Скопје calling... асална Архитектура needed!

Дали ви се допаѓа архитектурата во Скопје?


  • Вкупно гласачи
    236

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Дами и господа... Темава е за сите кои живеат во главниот град, главен репрезент на земјава пред секој кој влегол во неа. Но поважно, репрезент на нас самите.

Значи... без мои претходни коментари, сакам да знам што е она што се случува секојдневно околу вас а се вика простор и негово планирање, и какво е неговото влијание врз вас?

Од која зграда во Скопје ви се повраќа?

Во која зграда би сакале да имате стан?

Што мислите дека го краси градот и го прави препознатлив?
Што го гнаси?

Слободно.... кажете си се што ви лежи на душа. Како вие ја доживувате Скопската Архитектура?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Еј топ тема... Знаеш кај би сакал станче... оној големиот блок згради на Илинденска, после Зоолошка а пред раскрсницата за Палас. На врв на зградата... има едни преубави станови... а горе имало и базен разбрав, преубаво е... Тоа е следнава слика...

Коа сме кај илинденска, ја обожавам архитектурата во делот кај пионерски дом Карпош. Куќи од неколку века наназад, а во исто време и нови згради. Се што Скопје го имало, таму може на едно место да се види. И нормално го обожавам делот на стара чаршија со сите тие турски финти. Кога поминуваш се чуствуваш како да си искочен од роман на Меша Селимовиќ. Архитектонски гадости во Скопје за мене нема. Новиот век си носи нови прилагодби. Не ми се допаѓа тоа што луѓето на се` ќе најдат маана. Дури и виножитните згради во дебар маало мене ми се симпатични...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Прво и основно треба во скопје да е се пристапи кон постепено заменување на зградите со привремен каракте кои некои сега ги прошируваат со тераси, со блокови за живење од подолготраен карактер. За тоа кои го знаат Скопје: Да се рушат руските згради ид а се изградат нови посолидно изградени Згради, бидејќи и онака руските се составени од бетонски блокови а, не изградени.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Не сте уште толку лоши вие во Скопје..дојдете малку во Битола да видите шо се глупости :) Мислам вака се у реду изгледа,ама логички благе везе нема. Плус најголема грешка е што сите објекти(нови!) ги прават исти: розеви,со бели декорации,мермери,накитени ко торти и обавезно некои кич огради лиени,везени незнамкакви. Ужасија.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
128
Поени од реакции
0
ne sum od sk ama imam bideno, i stvasrno moze podobro da go napravat,
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
KGF i pogolemiot broj od ostanatite obrazovni instituti. Arhitekturata im e brutalnost do koska. Tolku mi se odvratni, sto ziti se, strasno me deprimira. Za zal, nema da bidat sruseni/obnoveni vo narednite 40tina godini.

A sakam da se vrati starata arhitektura na Skopje. Pred zemjotresot. Poveke e...evropska...onaka...kvazi-imperijalisticki.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Toreador напиша:
KGF i pogolemiot broj od ostanatite obrazovni instituti. Arhitekturata im e brutalnost do koska. Tolku mi se odvratni, sto ziti se, strasno me deprimira. Za zal, nema da bidat sruseni/obnoveni vo narednite 40tina godini.

A sakam da se vrati starata arhitektura na Skopje. Pred zemjotresot. Poveke e...evropska...onaka...kvazi-imperijalisticki.
Баш тие згради градени се во период кога натур бетонот бил "откриен" како соодветна алатка за примена на новите технологии и правци во архитектурата. Градбите се од префабрикувани бетонски блокови (значи готови делови од бетон се носат на лице место и се монтираат).

На ист начин е граден и Телекомуникацискиот центар на архитект Јанко Константинов, како и студентскиот Гоце...итн итн...

Се согласувам дека натур бетонот е ладен, депримирачки, посебно кога ќе забележиш влага на фасадата и изгледа како некој да го гаѓал со јајца сакајќи да ја Кајганизира архитектурата негова :) Aсоцира на нешто старо и поминато, али не заборавај, тогаш бил хит. :toe:

До кога ќе трае, ќе видиме. Времето во светот му е одамна поминато.

