Скопје calling... асална Архитектура needed!

Дали ви се допаѓа архитектурата во Скопје?


  • Вкупно гласачи
    236

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Дебар Маало, Аеродром, делови од Кисела Вода се стварно убави места. Иако има некои црни точки Кисела Вода како зградата Антигона која остана доследна на своето име и останува како споменик на македонската социјална трагедија, сепак овие делови се прилично добри. Дебар Маало зрачи со шарм, Аеродром е доста, да речам, добро функционално изведен и поврзан со остатокот од градот, додека Кисела Вода нуди разновидност. Драчево, 11 Октомври сосема различни населби. Во Кисела Вода имаме делови стриктно со куќи, останати со згради, напуштени складишта на Славија, стаклари, грди кули со натур бетон.

Плоштадот е грдосија, ама само навечер due to лошото осветлување и ефектот на писта. Сериозно очекувам некој ден некоја Цесна да слета на Камени.

Крстот дефинивно е најдоброто нешто што е изградено. Голем, метален, сегледачки. Јееее....
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Deka zborevte za Tirana, fakt e deka gradot epten se ima izmeneto, ama poradi toa shto se raboti, nema ulici bukvalno, ima samo iskopanici.

Eve nekoi drugi sliki od neshto ponovite gradbi




Fontava rulz!! dajte mi vakvo neshto namesto toa shto na nishto ne lichi na ploshtad

Inace eve go ploshtadot


A ova drugovo samo kako link kje go stavam deka e epten golemo, znam na Serpico kje mu bide interesno, planot kako bi izgledalo Tirana otkako kje zavrshat so rabota tipcite

http://www.tirana.gov.al/common/images/Picture1.jpg



Gledajte u zgrada more!!!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
rymz Градењето на еден град никогаш не завршува. Инаку дај ти кажи потшто си скопјанец нешто за скопјската архитектура и што мислиш дека треба да се смени.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Abe sho znam, imam nekoi ludi idei, samo shto toa treba vreme, pari i razbiranje.
Na primer. Kasarnata Ilinden site znaeme deka e eden ogromen del od Skopje, shto so novite reformi vo vojskata e totalna neupotrebliva. Ja bi rushel sve shto ima tamu, bi go iskopal celiot teren so toa shto kje izgradam detalna kanalizacija so kanali ne od 10cm tuku od 2-3m diametar. Istovremeno iskopuvanjeto bi go iskoristil za postavuvanje zemjeni kabli, a ne da mi visat strujnite kabli, isto i telefoni i sranja. Posle seto toa bi go izramnil da bide edno pravo ramnishte, i tuka vekje bi pochnal gradenje na planski kukjarki, ili pa zgradi whatever. Neshto shto bi nalikuvalo na blokovi od kukji/zgradi da koga kje gledash odozgora da nalikuva na kocki od kukji. Bi ubacil nekoj mini park za naselenieto. Kolku sum zapoznaen tuka nekade e planirano i okruznicata da pominuva, taka da toa bi go gradel so visecki mostovi, kako shto se primerite vo L.A

Vaka od prilika....koga sve ova bi bilo gotovo, togash lugjeto koi ziveat vo sosedstvoto bi se prefrlile vo sosema novata naselba, a staroto bi bilo predmet na istata procedura dosega spomeneta...

Ali toa e vishe utopija jebesh ga, ali gradot bi izgledat posle FENOMENALNO
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Абе илинден кога ќе се направи доволно голема касарна надвор од Скопје во план е да се сруши и брдото да се користи за амбасади, Хотели и сл.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
e sho kje ni se hoteli? koga nemame turisti, namesto da se napravi takvo neshto ko shto opishav...em ubaina, em lugjeto nema da ziveat u tesno...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Абе не скокај па и ти одма, што се градело по план во скопјево до сега да те прашам?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
abe znam...ne skoknav :) idea mi pobara i ti dadov :P
 

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
hmmm pocinja da mi se sviga skopskava arh. interesni futuristicki mi izgledaat novive zgradi..samo daj neka se oporavat so boive na fasadive ko vinozito se...i ne mi se sviga so izlagaat ko pecurki od nigde..bezplanski mi izgledaat.sto se odnesuva do plostadot neam komentar super go sredija daleku poubav od toj so bese porano:toe:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.698
Поени од реакции
13.341
Градот мислам до пред некое време изгледаше подобро, сега почнува да се труе со лоша архитектура. Се гради увелико а не се доградува. Типичен пример е градбата на плоштадот Македонија која веке 3 години (отприлике) седи во статус кво. Тука би ги наредил и “кинескиот ѕид’’ кај паркот, економскиот центар кај ГТЦ и бензинската пумпа, Зградата кај Беко - овие две од памтивек не се доградени.... има уште многу за редење. Од друга страна Кејот заживеа (последниве 7 години) се направи патека за точаци од кејот до Влае.....
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Иначе чим го споменавте Ѓеорги Константиновски човекот го има изградено пола скопје дел од неговите објекти :
Архив на град скопје
Студенски дом Гоце Делчев
Пелинце
Сју Раидер Болница за заболени од рак...ова написшав прво сто ми дојде на памет...
доколку ве интересира повеке
www.georgikonstantinovski.com.mk
Се знам лично Ѓорги на 80 и нешто години црта аутокад и прави 3д визелизации
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1






















vo posledno vreme malku od malku e podsreden gradov ili sepak nema nikavka arhitektura, nikakva odlika na gradot, nema nesto spored sto moze da se zapamti Skopje.....zalosno!!!
Ima uste mn mn da se koregira i da se sreduva za da moze skopje da se narece metropola!

dokolku bi uspealo da se zadrzi nesto od toj star izgled na skopje, gradot denes bi imal mn poveke ubavini


Otomanskata banka


Narodnata banka


Zeleznickata stanica


Hotelot "Srpski kral"


Narodniot teatar


Risticeva palata


Parkot Idadija


Ul. "Kral Petar"
 
Член од
22 април 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Treba da se popravi so bolje objekti i nekoi mesta coek da moze da uziva vo priroda ebate so e ova ne moze da se disi vozduh:nenene:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Има интересни објекти , кои стварно се за фалење...Ама има па и некој апла зданија којшто ти се кења коа ќе ги видиш...Или па коа ќе бапнат некој си луксузен објект покрај некоја си куќичка од Шеес Друга :)
 
Член од
4 март 2008
Мислења
261
Поени од реакции
10
Ова темава нешто како London calling.хехех
Напредуваме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom