи.Јас во петокот извадив ново осигурување и нова налепница.
 
Ф

Флеш

Гостин
Значи по ново кога вадиш сообраќајна нова на твое име да си го префрлиш моторот позади на сообраќајната ставаат печат кој важи година дена и ти даваат налепница како на колите да ја ставиш на моторот...Значи зборам за скутер до 50кубика....И секоја година си ја правиш истата процедура....Значи осигурување едно 500 или 600 ден не знам точно колку ми зимаа зависи од компанија и 420 ден мислам дека беше налепницата значи едно 1000ден годишно треба да дадеш на моторот да си чист со документи.Јас во петокот извадив ново осигурување и нова налепница.
Да треба сега да го преведам,иначе чудно ми е,зошто е потребно секоја година,ако е нели трајна за 50 цц скутер ....Кога ќе го ставам на мое име,зошто мора повторно,секоја наредна,за осифурување е ок....
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Да треба сега да го преведам,иначе чудно ми е,зошто е потребно секоја година,ако е нели трајна за 50 цц скутер ....Кога ќе го ставам на мое име,зошто мора повторно,секоја наредна,за осифурување е ок....
За да ти земат пари за што друго.....И немојте да мислите дека полиција не проверува.Ме имаат застанато и ми проверија се детално и замерка ми најдоа само дека налепницата не ми беше залепена за мотор него ја чував со документите бидејќи налепницата од 2015 ми ја украдоа од мотор и затоа сега ми е цело време со документите од осигурувањето.
 
Ф

Флеш

Гостин
За да ти земат пари за што друго.....И немојте да мислите дека полиција не проверува.Ме имаат застанато и ми проверија се детално и замерка ми најдоа само дека налепницата не ми беше залепена за мотор него ја чував со документите бидејќи налепницата од 2015 ми ја украдоа од мотор и затоа сега ми е цело време со документите од осигурувањето.
Ова е патетика ...Читав на форум сега друг моментално,зошто не е и 125 цц исто да има б категорија ...Во Македонија,убаво не е дефиниран моторот како возило .....
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
94
Zdravo dechki....Da ne prodava nekoj keeway matrix?

Sent from my Lenovo S850 using Tapatalk
 
Член од
29 август 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
10garelli-xo125.jpg 34a-onyx50.jpg 10garelli-xo125.jpg 34a-onyx50.jpg 10garelli-xo125.jpg 34a-onyx50.jpg 10garelli-xo125.jpg 34a-onyx50.jpg 10garelli-xo125.jpg 34a-onyx50.jpg 10garelli-xo125.jpg 34a-onyx50.jpg 10garelli-xo125.jpg 34a-onyx50.jpg 10garelli-xo125.jpg 34a-onyx50.jpg 10garelli-xo125.jpg 34a-onyx50.jpg 10garelli-xo125.jpg 34a-onyx50.jpg Mi treba mislenje za Garelli XO 50cc ili za Generic Onyx 50 2t
dali nekoj ima nekoe iskustvo ili poveke razbira da mi dade mislenje za skuterceto , planitam da kupam pa bilo kakvo iskustvo mi e dobro dojdeno.
Blagodaram[DOUBLEPOST=1503407383][/DOUBLEPOST]Mi treba mislenje za Garelli XO 50cc ili za Generic Onyx 50 2t
dali nekoj ima nekoe iskustvo ili poveke razbira da mi dade mislenje za skuterceto , planitam da kupam pa bilo kakvo iskustvo mi e dobro dojdeno
Blagodaram
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Каде може да се најде клуч за варијатор и ламела за оштрафување?
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
626
Поени од реакции
1.207
Мислење за Baotian да ми дадете некакво ? Гледав сега Baotian реплика на Aprilia па се мислам дали да земам такво.
Исто така ако има некој Peugeot speedfight 2 да ми каже дали се добри пошто го гледав едно не знам колку е старо 20000 км поминато, а вака убаво е сочувано нема гребнатинка ни една, добри ли се иако се стари ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Мислење за Baotian да ми дадете некакво ? Гледав сега Baotian реплика на Aprilia па се мислам дали да земам такво.
Исто така ако има некој Peugeot speedfight 2 да ми каже дали се добри пошто го гледав едно не знам колку е старо 20000 км поминато, а вака убаво е сочувано нема гребнатинка ни една, добри ли се иако се стари ?
Подобро земи нов, макар и кинез
Разгледај и во динамикс сега ќе има попуст на крај сезона
Разгледај кимко имаат половни со гаранција
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1655995077808201&id=374367399304315
 

Kajgana Shop

На врв Bottom