А за архитектурата пред земјотресот, односно Македонската архитектура низ историјата, подготвувам посебна тема. Stay tuned. :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Не знам колку знаете ама ѕградите што се од градски ѕид, наместо на приземје и прв кат, каде денес се продавници и канцеларии, од страна на Кензо Танге било предвидено да бидат паркинзи. И воколку нашите македонски алчни гзови, не мислеле тогаш како повеќе пари да извадат пд една зграда, и да ги направеле нависитина паркинзи, тогаш голем дел од луѓето кои живеат во Градски ѕид воопшто немало да го имаат проблемот со паркирање на своите возила како што го имаат сега.
Уште една катастрофална грешка која не е направена од страна на урбанистот (Кензо Танге) ами од неписмените македонски изведувачи е стоковна куќа мост. Имено кога тој што ги надгледувал градежнита работи на тој реон, бол една недела на одмор, и работниците подвозникот го ископале 200 метри позападно отколку што требал да биде. Со други зборови раскрсницата кај судска палата воопшто не ни требала да постои туку требала да биде систем ос подвозни и надвозник, со приклучни и исклучни улици, со што еден од најголемите сообраќајни чворови во скопје не би постоел.
Градбите од Натур бетонот,вклучително и гимназијата каде што учев Никола Карев, треба малку да се обноват, и да останат, како белег не едно доба во архитектурата.
Него ај тоа што се правеле глупости во минатото, ами уште поголем проблем е што и ден денес се прават многу нелогични архитектонски решенија, имено, кога ќе застанете спроти универзална сала (која истотака треба да се руши пошто е само една голема барака) од кај страната на култната скопска слаткарница Апче, и погледнете лево од универзална, во очи ќе ви паднат две нови згради , кои по секоја и архитектонски и не архитектонска логика треба да се лепенки и се градени како лепенки, ќе приметите, дека всушност двете згради се неповеќе од едно метро одвоени, и искрено кажано не знам дали може човек да се протне низ овој процеп, и целата композиција изгледа ко некој да ја утнал положбата на една цела зграда за еден метар, па ова е трагедија, не знам кој е крив, дали изведувачот дали финансиерот, ама се ндевам дека не е архитектот ,бидејќи тешко нам со такви архитекти.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Гаго, во врска со Кензо Танге... од неговиот план за Скопје, изведени се едвај 25-30 % од предвидените работи. Ќе дојде и тој на ред за дискусија, сакам прво да соберам доволно материјали за да, на пример, не испаднам глупав пред некој кој се интересира, како ти на пример :)

A за зградите карши Универзална, не би знаел да кажам. Логиката вика ДА, би требало да се лепенки. Али ДУП (деталниот урбанистички план) не е секогаш логичен.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Не е до толку лоша архитектурата, ама може да биде и подобра. Мене највеќе ми сметаат сивилата насекаде. Погледнете ја Тирана, и како таму е решен тој проблем...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
А ти какви бои на фасади најрадо би гледал?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
KohlBass дај постирај по некоја слика за да сме во тек. Јас не сум бил во Тирана и се што знам за неа е улицата од калдрма и зградата со мозаикот што ги гледам на вести кога ќе се спомне Тирана.

Темава не е архитектура на Тирана, но за компарација со Скопје, секој пример е пожелен.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Bacillus Gagous напиша:
ќе приметите, дека всушност двете згради се неповеќе од едно метро одвоени, и искрено кажано не знам дали може човек да се протне низ овој процеп, и целата композиција изгледа ко некој да ја утнал положбата на една цела зграда за еден метар
Уствари едниот зид е стара куќа, односно изградена пред таа големата. А мислам дека е оставен просторот намерно, бидејќи од позади има влез... е сега, за да се ќари на простор за зградата, оставен е простор колку да се протне чоек. Подебел тип не знам како... :toe:
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Новите згради се катастрофа прднеш ќе се срушат....
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Serpico напиша:
KohlBass дај постирај по некоја слика за да сме во тек. Јас не сум бил во Тирана и се што знам за неа е улицата од калдрма и зградата со мозаикот што ги гледам на вести кога ќе се спомне Тирана.

Темава не е архитектура на Тирана, но за компарација со Скопје, секој пример е пожелен.
Сум била во Тирана и морам да кажам,градот невидено напреднал.
Алал да му е на градоначалникот Еди Рама. Алал!
Многу труд вложи и сеуште вложува за да го среди градот и резултатите се видливи. Живна градот :)


 

Kajgana Shop

На врв Bottom