Скутерчиња: Се за и околу нив

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Дечки колку кошта сега да се полага за А категорија? Имам положено за Б, ќе треба и тестој или? Ми велеа дека било мн мн тешко
 
Член од
29 мај 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Здраво дечки , зедов пред една недела нов кинески скутер 125ccm и сега имам околу200 км поминато а на 300 треба да го направам првиот сервис. Зедов уље но јас сакав full synthetic но сум порачал Repsol synthetic blend 5-40 . Дали може да го користам или да купувам ново ?[DOUBLEPOST=1498059909][/DOUBLEPOST]
Здраво дечки , зедов пред една недела нов кинески скутер 125ccm и сега имам околу200 км поминато а на 300 треба да го направам првиот сервис. Зедов уље но јас сакав full synthetic но сум порачал Repsol synthetic blend 5-40 . Дали може да го користам или да купувам ново ?
Anyone?
 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Гледам се разбираш во скутери , може ли на 4 тактен кинески скутер од 125 ццм на првиот сервис на 300 километри да му ставам полусинетичко уље 5-40 Репсол?
Нели ти оди првиот во овластен заради гаранцијата?
прочитај ако имаш упатство некое какво масло треба да ставаш
според мене можеш 5-40
 
Член од
29 мај 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Нели ти оди првиот во овластен заради гаранцијата?
прочитај ако имаш упатство некое какво масло треба да ставаш
според мене можеш 5-40
Оди ама многу ми е далеку од мојот град не ми се исплати на упатството пишува 10-30 ама зависи од температурата може и друго
 
T

the.equalizer

Гостин
Чаре за искривен бандаж на скутер 50цц?
Може да се исправи или мора нов?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Член од
29 мај 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Имам проблем со скутер 125ццм кинески , работата е што троши многу мерев и испадна 4.8л на 100 километри значи скоро 5 литра. Нов е скутерот нема ни 500 км поминато незнам дали е нормално ова инаку сум тежок околу 140 килограми.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Имам проблем со скутер 125ццм кинески , работата е што троши многу мерев и испадна 4.8л на 100 километри значи скоро 5 литра. Нов е скутерот нема ни 500 км поминато незнам дали е нормално ова инаку сум тежок околу 140 килограми.
Зошто не го однесеш од каде што го имаш купено? сигурно имаш гаранција
покрај тежината, не треба толку да троши, можеби треба да се наштелува карбуратор и слично
 
Член од
29 мај 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Зошто не го однесеш од каде што го имаш купено? сигурно имаш гаранција
покрај тежината, не треба толку да троши, можеби треба да се наштелува карбуратор и слично
Затоа што ми е многу далеку 100 км од дома но ќе го однесам кај некој мајстор од мојот град , да го провери
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Имам проблем со скутер 125ццм кинески , работата е што троши многу мерев и испадна 4.8л на 100 километри значи скоро 5 литра. Нов е скутерот нема ни 500 км поминато незнам дали е нормално ова инаку сум тежок околу 140 килограми.
Ако е 2 тактни, тогаш не е многу 5 литра.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
ај уште една мака со кинезов мој.. На сабајле, ладен старт пали на прва без туража.
Е сеа да го повозам едно десет минути, или неколку километри, да го угаснам, и после некоја минутка пак да го запалам (електрично палење) не сака да запали без туража, а и вергла едно 2-3 секунди. чаре? пошто не праеше вака пред некоја недела, а и до душа не беше ич возен тие недели
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2015
Мислења
34
Поени од реакции
17
Здраво другари. Пред 2 години купив Џилера руннер 50 ка половна со 3900 км поминати.. ја има поназад на слика во форумот на темата. Е сега, имаше гианели ауспух.. го извадив со се гианели ролните поради тоа што многу беше бучна и тоа не ми се допаѓаше... Од пред некој месец ПОСЕБНО СО ДВАЈЦА почна на кривини кога ке се испушти гас па ке се додаде да се случува тресење во задниот дел. И километражата стои на 0, понекогаш само оди до 15, 25, 50... или слично но никогаш не оди како што треба и повеќе од времето е на 0. Исто така кога не е загреена првите 5 минути мора да се држи гаста за да не изгасне. Ве молам помогнете ми или дадете ми совет. Сега моторот има поминато 6800 км. Последен пат каиш е заменет на 3800 км. И дајте ми совет за редовен сервис. Благодарам и Поздрав
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Никола, тоа тресење може да се јавува поради ламела/звоно/каишница. При нормално тргнување од 0, дали приметуваш нешто ? Треба да се провери. Ако гасне додека не е загреана, тоа значи дека карбураторот не ти е добро наштелуван, има многу воздух/гориво во смесата. Километражата најверојатно губи контакт, па затоа така прави..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom