Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    568
Член од
28 декември 2015
Мислења
741
Поени од реакции
1.011
Прегледај го приврзокот 221565
Скопје, 1959 година.
Фотографија од Snezhana Kuch.
После зборете не требал проектот Скопје 2014 ... Кога тој проект го направи Скопје да личи како што беше пред земјотресот , и еден од најубавите и најатрактивните градови на Балканот а и пошироко ...
Скопје никогаш не бил и нема ни да биде најубав и најатрактивен град подалеку од скопската котлина. Нешто Дубровник, Сплит, Букурешт, Софија, Вараждин, Пула, Београд, Нови Сад ова она...
Давај број од дилер :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.869
Поени од реакции
4.845
Вака сега...да не излези како со промашената траса за автопатот Кичево-Охрид...

Главната конструкција на сите објекти од Ск2014 е градена доста квалитетно....се ставаше доста арматура и све е од армиран бетон.

Тоа што за фасада се ставаше стиропор......па тоа е стандард во секоја зграда во светот.

Фалинката е што некаде ставаа многу скапи материјали за обложување(археолошкиот музеј)....а некаде многу ефтини(музејот на македонската борба, МНР...АЕК)

Стариот театар на пример се ѕидаше со класична тула....кровот е од армирана бетонска плоча.....но завршните мајсторски рбаоти малку затаија. особено со пропусливоста на вода

Подобро е да одеа со некој ,,среден,, по квалитет материјал на сите објекти...него вака
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
961
Поени од реакции
242
Тоа што за фасада се ставаше стиропор......па тоа е стандард во секоја зграда во светот.
Далеку си од вистината. Во градот каде што живеам во Бугарија, обновени и се обновуват се десетици фасади и никоја од нив нема стиропор.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.875
Поени од реакции
6.893
Далеку си од вистината. Во градот каде што живеам во Бугарија, обновени и се обновуват се десетици фасади и никоја од нив нема стиропор.
So klavate be tamu kaj vas. Daj kazi, ne ne drzi vo neizvesnost oti vgodina planiram da ja obnovam malce fasadata i planirav stiropor da stavam.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.214
Поени од реакции
32.207
Далеку си од вистината. Во градот каде што живеам во Бугарија, обновени и се обновуват се десетици фасади и никоја од нив нема стиропор.
Oн е љубител на Груевски и не треба од него да се очекува објективност.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.214
Поени од реакции
32.207
Nemoj be objektiven ne me smej.
Абе вие можете да пишете дека Ск 2014-та е долговечно како Пирамидите, ама тие пишувања никако нема да спречат да се поплавува Театарот или да се распаѓаат фасадите и другите стиропори кои Груевски ни ги продаде за јаки пари.

Секој кој учествуваше на било каков начин во Ск 2014, дел од хонорарот мораше да го даде.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
139
Поени од реакции
113
Офицерскиот дом и зградата до него ќе останат ли такви, вечно градилиште или што и да е, како што е случај со на фиком зградите?
Бетон Штип отиде во стечај, барем нека ги урнат, или нека најдат начин да ги завршат, срамота е вака да остане засекогаш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.869
Поени од реакции
4.845
Офицерскиот дом и зградата до него ќе останат ли такви, вечно градилиште или што и да е, како што е случај со на фиком зградите?
Бетон Штип отиде во стечај, барем нека ги урнат, или нека најдат начин да ги завршат, срамота е вака да остане засекогаш.
Mu gi zedoa na rusinot Samsonenko...... nešto kako stečajna masa i sega nekoj ke si se omrsi....ni kriv ni dolžen...
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.875
Поени од реакции
6.893
Абе вие можете да пишете дека Ск 2014-та е долговечно како Пирамидите, ама тие пишувања никако нема да спречат да се поплавува Театарот или да се распаѓаат фасадите и другите стиропори кои Груевски ни ги продаде за јаки пари.

Секој кој учествуваше на било каков начин во Ск 2014, дел од хонорарот мораше да го даде.
Neznam za drugite, jas nikade nemam tvrdeno deka se ili treba da bidat dolgovecni a i ne bese toa poentata no momentalno e bezpredmetno da se razgovara za toa posebno so tebe. Tuku ostaj toa niti me interesira sto mislis niti sto imas da kazis cunkim ne sme od vcera, povekje me interesira ovoj bugarot sto ke kazi kako gi obnovuvale fasadite.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.167
После зборете не требал проектот Скопје 2014 ... Кога тој проект го направи Скопје да личи како што беше пред земјотресот , и еден од најубавите и најатрактивните градови на Балканот а и пошироко ...
Па ова е како да споредуваш Адидас со Адибас...
 
На врв Bottom